Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Jan 2008, 17:33   #281
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Mutu:
filmele pe care le-a facut sunt adevarate epopei cinematografice! Cine se incumeta sa mai faca astazi un DACII, un MIHAI VITEAZUL, o OSANDA?
au mai facut si altii kestii d-astea, de pilda Muresan cu Rascoala si-a impuscat si el un premiu la Cannes.
iar azi nu se mai fac asemenea gen de filme din cauza anemiei financiare.

ps: Osanda nu e epopee.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 17:38   #282
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Mutu:

Cred ca gresesti, chiar daca e clar ca ai o vasta cultura in domeniu. Raspunsul se poate afla, simplu, de pe site-ul CNC:


E clar ca putea obtine mai mult, dar din cate stiu eu nici nu si-a batut capul cu festivalurile.
deci, lasa filmele documentare, pe care oricum nu le-a facut singur si nici ACIN-urile care sunt premii nationale, iar Moscova, care desi era un fest de serie A, ne oferea destul de des premii in loc de vodka.
Si Zizi Bostan e mai premiata decat Serj...

ps: stii prost, conu serj e un ahtiat dupa recompense, dar n-a putut mai mult...
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 17:42   #283
Mutu
Novice
 
Mutu
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 11
poate ca ai dreptate...ok, poate din punct de vedere critic unele dintre filmele sale scartaie, sa zicem....dar ce facem cu oamenii care au venit sa le vada...ce facem cu DVD-urile shi VHS-urile vandute de-a lungul vremii?

Totusi, capodopere precum Dacii, Mihai Viteazul, Osanda, Comisarii...au fost apreciate in toata lumea....difuzate in zeci de tari...
Mutu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 17:47   #284
Mutu
Novice
 
Mutu
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 11
da, ai dreptate in privinta filmului Osanda. Totusi, meritele sale sunt incontestabile in dezvoltarea cinematografiei autohtone, palmaresul e inegalabil, asadar mi se pare ca i se cuvine fara doar si poate prima pozitie in topul celor mai buni regizori.
P.S: votul publicului a fost intotdeauna in favoarea sa. Deci...cine e mai bun...ala care ia 7 premii sau ala care vinde mai mult?

Imediat dupa Nicolaescu pot veni si ceilalti: Mungiu, Muresan de care aminteai (regizorul super-serialului TOATE PANZELE SUS!), Pintilie, Mircea Dragan, plus talentatul Cristi Puiu.
Dar, asa cum spunea celebrul dicton latin: SA-I DAM CEZARULUI CE-I AL CEZARULUI!

P.S: Mereu, in Romania avem o problema generala cu aprecierea valorilor. Astazi esti bun, dar prea repede maine esti aruncat la gunoi!
Mutu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 17:54   #285
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Sergiu Nicolaescu continuã recuperarea la Spitalul Elias

Purtãtorul de cuvânt al Spitalului Universitar de Urgenþã "Elias", Dr. Valentin Calu, a transmis un comunicat privitor la starea de sãnãtate a regizorului Sergiu Nicolaescu.Dr. Valentin Calu afirmã cã regizorul Sergiu Nicolaescu a evolueazã favorabil ºi a fost transferat în cursul zilei de ieri din compartimentul postoperator în rezervã unde continuã procedurile de recuperare. (ROMPRES)

Asta este ceea ce conteaza!
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 17:57   #286
Mutu
Novice
 
Mutu
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 11
De ce nu puteti accepta ideea ca NICOLAESCU e numarul 1?

Cum apare unul care sa-l aprecieze..hop! cu jignirile gen "putzulica"...:-( e frumos?
Mutu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 18:04   #287
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Mutu:
poate ca ai dreptate...ok, poate din punct de vedere critic unele dintre filmele sale scartaie, sa zicem....dar ce facem cu oamenii care au venit sa le vada...ce facem cu DVD-urile shi VHS-urile vandute de-a lungul vremii?
deci, ai inceput sa nu mai crezi ca serj e un inovator ci doar un bun manipulator de clisee.

Quote:
Totusi, capodopere precum Dacii, Mihai Viteazul, Osanda, Comisarii...au fost apreciate in toata lumea....difuzate in zeci de tari...
astea's legende din seria epopeilor prieteniilor cu toate popoarele din lumea a 3a.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 18:09   #288
Mutu
Novice
 
Mutu
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 11
Marx, eu inteleg ceea ce vrei tu sa-mi spui...Clisee sau nu, filmele sale atrag publicul...Mie unuia, mi-au placut foarte mult 80% dintre ele...
Eu nu am spus ca maestrul Sergiu Nicolaescu e un inovator, ci ca e cel mai bun regizor roman, un nume cunoscut peste hotare, un om cu o cariera impresionanta...un om care a reusit sa faca multe lucruri bune pentru cinematografia romaneasca. Atata tot! Nu cred ca e "tunar" sau cum il faceti voi...pur si simplu...un om de succes...legendar as zice!
Mutu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 18:12   #289
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Mutu:

P.S: votul publicului a fost intotdeauna in favoarea sa. Deci...cine e mai bun...ala care ia 7 premii sau ala care vinde mai mult?
pt mine e bun, de ex. Mircea Saucan, calcat in picioare de comunisti, dar ale carui filme se gasesc in cinemateca Muzeului Filmului din Lausanne.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 18:16   #290
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Mutu:
un om cu o cariera impresionanta...un om care a reusit sa faca multe lucruri bune pentru cinematografia romaneasca. Atata tot! Nu cred ca e "tunar" sau cum il faceti voi...pur si simplu...un om de succes...legendar as zice!
dap, afirmi doar basme si legende....
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 18:29   #291
Mutu
Novice
 
Mutu
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 11
Da, mi se pare just...Din creatia lui Saucan am vazut 100 de lei...E corect, Saucan e bun, sunt si altii de valoare, doar ca Nicolaescu e CEL MAI BUN. Nimic altceva.
Mutu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 18:48   #292
Mutu
Novice
 
Mutu
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 11
Quote:
Lupta dintre generatii este o prostie. O sa ajungeti cu totii la acelasi rezultat la care am ajuns eu. La varsta mea, la intelepciunea mea… am facut totusi peste 60 de filme, nu-i de colo… Numai cu trei filme am avut public de peste 14 milioane de spectatori, cu fiecare in parte. Nu foloseste nimanui aceasta lupta, cred ca mai bine s-ar axa mai mult pe respect. Este loc pentru toata lumea.

Toti producatorii trebuie sa faca acelasi lucru: sa minta si sa faca film. Un concurs secret cu un scenariu secret, mi se pare cea mai tampita, absurda si stupida idee. Suntem singurii din Europa, poate in lume care avem asa ceva. Pentru ca numele regizorului este o garantie. Dar poti sa spui: “ Da’ domne, dar vine o varsta, in care oamenii cad ”. Da, sunt de acord sa iei trecutul, sa dai o nota pentru trecut si una pentru ultimile doua-trei filme. Acolo ne dam seama daca omul a cazut. Daca a cazut, a cazut!

Dar credeti ca ideea cu caderea este in regula? Cine poate sa-i spuna unui om ca din cauza varstei exista posibilitatea sa cada? Nu mi se pare corect!

Nu ti se pare, dar este real ce se intampla. Desi, oamenii (spectatorii) merg mai departe pe succesele filmelor din trecut. Cel putin asta este valabil pentru actori. Pentru regizori nici nu se discuta, dimpotriva. Este ciudat ca nimeni nu vorbeste de “Orient Express”. Este exemplul cel mai bun al unui regizor care merge foarte bine si astazi. Si va veni acum “Supravietuitorul”, si eu iti garantez ca voi avea succes record de spectatori. Este adevarat ca sunt colegi de-ai mei carora nu le mai merge. Cu toata admiratia pentru ei, dar sa schimbe genul! Este obligat sa schimbe genul. Si eu cand nu voi mai putea, voi schimba genul.

Dar, pana acum nu l-ati schimbat!

Nu l-am schimbat pentru ca am venit cu o drama. Sa fac un film cum este “Orient Express” si nu ma asteptam sa fie un succes de casa. Dar cu un subiect care stiu ca merge: Comisarul Moldovan! Cu filmul acesta trebuie sa fac dublu. Asta e logica! Dar iti spun alt lucru. Ministerul Culturii a facut un sondaj publicului romanesc si nominalizarile au fost clasificate astfel: Eminescu, Creanga si Nicolaescu. Nu poti sa arunci la cos un Pintilie, un Dan Pita, un Danieluc. Nu poti! Trebuie sa-i lasi sa faca filme in continuare. Eu zic asa: atunci cand ai gresit cu doua filme, atunci este un semn. Orice om are o cadere. La toti ne vine momentul caderii. Trebuie sa stim sa il suportam.

Lucruri de bun simt!
Mutu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 19:49   #293
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
Originally Posted by Mutu:
Eu nu am spus ca maestrul Sergiu Nicolaescu e un inovator, ci ca e cel mai bun regizor roman, un nume cunoscut peste hotare, un om cu o cariera impresionanta...un om care a reusit sa faca multe lucruri bune pentru cinematografia romaneasca. Atata tot! Nu cred ca e "tunar" sau cum il faceti voi...pur si simplu...un om de succes...legendar as zice!

Nici vorba ca Serge Nicolaesco al nostru este cel mai bun regizor roman nu doar dintr toti...senatorii, ci si dintre toti regizorii...ceausisti!
De trista amintire.

Se stie ca'n fiecare domeniu al SSMD a existat (cel putin!) cate'un Ceausescu: in viata bisericeasca Teoctist-se-curist, in TVR al de Marinescu, Soloc, si multi altii; in proza al de Barbu, in poezie Paunescu, Vadim si (foarte) multi alti (ceausesti), in pictura Sabin Balasa, in muzichie al de Voicu junior, si tot asa - pana in cinematografie unde au ramas ca...paduchii, incepand cu Serge si terminand cu Bostanca...

Iar lucruri bune, si...Ceausescu a facut!
O groaza!
Si Paunescu!
Si Eugen Barbu! etc etc etc etc etc etc etc etc etc etc etc etc etc etc

Despre asta e vorba?! Daca faci ceea ce face si...dracu - zilnic - adica "lucruri bune"?!

Problema (pe care - probabil din lipsa de...terminologie - ca deh! practica - cinematografica - ne omoara, nu o poate exprima "marx"-ul nostru), este una singura: daca ai facut...bine (sau...rau!
<Un concept mai rar folosit pe malurile dambovitei...>

PS Atrag respectuos atentiunea tuturor persoanelor ce se simt oarecum vexate in prezenta unor asemenea comentarii sintetice - de o cu totul alta concentratie decat obisnuitele peltele nesfarsite (precum si cea de mai sus), ca acest disconfort alminteri rar intalnit, urmeaza a fi eliminat definitiv odata cu...banarea subsemnatului - banare la care pot chiar si participa prin vot in acest moment toti cei ce se simt, cum zic - lezati in aceasta privinta: vezi topicul ad-hoc "Banarea lui Mel"

PS P'aici inca nu s'a auzit de banala si elementara distinctie dintre valoarea comerciala si valoarea artistica a oricarei opere de arta?!
Asta ca sa nu mai vorbesc de cele mai elementare distinctii filozofice-etice etc. ce se invata inca din primii ani de liceu...
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 20:45   #294
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by Mel:
PS P'aici inca nu s'a auzit de banala si elementara distinctie dintre valoarea comerciala si valoarea artistica a oricarei opere de arta?!
Nu, nu s-a auzit pe-aici de asa ceva pana acum. Explica-ne te rog mai mult despre acest subiect fascinant ramas inca nepus in discutie pe plaiurile noastre innegurate. Ce noroc ca te avem pe tine care ne poti clarifica asemenea problematici sofisticate si poti aduce lumina in intunecimea asta culturala! Chiar ma intreb cum vom face fata evului mediu in care vom fi aruncati daca - Doamne fereste! - esti banat.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2008, 21:53   #295
Mel
Senior
 
Mel
 
Join Date: Jan 2008
Location: Brasov
Posts: 121
Send a message via Yahoo to Mel
Asa cum (n)ati facut si pana acuma:

Alex Leo Serban

Conectat la: 14 Mai 2003
Mesaje: 3791
Trimis: 04 Ian 2008 07:36 Titlul subiectului:

sa pupi pantera roz fix in cur



http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...sc&sta rt=125

Originally Posted by un Novice:
salut m-am inregistrat aici doar ca sa va spun ca voi aveti probleme mari cu mansarda fratilor
(……)
halal forum
pa bafta si daca o sa va mai reveniti poate o sa aiba si alte persoane placerea sa vb cu voi...

http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...asc&sta rt=25
__________________
Cand apar, mai intai apar mentalitatile, si dup'aceea institutiile.
Cand dispar, e taman pe dos.
Melus Negrescu
Mel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2008, 22:44   #296
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Originally Posted by Pashpix:
[ Din juriul la fictiune au mai facut parte criticul de film Tudor Caranfil, poetul Florin Iaru, actorul Dorel Visan si criticul Calin Stanculescu.

of-of-of ce juriu. nu zic nimic de Iaru, dar ceilalti trei...tot o apa si-un pamint. oameni mai cu gust nu se gasesc in breasla?
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2008, 22:49   #297
ulianov
Junior
 
ulianov
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 39
Originally Posted by Mutu:
Cred cu tarie ca Sergiu Nicolaescu este Luceafarul cinematografiei romanesti,

eu as adauga regizorul nepereche si omul total (regizor, scenarist, operator si Draga Olteanu Matei) al cinematografiei romanesti. fara aceste metafore agatate de numele lui il jignesti pe maestru.
vezi cum te-nvirti sa-l nasti pe un 15 ale lunii, oricare. are liber sa moara oricind, cit mai repede daca se poate.
ulianov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2008, 10:18   #298
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Starea de sãnãtate a regizorului Sergiu Nicolaescu se îmbunãtãþeºte pe zi ce trece

Joi 31 ianuarie 2008, 00:48

Starea regizorului Sergiu Nicolãescu evolueazã favorabil. Reprezentanþii spitalului Elias din Bucureºti, unde acesta este internat, au anunþat cã regizorul a fost transferat ieri din compartimentul postoperator, într-o rezervã unde continuã procedurile de recuperare. Sergiu Nicolaescu, în vârstã de 77 de ani, a suferit, luna aceasta, douã intervenþii chirurgicale pentru îndepãrtarea unui hematom apãrut în urma unui traumatism cranio-cerebral.

Sursa: Realitatea TV
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2008, 10:21   #299
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
A murit marele scriitor VINTILA CORBUL (91 de ani), cel care a scris scenariile de la Un comisar acuza si Revansa, impreuna cu Eugen Burada si Sergiu Nicolaescu, precum si scenariul filmului Nea Marin Miliardar.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2008, 14:28   #300
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dumnezeu sä-l ierte. Era un scriitor destul de bun - i-am citit un thriller, scris împreunä cu Burada, «La Peau d'un mafioso,» publicat la Paris prin 1980... Ca thriller, romanul era excelent. Il am cu dedicatie (dar nu pentru mine, ci pentru mätusa de la care mi-a rämas).
Dar locul acestor informatii era la "Cronica unei morti (ne)anuntate", sau la "Cartea preferatä" (unde tocmai s-a discutat recent despre Corbul).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells