Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Aug 2005, 23:03   #81
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
hmm, presupun ca nu fac parte din oamenii care apreciaza un film dupa final. stupid, pueril, take it lor leave it. cu toate ca roma se termina excelent iar memento e un intreg film-sfarsit superb.

dar... mi-am adus aminte de un final ce salveaza... massive attack - safe from harm. must see! (baillie walsh)

apropo, sunt frapata de numarul mesajelor the usual suspects. finalul acelui fiml nu este nicidecum exploziv. am avut aceasi reactie blank face ca la cube. ceea ce e insa foarte bun la suspects e cum regizorul te manipuleaza in mod ametitor spre a te intreba "ok, stiu cine e?. stiu. sunt sigur. chiar sunt. dar poate? sa nu-mi zici... ok, bine, a glass of milk now." tensiunea respectiva a fost o experientea cinematografica unica. (pt un om nu tocmai versat, though)
__________________
black mambo.
16mm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2005, 21:56   #82
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Originally Posted by jediklaus:
«Toate filmele proaste au finaluri bune» s-a scris aici. Finaluri bune, de ce? Cã se terminã, în sfârºit, un film prost sau, culmea, sunt filme proaste cu finaluri bune. Care din ele.
Clasamentul meu:
1. Pay it forward. Dom'le, la vârsta mea, nu credeam cã mai existã un film care sã mã facã sã dau apã la ºoareci.
2. The sixth sense: un final demn de romanele lui Rebreanu (de tip cerc), dar în stilul lui M. Night Shyamalan. Chiar cã bulversant, rãu de tot.
3. War of the worlds: m-a surprins (neplãcut, desigur!!) tot filmul, deºi am fost anunþaþi sã nu ne aºteptãm la acþiune, dar finalul a fost abrupt, fãrã happy-end. L-a salvat comentariul lui Wells din final: extratereºtrii crapã când ne beau sângele poluat. Na, bã, vampirilor!!!!
În rest, subiect bun, incitant, chiar!!!

.e cristal-clear varianta a. un film prost da, are un final bun, pentru ca are un final.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2005, 11:36   #83
crissy
Junior
 
crissy
 
Join Date: Aug 2005
Location: hellworld
Posts: 59
Send a message via ICQ to crissy
Finalul filmuli Saw mi-a placut si de asemanea cine o vazut Psycho.
finalele astea de la filme m-au facut sa meditez
__________________
Nu Fii Prost Cum ai Mai Fost;Fii Destept Cum N-ai Mai Fost !!!
crissy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2005, 15:35   #84
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Finalul multiplu din filmul Crash...super tari...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2005, 17:21   #85
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by jediklaus:
3. War of the worlds: m-a surprins (neplãcut, desigur!!) tot filmul, deºi am fost anunþaþi sã nu ne aºteptãm la acþiune, dar finalul a fost abrupt, fãrã happy-end. L-a salvat comentariul lui Wells din final: extratereºtrii crapã când ne beau sângele poluat. Na, bã, vampirilor!!!!

asta a fost concluzia la care ai putut sa ajungi dupa ce te-ai uitat la War of the Worlds?

dar pentru a nu ne departa de subiect, am remarcat recent sfarsitul filmului Dawn of the Dead. Dupa cliseul (sau imaginea poetica) cu barca ce pleaca spre rasarit vine unul din cele mai sadice si pesimiste finaluri de film horror pe care le-am vazut pana acum.

big thumbs up!
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2005, 23:58   #86
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Zabriskie Point - cu exploziile din final;

Pe aripile vantului - cand Scarlet fuge dupa Red Buttler.."Tomorrow is..another day!" - cata forta intr-o femeie atat de vulnerabila! (as indrazni sa spun ca este varianta de optimism feminin fata de Zorba grecul);

Farenheit 451 - cand oamenii devin carti si razbuna o crima a umanitatii.. cu aproximatie spus "Aicea suntem in jur de 50, dar sunt multi altii risipiti.. o carte, decat s-o piarda au memorat-o...pe dinafara vagabonzi, pe dinauntru biblioteci"

L' Ultimo tango a Parigi - cand Maria Schneider e prea slaba sa-si asume relatia cu el si, dupa ce-l omoara, isi pregateste un scenariu de minciuni-"I don't who he is, I don't know his name" - ce lasa...;

In the mood for love - cand el isi sopteste secretele in scorbura unui copac, in templele "orasului disparut" (Angkor/Kambodgia?) si apoi o acopera cu iarba; cu aceste versuri scrise inainte de generic
"he remembers those vanished years,
as though looking through a dusty window pane,
the past is something he could see, but not touch
and everything he sees is blurred and indistinct"

Bineinteles finalul din Zorba grecul sau Zentropa(Europa).

Si de ce nu finalul din Gadjo Dilo - cand Stephane isi ingroapa casetele cu muzica tiganeasca (of Nora Luca-Nora Luca...), le stropeste cu vodka Sankt Petersburg si apoi danseaza in acel loc;

sau finalul din Morometii - cand Moromete ii spune lui Nicolae "Unde mergem noi ma' Nicolae ma'?" (sau cam asa ceva)

a, si finalul din Hable con ella..

trebuie sa ma opresc. am zis.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2005, 21:17   #87
mad
Novice
 
mad
 
Join Date: Aug 2005
Location: Bucuresti
Posts: 7
sunt nou aici si nu am stat sa citesc tot... incerc sa nu repet ce au spus altii dar s-ar putea am citit prima si ultima pagina...
Scarface - say hello to my little friend si tot ce urmeaza mi-a placut asa ca efect de focuri de arme sange...(nu ma bag in cine stie ce filme clasice dastea mai populare asa)

intr-un fel ciudat Shining ca nu l-am inteles

twelve monkeys

si mai aveam doua da le-am uitat in timpul cat mi-a luat sa login asa ca poate revin cu alt mesaj
__________________
Ignorance is curable; idiocy is chronic
mad is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2005, 09:34   #88
pier
Novice
 
pier
 
Join Date: Jul 2005
Location: Oradea
Posts: 12
Send a message via Yahoo to pier
Cel mai bun final de film mi s-a parut Saw, deshi nu este cel mai bun film, dar totushi este genial. Cel mai prost (shi cel mai surprinzator) final de film este cel de la The Grudge din care n-am inteles nimic (calatoreshte in trecut, se tuna cu fantome, iar cand is urmariti de un melc constipat stau intr-un colt la un metru de usha). Oricum, in incheiere shi Cradle 2 the grave, film de actiune, are un final fain shi comic.

Concluzie: finalurile iti creeaza o ultima impresie, dar nu neaparat de acelashi gen ca filmul.

bye
pier is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2005, 10:12   #89
obvious
Guru
 
obvious
 
Join Date: Sep 2004
Location: KINOTHERAPEut.
Posts: 654
si stiu ca macar un om e de acord cu mine la asta:

finalul de la "man on the moon".perfect.
__________________
today you listen to jazz, tomorrow you betray your country.
obvious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Sep 2005, 23:18   #90
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
yup, i agree... finalul din "man on the Moon" chiar este genial, si se muleaza perfect cu tot restul filmului... deh, Forman.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2005, 19:06   #91
upchuk_kamalu
Novice
 
upchuk_kamalu
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1
how 'bout twelve monkeys?
faza de la aeroport... nu vreau sa ma apuc sa povestesc de ce, ca it's a huge spoiler...
m-a marcat cand l-am vazut la cinema
upchuk_kamalu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2005, 22:18   #92
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
Finalul de la "Carandiru" cu demolarea penitenciarului, finalul de la "Blow" cu George Jung chinuit de fantomele trecutului, neputincios si starnind mila, ultima scena din "Dark Blue" cu L.A.-ul in flacari, ultimele minute din "Donnie Darko" cu melodia lui Gary Jules si finalul din "The Good, The Bad and The Ugly" cu Tuco spanzurat cuprins de disperare si apoi "Hey, Blond! You know what you are? Just the greatest son-of-a-b-!" si tema lui Morricone (acestea fiind cateva filme vazute & revazute recent).
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2005, 23:14   #93
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Finalul din Siberiada, cand Filka se intoarce in Yelon, dupa ce afla de moartea lui Alexei(Alyosha) si partidul cere distrugerea cimitirului din sat pentru a fora dupa petrol...momentul intalnirii (superb) cu toate amintirile adunate intr-o viata si ingropate acolo, intalnirea cu Ethernal Granddad, cu copiii ce-au fost(Kolia si Spiridon Solomin), cu Nastya, cu prietenul lui, Alexei...
Superba este trecerea de la sarutul (colorat) al regasirii lor (si, cred, al regasirii de sine) la miile de saruturi (alb-negre) ale regasirilor de dupa razboi.

bineinteles ca finalul nu ar avea nici o valoare fara tot filmul.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Sep 2005, 23:18   #94
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
five obstructions. (lately)
__________________
black mambo.
16mm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2005, 00:02   #95
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
inceputul/finalul The Million Dollar Hotel. genial.

finalul de la Easy Riders. nice
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2005, 06:42   #96
16mm
Veteran
 
16mm
 
Join Date: Mar 2005
Location: Bucharest
Posts: 188
Send a message via Yahoo to 16mm
si pentru ca tot mi-am amintit... din seria oamenilor cu opinii incandescento-obsesive...

bande a parte!!!! final bun la un film foarte bun. croc-odiles.

(generally speaking, chill winston(s)! you don't need some usual suspects to admit you feel glad at the end.)
__________________
black mambo.
16mm is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2005, 01:00   #97
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by LLiiAA:
Finalul din Siberiada, cand Filka se intoarce in Yelon, dupa ce afla de moartea lui Alexei(Alyosha) si partidul cere distrugerea cimitirului din sat pentru a fora dupa petrol...momentul intalnirii (superb) cu toate amintirile adunate intr-o viata si ingropate acolo, intalnirea cu Ethernal Granddad, cu copiii ce-au fost(Kolia si Spiridon Solomin), cu Nastya, cu prietenul lui, Alexei...
Superba este trecerea de la sarutul (colorat) al regasirii lor (si, cred, al regasirii de sine) la miile de saruturi (alb-negre) ale regasirilor de dupa razboi.

bineinteles ca finalul nu ar avea nici o valoare fara tot filmul.

Päi, da... Era prin 1980-82, când dädeam apä la soareci ori de câte ori vedeam finalul ästa - adicä, de vreo opt ori în total (si pe-atunci, "Siberiada" se vedea NUMAI la cinema...)
Da' de ce-i zici tu lui Mosul cel Vesnic "Ethernal Granddad"? De ce nu "Eternel Grand-père", bunäoarä?
Interesantä si justä descifrarea "regäsirii lor" ca "regäsire de sine"; dar în spiritul preciziei, sä nu uitäm: 1) alb-negru (sepia, de fapt), erau toate interludiile documentare dintre episoade; 2) scurtul epilog documentar sepia nu mai reprezintä momentul de dupä räzboi (äla fusese între episoadele "Taia" si "Alexei"), ci anii '60 (deceniul episoadelor "Alexei" si "Filip"); apare si Gagarin, la un moment dat.
Dar, în rest, un final pe care si-acum îl reträiesc în minte adesea, cadru cu cadru - în special momentele:
- ultima fugä-zbor a lui Alexei din fata portii;
- strigätele de "Aliosa! Aliosa!" ale lui Tofik Zakirevici Rustamov;
- citirea telegramei de cätre Filip;
- aparitia Anastasiei cu florile în brate;
- aparitia lui Alexei în cimitir;
- ultimul cadru cu Luceafärul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2005, 19:31   #98
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by LLiiAA:
Finalul din Siberiada, cand Filka se intoarce in Yelon, dupa ce afla de moartea lui Alexei(Alyosha) si partidul cere distrugerea cimitirului din sat pentru a fora dupa petrol...momentul intalnirii (superb) cu toate amintirile adunate intr-o viata si ingropate acolo, intalnirea cu Ethernal Granddad, cu copiii ce-au fost(Kolia si Spiridon Solomin), cu Nastya, cu prietenul lui, Alexei...
Superba este trecerea de la sarutul (colorat) al regasirii lor (si, cred, al regasirii de sine) la miile de saruturi (alb-negre) ale regasirilor de dupa razboi.

bineinteles ca finalul nu ar avea nici o valoare fara tot filmul.

Päi, da... Era prin 1980-82, când dädeam apä la soareci ori de câte ori vedeam finalul ästa - adicä, de vreo opt ori în total (si pe-atunci, "Siberiada" se vedea NUMAI la cinema...)
Da' de ce-i zici tu lui Mosul cel Vesnic "Ethernal Granddad"? De ce nu "Eternel Grand-père", bunäoarä?
Interesantä si justä descifrarea "regäsirii lor" ca "regäsire de sine"; dar în spiritul preciziei, sä nu uitäm: 1) alb-negru (sepia, de fapt), erau toate interludiile documentare dintre episoade; 2) scurtul epilog documentar sepia nu mai reprezintä momentul de dupä räzboi (äla fusese între episoadele "Taia" si "Alexei"), ci anii '60 (deceniul episoadelor "Alexei" si "Filip"); apare si Gagarin, la un moment dat.
Dar, în rest, un final pe care si-acum îl reträiesc în minte adesea, cadru cu cadru - în special momentele:
- ultima fugä-zbor a lui Alexei din fata portii;
- strigätele de "Aliosa! Aliosa!" ale lui Tofik Zakirevici Rustamov;
- citirea telegramei de cätre Filip;
- aparitia Anastasiei cu florile în brate;
- aparitia lui Alexei în cimitir;
- ultimul cadru cu Luceafärul.

8 ori?? impresionant...
Am vazut filmul in engleza si cred ca de aceea am folosit englezismele, adica Ethernal Granddad, Aliosha, Nastya. Intr-adevar, rusii folosesc i-urile, nu y-urile. scuze.
Se pare ca am o varianta de film aiurea, in sensul ca secventele-documentare eu le vad clar alb-negru (sepia n-are o tenta de maroniu?) in fine, cred ca e sepia.
Exprimarea mea cu "de dupa razboi" a fost total gresita, bineinteles. De fapt stiam ca filmul ramane fidel cronologiei si ca anii '40 "apartin" lui Taia si lui Alexei, iar anii '60(ai comunismului) lui Alexei si lui Filka, dar, am vrut sa scap repede, pentru ca sufar de mania textelor lungi si... :oops: am crezut ca nu observa nimeni...
Pe Gagarin nu-l reperasem (e tipul in uniforma, cu chipiu?)

Altfel, ma tot gandesc ce asemanare izbitoare este intre tema muzicala din final si inceputul piesei "Shine On You Crazy Diamont" a lui Pink Floyd.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2005, 21:15   #99
Aghiutza
Novice
 
Aghiutza
 
Join Date: Sep 2005
Location: In strafundul constiintei tale.
Posts: 4
"Fight Club"
ªocant într-o oarecare mãsurã.

"Usual Suspects"
Perfect.


Acu' mã-ntorc la scãrpinatu-n neuroni pentru a-mi da seama de ce mama dracului "LOTR" are exact acelaºi final precum cartea :shock: ...
Aghiutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2005, 15:43   #100
Buzu
Novice
 
Buzu
 
Join Date: Sep 2005
Location: bucuresti
Posts: 4
Send a message via MSN to Buzu Send a message via Yahoo to Buzu
minunat sfarsit a avut r zombie in the devils rejects...personajele principale shi negative.... scapa cu cateva zgarieturi.....
__________________
LEgions of the undead
Buzu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells