Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Aug 2004, 13:43   #21
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
ai punctat exact unde trebuie.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2004, 14:53   #22
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Totusi, revin, cine e p...licea asta de Zenide care a aparut peste noapte in peisaj si o gramada de lingai de serviciu au sarit cu limbile erecte s- sarbatoreasca.
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2004, 19:00   #23
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Zenide (Ruxandra) are 29 de ani si a plecat la 7 ani din Romania. acum sta in Elvetia. licentianta in Relatii Internationale la Geneva, cursuri de film la New York, apoi scoala de film de la Praga. are 4 scurt-metraje: "Shoot me" (8 minute); "The Waiting Room" (15 minute); "Dust" (18 minute) si "Stejarii verzi" (34 minute). cum se observa, se apropie de "filmul mare".

recomand pentru cei interesati un dosar/grupaj important despre ultima generatie de cineasti romani in revista "Cultura", nr. 20/2004 : Cristi Puiu, Cristian Mungiu, Ruxandra Zenide, Cornel Porumboiu, Hanno Hofer, Catalin Mitulescu, Constantin Popecu, Radu Munteanu... interviu-dezbatere cu tot cei pomeniti mai sus, cronici la unele filme...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2004, 22:31   #24
mihai_t
Senior
 
mihai_t
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 79
daca puiu e asa de bun, de ce nu isi cumpara o camera digitala mai de doamne ajuta, daca nu deja are una, vorbeste cu vreo doi-trei prieteni actori care vor sa filmeze si altceva decat reclame, si trage un film. ziua, noaptea, prin parcari, pe dupa blocuri, in cranguri, unde vrea, tara e mare, putini o filmeaza, prea multi o coloreaza (in alb, in negru, roz). si sa-mi nu spuneti ca "daca nu e pe 35 mm nu e film".
mihai_t is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2004, 03:46   #25
dragos2
Novice
 
dragos2
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 5
Draga Mihaita se vorbea despre rezultatele CNC nu despre cum sa ne jucam cu p,,,a in nisip.
Si pe langa notele de patru din partea d/lor Carmazan si Dumitrescu pt scenariul domnului puiu un alt lucru interesant este ca juriul a votat in unanumitate 10 pt dl.Nicolaescu.
__________________
ok
dragos2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2004, 10:12   #26
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Puiu trebuia sa aplice tactica lui Mitulescu: odata ajuns pe podium si la interviuri, sa spuna ca mai mult il emotioneaza filmele d-lui Nicolaescu decit Troia. Puiu n-a avut abilitatatea sa pupe in cur, dar nu ma tem, nu e totul pierdut. Oricum, mi se pare o prostie sa vb de rau CNCul apoi sa participi la concurs sa le iei banii.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2004, 01:21   #27
mihai_t
Senior
 
mihai_t
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 79
din pacate se vorbeste prea mult si se filmeaza prea putin. probabil ca prin facultati toti viitorii regizori sunt invatati cum sa face marile filme, cu marea echipa de filmare, cu marele operator, cu marile lumini, in speranta marilor premii, si pentru toate astea iti trebuie multi bani, stiu. pe care in tara asta numai cnc-ul ti-i poate da. stiu si asta. dar daca nu vrei marile premii, si crezi cu adevarat ca poti spune ceva diferit despre lumea asta cu ajutorul imaginilor, atunci te poti lipsi de linsul in c_r al membrilor cnc si poti filma si cu o camera digitala.
nu m-as fi bagat p-aici daca nu ar fi fost vorba despre cristi puiu, regizorul singurului film romanesc de dupa '90 care aduce ceva nou, straniu, printre atatea filantropii, furii si sunseturi.
mihai_t is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Aug 2004, 10:22   #28
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
straniu poate prin disocierea de film si infratirea cu teatru
sigur, nu doar cnc da bani in romania; de exemplu, pintilie si-i ia direct de la ministeru'culturii. si eu sint adeptu'digitalelor, dar, decit sa iasa ca 'trei pazeste', mai bine nu.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Aug 2004, 23:06   #29
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Re: rezultate concurs cnc

Originally Posted by pt:
Conteaza producatorul, nu scenariul?

Ok, dar zi-mi si mie Marius Barna are firma Paradox. Si a cistigat cu multe proiecte!Paradoxal e ca n-a mai produs nimic in viata lui.

Asta mi-a povestit un amic care stie mai bine situatia.

In rest, la debut in l-m de ex sunt nume ok - mitulescu nemescu giurgiu- dar cine p. mea sunt radu potcoava si cristina ionescu???? a mai auzit cineva de ei????

Potcoava, daca nu ma inshel, a terminat la Hyperion si a facut "Aceeasi gara pentru doi" (scenariul Tudor Voican). A fost la DaKino in 2001. De Cristina Ionescu nu stiu nimic... inca...


Si ce-ti mai povesteste amicu' ala? Despre ce proiecte paradoxale e vorba?
__________________
Passion. No one wants to finance the film of a passionless individual. What most people want is to ride your passion. They want to feel that they're part of something magnificent and exciting. And if you're not passionate - fake it. - R. Avary
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2004, 01:31   #30
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
gata, s-a rezolvat cu puiu. dispozitie de sus: cristi puiu face film. FADE IN. LINISTE.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2004, 11:00   #31
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Serios? Zi-ne mai multe, come oooon....
__________________
Passion. No one wants to finance the film of a passionless individual. What most people want is to ride your passion. They want to feel that they're part of something magnificent and exciting. And if you're not passionate - fake it. - R. Avary
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Aug 2004, 23:00   #32
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
sugerez citirea lu ultimu nr din catavencu pentru un dosar dsp rezulktatele acestui "concurs"
si mi-a picat total intamplator in mana un nr din in "cultura" cu ceva gen dezbatere dsp filmu ro
intrebari de ca Kat, raspunsuri penibile si plikticoase
am o parere destul d proasta dsp maj celor intervievati
si asta in urma lecturarii platitudinilor abisale pe care le pot scoate din ei
si in obs cultural o masa rotunda dsp cum se face cum s-ar putea face si cumk ar trebui facut film ro
de cacao, pliktis la maxim, probabil aveau 2 pagini libere sau nu semnalizez io corect signifianta acelei mase ( sau mese?) rorunde
e o chestie de insdide planning care nu prea are cum interesa publicu cititor
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2004, 00:06   #33
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Originally Posted by Alice_Fluture:
Serios? Zi-ne mai multe, come oooon....

cica ar fi dat unda verde Rãzvan Theodorescu in urma contestatiei.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2004, 16:19   #34
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Apropo de Puiu.... Aseara la Europa FM, ora 20:00 jurnalul se deschide cu urmatoarea stire....
<<Concursul pentru finantarile acordate filmelor romanesti provoaca reactii negative din partea cineastilor. Unul dintre cei mai premiati regizori din ultima vreme Cristi Puiu, a luat nota 4, pentru scenariu, de la unul din componentii comisiei de jurizare. Dupa ce a contestat concursul, el a primit insa din partea Ministrului Culturii, finantarea proiectului. Cristi Puiu afirma ca sistemul este deficitar si trebuie inlocuit: "Cred ca in primul rand CNC-ul trebuie sa redevina independent si cred ca toate disfunctiile care au aparut la acest cconcurs, la concursul de anul trecut si din anii precedenti, pot fi inlaturate numai printr-o interventie asupra legii cinematografiei. Exista un model foarte eficient in Franta, CNC-ul francez functioneaza foarte bine, din cauza asta cinematografia franceza este cea mai importanta de pe continent. O sa facem o interventie la Parlament, trebuie sa existe interes din partea parlamentarilor sa sprijine un posibil proiect de lege a cinematografiei". La randul sau Mircea Toma de la Academia Catavencu afirma ca ce s-a intamplat este un razbunare a clasei politice fata de tinerii regizori contestatari: "Corectarea erorii grosolane comise de juriu, de a omite 5 mari premianti internationali din calificari acuma, semnifica pe de-o parte ca este o forma de razbunare. Sunt 5 care au facut scandal si anul trecut, deci mucles. iar reparatia pe care o face ministerul arata ca toti la cheremul nostru sunteti, cand vrem noi va dam, dar mecanismul in sine nu functioneaza decat daca vrem noi. Deci ei compromit in acest moment, acest examen, el ar trebui sa fie practic reluat si pana anul viitor sa se rescrie un nou regulament, eventual chiar lege". >>
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2004, 16:25   #35
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Si tot in conflictul asta avem si din Ziua:
http://www.ziua.ro/display.php?id=22505&data=2004-08-13

Sau Adevarul:
http://www.adevarulonline.ro/index.j...cle_id=929 54

SAu Jurnalul National:
http://www.jurnalul.ro/modules.php?o...rder=0&thold=0
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2004, 17:27   #36
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
vai, se va finanta un nou "sfaraiac" marcat Puiu!
cam labil personaju' si plat-mediocru - cu ifose de tip arogant, care simte mai mult decat poate formula - in interviurile pe care le-a dat in ultimile luni. nu se merita... eu mai astept o promisiune de regizor in Romania asta deloc cinematografica.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2004, 18:46   #37
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Originally Posted by herbert:
vai, se va finanta un nou "sfaraiac" marcat Puiu!
cam labil personaju' si plat-mediocru - cu ifose de tip arogant, care simte mai mult decat poate formula - in interviurile pe care le-a dat in ultimile luni. nu se merita... eu mai astept o promisiune de regizor in Romania asta deloc cinematografica.

Draga herbert, cred ca esti nitel cam exigent cand e vorba de cinematografia romaneasca (am impresia ca te astepti mereu sa apara vreun Tarkovski sau Bergman autohton) - sau cum ar spune un coleg de breasla al tau, "exigente prost plasate". Puiu, desi e un personaj de o moralitate dubioasa(a se vedea incidentul Pintilie sau acuma, cu ministrul culturii (aici kiar is curios daca isi va mai permite glumite de genu "multumiri dl. Nastase")), e un regizor BUN , care a facut deja un film cult ,din punctul meu de vedere, pentru cinematografia romaneasca: "Marfa si banii".
Mai gandeste-te ca-s o groaza de nume ce abia is la inceput : Muntean, Porumboiu, Nemescu, Mitulescu, Giurgiu, Popescu carora daca nu le acorzi putin credit zic ca e pacat, zau asa
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2004, 20:12   #38
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
iar articolele din ziare de mai sus, sunt simple speculatzii(cvazi-ridicole)asupra situatziei momentane din cinematografie, jocurile de culise, interesele, gashtile, chiar in randul tinerilor...
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Aug 2004, 23:42   #39
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
criticii literari ar trebui sa isi vada de enachita vacarescu si sa nu comenteze in domeniul cinematografiei. puiu se stie pe treaba lui, adica teatru, mult mai bine decit nemescu, muntean, caranfil , etc. apropo, noua, ca forumisti, ne fac astia viata mai buna?
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2004, 00:32   #40
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by EgoN:
Originally Posted by herbert:
vai, se va finanta un nou "sfaraiac" marcat Puiu!
cam labil personaju' si plat-mediocru - cu ifose de tip arogant, care simte mai mult decat poate formula - in interviurile pe care le-a dat in ultimile luni. nu se merita... eu mai astept o promisiune de regizor in Romania asta deloc cinematografica.

Draga herbert, cred ca esti nitel cam exigent cand e vorba de cinematografia romaneasca (am impresia ca te astepti mereu sa apara vreun Tarkovski sau Bergman autohton) - sau cum ar spune un coleg de breasla al tau, "exigente prost plasate". Puiu, desi e un personaj de o moralitate dubioasa(a se vedea incidentul Pintilie sau acuma, cu ministrul culturii (aici kiar is curios daca isi va mai permite glumite de genu "multumiri dl. Nastase")), e un regizor BUN , care a facut deja un film cult ,din punctul meu de vedere, pentru cinematografia romaneasca: "Marfa si banii".
Mai gandeste-te ca-s o groaza de nume ce abia is la inceput : Muntean, Porumboiu, Nemescu, Mitulescu, Giurgiu, Popescu carora daca nu le acorzi putin credit zic ca e pacat, zau asa

nu cred ca poti fi excesiv in exigenta... cand si "valurile" tinere, mai scolite, eliberate de restrictii ideologice s. cl. aduc mediocritate. inca nu cred ca Puiu este BUN, iar ca sa conteze pentru mine trebuie sa fie FOARTE BUN...
tot nu inteleg refrenul cu criticu' literar. care e ma critic literar aici? deconspira-te, ca devin curios. mai am putin si ma enervez.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:52.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells