Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jan 2003, 21:17   #1
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Cartea si filmul - John Grisham

Am deschis acest subiect deoarece as dori sa stiu parerile voastre despre un autor de romane care de cum apar si devin bestseller-uri si in scurt timp sunt si ecranizate.
Este vorba despre John Grisham, avocatul-scriitor care este acum plin de bani datorita unor succese numite Firma, Dosarul Pelican, Clientul, Vremea Razbunarii...
Anul acesta se va ecraniza cel de-al 7-lea roman al sau, The Runaway Jury.
Cati dintre voi au citit cartile lui Grisham? Si care este cea mai "tare" in opinia voastra? Daca se va dovedi ca exista multi fani, poate facem si un chestionar in care sa aflam cea mai buna ecranizare a unei carti a "maestrului bestseller-urilor" cum a fost supranumit.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2003, 02:00   #2
lecter
Veteran
 
lecter
 
Join Date: Jun 2002
Location: Bangkok
Posts: 171
Send a message via MSN to lecter
Imi place stilul lui Grisham, chiar daca abordeaza numai teme cu/despre avocati o face intr-un mod foarte interesant...pana acum dintre ecranizari am vazut doar Clientul si Firma, cel din urma a fost chiar foarte bun, dar in orice caz avand in vedere scenariul, bugetul si actorii prezenti in aceste filme, esecuri nu prea au cum sa fie...
lecter is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2003, 14:06   #3
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Nu toate romanele lui sunt cu avocati! De curand Grisham a abordat si un alt stil de roman, diferit de cel de pana acum (avocati, tribunale, procese). Este vorba de A Painted House / Campionul din Arkansas si Skipping Christmas / Un altfel de Craciun.
Primul roman este inspirat de copilaria lui, din Arkansas si povesteste maturizarea unui copil de 7 ani care traieste impreuna cu familia intr-o casa aflata pe o plantatie de bumbac. Este un roman interesant, cu elemente autobiografice.
In al doilea (de curand aparut si la noi) este vorba, dupa cum bine spune si titlul de o poveste de Craciun in care o familie se hotaraste sa nu mai sarbatoreasca Craciunul un an... de aici o serie intreaga de situatii comice.
Ti le recomand, este o schimbare de stil foarte interesanta pentru Grisham.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2003, 12:16   #4
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
eu n-am citit nici unul don romanele sale, insa mi-au placut foarte mult toate filmele mentionate de emanuel, in special Dosarul Pelican! sincera sa fiu am ceva dubii referitor la valoarea lui Grisham ca scriitor...sa vezi un film ca Vremea Razbunarii e una, sa citesti cartea e cu totul altceva!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2003, 11:17   #5
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
A Time To Kill / Vremea Razbunarii a fost romanul lui Grisham "de suflet". A fost primul pe care l-a scris si la realizarea filmului a avut un cuvant greu de spus. El a ales actorii din rolurile principale, tocmai pentru a pastra atmosfera din carte asa cum si-a imaginat-o el. De altfel, cartea si implicit filmul sunt inspirate din evenimente reale, Grisham insusi asistand la un proces de acest gen si de aici i-a venit ideea acestui roman, plecand de la intrebarea "Tu ce-ai face daca ai fi in locul tatalui al carei fiica este violata?". Cred ca filmul a raspuns la aceasta intrebare...
Actorul principal din A Time To Kill, Matthew McConaughey ii datoreaza mult lui Grisham. El a avut incredere in el si i-a oferit rolul principal intr-un film care l-a lansat ca actor...

Pentru cei ce vor sa citeasca si romanul, el a aparut la noi sub numele de "...Si vreme e ca sa ucizi".
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2004, 20:20   #6
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Pana acum am citit doua carti de John Grisham: Campionul din Arkansas si Mostenitorii. Filme inspirate din operele lui am vazut: Juriul, Campionul din Arkansas (productie Hallmark) si Firma. Dintre toate cel mai mult mi-a placut Firma, pe care l-am revazut cu placere de fiecare data cand l-am prins la TV.

In legatura cu Mostenitorii, pe care am terminat-o ieri, astfel ca o am proaspata in memorie, as putea spune ca e bunicica. Insa din cauza faptului ca pastreaza rigoarea vietii obisnuite (un lucru foarte bun, spun eu) se fragmenteaza prea mult actiunea cu adevarat arzatoare. Erau foarte incitante urcarile acelea de la monotonia unei zile universitare la suspansul unei scrisori de la Fisc sau a unei spargeri. Sfarsitul mi s-a parut prea brusc, despartirea celor doi in ospiciu parandu-mi-se a cere o continuare.

Campionul din Arkansas este Morometii in persoana. Bumbac peste tot (in loc de grau), datorii, probleme cu vecinii si multe altele. Bineinteles, umorul a lipsit sau, cel putin, nu a fost prezent in aceeasi cantitate ca si in opera lui Preda. Un lucru care nu mi-a placut a fost varsta de 7 ani a lui Luke (prea mic); in productia Hallmark (total nereusita) avea 10, asa ca acolo mi s-a parut acceptabil. De asemenea au existat unele fraze care mi s-au parut de-a dreptul copilaresti. Pe mine nu ma deranjau conceptiile de copil (gen tata bate tot orasul), ba chiar erau bine gandite avand in vedere varsta personajului, dar limbajul, care cotinea regionalisme, alt lucru bun pana la un punct, avea unele lipsuri, cel putin in partea de inceput; incet-incet situatia s-a redresat de vreme ce personajul se maturiza. Nu pot spune ca a fost un lucru prost facut, dar mie mi-a displacut. In rest, chiar nu ma asteptam la unele surprize (gen Ricky, "nebunul" care fusese cu Libby); astfel de "puncte nevralgice", sa le spunem, au facut cartea si mai atragatoare. Ca tot mi-am amintit, la partea cu limbajul traducatorul s-ar putea sa poarte o mare parte din vina.

Imi plac chestiile avocatesti, atat doar ca unele maruntisuri descrise prin Mostenitorii ca un "breakthrough" nu le-am prins. Pentru anumite situatii descrise de el chiar iti trebuie o pregatire, fie ea si elementara, in domeniu. Nu ma deranjeaza prea tare.

Lucrul cel mai important la cartile lui John Grisham: atmosfera. Face omul acesta o atmosfera, de simteam eu ca ma aflu in masina cu Ray sau in lan cu Luke. Bravo lui, e tare tipul!

O sa fac o mica pauza de Grisham; maine ma apuc de Cronicile din Blackstone de John Saul. Pe urma cred ca trec pe Maestrul (daca a aparut) sau pe altceva, sa vad ce gasesc (mi-au facut cu ochiul Testamentul, Avocatul Strazii, ... toate, de fapt).
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2004, 09:01   #7
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Imi place foarte mult cum scrie John Grisham, cu toate ca n-am citit decat Clientul si Firma (doar atat am gasit in librarii), dar sper sa mai fac rost . Dintre filme am vazut Clientul, Firma & Dosarul Pelican si mi-au placut (ceva mai putin decat romanele). Cel mai bun mi s-a parut Clientul, desi nici celelalte nu au fost "rele" . De-abia astept sa vad urmatoarea ecranizare!
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2004, 13:15   #8
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by Freaak:
Dintre toate cel mai mult mi-a placut Firma, pe care l-am revazut cu placere de fiecare data cand l-am prins la TV.
Iti sugerez sa citesti si romanul este mult mai bun decat filmul!

Originally Posted by Freaak:
In legatura cu Mostenitorii, pe care am terminat-o ieri, astfel ca o am proaspata in memorie, as putea spune ca e bunicica. Insa din cauza faptului ca pastreaza rigoarea vietii obisnuite (un lucru foarte bun, spun eu) se fragmenteaza prea mult actiunea cu adevarat arzatoare. Erau foarte incitante urcarile acelea de la monotonia unei zile universitare la suspansul unei scrisori de la Fisc sau a unei spargeri. Sfarsitul mi s-a parut prea brusc, despartirea celor doi in ospiciu parandu-mi-se a cere o continuare.
Total de acord. Demult se zvonea ca Grisham ar vrea sa scrie o continuare la Firma. Poate ii trece ceva prin cap si pentru Mostenitorii (The Summons). Intr-adevar e un roman mai desebit fata de altele scrise de el, dar are twisturile care se regasesc in majoritatea romanelor lui. Oricum, asteptam poate ne paste o continuare...

Originally Posted by Freaak:
Campionul din Arkansas este Morometii in persoana. Bumbac peste tot (in loc de grau), datorii, probleme cu vecinii si multe altele. Bineinteles, umorul a lipsit sau, cel putin, nu a fost prezent in aceeasi cantitate ca si in opera lui Preda. Un lucru care nu mi-a placut a fost varsta de 7 ani a lui Luke (prea mic); in productia Hallmark (total nereusita) avea 10, asa ca acolo mi s-a parut acceptabil.
Pai Campionul din Arkansas este inspirat din copilaria lui Grisham din Arkansas. Insa nu se stie cam ce parte este adevarata si care este fictiune. Oricum pasiunea pentru baseball a lui e reala si la fel si culesul bumbacului...

Originally Posted by Freaak:
Ca tot mi-am amintit, la partea cu limbajul traducatorul s-ar putea sa poarte o mare parte din vina.
Traducatorul ala ar trebui impuscat! Mi-a terminat toata bucuria de a citi o carte de Grisham!
Pai numai cand am vazut expresii de genu' "tata s-a ciucit", m-au apucat dracii!
Sa nu mai vorbim ca a tradus painted cu tencuit! Fuckin' retard! Sper sa nu mai puna mana pe vreo carte de Grisham pentru a o traduce!

Originally Posted by Freaak:
Imi plac chestiile avocatesti, atat doar ca unele maruntisuri descrise prin Mostenitorii ca un "breakthrough" nu le-am prins. Pentru anumite situatii descrise de el chiar iti trebuie o pregatire, fie ea si elementara, in domeniu. Nu ma deranjeaza prea tare.

Cred ca daca te uiti la multe filme cu procese si avocati, sigur o sa te prinzi de expresii si trucurile specifice meseriei de avocat. Eu m-am obisbnuit cu limbajul si tot...

Originally Posted by Freaak:
Lucrul cel mai important la cartile lui John Grisham: atmosfera. Face omul acesta o atmosfera, de simteam eu ca ma aflu in masina cu Ray sau in lan cu Luke. Bravo lui, e tare tipul!
Total de acord! Este maestru la faza asta! Mie imi place la nebunie cum poate sa descrie toate amanuntele, de te face sa fi partas la actiunea descrisa.

Originally Posted by Freaak:
...cred ca trec pe Maestrul (daca a aparut) sau pe altceva, sa vad ce gasesc (mi-au facut cu ochiul Testamentul, Avocatul Strazii, ... toate, de fapt).
Maestrul / The King of Torts a aparut, ti-o recomand! E foarte buna! Si poti trage invataminte din ea.
Testamentul / The Testament e misto, merita citita, iar Avocatul Strazii / The Street Lawyer e un deliciu (am auzit ca s-ar face un serial dupa ea, dar e in productie de cam un an...)
Iti recomand sa citesti Un altfel de Craciun / Skipping Christmas, e o poveste ce Craciun super amuzanta, si Omul care aduce ploaia / The Rainmaker, favorita mea, un roman cald si foarte emotionant.

PS. Am vorbit de curand cu cei de la RAO. In septembrie va aparea si la noi cel mai nou roman al sau, Ultimul Jurat / The Last Juror.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2004, 13:23   #9
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Originally Posted by Pinky:
De-abia astept sa vad urmatoarea ecranizare!

Urmatoarea ecranizare va fi Skipping Christmas, dar filmul din diverse motive va aparea cu alt titlu, Christmas with the Kranks.
Va fi o comedie fara nici o legatura cu avocatii si procesele.
Tim Allen si Jamie Lee Curtis vor juca in rolurile principale.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2005, 16:29   #10
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Am citit in ultimele saptamani Juriul si Omul Care Aduce Ploaia. Juriul mi-a placut foarte mult, e palpitant si plin de suspans, ce mai, in pur stil Grisham. Dar Omul Care Aduce Ploaia m-a cam dezamagit... in sensul ca nu era la ce ma asteptam. Subiectul era caracteristic lui Grisham, dar parca nu avea actiunea si ritmul celorlalte romane care l-au situat pe John Grisham in topul preferatilor mei.
A mai citit cineva aceste romane? Ce parere aveti?
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 08:29   #11
RedGold
Junior
 
RedGold
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 25
Eu am citit toate cartile lui Grisham care au aparut la noi si am vazut toate filmele, cu exceptia lui "The Rainmaker", pe care il voi primi curand.
Am avut o adevarata slabiciune pentru acest autor inca de la primele sale aparitii si de atunci ii cumpar fiecare carte in momentul in care apare in librarii.
Dintre carti, preferata mea este "A Time to Kill", iar dintre filme cel mai bine realizate mi s-au parut "Clientul" si "Camera mortii".
La filmul "The Runaway Jury" cel mai tare m-a deranjat ca au schimbat chiar motivul procesului. In carte, toata povestea se invartea in jurul producatorilor de tutun, iar in film au schimbat tigarile cu armele. Tot farmecul s-a dus naibii. Dar probabil ca marii giganti ai tutunului din America nu au fost de acord. Oricum, americanism curat! Si nu este prima data cand se intampla chestia asta.
Am inteles ca in ianuarie a aparut o noua carte de Grisham: The Broker. Sper ca va tradusa si la noi cat de curand.
__________________
STAR WARS STILL RULES THE WORLD!
http://boards.theforce.net/Romania/b10647/
RedGold is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 14:54   #12
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
@Pinky
Juriul este un roman care trebuie citit de oricine vrea sa stie mai multe despre procese si alegerea juriului. Este o carte bine scrisa, si bineinteles mult mai buna decat filmul.
Omul care aduce ploaia mi-a placut cel mai mult de pana acum de la Grisham. Este o poveste emotionanta si te tine in suspans. Pe mine a reusit sa ma atinga si m-a facut sa citesc de doua ori cartea pana acum. Filmul lui Coppola e ok, dar nu se compara cu cartea. Merita insa vazut, daca esti fan Grisham. Si vad ca esti

@RedGold
Bine ai venit printre fanii de pe site Grisham. Nu suntem multi, dar suntem!
Eu am o slabiciune mai mare pentru el, ba chiar pot spune ca in mare masura pasiunea pentru filme vine si de la el, de cand am citit cartile lui si am vazut filmele (A Time To Kill - primul film vazut).
Aceasta a fost prima carte scrisa de el, si prin urmare si filmul a iesit super ok, el supervizand producerea lui, impreuna cu Schumacher.
Dupa cum probabil sti, multe elemente biografice se regasesc in acel roman. Este primul si romanul lui Grisham "de suflet".
La Runaway Jury subiectul s-a schimbat pentru ca cu cativa ani inainte mai aparuse un film cu subiect asemanator (The Insider) care nu s-a bucurat de succes. Din ratiuni comerciale, iata au schimbat tigarile pe arme. Dar pot felicita scenaristul ca in conditiile date a iesit un film ok. L-a brodit bine cu cartea.
The Broker este cel mai nou roman al sau, publicat in SUA in februarie 2005. Editura RAO ni-l va aduce la inceputul lui septembrie impreuna cu romanul cu care "au ramas datori" de anul trecut Bleachers (acum se traduc).
Daca vreti informatii despre ele, vi le dau cu placere (Bleachers am citit-o in engleza).
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 16:41   #13
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Bineinteles ca vrem (eu cel putin ). De-abia astept sa le citesc si eu, dar cred ca va mai trece ceva timp pana atunci... Cum sunt? In genul celor cu care ne-a obisnuit Grisham pana acum sau aduc ceva nou (bun sau rau?).
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 16:52   #14
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Pot sa-ti spun cum e Bleachers, ca pe aia am citit-o deja in engleza cand se zvonea ca nu va aparea si in Romania.
E despre un membru al unei echipe de fotbal american, care se intoarce in orasul natal afland ca fostul lor antrenor este pe moarte... Prilej cu care rememoreaza trecutul glorios al echipei, certurile cu antrenorul (cu care a ramas certat dupa atata timp), se intalneste cu coechipierii, deapana amintiri.
Un roman ok daca esti fan Grisham. Altfel ar putea parea plictisitor...

The Broker nu l-am citit inca, astept sa vina si la noi.
In doua cuvinte este vorba despre un roman de spionaj despre un broker, aflat la inchisoarea federala si care se pare ca stie niste secrete legate de satelitii de spionaj international. Pentru a afla adevarul, el este eliberat, cu CIA-ul pe urmele lui pentru a vedea cu cine ia legatura inainte...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2005, 22:52   #15
RedGold
Junior
 
RedGold
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 25
Se pare ca Grisham a hotarat sa sa se indeparteze de subiectul cartilor "cu avocati" care l-a consacrat. Ceea ce nu este neaparat un lucru bun. Mie mi-au placut cel mai mult (poate si fiindca am terminat Dreptul) si mi se par cele mai reusite. E adevarat ca mi-a placut la nebunie "Un altfel de Craciun", desi la un moment dat i-am prevazut sfarsitul. Dar "Campionul din Arkansas" nu am gustat-o foarte tare, desi e bine scrisa (nici nu se putea altfel). Ar trebui sa revina la genul care l-a consacrat, pentru cei carora le plac cartile cu avocati nu cred ca ar deveni plicitsitor sau repetitiv, cum probabil ca s-a temut la un moment dat, cand a hotarat "sa schimbe registrul".
__________________
STAR WARS STILL RULES THE WORLD!
http://boards.theforce.net/Romania/b10647/
RedGold is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2005, 09:27   #16
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Nu cred ca asta e intentia lui.
De obicei, mai nou, in fiecare an scoate cate doua romane: unul cu avocati, procese, etc in stilul sau si altul despre un subiect care nu are legatura cu procesele si avocatii.
A scris in 2000 The Brethran (Fratia) dupa care a scos A Painted House (Campionul din Arkansas, bazata pe propria copilarie din Arkansas) si Skipping Christmas (Un altfel de Craciun), in 2001.
A revenit apoi cu The Summons (Mostenitorii), foarte misto in 2002 si The King of Torts [Maestrul - de unde si rank-ul meu , roman aparut in 2003 si a revenit la fotbal american cu Bleachers.
Anul trecut a scris thrillerul juridic The Last Juror (Ultimul jurat, un roman exceptional!) si mai nou The Broker de care v-am povestit. Deci, urmatorul roman ar trebui sa fie un thriller juridic, care va aparea pe la sfarsitul anului la americani. Deocamdata n-am aflat nimic despre el. Dar mai e timp!
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2005, 12:37   #17
ladyscorpio
Novice
 
ladyscorpio
 
Join Date: Feb 2005
Location: bucuresti
Posts: 15
Si eu sunt mare fan Grisham. Nici nu stiam de topicul asta (se vede ce bine am cautat). Oricum mi-a placut de la inceput avatarul tau.
Nu am citit chiar toate cartile, cred ca mi-au scapat vreo doua, oricum preferata mea este Avocatul Strazii iar dintre filme mi-a placut Clientul (loved Tommy Lee and Susan).
Oricum cartea care ziceati ca a aparut acum in State, The Broker se anunta intereanta.
ladyscorpio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2005, 12:42   #18
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Inca un fan in casa Grisham! Welcome ladyscorpio!
Multumesc de aprecierile la adresa avatarului meu. Se potriveste cu nick-ul care se refera tot la Maestrul Grisham!
Avocatul Strazii a fost intr-adevar super. Am auzit ca s-a fi realizat un film de televiziune dupa el anul trecut, dar deocamdata nu a fost difuzat la noi de nici o televiziune.
Cand voi sti ceva sigur, o sa va anunt.
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2005, 12:48   #19
ladyscorpio
Novice
 
ladyscorpio
 
Join Date: Feb 2005
Location: bucuresti
Posts: 15
Dar stii cumva daca pt serial au pastrat titlul sau are altul??
ladyscorpio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2005, 12:54   #20
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Titlul a ramas tot The Street Lawyer, dar deocamdata nimeni nu a reusit sa ma lamureasca daca a fost doar un film de sine statator sau a fost un episod pilot, dupa care va urma un serial...
S-ar parea ca totul e in ceata...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells