Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Nov 2004, 21:48   #61
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Chiar daca iti place Bergamn sau Co. nu vad nimic gresit sa mergi la un film de genul "hai sa vad ce mai fac si astia".
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 22:02   #62
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Originally Posted by Jay:
Chiar daca iti place Bergamn sau Co. nu vad nimic gresit sa mergi la un film de genul "hai sa vad ce mai fac si astia".
Jay, sunt chestii si chestii... Exista o limita de jos, ma-ntelegi, una peste care nu putem trece... "I am talking about drawing a line in the sand, Dude', ca sa citez iar din Lebovski.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 22:21   #63
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Ai dreptate ... si sunt de acord cu tine... exista o limita. Dar ca sa revin la subiect... m-am dus la MdW mai mult pentru ca e ..romanesc..
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 23:20   #64
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
and that's a thick red line, dude 8)
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 00:07   #65
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
mda... I know....
...red line... such a great movie... :w00t:
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 14:27   #66
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Din comentariile publicului ”neavizat”, la sfarsitul filmului MdW: ”comedie deconectanta”, ”am mai ras si noi un pic”. Ce parere aveti? E de bine sau de rau? Daca oamenii se relaxeaza la un film, eu zic ca nu este chiar atat de rau!
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 16:12   #67
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
si la 'garcea si oltenii' s-au relaxat rumenii
parca era in top la nr de spectatori :oops:
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 17:08   #68
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Totusi, comentariile nu veneau de la un public gen Garcea si Oltenii. Pareau niste tipi mai acatarii... Intrebare, in acest context: ce ar merge mai bine la publicul ”rumen”: comedia sau drama? ”Marii” sau ”Garci si Olteni”?
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 18:15   #69
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
c.saizescu a reusit ''performanta'' de a fi un regizor mai prost ca tac-su' :sick: ...urmeaza pacala se intoarce. Astept cu infrigurare o noua productie romaneasca.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 18:18   #70
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by lynx:
Totusi, comentariile nu veneau de la un public gen Garcea si Oltenii. Pareau niste tipi mai acatarii...

si cum arata aia de se uita la 'garcea si oltenii', ba? ca Garcea sau ca oltenii? :shock:
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 18:27   #71
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Vezi ca stii! Ca Garcea! Ca nu am nimic nici impotriva oltenilor si nici a moldovenilor! Tu?
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 18:40   #72
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
prin comparatie, sa inteleg ca aia 'acatarii' au freza afro, nu? si sunt in civil...
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 09:57   #73
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by keyser soze:
ce nu 'se merita'? ce te doare pe tine capul de recomandarile lui Egon sau ale Malei? poate ca eu si cu Egon avem gusturi (aproape) comune, si ne pisam amandoi pe milionarii astia de duminica...
sau ti-e ciuda ca nu te-am intrebat pe tine?

tu ce-ai, bre, vorbaretule? abia acuma ai descoperit postarea? sau nu te-a interesat de la inceput si acuma o aduci ca n-avem ce discuta?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 12:27   #74
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
s-ar parea ca exista un delay de doua zile intre vorbele mele si intelegerea ta; reciproc, intre soaptele tale si interesul meu
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 22:04   #75
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
ce comentariu kitsch-os...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Nov 2004, 09:45   #76
jackpot
Guru
 
jackpot
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 390
Am vazut ieri filmul si nu pot sa zic ca nu mi-a placut. I-as da un 8/10.
__________________
"Adevarul sufera, daca e analizat prea mult".
jackpot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2005, 00:08   #77
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
S-a cam präfuit subiectul, da' hai sä zic si eu douä vorbe.
Nu vä înfricati, voi fi scurt. Filmul nu meritä prea multe comentarii si, în mare, s-a spus cam tot ce era de spus, asa c-am sä punctez doar.
Nu poate fi în nici un caz declarat un "film bun" - Doamne, cât detest eticheta asta! - pur si simplu pentru cä e prea prost (hehe, asta-i o etichetä care-mi place!)
Dar acum vin si-mi auto-trag un sut, zicând cä nici verdictul de "film prost" nu tine - întrucât are, pe ici pe colo, câteva calitäti.
Un cliseu la mare modä acu' vreo 20-30 de ani zicea: "Scuzele nu se filmeazä." Pentru noi, cei preocupati si de bucätäria (si cancanurile) cinematografului, poate fi interesant sä stim câte ceva si despre bubuiala dintre Cätälin Saizescu si Mihai Oräsanu, si despre cei doi ani de post-productie sau cât au fost (apropo, alt "ca la noi la nimenea!"). La o adicä, pot avea si ästia o oarecare legäturä cu golurile filmului. Dar, în ultimä instantä, ceea ce conteazä e produsul final.
Asadar:
A început prin a-mi pläcea. În primul sfert de orä, chiar sunt niste secvente care stau în picioare - în special cele de actiune. Desi, cum se spuna mai sus, cascadoriile trupelor speciale nu sunt verosimile nici de fricä, totusi în materie de cinema, ca o conventie tipicä pentru genul ästa de secvente, functioneazä. Au mizanscenä bunä, structurä solidä, montaj meserias.
De asemenea, as mai da o bilä gri deschis pentru cele câteva experimente - începutul gen spot publicitar, insertiile de stop-cadre, etc. Intentii bune, lucräturä destul de riguroasä, dar pânä la urmä nu duc nicäieri.
Tot prin zona aia se plaseazä si cele câteva instante de umor autentic al filmului.
Din päcate, nu peste mult, povestea inträ într-o flescäialä absconsä si iremediabilä, care-o duce tot asa pânä la sfârsit, tintind cu osârdie un tembelism de-a dreptul abisal.
Nici nu mai are importantä "ce se vrea" filmul, din moment ce "nu se iese" nimic. Comedie? Actiune? Absurd? Delir? Din toate câte putin? Poate, pe alocuri. Într-un târziu - din toate NIMIC.
S-ar putea diseca fibrä cu fibrä, pe fiecare dintre feliile de mai sus, dar în scris nu meritä - prea mult efort de tastat pe keyboard si mijit ochii-n display. La o bere, ar merge.
Tudor Chirilä, säracul, o frige. Regret sincer, pentru cä suntem prieteni, iar eu mai sunt si fan Vama Veche - dar când nu iese, nu iese, ce sä-i faci? Sigur, nu-l putem înjura ca actor, mäcar pentru acel epocal Malvolio si alte câteva roluri excelente din teatru (nu si vaxul ästa cu "Chirita of Bârzoieni", unde ti se face räu doar dacä faci greseala sä te întâmpli în salä). Dar aici... regrete eterne, maestre! Mä rog, un bänut la buzunar, un pic de distractie, hai sä zicem. Da' nu mai mult.
Asa cä, în concluzie:
Cätäline tatä, mai încearcä. Poate s-o alege ceva si de tine, pân-la urmä. Cu conditia sä înveti din propriile greseli.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2005, 01:19   #78
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Pitbull, fii atent ca incepi sa lustruiesti NIMICUL. eu am votat Milionarii ca cel mai mare jeg pe care l-am vazut in 2004.
ce inceput, ce mizanscena ai vazut, frate?
iar acest Chirila mi se pare ingrozitor in toate ipostazele. nu pierde timpul ascultand Vama veche...
mai cred ca ti-ai propus sa discuti serios si necomplezent despre filmul romanesc.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2005, 01:38   #79
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dom'le, nu zic nu, da-n general incerc sa fiu obiectiv. Daca gasesc si ceva bun (sau mi se pare mie), oricât de mic, mentionez... Oricum, in ansamblu, ai dreptate.
Iar dacä sunt fan Vama Veche... vorba aia, de gustibus. Desi as zice ca e ceva mai mult.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2005, 09:13   #80
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Stiti cumva cand apare dvd-ul ? Stiu ca va contine varianta director's cut care ar avea ceva scne in plus care sa completeze mai bine filmul
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells