Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jan 2004, 01:47   #21
nortis
Junior
 
nortis
 
Join Date: Jan 2004
Location: Timisoara
Posts: 70
Occident

Mie nu mi/a placut occident pana sa ies din cinematograf. Am ras in timpul filmului insa cand am iesit mi/am dat seama ca filmu asta nu/mi spune nimic nou, ca personajele nu au imaginatie, sunt meschine, marunte, etc. Nu mi/a placut nici modul Tarantino al nararii incrucisate. Tocmai pentru ca nu afuce nimic nou. Cat despre poveste, m/am saturat de filmele despre mizeria colcaitoare. Totusi, oamenii ce traiesc in romania au cat de cat imaginatie si ambitie. In fine, a fost o mare dezamagire, mai ales cand am citit prin revistele culturale cronici mai mult decat pozitive. Si apropo de cronici, m/am bucurat sa vad cronica lui Andrei Gorzo la Maria a lui Netzer. E timpul sa spuna cineva adevarul despre starea actuala a filmului romanesc.
nortis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2004, 14:10   #22
Oco
Novice
 
Oco
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 4
Nu fiti suparati scoate tatucu Sergiu Nicolaescu filme frumoase, cu actiune, mesaje profunde si fara mizerie domne! ca ne-am saturat de mizerie sau iese Garce si Olteni 2, asa ca nu va nelinistiti nu scapam noi asa usor de filmografia de "geniu" nicolaeasca sau garceasca. Fiti fara frica se ocupa tatucu Segiu ca filme ca Occident, Marfa si banii sa nu se
mai faca..... vorba aia "Ce filme e aste mincati-as?"......
Oco is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2004, 15:10   #23
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Oco:
vorba aia "Ce filme e aste mincati-as?"......

Se scrie manca-mi-ai.

----------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jan 2004, 09:33   #24
raven88
Senior
 
raven88
 
Join Date: Jul 2002
Location: Bangkok
Posts: 138
eu l-am revazut aseara si chit ca la prima vizionare mi s-a parut interesant, acum mi-a intors stomacul pe dos.... de ce noile filme romanesti se dau peste cap incercand sa prezinte o lume cat mai sumbra???
cum vi s-a parut prestatia lui alexandru papadopol? sau a ancai androne? mie amandoua rolurile mi s-au parut foarte prost jucate...
raven88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2004, 09:32   #25
ioniliescu666
Junior
 
ioniliescu666
 
Join Date: Oct 2003
Location: Bucuresti
Posts: 68
Originally Posted by raven88:
eu l-am revazut aseara si chit ca la prima vizionare mi s-a parut interesant, acum mi-a intors stomacul pe dos.... de ce noile filme romanesti se dau peste cap incercand sa prezinte o lume cat mai sumbra???
cum vi s-a parut prestatia lui alexandru papadopol? sau a ancai androne? mie amandoua rolurile mi s-au parut foarte prost jucate...
Din pricina incercarii de a atinge autenticitatea si naturaletea (inclusiv in jocul actorilor). Mie imi place cum joaca Alexandru Papadopol (Anca Andone, ce-i drept, mai putin) in film(e). Faptul ca actori ca el joaca natural mi se pare un mare castig pentru filmul romanesc, care pana acum avea parte numai de actori exagerat de teatrali, care nu faceau vreo diferenta intre scena si ecran. Cred ca actorii nostri trebuie sa invete lectia naturaletii. Acest model nou (pentru noi), reprezentat de tineri, se va impune daca vom reusi sa avem o productie cinematografica normala.
__________________
I'LL BE BACK!!!
ioniliescu666 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jan 2004, 19:23   #26
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Filmul asta se depreciaza rapid ca o leguma tinuta la caldura.
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2004, 00:11   #27
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Si tu esti plin de seva, mai ceva ca o sfecla roshie. Vezi sa nu stai prea mult linga reshoul ala...

Occident e scris bine, filmat acceptabil, jucat destul de prost (cu mici exceptii). Mi-ar fi placut sa fie ultimul film romanesc in care se vorbeste de "inainte" cu nostalgie, in care socialul sa fie asa de... scuipat in ochi. Dar tinarul Mungiu a facut ceva ce nu multi reusesc in Romania. A FACUT FILM! Si, inainte sa criticati si sa spuneti ca ati dori altceva, ar fi bine sa va ginditi la cine da voturi pentru scenariile propuse la CNC. Gusturile lor ne dau filmele pe care le avem.
Orice s-ar spune, anul cu Filantropica, Occident, Furia si Marfa si banii a fost mult mai bun pentru filmul romanesc decit anul trecut...
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2004, 06:51   #28
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
iata o parere de bun simt; couldn't agree more.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2004, 09:14   #29
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Alice_Fluture:
anul cu Filantropica, Occident, Furia si Marfa si banii a fost mult mai bun pentru filmul romanesc decit anul trecut...

Furia, Filantropica si Occident au avut premiera in 2002, iar Marfa si bani in 2001.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Jan 2004, 11:25   #30
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Originally Posted by Alice_Fluture:
Si tu esti plin de seva, mai ceva ca o sfecla roshie...

Sa te stropesc cu seva, in semn de dragoste, iubire...
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2004, 11:35   #31
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Originally Posted by crydead:
Originally Posted by Alice_Fluture:
anul cu Filantropica, Occident, Furia si Marfa si banii a fost mult mai bun pentru filmul romanesc decit anul trecut...

Furia, Filantropica si Occident au avut premiera in 2002, iar Marfa si bani in 2001.

Ok. Anul cinematografic, draga crydead...
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2004, 12:09   #32
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Originally Posted by Alex Leo Serban:
iata o parere de bun simt; couldn't agree more.

Thank you. Si, ca sa continui ideea, pina sa ajunga in cinematografe, filmele romanesti trec prin metamorfoze si compromisuri nenumarate dupa ce li se aproba bugetul si nu mai e nici un secret ca stau in productie chiar si ani de zile. Din punctul asta de vedere, bila alba pentru echipa de la Proiect W care nu vrea sa faca nici un compromis.
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2004, 12:49   #33
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Alice_Fluture:
Occident e scris bine, filmat acceptabil, jucat destul de prost (cu mici exceptii).


Draga Alice,
ca sa parafrazez pe cineva, Occident e ca mamaliga romaneasca: satura, dar nu tzine de foame. :wink:

-------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2004, 13:28   #34
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Asa e, draga Crydead, dar din ce se facuse si mamaliga asta mai gustoasa, de-ti venea sa speri la un pui fript data viitoare, parca a dat in terci de-o maninca ambasadorii la cantina saracilor...
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jan 2004, 19:24   #35
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Draga Alice, pulpitza sau pieptutz nu shtiu daca o sa primeshti prea repede, dar nea carmazan pregateshte nishte "tacamuri". :o


-------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2004, 00:55   #36
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
pt ca tot ne-am referit la capodoperele anului trecut, sunt si eu curioasa cum a ajuns "Ambasadori cautam patrie" sa fie filmul romanesc cu cele mai mari incasari din 2003...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jan 2004, 11:10   #37
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
Numele de Daneliuc inca mai avea potential de vanzare.
Da' de-acum s-a ispravit / Cri, cri, cri...
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2004, 12:21   #38
ioniliescu666
Junior
 
ioniliescu666
 
Join Date: Oct 2003
Location: Bucuresti
Posts: 68
Originally Posted by ricutza:
pt ca tot ne-am referit la capodoperele anului trecut, sunt si eu curioasa cum a ajuns "Ambasadori cautam patrie" sa fie filmul romanesc cu cele mai mari incasari din 2003...
Pai ce concurenti a avut? "Tancul" e film? "Ce lume vesela..." e film? Cat despre "Examen" si (partial) "Maria", sunt bunicele (cu siguranta peste "Ambasadori"), dar regizorii sunt debutanti, iar numele lui Daneliuc mai spune totusi ceva, cum spunea si amicul Pyron. Not for long though...
__________________
I'LL BE BACK!!!
ioniliescu666 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2004, 13:48   #39
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
stiu asta...dar totusi, in aproape toate ziarele "Ambasadori cautam patrie" era prezentata ca un film foarte prost...de ce lumea s-a dus sa-l vada?
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jan 2004, 15:01   #40
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Pai cronicile au apartut dupa ce am fost eu la film....nu ca as asculta de cronici...
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:35.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells