Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Oct 2007, 23:57   #221
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-am nici o specie preferatä, am interactionat prea putin cu ei - mai exact: doar cu serpi de lac, pe care alti copii îi prindeau "la gârlä" (unde-i acum Lacul Morii) si-i aduceau la bloc; îmi pläcea la nebunie cum mi se plimba serpisorul pe degete, cum reactiona la orice miscare... Din ce-am väzut, cred cä m-as atasa cel mai mult de serpii mari, constrictori - pitoni, boa, anaconde... Cel putin, pentru cä folosirea lor în spectacole dovedeste cä se poate ajunge la un (fel de) limbaj comun.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2007, 14:25   #222
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
interesant ... eu nu am avut ocazia sa ma prind serpisori de lac pt ca nu am lacuri in apropiere in orice caz specia mea mea referata e pitonul... preferatul si mai exact fiind pitonul masliniu de Pilbara :love:
iar dintre cei veninosi Mamba neagra...
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2007, 19:01   #223
musetell
Veteran
 
musetell
 
Join Date: May 2007
Location: Bucuresti
Posts: 240

specia mea preferata si adorata este ami..
__________________
Daca vrei sa fii iubit, iubeste..(Seneca)
musetell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Oct 2007, 19:59   #224
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Welcome back, mami
A speciei Ami.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Nov 2007, 15:27   #225
Yags
Novice
 
Yags
 
Join Date: Nov 2007
Location: Petrosani
Posts: 16
Da, imi plac foarte mult animalele. Am si eu o catzelusa tare scumpa pe nume Sabrina, are 8 ani acum. E din rasa Canish.
Yags is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Nov 2007, 19:34   #226
musetell
Veteran
 
musetell
 
Join Date: May 2007
Location: Bucuresti
Posts: 240
Originally Posted by Pitbull:
Welcome back, mami
A speciei Ami.

buna seara tuturor..
multumesc de urare..


(I love my cat :love: )
__________________
Daca vrei sa fii iubit, iubeste..(Seneca)
musetell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2007, 09:28   #227
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
o doamna d la viena mi-a povestit aseara o kestie incredibila kre li s-a intimplat unor cunostinte d aici: au plekt in kina cu ciinele lor... intr-o zi s duc la restaurant, lasa ciinele la intrare si s asaza sa manince... li s aduce papa, f buna, manink ei c manink si, cind sa plece, intreaba d ciine...
sa mai continui? :w00t:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2007, 16:36   #228
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ca structurä, pare mai degrabä mit urban cu umor macabru (mä duce cu gândul la celebrul "Cine-i mic / Si bea läptic? / Bauuu!" din 1977). Dar e foarte adevärat cä chinezii consumä carne de câine, cä au restaurante specializate, si cä folosesc metode sadice de preparare. Douä exemple:
1) Ii aruncä de vii în cazan, la fiert, ca sä fie "mai fragezi". (Temä de gândire: câinele e scos din cuscä de îngrijitorul în care avea încredere, care-l ocrotea si hränea, si care acum dintr-o datä îl aruncä-n apä clocotitä. Disperat, derutat, trädat, câinele se zbate sä iasä, instinctiv apelând tot la acel "om" - care îl împinge înapoi pânä moare.)
2) Cätälina Fernoagä era în Franta cu niste prieteni si se duc la un restaurant chinezesc. Vine un chinezoi la masä, c-un sac în care forfotea ceva, si le tot cotcodäceste vesel nevoie-mare, dând în sac, jap-jap, cu o joardä. Ei credeau c-o fi un numär artistic, o scamatorie, ceva... Când colo, ce era-n sac? Pui de chowchow vii, pe care-i lovea tot pentru "frägezire"! S-au sculat de la masä si direct la primärie s-au dus. Nu peste mult, localul a scos câinii din menu.
(Da' mä rog, gälbiorii fac la fel si cu oamenii, asa cä ce sä ne miräm?)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2007, 13:21   #229
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
carnea de caine are acelasi gust, se pare, ca cea de iepure (sau de pisica ). chiar nu pricep dezgustul european pentru asemenea "delicatese". eu as incerca...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2007, 14:11   #230
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by StefanDo:
carnea de caine are acelasi gust, se pare, cacea de iepure (sau de pisica ). chiar nu pricep dezgustul european pentru asemenea "delicatese". eu as incerca...

nu stiu cum o fi cu gustul;in ce priveste mirosul insa,cred ca subconstientul tau tocmai ti-a sugerat politicos sa nu te apropii de bucate de-astea.
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2007, 16:57   #231
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sä fim corecti: toti mâncäm cu deliciu carnea de porc.
Iar porcul, din punct de vedere psihologic (nivel de inteligentä, relatie inteligentä/instincte, mod de socializare, etc.), e absolut similar cu câinele.
Si nici vacile nu-s tocmai niste automate. Au si ele inteligenta lor specificä, sistemul lor afectiv, sociabilitatea (si mai complexä decât a porcului!).
Ce-i drept, prejudecätile fac ravagii.

Datoritä acestei "programäri", n-as putea mânca niciodatä, constient, carne de câine. Totusi, sunt obiectiv si spun: cine o face, treaba lui (desi nu-mi convine ideea). Dar mäcar sä-l sacrifice färä cruzime.

Apropo (si foarte pe bune, nu fac misto!): carnea de om îmi face o poftä teribilä. Il înteleg perfect pe Hannibal. Cred cä, în împrejuräri adecvate, as încerca...
(Nota bene: pentru câini am o consideratie mult mai mare decât pentru homo sapiensi.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2008, 20:26   #232
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
ieri pierdeam timpul pe la tv si am prins un instantaneu cu Mihaela Radulescu ingropata intr-un mantou de chinchilla. daca era o zana oarecare nu ma enervam ci schimbam canalul. da' pe doamna asta am vazut-o toata vara la tv salvand Delta Dunarii cot la cot cu tanarul Bucurenci or' in mintea mea nu se pupa nicicum insigna de ecologista pe care si'a infipt'o in pept cu alea 50 de chinchille moarte pentru haina ei. :sick:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2008, 20:36   #233
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Mala Portugal:
or' in mintea mea nu se pupa nicicum insigna de ecologista pe care si'a infipt'o in pept cu alea 50 de chinchille moarte pentru haina ei. :sick:
ba da. legatura logica este evidenta:

episodul cu ecologia este un plus de imagine pentru radulescu. acest plus de imagine o pune intr-o pozitie in care poate cere sume mai mari pentru aparitii tv, emisiuni, publicitati etc. diferenta intre sumele actuale si cele pe care le-ar fi luat daca n-ar fi avut o imagine atat de buna poate ajung sa acopere costurile hainei de chinchilla.

deci (simplificand putin) putem spune k bucurenci "i-a facut cadou" mihaelei radulescu o haina de (50 de) chinchilla(e) (moarte)! :w00t:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2008, 20:50   #234
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Si-mi tot promit portul permanent de pistolet cu apä, plin cu vocsa rosie - si tot amân...
Ce-i drept, nu prea mä-nvârtesc eu prin cercuri purtätoare nici mäcar de nurci, darmite de chinchilla...
Si nici nivelul nostru de civilizatie, la scarä nationalä, nu se-apropie, mäcar, de constientizarea realä a problemei. Uite, alaltäieri, îmi plimbam cätelele linistit, si din sens opus venea o doamnä cu un caniche. Un individ de pe-o bancä, de-si legäna nepotu-n landou, n-are de lucru si se ia de cucoanä, cä mai bine-ar creste un copil, decât sä murdäreascä trotuaru' cu javra ei (care säraca nici nu fäcuse nimic). Asa cä din australopitec, neanderthal, neam-prost, delincvent, mitocan si mahalagiu fäcut-la-betie nu l-am scos. Cu zämbetul pe buze, desigur.
Apropo - bine totusi c-au dat legea aia, cä de mult era nevoie. De-acum, gata sbilturi, gata euthanasie nemotivatä. Acu' sä-i väd!

P.S.
Domnul Radu Nicoarä, fost decan interimar la U.N.A.T.C. (a cärui peliculä, "Polul Sud", am väz't-o adineaori la Cinematecä, de mä-ntrebam cu ce-am gresit Doamne), e un împätimit vânätor de mistreti, cerbi si alte sälbäticiuni. Si-a cumpärat chiar si teren, ca sä-i poatä gäuri la el acasä, pe tarla.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Feb 2008, 20:56   #235
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Mala Portugal:
alea 50 de chinchille moarte
Maybe the world is better off without them. Poate ca asta e un mod mai extrem al Mihaelei de a trage un semnal de alarma asupra pericolului ecologic pe care il reprezinta chinchillele. Cred ca de prea multi ani ne-am obisnuit sa dam vina ba pe masini, ba pe industrie si sa trecem cu vederea efectele dezastruoase ale chincillelor asupra mediului. E oare nevoie de un Al Gore ca intelegem cat de mult dauneaza ele?
On a lighter note, un citat (din memorie) din ceva emisiune in care diversi oameni isi prezinta proiectele si cer bani ca si le finanteze:

"Crescatorul de chinchille: Pai putiem vindi ºinºilili altuor uamini cari vor sî-º facî fermi di ºinºili...
Unul din potentialii finantatori: Bun, si alte utilitati n-au? Ca ma indoiesc ca exista asa o piata pentru intemeierea fermelor de chinchille...
Crescatorul: Dar sunt fuarti utili... sunt animale drãgãlaºi pientru copii... sunt bune pientru consum... si pot vindi mai diparti altor...
Finantatorul: Cum adica pentru consum? Se mananca?
Crescatorul: Pai... sunt unii uamini cari le mânâncî, da,... di iexemplu eu... mii mi si par deliºiuoase dacâ li secþionezi aºa, pi mijluocul lor ºi..."
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2008, 05:54   #236
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Dragomara:
Ieri m-am uitat la "Mozart & the whale", un film în care protagoniºtii, un el ºi o ea, suferinzi de-o formã de autism aveau o casa plinã de animale. Imagineazã-þi 5-7 papagali de talie medie lãsaþi sã trãiascã liber, un iepure uriaº ºi o iguanã. Cred cã o sã-mi iau ºi eu o iguanã, cu prima ocazie când o sã vãd aºa ceva prin Pet Shop-urile româneºti.
O iguanä m-ar tenta si pe mine. Intotdeauna m-au fascinat reptilele.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2008, 14:15   #237
innovative
Novice
 
innovative
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 3
Pisoiasi cinemagici

Salut!

Cel din poze e Costel, un motanel de aproximativ 4 luni care cauta stapan. De ce "Costel"? Pentru ca i se vedeau coastele atunci cind l-a vazut prima data medicul veterinar. Fusese aruncat la gunoi si nu mancase mare lucru.

In mai bine de o luna de stat in casa a fost deparazitat intern si extern, spalat cu sampon, periat, pieptanat, etc.

Acum e un motanel alb foarte simpatic cu urechile si coada negre. E foarte prietenos, jucaus si recunoscator. Ii place sa doarma in pat si sa fie mereu alaturi de oameni. Maninca mult dar nu e pretentios: ii place si mincarea umeda, si boabele, si laptele. Nu a facut niciodata mizerie in casa (stie sa foloseasca litiera).

Din pacate, Costel cauta alta casa pentru a nu mai sta singur. Stapana lui are un job cu multe deplasari (uneori si de cateva saptamani) in care Costel nu are pe nimeni sa aiba grija de el.


Daniel

0722.xxxxxx




















Daniel

0722.xxxxxx

Last edited by Judex : 30 Apr 2009 at 00:01.
innovative is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2008, 15:50   #238
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Cate femei estimezi ca iti pica in plasa cu schema asta ? :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2008, 10:41   #239
bre
Guru
 
bre
 
Join Date: Aug 2008
Location: dans la rue
Posts: 702
daca era un catzel...poate, poate...!
costel...cum sa strigi pisica prin casa...costeeeellleeee!pis pis pis....
__________________
breeee....
bre is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2008, 21:32   #240
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Re: Pisoiu' Costel

Originally Posted by innovative:
Daniel

0722.698.198

Si daca nu e ? :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells