Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Feb 2007, 20:22   #41
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Avem voie cu clone? :?
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2007, 13:56   #42
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Prea multe filme ale lui Scorsese nu prea am vazut decat Goodfellas sau mult laudatul Taxi Driver... nici unu nu m-au impresionat. Shi hai sa fim seriosi care film e mai greu de facut... Babel sau The Departed?... cu siguranta Babel pe care Iñárritu l-a realizat grozav de bine shi nu o spun doar dupa mine ci dupa ce am citit parerile altora shi m-au facut sa ma conving de aceast lucru, chiar sa imi dau seama ca Babel ar putea fi considerat cu usurinta o capodopera, fiindca sa fiu sincer eu nu observasem atatea dupa ce am vazut filmul (Iñárritu chiar este genial - 21 Grams alt exemplu).The Departed din cate am auzit este un plagiat. Acum chiar daca nu ar fi plagiat tot un film mai simplu decat Babel este. Nu zic ca TD n-ar merita Oscarul (desi Babel e mult mai impresionant), dar cu siguranta la categoria cel mai bun regizor Iñárritu era peste Scorsese.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2007, 14:05   #43
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
The Departed nu este un plagiat, pentru ca Scorsese n-a ascuns nicio clipa ca adapteaza pentru publicul american un film de succes din Hong Kong. Practica este foarte obisnuita la Hollywood, care, in lipsa se subiecte noi, cumpara scenarii straine si le adapteaza la gusturile americane. In orice caz, Scorsese nu merita Oscarul si, chiar daca se spune ca a plans de fericire in culise dupa ce si-a capatat statueta, sigur va ramane cu o mare dilema: l-a primit de mila/sila sau pe merit? Raspunsul este destul de evident...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2007, 14:07   #44
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Spre rusinea mea nu inteleg 100% ce inseamna plagiat. Shi oricum ai perfecta dreptate :lol:
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2007, 14:27   #45
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by StefanDo:
In orice caz, Scorsese nu merita Oscarul si, chiar daca se spune ca a plans de fericire in culise dupa ce si-a capatat statueta, sigur va ramane cu o mare dilema: l-a primit de mila/sila sau pe merit? Raspunsul este destul de evident...
Word !
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2007, 15:16   #46
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
chiar dacã nu merita Scorsese pentru aceastã mediocritate de film, bine cã i-au dat cã mã sãturasem de moaca lui imploratoare din fiecare an. mi-ar fi fost silã/milã sã-l mai vãd încã nºpe ani la rînd de acum încolo la oscaruri cu faþa aia umilã, gata sã plîngã, sã stea în genunchi ca sã-i dea premiul mult rîvnit. în ce hal a ajuns! dacã avea un pic de demnitate, nici n-ar mai fi cãlcat pe acolo din momentul în care n-a cîºtigat pe vremea cînd fãcea filme bune. din cîte am auzit, woody allen n-a fost prezent la ceremonie cel puþin prima datã cînd i-au dat 2 premii (la Annie Hall). i se rupea de Academie. parcã nici Marlon Brando nu se ducea ºi cred cã mai sunt cazuri de oameni demni. îi apreciez pe cei care se duc doar de distracþie, fãrã sã le pese dacã vor cîºtiga sau nu.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2007, 15:10   #47
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by Ioan Gyuri Pascu:
!
Esti acela adevarat sau e doar un nick de forum? Daca esti Gyuri asta e chiar o surpriza placuta.
Nu, e persoana descrisä în mesajul 3, paragraful 1:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=14787
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 04:44   #48
adipaul
Novice
 
adipaul
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 23
Originally Posted by marx:
Originally Posted by immolation:
o singura rugaminte... putina detasare de atatea si atatea ce ne asalteaza acu, in zilele noastre, putina concentrare, putina atentie, comentarii constructive, nu improscari asa de dragu de a post ceva pe forum...
no offence da mi se pare ca criticii din romania nu fac parte din "curentu" celor de afara daca tot se vorbi de asta. in plus cred ca mergi mult prea departe cu intelectu tau METAFIZICA CRITICILOR... bah suna mai tare ca Kant si ca Kafca la un loc mah. metafizicule transcedental ce esti...
peace, buia casha...
the departed rulz, scorsese rulz, nu doar ca asa vrea muschii mei...
bre immolation, nu prea inteleg de ce folosesti doua nickuri pe acest forum. asa te-au invatat la scoala aia din cluj? sa te dai dublu-rotund si sa deversi idei patrate?! esti mai subtzire in comentarii decat hartia igienica uzata de intestinul din creier ce te ajuta sa intelegi ce metafizic concubineaza ka(f)ka in cutia ta craniana.


esti tare, man!!!!: :lol: :lol:
adipaul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:59.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells