Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Jan 2008, 14:33   #21
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
sincer sa fiu, tineam sa uit de un topic in care aspectul fizic al regizorilor (cauzat, cel mai probabil, de niste fotografii proaste) sunt garantia lipsei de calitati a unui filme, dar whatever...

revenind la film, cel mai stupid mi se pare faptul ca AVP 2 este plasat in timp undeva intre cele doua Predator si seria Alien, dar nimeni din Alien n-are habar de existenta extraterestrilor. Oare generalul ala care se tot uita fix in monitor si se intreaba "ce sunteti voi, bestiilor" n-a lasat dracului vreun raport ca sa n-o mai interogheze guvernul pe Ripley in Aliens?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jan 2008, 19:08   #22
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by StefanDo:
sincer sa fiu, tineam sa uit de un topic in care aspectul fizic al regizorilor (cauzat, cel mai probabil, de niste fotografii proaste) sunt garantia lipsei de calitati a unui filme
StefanDo, dupa 800 de mesaje ale mele pe acest forum chiar crezi ca as considera / calcula valoarea unui film tinand cont de expresia fizionomica a scenaristului si regizorilor?
M-a amuzat comicul exprimat de cei 3 IN ACELE FOTOGRAFII. Daca e s-o luam asa, Strauss-brothers sunt niste smekeri a-'ntaia ce ar nauci oricxe pitzipoanca de la noi d epe meleaguri iar Shane Salerno e probabil mai sexy ca toti barbatii logati pe acest forum (inclusiv StefanDo si Neuptolem) mai sa trezeasca invidia in Brad Pitt...
Eu nu m-am referit la fizicul lor luat asa cum se-ntelege la o prima definitie, fotografiile celor 3 sunt total lipsite de profesionalism, nu stiu ce si-au dorit cu acele poze, a nu se intelege ca insinuez lipsa unei competente a site-ului, numai comparati-le cu paginile altor celebritati.
Ba mai mult, ce m-a amuzat si m-a determinat sa postez acel mesaj (mesaj ce a capatat valente asemanatoare cu activitatea de intindere a lui Badea pe doua scaune) este CV-ul GOL al celor 3 realizatori. Consider ca un sequel de calibrul asta nu merita scris si regizat de niste amatori de la Hollywood (dar s-a vazut in film, Pitbull a explicat foarte bine ce-i cu scenariul si regia).
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 20:54   #23
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
Originally Posted by StefanDo:
Oare generalul ala care se tot uita fix in monitor si se intreaba "ce sunteti voi, bestiilor" n-a lasat dracului vreun raport ca sa n-o mai interogheze guvernul pe Ripley in Aliens?

Ei da!...doar s-a musamalizat tot "c-au murit americani nevinovati", s-a umplut si el de bani vanzand lansatorul ala mafiei sau Merovingianului si-a omis sa mai faca vreun raport
La capitolul regie in dorul lelii, adaug si eu episodul cautarii cheii in canal- uite-o jos in rahat! ba nu, e 2 metri mai sus pe-o treapta; si generalul ala ce statea singur cuc, se uita la ecranul ala cu extinderea "infectiei" (sunt nebuni americanii dupa graficele astea) si lua decizii monosilabice.

Altfel, subiectul "Alien" e epuizat de ceva vreme. Nici chiar Cameron sau Scott nu mai pot scoate ceva din acest caracter devenit plictisitor.
Potential mai exista in ceea ce-l priveste pe celalalt (poate si pt ca sunt cu 2 filme in spate), armele si caracteristicile speciei Predator putand fi exploatate de un regizor mare si un scenarist pe masura. Ma gandesc la ceva actiune intr-o alta galaxie (cu idei de planete, poate si vs alta specie asemeni lor); intr-o lume paralela (ceva gen Stargate) sau, de ce nu, pe propria planeta (interesante cele 30 sec din debutul filmului)
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 22:29   #24
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Cum poti frate sa scrii atat de mult despre un film care stii dinainte sa-l vezi ca e prost???
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jan 2008, 23:23   #25
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Carmine Galante:
Cum poti frate sa scrii atat de mult despre un film care stii dinainte sa-l vezi ca e prost???
Are potential.
Originally Posted by razvan-gabriel:
Nici chiar Cameron sau Scott nu mai pot scoate ceva din acest caracter devenit plictisitor.
Scartz!...
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2008, 05:48   #26
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Carmine Galante:
Cum poti frate sa scrii atat de mult despre un film care stii dinainte sa-l vezi ca e prost???
Existä anumite filme, dintre cele tâmpite, care parcä te INVITA sä faci misto de ele (de obicei, cele care mai contin un minim germene de calitate - aici: excelentele episoade initiale ale celor douä francize). Altele, desigur, sunt 100% respingätoare, te alungä total - cele complet inutile si absolut nule ("Code Name: The Cleaner", "Epic Movie"...) La alea, nu stii cum sä termini mai repede cronicheta si sä fugi.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2008, 09:01   #27
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Pe-aproape.

Originally Posted by Pitbull:
Code Name: The Cleaner
Asta e film? N-am auzit de el.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2008, 09:09   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Neuptolem:
Originally Posted by Pitbull:
Code Name: The Cleaner
Asta e film?
Nu.
Originally Posted by Neuptolem:
N-am auzit de el.
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=12508
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2008, 21:06   #29
razvan-gabriel
Junior
 
razvan-gabriel
 
Join Date: Jul 2007
Location: Bucuresti
Posts: 53
Originally Posted by Neuptolem:
Originally Posted by razvan-gabriel:
Nici chiar Cameron sau Scott nu mai pot scoate ceva din acest caracter devenit plictisitor.
Scartz!...

Ai dreptate, te-am uitat pe tine...cum mai e cu cele 5 pagini? (azi a fost deadline-ul) :huh:
__________________
everybody wants to be a cat
razvan-gabriel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jan 2008, 22:00   #30
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by razvan-gabriel:
Originally Posted by Neuptolem:
Originally Posted by razvan-gabriel:
Nici chiar Cameron sau Scott nu mai pot scoate ceva din acest caracter devenit plictisitor.
Scartz!...

Ai dreptate, te-am uitat pe tine...cum mai e cu cele 5 pagini? (azi a fost deadline-ul) :huh:
Crede-ma, n-am avut timp sa ma ocup decat de aprox 10% din toata operatiunea, nici macar la stadiul de creatie n-am ajuns, inca nu am totul pregatit, nu vreau sa spun la ce ma refer, cand va fi sa fie scrise, se va vedea (poate) in produsul final. M-am gandit sa nu umblu cu jumatati de masura si s-o fac cel putin cu o doza de profesionalism.

Am s-o fac pana la urma! Real-life-ul te-'neaca. :hmm:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 10:49   #31
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by Neuptolem:
M-am gandit sa nu umblu cu jumatati de masura si s-o fac cel putin cu o doza de profesionalism.

__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 12:20   #32
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by StefanDo:
Originally Posted by Neuptolem:
M-am gandit sa nu umblu cu jumatati de masura si s-o fac cel putin cu o doza de profesionalism.

Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 13:06   #33
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by StefanDo:
Originally Posted by Neuptolem:
M-am gandit sa nu umblu cu jumatati de masura si s-o fac cel putin cu o doza de profesionalism.

:huh:
M-am gandit sa nu umblu cu jumatati de masura si s-o fac cel putin cu profesionalism.
M-am gandit sa nu umblu cu amatorisme si s-o fac cel putin cu o doza de profesionalism.
M-am gandit sa nu umblu cu amatorisme pripito-infantile si s-o fac cel putin cu niscaiva profesionalism.
M-am gandit sa nu umblu cu amatorisme motivate doar de entuziasm si sa-i dau cel putin o nuanta serioasa care sa-i aduca o doza de profesionalism! :happy:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 13:10   #34
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
mai bine te opreai la "m-am gandit"
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 13:18   #35
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by StefanDo:
mai bine te opreai la "m-am gandit"
a'
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2008, 13:30   #36
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Neuptolem:
Originally Posted by StefanDo:
mai bine te opreai la "m-am gandit"
a'
b'
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2008, 21:34   #37
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Neuptolem:
Originally Posted by StefanDo:
mai bine te opreai la "m-am gandit"
a'
b'

Eroare - b'' ...
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jan 2008, 21:27   #38
morphego
Senior
 
morphego
 
Join Date: Nov 2007
Location: Right here, Romania
Posts: 90
AVP 2... acelasi tip de horror cliseu, cu dialoguri insipide (Exemplu - redat foarte lejer : "Trebuie sa-i caut in continuare, sunt familia mea, ar face acelasi lucru pentru mine..." "Arati destul de obosita, de ce nu mergi sa te odihnesti?" "In regula...") :sleep: , personaje care se impart in doua categorii, fie idiotizati sau complet neajutorati, fie action-heroes, ambele jucate de actori mediocrii..singurul lucru ok din film sunt monstrii, dar deja nici ei nu mai reprezinta vreo noutate (dupa 4 Alien, 2 Predator, si inca un AVP)...deci...nimic de vazut aici...
__________________
Don't trust words.
morphego is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2008, 23:49   #39
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Sa fie acesta cel mai prost film facut vreodata ? Eu asa as zice.Un film inutil,o jignire din partea celor ce au facut filmul pentru ceea ce inseamna Alien sau Predator,o jignire pentru fanii Alien,printre care ma numar si eu.A trebuit sa stau cu ochii lipiti de televizor pentru a imi da seama de ce se intampla in film,pentru ca fost filmat asa de prost incat si ziua parea cea mai intunecata noapte.Credeam ca primul avp a fost nasol,dar nu credeam sa ajung sa vad asemenea bataie de joc.Singurul lucru bun din film au fost anumite efecte sonore din primele filme alien si predator.Sper ca cineva le`a tabacit cururile rau de tot la regizorii aia 2 dupa porcaria care au facut`o.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2008, 00:18   #40
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone
adevaru e ca AvP 2 a cam dato in bara.. cu toate ca ador filmele Alien , Predator. ,, partea asta ..e asa mai rece..
...oare se face si AvP 3 ?
tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:03.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells