Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jun 2004, 03:16   #21
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
'patul conjugal'???

vazut (partial) recent - si senzatia de alienare nu era departe de cea oferita de 'garcea si oltenii'. altfel, e drept. mi se parea opera unui paranoic, periculoasa prin coerenta si asemanarile ocazionale cu realul. atita ura si dispret pentru semeni, zau, nici la pintilie in orele rele nu se afla. asta, sau...

...inseamna ca eu n-am cunoscut romania si oamenii sai cit am avut-o in jur. si acu' e prea tirziu - unde mai pui ca n-am nici un chef, daca e even remotely ca in 'patul conjugal'. am crescut in aberatia cosmetizata de ceausescu si am plecat inainte sa aflu the real, raw deal.

caz in care ma declar multiplu depasit de situatie - nu numai ca n-am unde sa vad toate filmele importante, dar nu inteleg despre ce lume e vorba in ele. a sti romaneste si un set de amintiri invechite growing up happily there nu mai inseamna nimic. ca atare, gata, nu mai imi dau cu parerea pe partea asta de forum, desi mi se parea interesanta si -check this out!- *apropiata mie*. asa o fi, cum ziceti voi, si ma amestec si io ca fraieru' nepricepind aspecte elementare ale culturii locale, intrebindu-ma chestii de genul: 'da' garcea ala nu era oltean?'. this is no fun. :?

ricciotto

p.s. nah, eroul din 'patul conjugal' era subuman, come on now! si give me any time un 'asphalt tango' over that far-fetched story with hideous people!

p.p.s. 'filantropica' avea la baza o idee intr-adevar ok. worth a remake

p.p.p.s. nu pot sa ma abtin, din putinul pe care il stiu/vad, o sa imi dau cu parerea cit am chef, what the hell! nobody cares, anyway...
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2004, 14:11   #22
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
De acord cu Riccioto in tot ce a spus.
Si mai adaug niste filme romanesti deosebite:

Ion
Morometii
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2004, 14:21   #23
Serghei
Guru
 
Serghei
 
Join Date: Nov 2003
Location: Cotton Club
Posts: 623
Originally Posted by bogie:
Ion
Morometii

Care filme sunt adaptari si parca Caranfil nu se compara cu Rebreanu/Preda.
2.Din cate tin minte ambele filme sunt facut alb-negru(si paradoxal imaginea e mai buna).
3.Actorii prinsi foarte bine pe roluri-cel putin Rebengiuc il joaca excelent pe Moromete.
Serghei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2004, 23:13   #24
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Dolcefarniente nu e considerat film romanesc nu? adica in afara de Nae Caranfil mai e ceva romanesc prin el?
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2004, 17:24   #25
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Subscriu la top-ten-ul lui ALS ...

La continuarea post-decembrista a topului, nu

Uitasem de "Nunta de piata" ...mai exista pe la cinemateca filmul asta ?

As mai adauga "De ce trag clopotele, Mitica ?"
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2004, 22:31   #26
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Jay
Quote:


Ai spus cumva Garcea si Oltenii??? Ai innebunit? Ala e film? De locul 3??? Ia si apuca sa vezi filme romanesti......

"Garcea si Oltenii"este unul din putinele fimele romanesti care au avut un profit,chiar asa prost cum e!Fata de altele,care sunt "beton",a avut PROFIT!
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2004, 22:34   #27
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by Freaak:
Da-mi tu exemplu de unul mai bun. Seria BD, Cuibul de Viespi ... dragutze, dar prea vechi. Adusesem vorba de cele mai noi (adica nu mai vechi de 10 ani). Macar ei s-au straduit sa-l faca, chiar daca nu e un umor cum l-asi fi vrut, au fost si faze dragute. Mai are si altcineva ceva de comentat la Garcea si Oltenii? Sa stiu daca nu cumva sunt un outsider.

Seria BD eu zic ca are un umor extraordinar.Fata de incercarile lamentabile de comedii care se fac acum,este cu mult deasupra.
Si simplul fapt ca faci referire la un film facut acum 30 de ani,ar trebui
sa-ti dea de gandit!
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 08:56   #28
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Un lucru e sigur. Producatorii romani, CNC-ul, whatever, pina si Castel Filmu' (recent tzapuit cu Damen Tango) nu au simt comercial.

Cit despre Dolce farniente, ala e total not-Caranfil, sau mai degraba e ce poate face el given the money, the "internationality" and everything... Face nota aparte intre filmele lui, o nota foarte buna.

Mie mi-au placut citeva gimmick-uri de imagine din Filantropica, spre deosebire de Asphalt Tango, care e mai slabutz la partea asta, iar E pericoloso mi-a desfiintzat parerea buna despre Occident. Nu pot face chiar un top, dar A.T. nu ar fi printre primele...

Am auzit ca lucreaza la "ceva" Mr. Nae...
__________________
Passion. No one wants to finance the film of a passionless individual. What most people want is to ride your passion. They want to feel that they're part of something magnificent and exciting. And if you're not passionate - fake it. - R. Avary
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 10:37   #29
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by Alice_Fluture:
Am auzit ca lucreaza la "ceva" Mr. Nae...


Da.Am citi un interviu in prog.HBO/iunie ca lucreaza la un film acum.
Interesant interviul,mai laes cele "10 porunci ale lui Nae".
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 11:36   #30
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by patraulea:
Jay
Quote:


Ai spus cumva Garcea si Oltenii??? Ai innebunit? Ala e film? De locul 3??? Ia si apuca sa vezi filme romanesti......

"Garcea si Oltenii"este unul din putinele fimele romanesti care au avut un profit,chiar asa prost cum e!Fata de altele,care sunt "beton",a avut PROFIT!

Asta este intradevar tragic. Dar nu conteaza, sa scoate biliarde de dolari, asta nu inseamna ca-l face mai bun. Nici nu mai vreau sa vorbesc despre "filmul" asta.
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 18:53   #31
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
[quote="Jay"
Asta este intradevar tragic. Dar nu conteaza, sa scoate biliarde de dolari, asta nu inseamna ca-l face mai bun. Nici nu mai vreau sa vorbesc despre "filmul" asta.

Nu a spus nimeni ca e un film bun.Insa un film,trebuie sa aiba si un profit intr-o tara normala."Arta"din filmele romanesti nu tine de foame.
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 10:49   #32
dan-marius
Junior
 
dan-marius
 
Join Date: Mar 2004
Location: Romania, Terra
Posts: 43
Originally Posted by Jay:
Originally Posted by patraulea:
Jay
Quote:


Ai spus cumva Garcea si Oltenii??? Ai innebunit? Ala e film? De locul 3??? Ia si apuca sa vezi filme romanesti......

"Garcea si Oltenii"este unul din putinele fimele romanesti care au avut un profit,chiar asa prost cum e!Fata de altele,care sunt "beton",a avut PROFIT!

Asta este intradevar tragic. Dar nu conteaza, sa scoate biliarde de dolari, asta nu inseamna ca-l face mai bun. Nici nu mai vreau sa vorbesc despre "filmul" asta.

Vrei sa spui "miliarde". Asta inseamna "billion".
__________________
"Cu capãtul arcurilor, trecînd,
rãzboinicii
mîngîie roua..."

Yosa Buson (1715-1783)
dan-marius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 10:58   #33
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Imi da de gandit, insa romanii trebuie sa faca si ceva nou. Nu te poti uita la filme vechi la nesfarsit. Chiar daca sunt bune.
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 10:59   #34
dan-marius
Junior
 
dan-marius
 
Join Date: Mar 2004
Location: Romania, Terra
Posts: 43
Ai vreo sugestie practica? Ca de vorbe m-am cam saturat.
__________________
"Cu capãtul arcurilor, trecînd,
rãzboinicii
mîngîie roua..."

Yosa Buson (1715-1783)
dan-marius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 11:47   #35
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by dan-marius:
Originally Posted by Jay:
Originally Posted by patraulea:
Jay
Quote:


Ai spus cumva Garcea si Oltenii??? Ai innebunit? Ala e film? De locul 3??? Ia si apuca sa vezi filme romanesti......

"Garcea si Oltenii"este unul din putinele fimele romanesti care au avut un profit,chiar asa prost cum e!Fata de altele,care sunt "beton",a avut PROFIT!

Asta este intradevar tragic. Dar nu conteaza, sa scoate biliarde de dolari, asta nu inseamna ca-l face mai bun. Nici nu mai vreau sa vorbesc despre "filmul" asta.

Vrei sa spui "miliarde". Asta inseamna "billion".


Stiam asta... eram ironic. Ma bucur ca ai sesizat totusi, dar cam te-ai facut de cacao... cel putin in opinia mea.
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 12:13   #36
dan-marius
Junior
 
dan-marius
 
Join Date: Mar 2004
Location: Romania, Terra
Posts: 43
Si? Ce-ai vrea sa fac? :lol: In cazul meu trebuie sa iti cistigi dreptul de a-ti lua in seama parerea.
__________________
"Cu capãtul arcurilor, trecînd,
rãzboinicii
mîngîie roua..."

Yosa Buson (1715-1783)
dan-marius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 14:37   #37
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by dan-marius:
Si? Ce-ai vrea sa fac? :lol: In cazul meu trebuie sa iti cistigi dreptul de a-ti lua in seama parerea.

In nici un caz, dar e destul de simplu cateodata sa vezi cine glumeste si cine nu. Maine poimaine vei corecta lumea de pe forum ca "&" se scrie "end".(P.S. faza cu "end-ul", a fost iar o gluma stiu ca se scrie and. Am vrut sa o las asa sa vad ce spui, dar cine stie ce marfa te m-ai credeai).
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 20:50   #38
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Eu unul sunt mai tanar ca tine, cel putin asa cred, fiindca aproape toti de pe aici de pe forum au mai mult ca mine; spunand asta orice vorba de-a mea legata la ce a-si putea eu sa fac pt cinematografia romaneasca va fi in ochii tai egala cu 0. Eu unul sunt pe Atelier si invat sa construiesc scenarii. Un singur om nu poate schimba cele ce se intampla de capul lui. Nu m-am apucat sa tin teoria chibritului despre starea actuala, ci am facut doar o simpla observatie: nu se mai fac filme romanesti bune, sau cel putin, cele bune sunt putine. Te-am deranjat cumva ca am zis asta? Asta e, daca de vorbe te-ai saturat de ce nu iei tu insuti situatia in maini?
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2004, 12:13   #39
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Nu te supara ca te intreb Freaak, dar cu cine vorbeai???
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2004, 15:32   #40
Freaak
Senior
 
Freaak
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 146
Send a message via Yahoo to Freaak
Cu dan-marius.
Freaak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells