Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 May 2005, 20:42   #1
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
The Chronicles of Narnia:The Lion,the Witch and the Wardrobe

-hai ca ti-am laut-o inainte feanor.hope u don't mind -

Un adventure/fantasy care pare destul de promitator,,dupa un roman de C.S. Lewis, care prezinta povesta a 4 copii Peter, Susan, Edmund, and Lucy care sunt dusi la casa unui profesor in timpul celui de-al Doilea Razboi Mondial pt protectie.
Aceshtia gasesc o usha spre un alt taram,unde are loc vechea shi inepuizabila batalie dintre bine shi rau,intre leul Aslan,conducatorul tuturor animalelor impotriva unei vrajotoare,Jadis.
din cate am vazut eu in trailer apre promitator,mai ales bataliile unde in lipsa sangelui,etc armatele sunt constituite din tot felul de animale,taurine.

ashtept.sunt destui carora le palc fantasy-ul shi p ca vom avea cu cine discuta.macar pana ce apare pe ecrane
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2005, 22:51   #2
GhitzaCartitza
Guru
 
GhitzaCartitza
 
Join Date: Apr 2005
Location: BUCURESTI
Posts: 716
Send a message via Yahoo to GhitzaCartitza
Am vazut si eu trailerul si pare interesant. E vorba de Disney asa ca publicul tinta sunt copiii impreuna cu parintii. Dar noi am fost si la Harry Potter si ne-a placut ! Asa ca de ce nu ne-ar placea asta? Filmele pt. copii ne fac sa ne aducem aminte de copilarie cand povestile pt. noi erau sursa eroilor carora ne doream sa le calcam pe urme. Taramurile fantastice sunt un subiect foarte bun.
__________________
I play to win
GhitzaCartitza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 05:57   #3
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
pai doar ii shi un family
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2005, 07:45   #4
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Mi-ai luat-o inainte ce-i drept Wraith, dar np . Subiectul poate deveni mai interesant decat pare la prima vedere. La prima vedere e Disney aseptic colorat de te doare retina kind of movie sau pentru cei carora le plac comparatiile un fel de Harry PotterX4 meets LOTR half-way. In realitate Chronicles of Narnia, scrise de CS Lewis, prieten bun cu Tolkien de altfel sunt considerate alaturi de LOTR cea mai buna saga fantasy moderna si sunt una din cele mai populare serii din ultimii 50 ani. Toti cei care au citit in copilarie LOTR au citit obligatoriu si Narnia-cel putin asa reiese din interviuri, cred ca erau la superoferta 2 in1 ceva .
Subiectul e impartit in 7 romane care urmaresc evolutia paralela a doua lumi aflate in doua dimensiuni legate prin portale de genul dulapului pe care il vedem in trailer si anume lumea noastra aflata in plin WW2 si Narnia care pe parcursul celor 7 carti apare-de fapt este creata intr-o Geneza fascinanta(merita citit vol 1 doar pentru asta :w00t: ), se dezvolta si se transforma si in vol 7 delete delete vine Apocalipsa-din nou demna de ecranizat. Geniul creator si care guverneaza acesta lume e leul Aslan, imagine stilizata a Demiurgului care imaprtaseste foarte multe atribute crestine. De fapt intreaga serie e plina de trimiteri foarte inspirate si originale la mitologia crestina-prin asta intelegand arsenalul de arhetipuri si metafore specifice, dar scopul nu e de a lua ochii ci pur si simplu de a transmite in final ca si la Tolkien un mesaj uman simplu si plin de speranta in triumful Binelui. Spre deosebire de Tolkien unde atmosfera era mai dark si se vedea vorba lui Gaandalf cum se amesteca "convingator" noroi si sange-in Narnia nu vom vedea asta, unu pentru ca e Disney :lol: doi pentru ca e o alta lume cu reguli foarte clare si care se deosebeste fundamental de lumea noastra-de aici nevoia de a evita asemanarile fizice foarte evidente-avem deja WWII pe Pamant;de ce ne-ar trebui un altul in Narnia? Narnia e un taram catre care se evadeaza si pe intrweg parcursul seriei e privit prin ochii copiilor care ajung acolo-ei inregistreaza diferit si oricum chiar si cartile remarca un alt nivel al perceptiilor in Narnia-lucrurile sunt cumva mai vii, mirosurile mai patrunzatoare, peisajele mai impresionante ca in lumea noastra.
Acum la ce ne putem astepta in terms of creatures: good side numara pe langa clasicii elfi si dwarfi, centauri, grifoni,vulturi, phoenix-i, titani, animale vorbitoare( a se intelege "sentient" nu "talking", deci putin mai profunde ) plus cei patru copii deveniti regi si regine de Narnia-fiecare cu skills la purtator sabie arc magie etc -si Aslan the leader. La dark side lupi, goblini, minotauri, ciclopi, minoboars, lupi, voi revni cu unitatile aeriene si ankleslasheri-adik niste unitati micute care va dati sema cu ce se ocupa in toiul luptei; cine a vazut-o pe Uma luandu-i tendonul lui Buck who is here to F...in Kill Bill cam are o idee :lol: -toti condusi de vrajitoarea alba Jadis, o Craiasa Zapezii in maniera Lewis. Acum puneti toate aceste creaturi laolalta pe un camp de lupta si sa ne gandim..pretty spectacular I would say.
Now onto the movie: copiii actori debutanti-insa perfect alesi pentru roluri-din punct de vedere al asemanarii fizice cu descrierile din carte plus Jim Broadbent-the Professor, Rupert Everett-un faun, MR Tumnus si Tilda Swinton-Jadis. Vocea lui Aslan a trecut ca propunere pe la Sean Connery si Brian Cox pana acum ...tot nu se stie cine o va face, dar va trebui sa aiba o rezonanta convingatoare-e totusi vocea zeului Narniei-ma bate gandul la Christopher Lee commanding voice, dar nu cred ca e capabil si de tonuri tandre si mai calde :? . Regizorul e Adamson, neozeelandez-what is with these people?, autor al celor 2 Shrekuri deci as zice ca la fantasy se pricepe un pic . S-a filmat in Noua Zeelanda-where else- si in Cehia, echipa care s-a ocupat de efecte speciale, machiaj, creaturi, si scenografie e cea de la LOTR-adik basically WETA. De altfel se poate vedea si din trailer aceeasi grija pentru detaliu si bucuria de a aduce cat mai multa concretete prin recuzita si atmosfera. Pentru moment e devreme sa dau un pronostic, dar sunt convins ca desi nu va egala pentru mine cel putin trilogia lui Jackson(doar o trilogie Silmarillion tot de Jackson ar putea sa o depaseasca :lol: )va fi cu siguranta ceva bun si care va rezista ca reper printre filmele Fantasy in primul rand prin originalitatea conferita de un script bun de plecare si apoi prin efortul "magicienilor de la WETA" who really love their work.
Voi reveni cat de curand cu ceva background story despre Narnia expanded universe: cate ceva despre personaje, origini, timeline.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2005, 19:10   #5
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Originally Posted by Faenor:
Chronicles of Narnia, scrise de CS Lewis, prieten bun cu Tolkien de altfel

se vede

Quote:
Geniul creator si care guverneaza acesta lume e leul Aslan, imagine stilizata a Demiurgului care imaprtaseste foarte multe atribute crestine.

nici aici nu scap de Eminescu

Quote:
in triumful Binelui.

eterna poveste cu lupta dintre bine shi rau,parca ashi vrea sa vad ceva diferit,raul sa cashtige for once,mai ales intr-un film de proportii mai mari


batalia va fi ceva de vazut

din ce ai spus tu nu am mai comentat restu...nu am inspiratie pe moment
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2005, 07:57   #6
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
In linii mari stiam si eu poveste ( ca am citit-o mai de multisor )
Fimul e din categoria family ... Dar nu vad legatura cu Disney si cu LOTR in primul rand ... LOTR nu a fost produs de Disney ci de New Line ... si nu family movie e film de actiune si din cate imi amintesc a rulat cu patch ( interzis sub 12 ani ... site-ul oficial e interzis sub 13 ) . Probabil singura legatura e ca amandoua au la baza o carte si ca amandoua prezinta lumi fantastice ... dar filmele sunt toatl diferite ( mai ales in ceea ce priveste incadrarea )
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jun 2005, 14:55   #7
Faenor
Veteran
 
Faenor
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 178
Daca este sa fim exacti filmele au mai mult in comun decat cartile :
1. apartin ambele genului Fantasy si sunt/vor deveni movie franchises
2. ecranizari extrem de fidele-cel putin pentru trendul curent-si repectuoase dupa materialul literar original
3. ambele au o puternica directie action datorata constrangerilor de performanta la Box-office, dar daca Jackson a avut relativ mana libera sa faca un film suficient de dark si creepy pe alocuri-dupa gustul personal -Adamson nu va avea acest lux, in primul rand datorita stampilei Disney(casa producatoare si uite si legatura cu Disney de care vorbeai) si din nou datorita dorintei de a acoperi un target cat mai numeros si fidel ori se stie copiii sunt cei care sunt in stare sa mearga sa vada un film la cinema de mult prea multe ori :lol: -asa se explica si succesul Harry Potter cel putin pt 1 si 2 (nu iau in discutie exceptia notabila Star Wars). Soarta Disney dupa "divortul" de Pixar-daca esueaza negocierile purtate zilele astea- e destul de sumbra si o franchise de succes ar fi singurul colac de salvare pt ei la ora actuala.
4. ambii regizori sunt neo-zeelandezi si inzestrati cu o mare daruire, imaginatie si respect pt textul original
5. dominanta engleza/australiana/neo-zeelandeza la casting
6. ambele, atat LOTR, cat si Chronicles of Narnia au avut parte de aceeasi echipa de scenografi, efecte speciale, machiaj si miniaturi-WETA si de aceeasi creatoare de costume
7. multe dintre locatiile le filmare au fost identice-le vom recunoaste in film...
si asemanarile nu se opresc aici, doar ca astea sunt cele mai evidente.
__________________
"The capacity to learn is a gift; the ability to learn is a skill; the willingness to learn is a choice"-Rebec of Ginaz
Faenor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2005, 07:19   #8
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by Faenor:
Daca este sa fim exacti filmele au mai mult in comun decat cartile :
1. apartin ambele genului Fantasy si sunt/vor deveni movie franchises
2. ecranizari extrem de fidele-cel putin pentru trendul curent-si repectuoase dupa materialul literar original
3. ambele au o puternica directie action datorata constrangerilor de performanta la Box-office, dar daca Jackson a avut relativ mana libera sa faca un film suficient de dark si creepy pe alocuri-dupa gustul personal -Adamson nu va avea acest lux, in primul rand datorita stampilei Disney(casa producatoare si uite si legatura cu Disney de care vorbeai) si din nou datorita dorintei de a acoperi un target cat mai numeros si fidel ori se stie copiii sunt cei care sunt in stare sa mearga sa vada un film la cinema de mult prea multe ori :lol: -asa se explica si succesul Harry Potter cel putin pt 1 si 2 (nu iau in discutie exceptia notabila Star Wars). Soarta Disney dupa "divortul" de Pixar-daca esueaza negocierile purtate zilele astea- e destul de sumbra si o franchise de succes ar fi singurul colac de salvare pt ei la ora actuala.
4. ambii regizori sunt neo-zeelandezi si inzestrati cu o mare daruire, imaginatie si respect pt textul original
5. dominanta engleza/australiana/neo-zeelandeza la casting
6. ambele, atat LOTR, cat si Chronicles of Narnia au avut parte de aceeasi echipa de scenografi, efecte speciale, machiaj si miniaturi-WETA si de aceeasi creatoare de costume
7. multe dintre locatiile le filmare au fost identice-le vom recunoaste in film...
si asemanarile nu se opresc aici, doar ca astea sunt cele mai evidente.
In mare parte iti dau dreptate , totusi eu prefer sa nu fac comparatie , si nu ma refer la cazul concret LOTR ~ Cronicile ... in general ma feres sa fac comparatii de fiecare data exista ceva care face o neta distinctie .
Insa pe de alta parte toate filmele astea ( LOTR , HP , The Chronicles of Narnia ) au avut si au parte de cea mai uimitoare politica de marketing din istoria cinematografiei . Pe mine m-a impresionat modul in care s-a promovat LOTR , felul in care se promoveaza HP ( nu este zi in care sa nu se vorbeasca despre asta in presa ... orice pozitiv , negativ orice si se profita la maxim ) , si felul in care este promovat un film care va aparea , cred dupa urmatorul Hp ... undeva in iarna , si ma refer la The Chronicles of Narnia . Asta pentru ca eu am auzit de film acum un an ... e o promovare un pic cam agresiva .
E doar o opinie
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 05:27   #9
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Faenor:
6. ambele, atat LOTR, cat si Chronicles of Narnia au avut parte de aceeasi echipa de scenografi, efecte speciale, machiaj si miniaturi-WETA si de aceeasi creatoare de costume.
WETA FEATURETTE

DIRECTOR FEATURETTE
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 05:37   #10
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Felix:
In mare parte iti dau dreptate , totusi eu prefer sa nu fac comparatie , si nu ma refer la cazul concret LOTR ~ Cronicile ... in general ma feres sa fac comparatii de fiecare data exista ceva care face o neta distinctie .
Insa pe de alta parte toate filmele astea ( LOTR , HP , The Chronicles of Narnia ) au avut si au parte de cea mai uimitoare politica de marketing din istoria cinematografiei . Pe mine m-a impresionat modul in care s-a promovat LOTR , felul in care se promoveaza HP ( nu este zi in care sa nu se vorbeasca despre asta in presa ... orice pozitiv , negativ orice si se profita la maxim ) , si felul in care este promovat un film care va aparea , cred dupa urmatorul Hp ... undeva in iarna , si ma refer la The Chronicles of Narnia . Asta pentru ca eu am auzit de film acum un an ... e o promovare un pic cam agresiva .
E doar o opinie
Este o opinie buna - ptr ca asa se scot banii - tocmai de astta nu o sa vezi filme in Europa kre sa fie promovate in asemenea hal - si asta tocmai ptr k in Europa nu o sa vezi asemenea filme.
La LOTR era normal sa fie promovat ptr k era vb de Tolkien si fiekre adolescent din toata lumea auzise de stapanaul inelelor. Harry Potter ma lasa rece ... si asta ptr k publicul target este copilul intre 7 si 13 ani. Si pe baza asta se scot bani la greu. Acelasi lucru face si Disney cu Chronicles.
Pe asta se bazeaza industria de filme de la Hollywood. Si asta spun ptr k urmaresc prea din afara si vad cum sunt anuntate zilnic - vorba ta felix ... cum a mai aparut un zvon despre nu shtiu ce...
Apropo la War Of The Worlds - aparusera intr-un timp 18 TV SPOTS. Dupa ce omul (your ordinary american) vede 18 spoturi War Of The Worlds la TV cum sa nu se duca sa umple salile de cinema. This is the natural flow of things. Iti cam lasa un gust amar ... :sick:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 07:16   #11
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Si de multe ori filmele astea promovate in felul asta nici nu sunt chiar cine stie ce , doar au buget imposibil ( am auzit vehiculandu-se sume uriase pt ultimul HP ) , actori foarte cunoscuti ... sau actori necunoscuti promovati ca adevarate vedete ( cazul orlando bloom , de care nimeni nu auzise pana la LOTR ) , regizori care au un nume ( ceva premii nu strica ) , si de obicei o casa de productie care isi permite sa cheltuiasca pe toate astea . Nu spun ca LOTR nu a fost un film bun , nu spun nici ca HP nu e bun ... e adevarat ca se adreseaza unei anumite categorii de varsta , dar si ei trebuie sa aiba filmele lor ( apropo am intrat zilele trecute pe site-ul lor oficial ... are pach PG ~ acordul parintilor ... cred ca deja categoria aia de varsta a fost depasita ) . Insa The Chronicles of Narnia nici macar nu a aparut si deja se spune ca este un film de toate Oscarurile . O sa vedem atunci daca este ... acum este doar marketing ... de mai bine de un an .
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 10:15   #12
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Felix:
Insa The Chronicles of Narnia nici macar nu a aparut si deja se spune ca este un film de toate Oscarurile . O sa vedem atunci daca este ... acum este doar marketing ... de mai bine de un an .
and my left nutt is the size of Empire State Building. O sa fie Narnia de oscar knd o face plopu' pere ...
E film ptr copiiPUNCT
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 14:35   #13
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Gaandalf:
E film ptr copiiPUNCT

du-te bah si te caca LOTR ce era? tot de "ciutani" .

?Hablas español?
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 14:56   #14
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Nightwane:
Originally Posted by Gaandalf:
E film ptr copiiPUNCT

du-te bah si te caca LOTR ce era? tot de "ciutani" .

?Hablas español?
tais toi! am vazut k de HP n'ai zis nimik si ultima data knd am venit la tine am vazut in calculator ceva kre ma va bantui pe vecie :shock:
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 16:56   #15
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by Gaandalf:
tais toi! am vazut k de HP n'ai zis nimik si ultima data knd am venit la tine am vazut in calculator ceva kre ma va bantui pe vecie :shock:

ce natia cucului ai vazut? ca pozele cu mine gol erau hidden...
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 17:51   #16
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Pozele cu mine naked.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 18:07   #17
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by BeNnY:
Pozele cu mine naked.

p-alea le are toata lumea.

PS: ce dracu' sa mai zic de Harry Potter? :sick: Ah...Hermione o sa fie super pi*da!
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 20:36   #18
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Originally Posted by Nightwane:
Originally Posted by Gaandalf:
E film ptr copiiPUNCT

du-te bah si te caca LOTR ce era? tot de "ciutani" .

?Hablas español?
Interesanta viziune asupra filmelor :lol: :lol: :lol: :lol: Oricum eu am vazut filmul cu : interzis sub 13 ani ( ma refer la LOTR ) nu stiu cum a rulat in Romania ... dar eu asa l-am vazut . Cat despre " controversa " HP ... nu iti place nu te uiti... e simplu :lol: , oricum filmul e facut dupa niste carti scrise de o mama disperata ca nu stau copii ei cuminti in tren si tocmai au reusit sa devasteze si vagonul vecin . Sincer daca as fi fost in locul ei si eu as fi facut la fel :lol: :lol:
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2005, 20:53   #19
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Originally Posted by Gaandalf:
E film ptr copiiPUNCT

Ce de copii,de bebelusi insotiti de un parinte. :lol:
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2005, 22:12   #20
Felix
Senior
 
Felix
 
Join Date: Mar 2005
Location: Hogwarts
Posts: 130
Avem dreptul la opinie .... sau cel putin asa zicea constitutia
__________________
Some times I miss you so much ... i can hardly stand it
Felix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:07.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells