Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Jul 2005, 13:23   #101
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Nu e primul si nici ultimul de felul asta .. oricum eu nu am vazut inca filmul asa ca ma voi pronunta dupa ce il vad ...
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2005, 11:52   #102
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Vazut trailerul de la King Kong-ul lui Jackson. Deja vu LOTR. Incadraturile, pan-urile, replicile sunt virtual identice. Cu Jack Black pe post de hobbit si Adrian Brody pe post de Aragorn, cu o fetita bastinasa pe post de orc. Si in vreme ce background-ul CG din New York mi-a stirnit nostalgia si cheful de Mafia, dinosaurii urla trist a Jurassic Park. Cit despre maimuta, mai e mult de lucru la efecte, Mr. Jackson. Parca si Mighty Joe Young era mai autentica. December.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jul 2005, 12:00   #103
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
see for yourselves:

http://www.kingkongmovie.com/ef23952.../en_large.html
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2005, 12:32   #104
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by tailgunner:
Vazut trailerul de la King Kong-ul lui Jackson. Deja vu LOTR. Incadraturile, pan-urile, replicile sunt virtual identice. Cu Jack Black pe post de hobbit si Adrian Brody pe post de Aragorn, cu o fetita bastinasa pe post de orc. Si in vreme ce background-ul CG din New York mi-a stirnit nostalgia si cheful de Mafia, dinosaurii urla trist a Jurassic Park. Cit despre maimuta, mai e mult de lucru la efecte, Mr. Jackson. Parca si Mighty Joe Young era mai autentica. December.
manaci kakao la greu ... se simte acel "lotr deja vu" inca din teaser - dar sa o pui pe Naomi pe post de orc - intreci orice limita. Jack Black cred k intra tocmai bine pe rolul administrat de Pee Jay iar dinozaurii mi se par autentici. Normal k orice film cu dinozauri va fi inevitabil comentat si criticat la nivelul lui Spielberg. Get over it!

topicul este filme noi si recent lansate - King Kong vine in Decembrie ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jul 2005, 12:56   #105
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
pace, vrajitorule, ia-o incetuc.
daca ai citi cu minima atentie ce am scris, ai vedea ca nu de Naomi Watts e vorba, ci de bastinasii fortului de pe insula (o fetita si o femei cu fete innegrite). Pentru cuvintul Bastinas, vezi www.dexonline.ro
NW e un fel de Arwen.
KK e un film nou, desi nu inca lansat.
Erm, take his staff. You are banished forthwith from the land of Rohan. Better yet, stick the staff where the sun don't shine. And give him a pound of cocoa.
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2005, 15:38   #106
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
imi place sa vad ca s-a inceput iarasi cu flame-uri pt un film pe care nici unul nu a apucat sa-l vada

In primul rand cum v-ati dat voi seama ca in KingKong avem atmosfera de LOTR? Din trailer eu am reusit sa vad doar ca-i vorba de inca o superproductie in care efectele speciale joaca un rol important. Mai mult de atat nu ma pot hazarda sa spun. Daca v-ati luat doar dupa regizor, ma arunc si eu si spun ca mie KingKong mi s-a parut un film cu zombie...
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2005, 17:11   #107
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by radu83:
In primul rand cum v-ati dat voi seama ca in KingKong avem atmosfera de LOTR? Din trailer eu am reusit sa vad doar ca-i vorba de inca o superproductie in care efectele speciale joaca un rol important. Mai mult de atat nu ma pot hazarda sa spun. Daca v-ati luat doar dupa regizor, ma arunc si eu si spun ca mie KingKong mi s-a parut un film cu zombie...
nu rhadoo ... ci pentru ca am vazut lotr si apoi am vazut teaserul si cel putin unele secvente parca's decupate din lotr si schimbate cu pesoanje din King Kong ...
cred ca cea mai evidenta scena din teaser este cea cu fortareata bãºinoºilor , pardon bãºtinaºilor ... miroase a rotk de la 1000 de km.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2005, 17:34   #108
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
eu incercam sa spun ca trailerele (fie ele teaser, theatrical, sau cum or mai fi) nu sunt suficiente pt a-ti face o parere.

Legatura cu Lord of the Rings se face instinctiv, dar cred ca tu ai dat-o in prejudecati...
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2005, 07:44   #109
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
ia Rotk si king kong teaser la mana si ai sa vezi ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jul 2005, 16:45   #110
st3fan
Guru
 
st3fan
 
Join Date: Jul 2005
Location: Bucuresti
Posts: 574
Send a message via Yahoo to st3fan
A vazut cineva "Saraband" al lui Bergman?
st3fan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jul 2005, 17:41   #111
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
good laughs at Wedding Crashers (2005), cu Owen Wilson dar mai ales Vince Vaughn in mare forma!

patternul comediilor 80'ste cu free parties, potoale, bautura si gagici, iar ei baieti cu tupeu care se dau drept veri, nepoti de-ai mirilor sau socrilor, monopolizeaza toata distractia si agatza cele mai misto gagici solo...;

special appearance Will Ferrel (parca nelipsit din nici o comedie lately) fost mare wedding crasher la viata lui, reprofilat pe "funerals crashing" :lol:

patternul clasic cu caracterele lipsite de scrupule care pina la urma devin responsabile si sincere, faza suferintei si umilintei si apoi acknowledgmentul, motivatia --dragostea adevarata si happyendul..;
totusi, good performance, good situations, mai ales Vaughn cu texte si un dever verbal de invidiat, una din cele mai bune comedii ale anului so far!

din trailere coming soon am retinut Domino, ultimul film al lui Tony Scott si un film cu Jodie Foster, ceva cam asemanator cu Panic Room ca atmosfera, Flightplan.
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2005, 18:25   #112
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
The Island (2005), cel mai tare film al verii, fara discutii!
8)
combinatia perfecta de block buster: action, sci-fi, conspiracy, si heart-touching epic, baiatul asta Michael Bay a invatzat ceva in ultimii, ani, se vad influente de la John Woo, Cronemberg, Spielberg...;

filmul nu straluceste prin originalitate si inventivitate, dar modul cum se leaga totul in intregul povestii te face sa treci cu vederea the flows and move along with the story; scenariul sci-fi 70-cist refurbished plus motive de prin alte cateva filme (Minority Report, Total Recall, si altele pe care nu le-am vazut, mi-am adus aminte si de Capricorn Mission, cand alergau ei prin desert si elicoptrele whup-whup pe deasupra); montaj super misto pe muzica din toata gama, de la electronic --statiunea lor, la hard-beats --faza cu urmarirea pe pkway in care McGregor/Lincoln arunca cu roti de vagoane si de fiecare data se aude un bang! amplu in coloana sonora, sau new-age, pt scenele lirice cu ei solitari sau eliberarea confratilor cloni, are si motive de cugetat pe-un picior de plai, ideea cu bogatasii care isi comanda clone as "insurance policy" for "spare parts" --$3 million isn't much to trick death, si clonele care capata constiinta pina la urma, in pofida confinementului dystopic;

nu in ultimul rind replici si scene gen haz de... hazard, Steve Buscemi cu niste maxime de pus in chenar, "just because people like to eat the burger, it doesn't mean they want to meet the cow" sau "never give a credit card to a woman!" :lol:

cei doi McGregor/Scarlet are OK, la personajele lor de semi-retarzi nici nu era nevoiie de prea mare intelighentsie de actori, misto faza desprinsa parca dintr-un banc cu blonde cu Jordan/Scarlet la bar cand o intreaba barmanul daca vrea fara gheatza (straight up?) iar ea se uita in sus, parca astepta sa-i pice ceva.. , dupa care se face mangã! :shock: sau McGregor, care se revolta ca nu-i dadeau aia mancare variata la masa si haine colorate, "what the hell is tofu?"

de regie/realizare nu mai zic, se vede munca si dedicatia sa scoata un film comercial da bun, decorurile facilitatii dadaist-cubiste, actiunea-urmaririle, chiar si excesul de zel, LA-ul parca prea futuristic pt. un 2019, costurile productiei care au depasit bugetul (de unde si abundenta de marci care apar in film - product placement, zic gurile rele :hmm: ) )

pe scurt, un film excelent, vchiar daca in detalii nu straluceste, is never boring, si ai macar la ce te gândii dupa;

din coming attractions, am retinul un bio-epic Johnny Cash, cu Joaquin Phoenix in rolul maestrului-menestrel, scene foarte misto, cu muzica lui Cash poate iesi un 50's revival misto; si am mai retinut un thriller by guess who's back..Wes Craven! foarte 'original' titlul, Red Eye (frate ce tot au asta cu ochiul rosu :? ), starring frumusica din Wedding Crashers, Rachel McAdams --avea si ea nevoie de un thriller la CV, si the scarecrow-doc din Batman Begins, Cillian Murphy, tot intr-ul rol scary;
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2005, 19:51   #113
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
am vazut si eu un trailer de la red eye si chiar pare un craven misto. looking forward to it.
island a avut un opening penal rau. 12 mil. asta cu peste 100 in buget. auch.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2005, 06:09   #114
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Longshot:
am vazut si eu un trailer de la red eye si chiar pare un craven misto. looking forward to it.
island a avut un opening penal rau. 12 mil. asta cu peste 100 in buget. auch.
chiar 120 buget si 12mil pe weekend ... ceea ce e grav. Pacat ca la noi intarzie atat. Tim Burton e inca pe primul loc cu Charlie - de vazut abea in septembrie :sleep: ... cam trist!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2005, 12:33   #115
tornado_x
Junior
 
tornado_x
 
Join Date: Oct 2004
Location: Spaceship
Posts: 54
Send a message via MSN to tornado_x Send a message via Yahoo to tornado_x
Originally Posted by Gaandalf:
Pacat ca la noi intarzie atat. Tim Burton e inca pe primul loc cu Charlie - de vazut abea in septembrie :sleep: ... cam trist!

Pai la noi se intampla cam des ca un film sa apara la cateva luni de la premiera americanilor. :hmm:
__________________
Run for your life!
tornado_x is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2005, 19:28   #116
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Get Rich or Die Tryin' vs. Hustle & Flow. In ambele filme este vorba de oameni care se hotarasc sa-si schimbe viata. Muzica este portita lor de scapare. Filmul in care isi face debutul ca actor 50Cent, si care probabil va fi unul comercial in stilul 8 Mile, contra premiatului festivalului Sundance (doua premii). Se pare ca este anul lui Terrence Howard, care in Get Rich or Die Tryin' are rol secundar, iar in Hustle & Flow are rolul principal si conform criticilor il asteapta o nominalizare la Oscar. Coloana sonora a ambelor filme este impresionanta, dar subiectele vor atrage si pe cei care nu sunt neaparat fani hip hop. Eu sunt, deci le astept cu nerabdare pe amandoua.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2005, 01:29   #117
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
dintre filmele lansate week-endul trecut, am ales deliberat pe cel mai penal, pt. ca era singura comedie, Deuce Bigalow European Gigolo (2005), si n-aveam chef de alte chestii-trestii; aveam si ceva amintiri hazlii de la prequel, am crezut capoate o fi ceva funny, ashh.. e varza..;

poante si monoloage gen SNL, dar macar aia-s funny, astia erau tristi..Bigalow/Rob Schneider pe post de man-whore si negrul T.J.ca pimp;

actiunea se desfasoara la Amsterdam (obisnuitele idei despre droguri, curve, liberalismul local si anti-americanismul european), la fel ca in primul, Deuce are parte de toate ciudatele, in plan secundar actioneaza un killer care omora gigoloi, Deuce si cu pimpu ajung sa-l identifice pina la urma, unele scene chiar jenibile cu gagicile si restul...;

ca fapt divers, apropo de asocierile pe care le fac americanii speaking of europeans: intr-o secventa de mare gala pt. desemnarea lui the Man Whore of the Year, pt. cateva secunde pe coloana sonora se aude... Dragosta din Tei.. :hmm:
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2005, 11:43   #118
tornado_x
Junior
 
tornado_x
 
Join Date: Oct 2004
Location: Spaceship
Posts: 54
Send a message via MSN to tornado_x Send a message via Yahoo to tornado_x
Originally Posted by bellhop:
pt. cateva secunde pe coloana sonora se aude... Dragosta din Tei.. :hmm:

:lol: :w00t: :lol:
__________________
Run for your life!
tornado_x is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2005, 12:32   #119
AlexAG
Novice
 
AlexAG
 
Join Date: Aug 2005
Location: PITESTI
Posts: 10
Send a message via Yahoo to AlexAG
Buna chestia cu Dragostea din Tei... Este chiar un lucru bun sa vazi\auzi orice face legatura cu plaiurile mioritice intr-un film fie el de categoria a II-a. Numai in felul acesta vom ajunge sa nu mai zica lumea "buna" ca Romania este plina de "gipsys everywhere".
A mai aparut un film: The Dukes of Hazzard (2005) . Personal nu am vazut decat un Trailer si nu pot spune decat ca merita vazut macar odata. Macar pentru Superbabes :love: ce apar in film :w00t: daca nu si ptr Johnny Knoxville (Seful bajetilor din Jackass: The Movie) si Seann William Scott (tampitul dement din seria American Pie).
AlexAG is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2005, 12:37   #120
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Dukes Of Hazzard si Wedding Crashers - au primit critici bune, s-ar zice ca ar fi comedii bune ...
ramane de vazut ...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells