Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 May 2006, 22:21   #161
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ntz. Noi suntem doar telectuali elicisti (de la "elice").

(Apropo, vezi cä obsesiile cu noi doi, si cu "elitismul", le-aveai pe vremea când erai Peter Jackson. Cautä ceva nou. De pildä: Herbert, Ambra Blu si hermeneutica. Sau - pentru weekendul viitor, când ai sä revii c-un nou ID si IP, dupä ce ti le bannäm si pe astea, poti sä te iei de Nightwane, Notorius si ecologisti, sau de Airlight, Cinemania si microbisti; si mai sunt... mai sunt... Foloseste-ti imaginatia, ce pana mea!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 10:30   #162
frodo baggins
Junior
 
frodo baggins
 
Join Date: May 2006
Posts: 43
A vazut cineva Codul lui Da Vinci?Difera sfarsitul din film de cel din carte?
frodo baggins is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 12:16   #163
marian predescu
Novice
 
marian predescu
 
Join Date: May 2006
Posts: 8
ii dai afara pe usa ei intra pe fereastra .ce magari userii astia toti sunt niste clone .toti vor sa para mai destepti.niste schizofrenici .unde-i adevarul ?????? de recitit cartea lui g.vattimo despre masca la nietzsche.
marian predescu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 13:40   #164
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by frodo baggins:
A vazut cineva Codul lui Da Vinci?Difera sfarsitul din film de cel din carte?

da, difera: e mai bun in film
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 19:49   #165
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
domnu pietrica are o totala lipsa de subtilitate
bine k nu a zis frodo kong sau cva de genu
ba baiatu, tu ar trebui sa te iei de mana cu tobey, stie el de ce.....
ok, acum n-o sa ma mai iau de tine dak taci si nu mai stresezi lumea
btw, imi zice si mie cineva de ce sophie nu mai e roscata? asa nu mai are nici un sens....
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 20:16   #166
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-au gäsit Loréal numäru' care trebuia.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 20:22   #167
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
rusinica domnu pitbull, faci reclama!
parca aveam o promisiune de o data de articol de ziar, ceva?
ok gata da de silas nu zice nimeni nimic?
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 20:35   #168
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Vedem chestia säptämâna aviatoare, si facem si cronica.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 20:44   #169
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Silas e cred, cel mai bun rol interpretat de Paul Betany, de la Master & Comander incoace!
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 20:52   #170
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
io-te pe cineva de parerea mea
dau o bere pe asta
sau un suc dak vrei
bettany e nascut sa-l joace pe silas
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 21:13   #171
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Iar eu sunt näscut sä-l joc pe Iuda!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 23:01   #172
GINEL2K
Novice
 
GINEL2K
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 13
Originally Posted by raptor:
.da de ce, daca are dreptate. nu-l poate nimeni caca afara din forum pe vreun motf legal.


tu nu esti singurul care a fost dat afara pe usa din dos de pe acest site si care nu a fost lasat sa-si spuna punctul de vedere in ceea ce privea anumite aspecte, si eu am fost la fel tratat dar am considerat ca nu are rost sa ma agit pentru niste indivizi ca acestia care nu vor sa fie contrazisi cand nu au dreptate
GINEL2K is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2006, 23:25   #173
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Raptoricä mamä, te-au dat afarä pe usa din dos??? :shock:
Bäi ästia, io vin la voi!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2006, 10:10   #174
king kong
Novice
 
king kong
 
Join Date: May 2006
Posts: 7
Realizatorii acestui film ar trebui sa isi ceara scuze pentru jignirea sentimentelor a sute de milioane de oameni.
king kong is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2006, 10:27   #175
kasper hauser
Senior
 
kasper hauser
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bacau/Iasi
Posts: 106
Send a message via Yahoo to kasper hauser
Originally Posted by king kong:
Realizatorii acestui film ar trebui sa isi ceara scuze pentru jignirea sentimentelor a sute de milioane de oameni.


"Realizatorul" acestui user ar trebui sa isi ceara scuze atat pentru jignirea intelectului celor de pe aici, cat si pentru o cantitate de-a dreptul "anticrestina" de prostie...si macar de-ar fi cu licenta si aia...da' nu e
__________________
"Silencio"(Mulholland Drive)
kasper hauser is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2006, 16:06   #176
lestatika_29
Veteran
 
lestatika_29
 
Join Date: Feb 2006
Location: not here anymore
Posts: 239
pietrica/frodo/kong e mai transparent decat ..... in fine, decat transparentul. acu nenea sa nu iti pui dupa ce iei iar ban un id de genu' Jack Brown Genius sau The Frightener ca oricum pute deja.....
mai bine joaca si tu bambilici sau sotronu ca oricum ne scutesti pe noi de nervi
pitbull, iuda sunt eu, nu ai cum sa-l joci tu. eu mi-as vinde si fratele pentru ceva dorit. nu de alta da nu am frate.
__________________
Farewell is sometimes hello forever
Lady L
lestatika_29 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2006, 18:42   #177
77ravens
Senior
 
77ravens
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 124
Peter Jackson/Frodo/King Kong/Ping Pong e pentru Cinemagia ca si schizofrenia pentru el insusi:orice ai face,tot nu poti scapa de el/ea
__________________
black cherry red drapes
77ravens is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2006, 23:59   #178
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Zilele-astea-l väd si eu (pe D.V.C., nu pe P.J./F.B./K.K.), cä-mi asteaptä Liternetu' cronica - da' pânä un-A, alt-A, m-am amuzat cu un comentariu de pe forumul Vama Veche:

* * *

Collins
Globetrotter
Joined: 30 Jan 2004
Posts: 1882
Location: vesnic pe drum, cautand un castel...
Posted: Sun May 21, 2006 11:27 pm
--------------------------------------------------------------------------------

and here it goes...

THE DAVINCI CODE

titlul complet: "THE DAVINCI CODE" as I've seen it from a theater full of pseudo-intelectuals

Sa ne ocupam de film periodic si sistematic. Coloana vertebrala a filmului este misto. Toata faza cu Iisus casatorit cu Maria Magdalena, si demonstratia computerizata... foarte misto realizata. La fel si toata partea de cultura generala a povestii (cartii, deci). Si totusi, un baiet asa destept ca Dan Brown, nu a fost el in stare sa teasa o poveste mai verosimila si cu conflicte mai complexe?? Asta probabil pentru ca toata partea de cultura-teologico-istorico-generala nu e ceva nou. Este o mixtura de enciclopedii, emisiuni Discovery, tratate, si nu in ultimul rand, searchuri pe google. Da, da foarte bine aceasta mica sinteza care a facut atata senzatie.
In orice caz, eu am in minte clar imaginea unui Dan Brown ambitios dar cam demoralizat stand intr-un pub si sorbind o bere cu un profesor batran... spre 4 dimineata profesorul barbos si bine "afumat" incepe sa-i zica toata povestea cu Maria Magdalena si o teorie a conspiratiei tipica pentru paranoia oricarui mascul in etate. Dan Brown paraseste pubul dimineata cu subiectul GROZAV pentru o carte... sa vedem cum o va duce la capat. :? si am cam vazut.

Problema cinematografica acum: un conflict WORLD-SCALE tratat amatoriceste... probleme se reduc la "ai urmari si a-i prinde"... si cum este pazit acest MARE SECRET ce va ravasi totul? De 4 speriati care dau cu stangu-n dreptu.
Un zelot e angajat sa-l recupereze. Ce sa-ti zic! Nu tu religious-guerilla, nu tu "Comando Elvetian", un amarat de franciscan albinos(care se auto-flageleaza fara motiv, dar da bine pe ecran) cu pistol si telefon mobil si cu un mastercard,ascuns sub "cea nu prea sfanta" probabil, pentru ca isi permite sa ii urmareasca peste tot.

Secventa de inceput anunta tot esecul... Urmarirea prin Louvre. Cred ca si Antipa este pazit mai bine, pe cand printre capodopele de o inestimabila valoare batea vantu. Nu tu gardieni, nu tu raze laser, nu tu bare de otel...
Apoi moshul moare in mod foarte suspect. Un singur politist apare la locul crimei care HOP il chiama pe erou si desi il considera suspect il lasa frumos sa plece pana la baie. La intoarcerea eroului de la baie, locul crimei este lasat de izbeliste. Nici un gardian, nici un legist, nici o bocitoare....
La fel si pe parcursul filmului. Se discuta despre "cea mai mare musamalizare din istoria omenirii.." etc, dar totul pare un joc de-a hotii si vardistii... mai ca-n Tom si Gerry, de le trec polististilor pe sub picioare.
Tot modul lor de a urmari indiciile este ceva ce am mai vazut in cateva filme. Poezioare si pilde de care la jumatea filmului te prinzi ca te vor duce in cine stie ce mare centru turistic occidental (apropo, cred ca le-a fost foarte greu sa evacueze turistii japonezi si cersetorii romani ca sa poata filma)

Element tehnic - adevaratul miracol este cum reusesc frezele lor sa ramana neatinse pe tot parcursul filmului?

Finalul - previzibil, anticlimactic.
Una peste alta, un film naiv..., si este pacat de subiect care, desi nu cel mai original, era intr-adevar o sinteza ofertanta.

Si ca concluzia concluziei.. In ziua de azi nu-ti trebuie conflicte internationale, servicii secrete, indicii prin arhive,organizatii oculte, tranzactii de informatii si alte alea ca sa demonstrezi omului ca exista un "CEVA ACOLO FOARTE BINE PAZIT". E de-ajuns ca de fiecare data cand te referi la acel "ceva" sa pui muzica de vioara in crescendo si un cor de mezzo-soprane
_________________
ingerasi de hartie alba inca atarna de tavanu mintii mele...

Pitbull
Big Brother
Joined: 29 Jan 2004
Posts: 1664
Location: Bucharest
Posted: Sun May 21, 2006 11:40 pm
--------------------------------------------------------------------------------

Din cum îl descrii, deduc cä-i la fel de tâmpit ca-cartea (scuze, ar fi trebuit sä zic "ca textu'" sau "ca scriitura", da' pierdeam cafoconia).
Dar... sä vedem.
_________________
Imperiile coloniale au murit...
Germania Nazistä a murit...
Uniunea Sovieticä a murit...
Si nici Uniunea Europeanä nu se simte prea bine
http://communities.msn.com/pitbullsrealm

Collins
Globetrotter
Joined: 30 Jan 2004
Posts: 1882
Location: vesnic pe drum, cautand un castel...
Posted: Sun May 21, 2006 11:47 pm
--------------------------------------------------------------------------------

Filmul se aseamana foarte mult cu Dosarele X - the movie - ala din anii '90. Are ritm si masini care se fugaresc pe strazi, si "police! freeze"uri... dar (ma repet) lipseste substanta. Aaa! si mai lipseste ceva filmului astuia: EXPLOZII
Sa-mi bag picioarele daca nu eram pe deplin multumit ca in final, asa fara nici o explicatie sa explodeze Louvre-ul vreo 30 de secunde asa, cu incetinitoru, sa iasa flacari pe ferestre, sa se auda un BUBUIT d-ala Dolby. fara nici o explicatie, doar sa se intample! Mie unu mi s-ar fi parut sa aiba mult mai mult sens
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2006, 18:29   #179
Shemaia
Junior
 
Shemaia
 
Join Date: Apr 2004
Location: Cluj
Posts: 69
Cu siguranta ar fi fost mai reusit daca era regizat de un Haneke sau de Tarantino! Ron Howard nu l-a facut nici cu adevarat provocator si socant (ca un thriler autentic), dar nici macar funny, cum probabil si-ar fi dorit Tom Hanks (cel putin asta mi-au lasat impresia raspunsurile lui la conferinta de presa de la Cannes).

Si, lestatika (asa?), sa ma inviti la un suc la TIFF! OK?
Shemaia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2006, 23:00   #180
Calin FR
Novice
 
Calin FR
 
Join Date: Feb 2006
Location: Alba Iulia
Posts: 13
Send a message via AIM to Calin FR Send a message via MSN to Calin FR Send a message via Yahoo to Calin FR
Cat de mult ii iubesc eu pe Tom Hanks si pe Audrey Tautou trebuie sa spun cu durere in suflet ca Howard le-a cam taiat craca de sub picioare la amandoi. Tom Hanks nu va fi asa afectat dar Tautou e la inceput de cariera si nu stiu ce va face in continuare, dar, cum spunea si ea intr-un interviu: ea nu vrea publicitate si sa fie recunoscuta peste tot si ma tem ca tocmai de asta va avea parte dupa ce lumea va uita de film.
Calin FR is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells