Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Nov 2001, 09:19   #1
aery
Novice
 
aery
 
Join Date: Nov 2001
Location: din observatorul cultural
Posts: 1
nu inteleg de ce nu se vorbeste despre filmul lui dan pita. pana si pe site-ul asta ultima informatie e din iunie 2001. si e deja noiembrie. au inceput filmarile? daca da, cu cine, unde, cat o sa dureze?
atunci cand specatatorul vrea informatie despre filmele romanesti, e semn bun. dar daca informatia nu apare nici macar pe un site de specialitate....
multumesc anticipat celor care stiu mai multe decat mine despre acest film si care imi vor raspunde.
aery is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2001, 09:17   #2
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Deocamdata nu detinem nici o informatie despre acest film, mai mult decat am publicat in site.
Ne vom interesa la CNC si iti vom raspunde cum vom afla noutati. Fii pe faza !
Oricum, despre filmele romanesti dupa cum vezi si pe site-ul nostru nu prea se intereseaza nimeni sa le promoveze si noi obtinem foarte greu informatii.
Sa speram la mai bine !
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2002, 09:03   #3
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Vrei sa pariem ca Second Hand va fii un gunoi?
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2002, 02:46   #4
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
totusi e vorba de dan pita...care a avut niste chestii foarte bine facute in filmele lui...pe ce punem pariu? :grin:
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2002, 09:14   #5
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Prietene, vorbim despre un scenariu semnat de senatorul Radu Feldman Alexandru si de regia lui Pita! Poti sa ti-o inchipui pe Alexandra Mutu studenta la conservator, la vioara? Eu nu! Ce stiu sontorogii astia comunisti despre tineretul din ziua de azi?
Pita a facut filme ok in tinerete (vezi, de ex, bucata lui din Nunta de Piatra sau Pas in doi). Ei bine, vremurile alea s-au dus.
In ultima vreme maestrul Pita a facut Omul Zilei (mediocru, regie si story palid copiate dupa filme italienesti din ani '80) si episoade jenante din penibilul serial Martorii.(cica, un Dosarele X romanesc! Am ras cu posteriorul cand am vazut cat de prost era)
In cinematografie, ca si in alte domenii, nu se traieste din "conserve". D-aia filmul lui Piza o sa fie un gunoi!
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2002, 23:58   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
n-ai de unde sa stii...probabil ca filmul va fi slab, dar s-ar putea sa fie mai putin slab decat ne asteptam...eu zic ca merita o sansa...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2002, 11:07   #7
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Iti raspund cu riscul de a repeta cumva ce am scris in alt forum.
Probabil filmul lui Pita nu va fi chiar asa de slab.
Posibil ca in Romania exista democratie, sanse egale pt. fiecare, economie de piata si in comparatie cu Bantustan stam chiar excelent.
Dacia e o masina buna daca ne gandim ca i se invart rotile, iar in apartamentele de bloc in care stam, slava Domnului, nu ploua si nu ninge.
Si daca ma gandesc mai bine, filmul lui Pita va fi chiar bun, poate chiar foarte bune, posibil excelent, iar el mai bogat cu 100.000 de para.

Vizionare placuta!
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2002, 19:49   #8
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Dar v-a molipsit pe toti pare-mi-se Dl. Murgu cu a sa "Dacie care nu e masina". Amuzant e ca el chiar lucreaza la filmul lui Pita. Life turns around...

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Sep 2002, 12:42   #9
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Asta inseamna ca sunetul respectivului film nu o sa se auda!
Nu prof. Murgu mi-a deschis ochii. Eram mic si am vazut ca Gumela, desi scria pa ea ca e guma de mestecat- cum e si aia straineza, se incapataneaza sa ramana - dupa mult efort fracut de maxilarele mele - acelasi plastic casabil.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Sep 2002, 19:46   #10
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Yuck, "Gumela"...

De ce sa nu se auda? Una peste alta, desi nu este numai meritul partii romanesti, "Filantropica" a avut un sunet decent.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2002, 11:32   #11
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Vezi, Amyd, tu nu reusesti sa scapi de mentalitatea gen "merge si asa". Cel care plateste biletul de cinema vrea si are dreptul sa auda un sunet excelent, nu decent. Cei care fac filme in Romania isi impun ca standard acest decent si apoi incep compromisurile gen "merge si asa" sau "iarna nu-i ca vara", iar rezultatul ajunge sa fie unul prost.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2002, 20:03   #12
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Dar, draga crydead, de ce sari peste un detaliu important? Nu am spus "un sunet decent pentru un film romanesc", ci doar "un sunet decent" fullstop. Am auzit filme de la Hollywood cu sunetul mai prost decat "Filantropica" (si desigur si altele cu sunetul semnificativ mai bun). Dar una peste alta, e bine.

Iar daca nu ti-a placut, e problematic sa pui in carca romanilor vina, pentru simplul motiv ca sound recordist-ul si boom operatorul au fost francezi, la fel ca si mixerman-ul (om de altfel cu titluri ca "Le Grand Bleu", "The Messenger", "Central do Brasil", "Underground", "Leon" si asa mai departe sub centura...), re-recordingul fiind facut la Paris, ca si negativul de sunet optic. Cu alte cuvinte, partea romaneasca (adica Dl. Murgu si Dl. Andi) au facut editarea de sunet, ceva foley si ceva ADR pentru cateva din personaje, plus layout-ul si premixajul, afaik (nu e vorba, toate lucruri importante).

Iar pe de alta parte, mai este si problema facturii unui film: de la "Filantropica" nici daca ar fi fost facut design-ul de Thom, inregistrat de Devlin, editat de Murch si mixat de Rydstrom tot nu ar fi iesit nimeni extaziat de "sunetul extraordinar", pentru ca nu avea cum sunetul sa fie un personaj de prim plan atat de important in film. Spre deosebire de sa zicem in "Attack of the Clones".

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2002, 18:22   #13
Master
Novice
 
Master
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 11
Cum iti permiti sa deschizi gura in fata unui regizor de film? Cine iti da dreptul de a scrie "gunoi" despre un cineast care are zeci de filme, indiferent daca iti place genul sau nu?
Cate filme de scurt metraj ai facut, ca de lung metraj nici nu poate fi vorba?
Nu te agita sa-mi raspunzi mie, ci tie.
Master is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2002, 09:03   #14
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
In fata regizorilor de film nu se deschide gura?!
Ce e asta, a 11 porunca? Ultima regula din Fight Club?
Daca Pita are dreptul sa faca filme proaste pe banii statului roman, ca un cetatean platitor de impozite am dreptul sa i-o spun.

crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2002, 14:44   #15
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Master, sunt extrem de intrigata de mesajul tau..In primul rand aici toata lumea poate sa deschida gura si sa comenteze un film,actor sau chiar regizor chiar si fara o experienta in domeniul cinematografic. In al doilea rand nu cred ca o persoana trebuie "omorata" pentru ca nu-l apreciaza pe Dan Pita, sau mai bine zis pentru ca nu impartaseste parerile tale. Daca tu consideri ca acest regizor este un regizor valoros, atunci incearca sa-ti prezinti si tu argumentele astefel incat sa incerci sa-l convingi pe crydead ca greseste in aprecierile lui.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2002, 12:36   #16
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Desi nici mie nu-mi plac termenii in care vorbeste crydead despre Pita, mi se par si mai neplacute/periculoase interpelarile autoritariste de genul celei facute de Master.

Subscriu la mesjul ricutzei!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Oct 2002, 13:09   #17
ricciotto
Guru
 
ricciotto
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 555
ris cu lacrimi!

master reuseste sa fie mai penibil decit pita, crydead rules, crydead student, cap pe umeri, exista speranta pentru cinematograful romanesc deci.

cu un singur amendament: crydead, inainte sa califici de semidecent un film ca "pas in doi", poate ar fi bine sa il revezi :smile: faptul ca un film precum "concurs" e inca pe lista de cerinte la unatf, whatever, ma bulverseaza si intristeaza, personal. si "concurs" si, mai ales, "pas in doi" apartin doar istoriei noastre triste si pirjolite cultural. in afara de aspectul documentar pentru perioada cu pricina si, sa zicem, muzica obsedanta a lui adrian enescu, au palit iremediabil.

ricciotto

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: ricciotto pe 2002-10-30 14:46 ]</font>
ricciotto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2003, 14:55   #18
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Am vazut azi filmul lui Pita pe o caseta de lucru.
Ce elevate si inalt-culturale par discutiile voastre de atunci in comparatie cu filmul...
Ma erijez in arbitru si ii dau premiul onorific la pariu lui crydead: filmul e un gunoi incredibil. Iar Pita e un impostor, o spun fara nici o teama de agresi. Filmul nu e slab, neimplinit sau cu erori, e PROOOOOOST si e facut asa cu buna stiinta doar pentru banutii aia pe onorariu. Daca basinosii astia perversi nu or sa fie suprimati fizic atunci vor sufoca cinematografia desi vorba pare mare s sforaitoare.
Stiti ca la concursul CNC care tocmai s-a incheiat suma varstelor regizorilor de succes care au castigat dreptul de a face film de lung-metraj insumeaza 500 de ani!!!?
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2003, 23:17   #19
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Vestea proasta e ca Pita boy face din nou film. :evil:
Aveau dreptate Nea Nicu si Lenuta cand vroiau sa ceara unor regizori sa dea din buzunarul lor banii publici cheltuitzi pe film!
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2003, 11:35   #20
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Second hand se pune de laba? Daca da, se califica la second hand si Carmazan, consilier de imagine - in curind - la "National TV" (urmeaza sa fie lansat).
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells