Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Jan 2006, 14:34   #3641
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Jarmusch-Night on Earth

.L.A. slab, NY bunicel, Paris bunicel, Roma entertaining, Helsinki slab. Lipsea doar Bucurestiul.
.poate ca C&C m-a facut sa ma astept la prea mult de la Night On Earth...
75. astept cu nteres Ghost Dog, Down by Law si Dead Man.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   sendpm.gif
Old 03 Jan 2006, 14:59   #3642
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by raptor:
Jarmusch-Night on Earth

.L.A. slab, NY bunicel, Paris bunicel, Roma entertaining, Helsinki slab. Lipsea doar Bucurestiul.
.poate ca C&C m-a facut sa ma astept la prea mult de la Night On Earth...
75. astept cu nteres Ghost Dog, Down by Law si Dead Man.

nu mai astepta, pune mana pe ele
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 03 Jan 2006, 15:11   #3643
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by Nightwane:
"Moartea Domnului Lazarescu" (f.utu-i, ce titlu lung) este o simpla reinventare a povestii "Fetita cu chibrituri" numai ca e fara chibrituri, fara fetita. Oricum, cert e ca nobody gives a f*** about old people. Si e si normal sa fie asa.
Am vrut sincer sa imi placa. Dar n-a fost sa fie. Si nu pt ca am fobie de filmele romanesti. Nu mi-a placut pt ca e mizer si ieftin. Foarte ieftin. All in all, it's an overrated piece of artsy-fartsy crap. Uite unde era Lars Von Trieru' Romaniei. Ca-cat! Jur ca nu ma mai uit la nici un film romanesc cate zile oi avea.
prietene,pe cate forumuri o sa mai plimbi textul asta?aici mai e cum mai e si poti primi raspunsuri calificate,dar pe forumul level erau numai pusti carora li se rupea de hodorogi ca tine stai linistit,cristi puiu presupun ca si-a notat observatiile tale si NU te va suna in direct si la tv.si asta din 2 motive:unu,el nu e basescu si doi(ceva mai trist),tu nu esti ctp(desi,la fel ca el, vii cu acelasi discurs in locuri diferite si in fata unor oameni diferiti)
ulrich is offline   sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 00:15   #3644
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
bai, voi astia seriosii... ce mai cautati voi aci pe forum cand de fapt sunteti mult prea buni pentru lumea asta? i don't understand this waste of time and energy (din partea noastra, of course) cadn trebuie sa sarim peste post-urile voastre plictisitoare... go, write somewhere else daca nu stiti sa apreciati real art, like godzilla!!!

thank you nightwane, for being good to me and to this forum (not to mention this world) and sharing your cinematic experiences with us! i looooove you (dar nu vreau s-o zic prea tare, ca-l fac pe alsh gelos)...
Nae is offline   sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 00:33   #3645
tornado_x
Junior
 
tornado_x
 
Join Date: Oct 2004
Location: Spaceship
Posts: 54
Send a message via MSN to tornado_x Send a message via Yahoo to tornado_x
Harry Potter si Pocalul de Foc - 9/10
__________________
Run for your life!
tornado_x is offline   sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 09:28   #3646
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Primul film pe 2006:

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe - 6/10: nu a fost rau, dar nu mi s-a parut ca depaseste nivelul unui film pentru copii. In plus, recunosc ca m-am saturat de confruntari epice, copii deveniti eroi, animale vorbitoare si fire narative deficitare. Tilda Swinton se potriveste de minune in rol, dar ceva din interpretarea ei nu convinge... In rest, vocea lui Liam Neeson e perfecta pentru Jes... Aslan, dar nu am inteles motivul pentru care Jim Broadbent (!!!) era necesar intr-un rol care nu ii solitcita prezenta pentru nici macar doua minute. (sper ca una dintre continuari sa ma edifice )
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 13:23   #3647
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Flightplan (2005)

Jodie Foster e cam singurul element bun din film. Sa-l bagam si pe S. Bean si putin din atmosfera. Prea mult se caca Hollywood-ul pe el cu privire la terorism etc. 6/10
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 15:41   #3648
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Dirty Deeds - 8/10 perfect teenage movie...dar un film distractiv cu momente cat de cat placute, cu actori amuzanti si plini de energie...deed-urile sunt din ce in ce mai bune si mai periculoase pe parcursul filmului, cu cateva intorsaturi de eveniment neasteptatea. Per'total un film haios, care o sa te faca sa razi (if your in the mood)
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 17:20   #3649
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Harry Potter 4 - 5/10 - Da, nu mai e 9/10. L-am vazut din nou si filmul e mult prea inghesuit, grabit si totalmente isteric. Si e numai vina lui Mike Newell. I-a pus pe toti sa alerge prin camera, sa tipe disperati, sa zgaltaie lucruri si a facut din Gambon si Gleeson un fel de clovni. Oricum, cine nu a citit cartea sau cartile nu cred ca intelege ceva din filmul asta, sau daca da, useless, ca in principiu partile cele mai bune au fost lasate afara sau s-a trecut prin ele atat de repede ca nici nu-ti dai seama. E mult sub HP3 si nu avea ce sa caute in top10-ul meu.

Dreamcatcher - Cred ca am pierdut primul sfert, dar, oricum, e relativ distractiv de vazut. Niste extraterestrii vin pe pamant si exista o trupa special pregatita pentru situatii din-astea care-i inchide intr-un quarantine zone. Doar ca in zona aia sunt prinsi 4 baieti draguti care habar n-au ce se intampla si incep sa fie mancati/violati de extraterestrii care infecteaza oamenii si ies prin anusurile lor. Minunat. Sa zicem ca daca-l vezi undeva pe la 5 dimineata nu adormi.

Barbie of Swan Lake - 1/10 - Pentru ca e prozaic punk, post-punk si tezist si post-tezist. Ceva de genu' sa nu futem vrajitori ca luam gonoree si ne transformam in lebede.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 19:44   #3650
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
Real Fiction - Kim-duk Kim
Varianta asiatica Fight Club, cel putin ca tema, mult mai subtil.Avem de a face cu un tip persecutat ce se intalneste cu subconstientul sau si este urmarit de acesta peste tot pentru a se razbuna pe cei care i-au facut rau.Tipul e setat sa ucida.KDK e meserias.

Kindom of Heaven, revazut, naspa si acum.Eram in gasca, am facut mare caterinca, deci un film funny in ultima instanta.
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 20:13   #3651
alc
Veteran
 
alc
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 177
Elizabethtown 8/10 Orlando si Kirsten se potrivesc de minune, pacat ca atmosfera e trista tot timpul si cred ca filmul e putin cam lung,pe la final ma tot intrebam cand se mai termina.In rest e ok.
alc is offline   sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 21:44   #3652
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
It's all gone Pete Tong - 8/10 o poveste aproape incredibila despre unul dintre cei mai buni dj din lume care a surzit (caz destul de des intalnit in randul dj-ilor)...nimic deosebit pana aici dar sa vezi ca omu asta se renaste si scapa de toate (cele mai grave) viciile din viata lui e ceva...si sa ii vezi dedicatia si puterea cu care o face e ceva incredibil...punctul forte este soundtracku si chiar interpretarea personajului principal care se da cu capu de pereti foarte convingator...recomandat...a really great movie...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 22:12   #3653
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
M0n0, marfa descrierea, sunt sigur ca nu ai vrut dar m-ai convins.Maine il vad.
st3fan is offline   sendpm.gif
Old 04 Jan 2006, 22:39   #3654
anouk
Junior
 
anouk
 
Join Date: Jun 2005
Location: right here
Posts: 57
Send a message via AIM to anouk Send a message via MSN to anouk Send a message via Yahoo to anouk
Constantine (6/10) - primele scene mi s-au parut all style no substance si ma gandeam: ok, i can live with that... dupa 10 minute s-a evaporat si stilul & totul a devenit un fel de terci intre "Blade", "Exorcist" si filmul acela cu Schwarzenegger despre apocalipsa care Dumnezeu (... sau poate Lu) stie cum se numeste... la sfarsit aproape-mi doream sa fi revazut "Sin City"... aproape, daca n-ar fi fost Tilda Swinton, cu figura ei iconica (aici undeva intre "The Beach" si "Narnia"), in rolul lui Gabriel si, de ce nu, Keanu Reeves in stil Humphrey Bogart (chiar daca usor cliche)
__________________
Although I'd like to join the crowd in their enthusiastic cloud, try as I may, it doesn't last.
anouk is offline   sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 01:41   #3655
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Chumscrubber - 5/10 - Billy The Bully, Brother of Bobby The Bully from Bully by Larry Clark rapeste un copilas pentru ca distribuitorul lui de droguri preferat s-a spanzurat. Si, ma rog, plot-ul e complicat si se imparte in multe parti. Il foloseste pe copilul asta ca sa-l sileasca pe Jamie Bell, prietenul cel mai bun al sinucigasului sa ii faca rost de droguri. Intre timp parintii copilului rapit nu-si dau seama ca pustiul a disparut. Acum sa mentionez omagiile: tatal e un Ralph Fiennes fugit de sub patura alba a lui Dustin Hoffman din I Heart Huckabees, dealer-ul sinucigas de "feel good" pills e un fel de Ken Park din Ken Park, fara parul rosu si fara pistol, Jamie Bell e un fel de Marty din Bully doar ca drogat de ta-su ca in Garden State si tipa este o tipa foarte buna dintr-un film hallmark. Dar ala nu e omagiu, e doar buna. Altfel, incepe ca Ken Park si se termina ca Bully, minus - probabil singurele momente ale filmului - cum reactioneaza fiecare la moartea narcomanului. Filmul nu este prost, deloc, as zice, doar ca la un moment dat se rupe si devine absurd si prea se plimba pe teren metafizic metalaba si nu prea inteleg de ce face asta. Si nu pot sa-l iau in consideratie pentru ca se imprumuta din mult prea multe locuri si, deci, nu are nici o valoare ca film, pentru ca nici nu imbunatateste lucrurile alea si nici nu le schimba. Misto Jamie Bell totusi. Si tipa aia. Tipa aia buna.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 07:29   #3656
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
SideFX 1/5 :sick:
O licoare magica (pe care o foloseau în evul mediu tiganii din bulgaria si romania si care cauzeaza o seta cumplita de sange uman) ajunge pe mana unor imbecili care o folosessc ca drog pentru un party
Efecte (adverse??) excitatia maxima a femeleleor (si cum protagonista e buna rau doar pentru asta am suportat mesajul plicticos, tezist si anti-drog al filmului) si implicit ucderea partenerilor sexuali

BOO 3/5
initial credeam ca o sa zik “boo-huu-huoa p`a ma`tii ca nu m-am speriat deloc!”
dar filmul chiar functioneaza surprinzator de bine pentru ceva care e o mixtura de session9 (asa cum ar fi trebuit sa fie, adica creepy si cu nerv, nu penal si plicticos) cu ceva de saw (in momentele proaste, care din pacate exista), un feeling de dark water (sau orice alt film asiaticacac cu fantome) si un ghostly clown (park luat cu copy paste din cartile lu sephen king) absolut infricosator
o surpriza agreabila si deloc relaxanta, care totusi o ia cam rau pe aratura pe final

prime 2/5
daca nu ar fi fost cu Uma Thurman :love: :love: :love: :love: :love: care e SUBLIMA (dar nu ne arata sanii, lucru absolut regretabil, dar e o cacomedioara romantica produsa de 2 femei cu acealsi nume de familie, deh) m-as fi lasat dupa primele 5 minute, dar Uma arata mult prea bine
psiholoaga ei, madam streep face niste mutre geniale si in afara de ea nu prea nimic amuzant in film
cateva replici bine scrise (vorbim de o cacomedie ramantica, da?)
“:he didn`t even knew where the clitoris was…
-so u showed him?
-yes, of course!!!”
“lezbians and the kaballah-a match made in heaven”
“do u realise r mother knows intimate detalis about ur penis????”


doom2/5
nici destul de gore-ish cat sa-l agreez (dar exista cateva faze worth seeing)
nici destul de prost cat sa fie bun (desi anumite dialoguri sunt admirabil de imbecile)
singura faza misto e trecerea pe shooter mode care chiar da bine (pt un pc game adaptat pt marele ecran)
ah, da… u get to see nipplez…not bare nipples, unfortunately

d.e.b.s 2/5
o echipa de teenage-ere sexoase (devon aoki :shock: :w00t: :love: minunata ca de obicei, mai ales acum, in rol secundar de compozitie, adica vorbeste cu accent francez!) sunt recrutate, pe baza rezultatelor de la bac ca sa devina super-spioane
penibil, banal, jenant ca subiect
exista si o parte subversiva in care una dintre cucuiete se indragosteste…de dusmanul nr 1 al organizatiei si umanitatii, care este…
alta adolescenta !!!!!!!!!
lezbian bonding…yummy
nu destul lezbianism si nici destula ironie cat filmu sa fie altceva decat un jeg sinistru

gegen die wand 3/5
un alcoolic sinucigas si o tanara cu hormonii excitati, tot sinucigasa se intalnesc intr-un azil
it seems a match made in heaven, doesn’t it?
Ei bine e un film mic,curat, dar l-am detestat pentru mizerabilism si etnicitati si predictibilitatea povestii
3/5 pentru ca protagonista e foarte foarte hot&sexy, pentru ca am incercat sa fiu totusi obiectiv cu un film care nu e nici prea prea nici foarte foarte (nu-i vina nimanui ca pe mine chestiile gen “eviscerari sufletesti” ma lasa rece)
banuiesc ca e special conceput (deci target-at) pentru oamenii care vor sa vada chestii despre cat de mizera (dar totusi nu lipsita de speranta) e viata si pentru cei care se extaziaza mai mult la coloana sonora (foarte bine culeasa, asta e) decat la scenariul unui film
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 12:15   #3657
diana_de_ville
Novice
 
diana_de_ville
 
Join Date: Jan 2006
Location: bucuresti
Posts: 4
Send a message via Yahoo to diana_de_ville
just like heaven 8/10

subiectul, in sine, nu este tocmai nou. il stim, ne-am obisnuit cu diferite forme de viata sau fara viata. povestea in sine, felul in care se realizeaza contactul intre cei doi este putin magic, tocmai potrivit cu perioada aceasta a sarbatorilor.
de asemenea un punct in plus pentru prestatia lui mark ruffalo. a fost ciudat sa il vad intr-o comedie romantica. probabil ca si pentru el a fost la fel .
__________________
rara avis in teris
diana_de_ville is offline   sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 13:44   #3658
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
iti amintesti tu ceva, da' nu-ti amintesti chiar bine
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 14:49   #3659
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Red Eye - 3/10: despre filmul asta nu se poate lauda decat faptul ca macar e scurt. Nu e un dezastru (total), dar cu aproape 0 suspans este pur si simplu neinteresant de la un capat la altul.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 05 Jan 2006, 18:46   #3660
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Ca.cat, realism halucinant. Ar trebui sa-mi pun mainile la ochi si sa zic "VAI, saracii adolescenti narcomani incuiati in suburbiile americane, cat de trist, cat de poetic, cat de profund". Ei bine, nu. Pe langa faptul ca am vazut mult prea multe filme de genul asta pentru sanatatea mea in ultimul timp, asta nici nu m-a atins, nici nu cred ca putea sa ma atinga, e slabut. Iar pe ca.caturi gen misticism New Age nu dau doi bani. Atmosfera facuta ca lumea e in Virgin Suicides. Ala e film. Si asocierea cu Tim Burton mi s-ar parea o insulta.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells