Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Premii, festivaluri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 May 2007, 22:24   #101
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by gionloc:
ca filmul nu e facut pentru romania - o afirmatie preety lame!
citi cititori are cinemagia? aduna cu citi cititori are republik, liternet... fa totalul si vezi daca Mungiu va avea mai multi spectatori decit totalul respectiv

si scade dublurile/triplurile pt cazurile in care se gasesc aceeasi oameni in toate 3 partile!

sigur, m-am gindit la asta... .. dar nu am mentionat situatia amintita de tine fiindca eu is optimist.. ca il vedea si oameni care nu citesc cinemagia sau alte reviste - asa ca se echilibreaza suma chiar daca nu scadem dublurile :lol:
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 22:27   #102
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by Ambra Blu:
Pai ce evolutie e - din punctu de fuga al orizontului tematic -de la Patul conjugal la filmul asta?
Nici una.
Originally Posted by Ambra Blu:
S-a varsat toata traista cu povesti a romanilor? A ramas doar carafa miniei lor din care varsa mereu picaturi festivaliere? f*** that. Nu voi scoate doi lei din buzunar sa ma deprim doar pt ca un regizor vrea sa isi scoata obsesiile si amintirile de la naftalina din epoca unui regim de tot cacatul, care trebe nu doar condamnat, ci si uitat. Prefer sa vad cum Gheorghe Preda disloca realul si imi arata ca cinema se poate face si altfel decit cu camera pe umar, obiectiv si neimplicat si dureros de constant de aproape de drama, cica. Cred ca istoriile personale - ca asa zice Mungiu, ca a fost decretel - tre sa ramina frumos in sipetul familiei si nu brodate in epopei de tifon, de sters la ochi cu ele..
Super tare.

Atunci nu va mai uitati nici la hartia va fi albastra, cum mi=am petrecut sfarsitul lumii, a fost sau n-a fost, pentru ca sunt imbibate cu acelasi cenusiu mizerabil.
Dar parca nici la legaturi bolnavicioase nu m-as uita, chit ca are un dram de incarcatura psihologica in el.
Din pacate, orice imagine filmata altfel decat "realist" transforma filmul romanesc intr-un episod de telenovela.
Parca suntem sortitit sa avem succes doar cand scoatem in evidenta sordidul in nuditatea lui absoluta.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 22:50   #103
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by marx:
Originally Posted by Carmine Galante:
"avem de-a face cu Moartea domnului Lazarescu cu avort". Trebuie sa recunosc, adanc ! :shock: Interventia durat exact cat citesti chestia asta, vreo 5 secunde. :lol:
daca oferea amanunte picante de sub cearsaful blocului operator ziceai ca te uiti la "viata medicala"...
:lol:

Originally Posted by Alex Leo Serban:
dar ai murit d curiozitate sa t uiti... SUCKER!! :lol:
ps still alive? :?
Intamplator se vorbea la tv despre festival, in platou era si Irina-Margareta Nistor pe care eu o respect pentru simplu fapt ca ne traducea vhs-urile in niste vremuri foarte cacacioase. Apoi a aparut secventa asta de 5 secunde care m-a facut sa vomit.
de ce exagerezi, de ce mergi pe estetica uratului cand, de fapt, ai stat lipit de televizor sa-l vezi si sa-l asculti pe als!
uite ca eu nu l-am prins, iar tu, care pretinzi ca te pandeste apoplexia cand il vezi, l-ai vazut, l-ai inregistrat..., ti-a placut, si doar pentru ca esti sucit, incepi sa mananci rahat.
ciudata fiintza mai esti!
nu mai spama topicul asta ca nu intelegi nimic.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 22:59   #104
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
nevasta-mea se uita acum la clona.
ce liniste, ce pace...
nu tu competitie, nu tu juriu, nu tu lauri...
filmul curge, scenariul merge, banii intra in conturile scenaristilor/regizorilor/actorilor, toata lumea e fericita...
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 23:40   #105
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Ambra Blu:
La dracu, de ce m-as uita la un film despre avort? Filmat cu long takes si easy rig? Nu mi-a ajuns MDL ca exercitiu de minerit in suflete? A vazut Mungiu ca prind dramele astea, ca asa ne vrea vestu, in curu, mintea si buzunarele goale, hai sa faca si el o chestie din asta, sa dea-n suflete pina sar fulgii din ele.

eu cred ca Mungiu avea o poveste in care credea... sau ca era o poveste care-l bintuia... si ea trebuia spusa.. iar cadre lungi&stuff inseamna cinema la fel cum si o atomizare scenica poate fi cinematografica... iar daca ai o poveste care in felul ala e cel mai bine spusa - cadre lungi bla bla.. foarte bine. inseamna ca a simtit in cel mai fericit mod felul in care o structura narativa dramatica poate fi introdusa in vorbirea cinematografica. iar aplauzele venind dinspre cannes nu cred ca sint gratuite!

Originally Posted by Ambra Blu:
De ce as vrea sa ma dea pe spate un film intunecat (cel putin asa il percep din ce am auzit de la amici) din perioada lui Ceaotzesco? Romanii astia, oamenii astia, nu au si viitor? Se trateaza totul la diateza pasiva? Recuperatori de isterie recenta? Noi nu avem si alte chestii cu care sa ne prezentam publicului strain?

esti prieten cu Dorel VIsan? :lol: dela el pare scoasa latura daunatoare imaginii romaniei! :lol

pe tine de dau pe spate filmele prin autosugestie? adica tre sa te montezi in poveste 'pe spate' ca sa fii 'pe spate'?
diateza pasiva are exact aceeasi timpi precum si cea activa
diferenta ar fi ca responsabilitatea e a altora, in cazul primei (un nenorocit de complement de agent!)... doar ca, din fericire, nu stau lucrurile asa - astia pe care tu ii blamezi tocmai asta au aratat - ca sint responsabili si stapini pe ceea ce fac!
recuperatori de isterie? poate de istorie - e sensibil altceva...
iar asta cu publicul strain si ce le prezentam :lol: - toate povestile astea de care lumea se arata dezgustata pe motive patriotice si de imagine exportata (vai si amar!) - recuperarea memoriei, ostoirea ranilor, exercitii de psihanaliza prin film - devin derizorii cind cad in mina unor tipi care nu au capacitatea de a formula coerent opinii despre acele treburi, cind trebe rezolvate de tipi care sint depasiti de greutatea unor analize si prezentari de gen...
cind, meticulos si rascolitor, povestilea se leaga - chapeau!

Originally Posted by Ambra Blu:
Dar ma intreb daca nu cumva se creeaza un tip de asteptare de la cinema-ul romanesc: hand held, drama, post 89, cineva moare, cuiva ii e foame, mai multora le e foame, unei natiuni intregi ii e foame, totu e venal, toti e corupti, tara de c****, obsesii de cultura mica, caram intr-o patura televizorul de la tara la oras. Pai ce evolutie e - din punctu de fuga al orizontului tematic -de la Patul conjugal la filmul asta?

cind e hand held onanistic - precum in ticalosii&cinspe&co, intr-adevar, afirmatiile tale sint corecte! doar ca filmele alea nu depasesc dpdv teritorial granitele aerelor valorice pe care realizatorii lor si le dau...

prin asumarea traumelor psihice lasate de o epoca pe care nici macar politic nu am depasit-o, daramite social, demonstram ca nu sintem cultura mica.. a iti asuma critic un trecut nu e deloc semn al unei mici culturi... dimpotriva.

evoluatia nu e tematica, e realizatorica! in literatura, film - temele se repeta, diferenta o face clasa scriiturii! ea convinge sau nu!

Originally Posted by Ambra Blu:
S-a varsat toata traista cu povesti a romanilor? A ramas doar carafa miniei lor din care varsa mereu picaturi festivaliere? f*** that. Nu voi scoate doi lei din buzunar sa ma deprim doar pt ca un regizor vrea sa isi scoata obsesiile si amintirile de la naftalina din epoca unui regim de tot cacatul, care trebe nu doar condamnat, ci si uitat.

minie nu vad in MDL, Hirtie, A fost...., Occident... cit despre uitarea unui regim... hmm... anumite filme trebuie facute pentru a usura poveri - unii oameni constientizeaza ca atunci a fost altfel, sinistru, - altii se usureaza fiindca vad ca si altora le-a fost la fel de greu... efecte terapeutice ale cinematografiei...

Originally Posted by Ambra Blu:
Prefer sa vad cum Gheorghe Preda disloca realul si imi arata ca cinema se poate face si altfel decit cu camera pe umar, obiectiv si neimplicat si dureros de constant de aproape de drama, cica. Cred ca istoriile personale - ca asa zice Mungiu, ca a fost decretel - tre sa ramina frumos in sipetul familiei si nu brodate in epopei de tifon, de sters la ochi cu ele.

aci spui bine - cinema se poate face si altfel!

daca nu obiectivezi istorii personale e dificil sa atingi anumite zone artistic-erogene. deci Mungiu face bine ce face! cel putin, apriori, are tot creditul meu!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 May 2007, 23:58   #106
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by gionloc:
recuperatori de isterie? poate de istorie - e sensibil altceva...

Nu, recuperatori de isterie, ai citit bine. De restu', mi-e lene sa mai scriu.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 02:16   #107
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by drudu:
de bine, de rau, leo si gloria sunt acolo, si cred ca e mai interesant ce au de povestit/barfit, decat our usual bickering..
din pacate nu prea au nimic de povestit. cel putin nu pe forum.vorbesc de als. Iar Gloria, merci pentru eforturile pe care le faci, dar cred ca am fi vrut sa stim mai multe despre cum evaluezi filmele pe care le-ai vazut, nu sa descrii multe si neinsemnate detalii.
par exemple: Zviaguintsev. mi-a placut Intoarcerea enorm si am mari asteptari de la el. sau Honoré. francezii il vad deja castigator. I-am vazut filmul precedent "in paris" dar stilul lui "nouvelle vague" desi reactualizat intr-o forma decalata, nu prea mai are priza azi. Sau poate are, la Cannes?! :?

@ ceilalti. De la Patul conjugal&co la MDL&co este o enorma diferenta, e chiar o prapastie. important e cum faci un film, nu faptul ca sunt reluate aceleasi teme. generatia lui Puiu stie ce inseamna realism, adevar, simtul masurii. A trebuit sa vina oamenii astia ca sa avem si noi filmele despre regimul lui ceausescu, despre cel al lui iliescu si despre actualitate. Si inca mai e loc pentru asa subiecte. Cand o sa fie prea mult, curentul o sa dispara de la sine, se va reinnoi, se va diversifica. deocamdata mergem in directia buna.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 06:34   #108
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Gloria, tu ai peste 2m? Ca J Gyllenhaal are peste 1,80... :lol:
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 06:42   #109
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by herbert:
incepi sa mananci rahat..
Sa zicem ca eu mananc cacat, dar tu esti un om de nimic lipsit de onoare si cuvant care spameaza forumul, nu un topic anume.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 09:10   #110
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Carmine Galante a fost bannat pentru trei zile
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 10:32   #111
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ok - i hope we have some quiet NOW!

deci: am sarit pst 'sicko'-ul lui mmoore, kre era oricum in afara compet (si pt k stiti cit il 'iubesc' :sick: ) pt a face un update...

topul meu d pina acu arata cam asha:

1 'the banishment'/andrei zviaghintsev - nu cre k a placut prea mult pt k 'trendu' acu este minimalist (a la puiu & mungiu), in plus este f lung (2h30) dar mie mi s-a parut una din cele mai exaltante mostre d cinema 'atemporal', in descendenta - marturisita - a lui bergman & tarkovski, povestind (culmea!) TOT dspr un avort, dar la polul opus racelii clinice a lui mungiu: un film contemplativ, meditativ, cu o imagine f frumoasa (alexandr balushev), cu o coloana sonora memorabila (co-)semnata arvo paart, cu tatal din 'the return' (aici kiar mai bine!) si o luminoasa maria bonnevie (tipa din 'reconstruction') - kre este absolut splendida! :love: - jucind park in transa rolul unei mame kre nu mai comunik cu sotul sau, alienata & depresiva & serial-suicidara... k orice film frumos, dream-like, nici ac nu poate fi povestit - trebuie vazut; dupa o nuvela a lui william saroyan, filmat in nordu frantei, belgia si (rep) moldova, drept kre povestea & personajele sint atemporale/aspatiale (exista un 'mark', un 'robert' etc) mie mi-a placut mai mult decit 'the return' (!) 9.5
2 '432'/ 'kiki' mungiu - categoric, filmul-shoc al festivalului (d pina acum), kre cre k va merge mai bine in afara tarii (as usual!) pt k noi sintem 'vaccinati' si cu ororile comunismului, si cu 'filmul a la puiu'...
cre k mungiu e genu e artist/meserias/whatever kre - fiind f destept - prinde bine 'aeru timpului' (acu s poarta minimalismu estic...) & does his best to deliver; nu e un 'autor' in sensu tare al termenului (intre 'occident' - reciclare profi d 'e pericoloso sporgersi' - si '432' = nicio legatura), asa cum e puiu (vezi continuitatea stilistik dintre 'marfa & banii' si 'mdl'!), dar stie la perfectie sa construiask scenarii f bune si sa s inconjoare d talente sigure: marink (intr-adevar exceptionala, in 1-u rind p k nu vrea sa-ti 'scoata okii' cu talentu ei: stie sa joace kiar si tacind - vezi scena in kre sta la masa cu familia & prietenii familiei bf-ului, inghesuita in vietile unor oameni d kre e profund straina), vlad ivanov (c descoperire!! e intr-adevar senzational) si - bineinteles - oleg mutu, kre practic 'face' filmu din cadre lungi si kre mai are o trasatura interesanta: o filmeaza p marink - sa zicem - din spate, mergind, f d aproape (stilu 'tactil' din 'mdl'), apoi s opreste brusc si o lasa sa continue drumu urmarind-o cum dispare in profunzimea cadrului... oricum, cre k in tara va merge destul d bine - pt k e mai scurt decit 'mdl' (nici 2 ore), pt k e cu 2 gagici (in loc d un mosh kre trage sa moara...) si, in fine, pt k este 'cu avort' (kre, orisicit, 'intereseaza' ). in plus, s-ar putea sa l plak atit mereu-versatilului frears (sa nu uitam primele lui filme/slice of life kre, handheld camera aside, surprindeau semi-furios cam ac realitate!) cit si celor 4 (patru!) actrite din juriu! in concluzie: un film f bun, just, facut 'la meserie' & cu un ansamblu d actori perfecti pina la ultimu; singurele mele rezerve s refera la 'pattern'-u park prea apasat 'mdl' (incl angela similea in kip d margareta paslaru p genericu final) si un fetus in plan apropiat ('432', right? ) kre - dupa mine - goes for the sheer shock (desi i s pot gasi, fireste, multe justificari 'tematic/simbolic/narative'/blabla)... 9
3 'no country for old men'/fratii coen - 'fargo' in texmex, so to say... coenii revin la vina lor neagra (lots of blood & sinister jokes, incl gagurile vizuale trademark coens bros!), cu un javier bardem GENIAL (in rolu unui killer psycho) si un tommy lee jones perfect-as-usual... totu merge (cu suspans & tot tacimu) perfect pina aproape d final - kre lipseste; sau are, dar sint prea multe; sau... whatever (oricum, prea demonstrativ-didactic & 'alternativ' la modu nating, zic eu) c pacat... ar fi fost their second best-shot at their 2nd palme! 8.5
4 'l'avocat de la terreur'/barbet schoder - documentar dspr 'maitre' jacques verges, avocatul tuturor criminalilor (carlos, klaus barbie etc), un individ din speta psihopatilor-'filozofi', kre-si impaketeaza nebunia in justificari ideologice & cinismu megaloman in 'art de vivre'... personaj absolut odios, kre trebuie vazut pt a fi crezut :sick: ex-nouvel-vaguistu barbet face o treaba f buna apropiindu-se d acest monstru satisfacut - d ac contabil al criminalilor - 'stringind' marturii & materiale d arhiva intr-un docu brici, britanic-like, economic & cu suspans. 8
5 'zodiac'/fincher - ok, am inteles: e o 'meditatie' asupra 'genului', nu 'genu' in sine; e 'intelectual' & 'minimalist' (desi...); e 'alternativ' (un 'se7en' pt sociologi) pt k nu vrea sa fie mainstream, si n-ajunge sa fie mainstream (desi, zic eu, ar fi vrut...) pt k nu are suspans s.cl (neavind suspans s.cl pt k NU vrea sa fie 'un thriller obisnuit', blabla) - am inteles toate astea... in plus, downey jr e f bun, & so is mark ruffalo... si totu e period-perfect... dar repet: TREBUIA sa fie atit d lung (si, zic eu, plicticos)?! what's the point of making un 'se7en' pt sociologi!? i don't get it 7.5
6 'my blueberry nights'/wkw - sniff, e ok (by ANY standards!), but is not ok (by wkw standards)... comedie romantik kre va sa zik, cu norah j in kip d 'reflector' al celorlalti as she crosses usa & various states (incl of mind), cu stilu (inconfundabil) al maestrului wong (d asta data, servit d darius khondji), cu toate obsesiile & temele & 'muzik locurilor' & vagurile & what-have-you poured in ac 'film dspr mincare' (p kre vroia d mult sa-l fak), but still: un 'in the mood for love' pt supermarket - who really needs it??... natalie portman in skimb e senzationala! 7
7 'triangle'/tsui hark/ringo lam/johnnie to - omg, what a waste of time & talent! un fel d 'nea marin miliardar' made in hong kong, absolut debil, cu citeva poante ok (ult sectiune - c/o to - e cea mai buna!) dar si cu un messing around general d toata jena... strict pt fanii celor 3, dornici sa-i vada at their worst :sick: 4
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 11:12   #112
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
welcome back! 8)
cum a fost Honore? e supra evaluat de unii critici francezi? chiar e exceptional?
de-abia astept sa vad Zviaguintsev. Intoarcerea a fost pentru mine filmului anului la vremea respectiva.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 11:47   #113
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
great report, "ca pe vremuri"

multumim. mai asteptam..
__________________
indy.to
Airlight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 12:16   #114
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
als, merci.
am citit cateva comentarii ale criticilor rusi, prezentzi la festival, dspr filmul lui zviaghintzev si opinia lor se apropie de ceea ce ai afirmat tu aici...
tot rusii scriu in termeni foarte buni dspr filmul lui Mungiu, pe care il vad un pretendent foarte serios la premii... de mult timp n-am mai citit opinii atat de favorabile in presa rusa dspr filmul romanesc...
imi pare rau ca prajitura lui WKW a iesit putin zaharisita...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 15:17   #115
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
@als much obliged, good to have u back

aici, reportaje de la cannes, 2 cu ai nostri:
http://festival-cannes.france2.fr/cannesenvideos/
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 15:33   #116
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
ha ha
interesant, vad ca Barbet Schroeder face pasiuni filmice pentru personajele odioase - Idi Amin, avocatul asta...
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 16:42   #117
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
pt klein

nu, o sa vad honore doar dk primeste cva - in duminik d dupa anuntarea premiilor -, altfel nu ma intereseaza deloc

in skimb, am vazut filmul valeriei bruni tedeschi din 'un certain regard', 'actrices'/'le reve de la nuit d'avant' - nu's kre e titlul pt k in program e al 2-lea, p generic primul... :? am vbit o gramada cu puiu la iesire, ne-a placut la amin2: o tzacaneala condusa cu mina d maestra, un film-kamikaze, cu vbt facind D TOATE, cu un tempo d opera, dspr how (not) to be a mother at 40, cabotinismul actorilor, self-centredness, nebunie, demoni & eshec - totodata (paradoxal), filmul cel mai tonic vazut pina acum woodyallenian, energic, hilariously in yr face! ii dau 8.5

iar inainte am vazut kim ki duk-ul, 'breath'/'suflu' - SPLENDID: un fel d 'spring, summer...' + 'imperiul suflurilor' = un haiku pur k zapada & pervers precum carnea, cu laconismul vizual mark kim kd coregrafiat la milimetru, minimalist, minunat & memorabil :love: ii dau 10!

ps notele date mai sus nu sint valabile la modu absolut, ci strict conjunctural, reflectind filmele vazute aici - ceea c face k topul sa sufere corectari kre modifik notele initiale... astfel, kkd trece primu!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 19:31   #118
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Originally Posted by Alex Leo Serban:
in skimb, am vazut filmul valeriei bruni tedeschi din 'un certain regard', 'actrices'/'le reve de la nuit d'avant' - nu's kre e titlul pt k in program e al 2-lea, p generic primul... :? am vbit o gramada cu puiu la iesire, ne-a placut la amin2: o tzacaneala condusa cu mina d maestra, un film-kamikaze, cu vbt facind D TOATE, cu un tempo d opera, dspr how (not) to be a mother at 40, cabotinismul actorilor, self-centredness, nebunie, demoni & eshec - totodata (paradoxal), filmul cel mai tonic vazut pina acum woodyallenian, energic, hilariously in yr face! ii dau 8.5
... si totusi e super boring ca actrita.

in fine,
...in alta ordine de idei, ma enerveaza francezii astia cu evaluarile lor de 2 centzi
Dupa ziaristii invitati de canal plus ordinea ar fi
1.Honore
2.wkw
3.Coen
asta fac in fiecare an si la sfarsit, raman cu buza umflata, fiindca nici una din previziunile lor nu se realizeaza. Sper ca traditia va continua si anul asta.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2007, 21:51   #119
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Filmul lui Kim-Ki duc este deosebit de inventiv; o poveste absolut ravasitoare; actrita principala deosebit de expresiva; eh, dqa, incepe adevarata competitie; juriul Screen International pana acum au filmul lui Mungiu in fruntea clasamentului; maine vor da punctajul si pentru No country for old men si Breath al lui Kim ki duk
Fug la TEHILIM AL LUI Nadjari
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2007, 03:45   #120
jeleu
Guru
 
jeleu
 
Join Date: Mar 2004
Location: pe sarma
Posts: 338
Send a message via Yahoo to jeleu
as vrea sa ia anton corbijn camera d'or, pentru bipopicul despre ian curtis. dar, la 52 de ani, va fi mai degraba un lifetime achievement, decat un premiu de debut.
__________________
Im Kino gewesen. Geweint.
jeleu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:58.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells