Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Oct 2002, 20:28   #1
octavian_ionascu
Novice
 
octavian_ionascu
 
Join Date: Jan 2002
Location: prieteni
Posts: 13
Send a message via MSN to octavian_ionascu Send a message via Yahoo to octavian_ionascu
Desi foloseste din plin ideea de scenariu a' la Pulp Fiction (povesti paralele), este cel de-al treilea film romanesc valoros pe care l-am vazut anul acesta (primele doua: Filantropica si Dupa-amiaza unui tortionar).Cu un umor fin si adaugand pe final o nuanta dramatica, Cristian Mungiu se apropie de abordarea lui Caranfil, desi nici unul dintre actori nu straluceste in conturarea personajului (asa cum Dinica si Diaconu au facut-o pentru Filantropica). Exista insa performante remarcabile: Alexandru Papadopol, Tania Popa, Dorel Visan.
Intrebarea pe care o pun este insa: cat de original vi s-a parut "Occident" lasand la o parte forma si muzica (American Beauty..). Sau doar contextul ramane original ?

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: octavian_ionascu pe 2002-10-05 21:29 ]</font>
octavian_ionascu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2002, 22:31   #2
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne

E nemaipomenit ca cineva a deschis subiectul "Occident". Singurul film ROMANESC fara obscenitati, vulgaritati (evidente) sau faze mai mult sau mai putin erotice.

Genial Ioan Gyuri Pascu ... sau rolul lui ... sau ambele ... inca nu m-am hotarat.

O sa revin in curand cu alte comentarii.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2002, 23:32   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
am azut si eu azi Occident...est5e superbg...intr-adevar e mult mai reusit decat Filantropica!
cred ca Alexandru Papadopol a devenit brusc actorul meu preferat roman...ar trebui totusi sa ma asigur vazand si Marfa si Banii...oricum este evident foarte talentat..pare atat de natural in tot ce face...si cand injura!
sunt atat de marcata de film...nici n-am mai fost in stare sa ma uit la altceva in seara asta...
intr-adevar muzica este foarte frumoasa si seamana ca stil cu cea din American Beauty...si filmul seamana cu Pulp Fiction insa se pastreaza suspansul pana in final si de fapt fiecare secventa aduce ceva nou in povestea lui Luci...adica episoadele nu sunt asa de separate ca in Pulp Fiction...
este foarte interesant articolul din revista Cinema despre Occident, scris de Mungiu...mi-a placut chiar foarte mult...ca si filmul de altfel...
deocamdata sunt foarte entuziasmata desi filmul este extrem de trist...in nici un caz nu este comedie(desi am ras o gramada)...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2002, 11:08   #4
octavian_ionascu
Novice
 
octavian_ionascu
 
Join Date: Jan 2002
Location: prieteni
Posts: 13
Send a message via MSN to octavian_ionascu Send a message via Yahoo to octavian_ionascu
Mi se pare nemaipomenit ca, imediat dupa lansarea subiectului Occident,exista deja doua persoane cu impresii foarte bune despre ceea ce au vazut (cu niste comentarii foarte pertinente). Slava domnului ca exista tineri regizori ce reusesc sa evadeze din plasa celor doua extreme: a patriotardului Sergiu Nicolaescu si a lehamitei marca Daneliuc-Pintilie. Ii consider pe ultimii doi marii regizori ai perioadei '80 - 2000 dar, parca, era nevoie si de o schimbare de directie (spre firesc, fara exacerbarea grotescului).
Daca cineva afla ca "se da" pe undeva Marfa si banii il rog frumos sa faca public anuntul. Sa-l vad si pe Cristi Puiu la treaba..
octavian_ionascu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2002, 21:25   #5
bryce
Junior
 
bryce
 
Join Date: Sep 2002
Location: bucuresti
Posts: 46
Send a message via MSN to bryce Send a message via Yahoo to bryce
am vazut si eu Occident ieri.
nu pot sa spun decat atat :`bravo` vedetzi ca se poate. la noi in cinematografie , ca de fapt in multe alte departamente e nevoie de tineretze. mungiu a adus acea tineretze si prospetzime, de care are nevoie filmul romanesc.
mi-a placut ff mult filmul .mi-a placut modul in care a fost prezentata realitatea romaneasca, cruda si dureroasa uneori, intr-un mod plin de umor . cum a spus si ricutza , chiar dak la film am ras cu totzii, nu putem spune ca filmul e o comedie.
e mult prea trist ca sa fie asha
bryce is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2002, 15:49   #6
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mda...azi am avut "placerea" sa traiesc una din cele mai mari dezamagiri legate de un actor...dupa ce eram extrem de incantata de prestatia lui Alexandru Papadopol in Occident...
dupa ce imi spusesem ca in sfarsit chiar imi place un actor roman si ca omul asta poate sa ajunga foarte departe, mi-a trebuit sa dau din greseala pe postul Acasa...ca sa vad ce?...o emisiune/serial(n-as putea spune exact)infecta...fara subiect, fara replici cat de cat decente, fara decoruri, fara nimic...efectiv, m-am simtit torturata urmarind-o....preferam sa vad orice telenovela chiar si "In familie"...timp de jumatate de ora am refuzat sa cred a vad bine ecranul televizorului...pur si simplu am refuzat sa cred ca Alexandru Papadopol poate juca in asa ceva...binenteles ca a trebuit sa accept cruda realitate in momentul in care am vazut genericul de final...
si vreau sa va intreb si pe voi pentru ca eu nu gasesc nici un motiv plauzibil, de ce dupa ce omul asta face rolul din Occident, se apuca sa joace in emisiunea 2+2...de ce isi iroseste talentul facand mizerii...care este scopul, care este logica lui?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2002, 15:49   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
mda...azi am avut "placerea" sa traiesc una din cele mai mari dezamagiri legate de un actor...dupa ce eram extrem de incantata de prestatia lui Alexandru Papadopol in Occident...
dupa ce imi spusesem ca in sfarsit chiar imi place un actor roman si ca omul asta poate sa ajunga foarte departe, mi-a trebuit sa dau din greseala pe postul Acasa...ca sa vad ce?...o emisiune/serial(n-as putea spune exact)infecta...fara subiect, fara replici cat de cat decente, fara decoruri, fara nimic...efectiv, m-am simtit torturata urmarind-o....preferam sa vad orice telenovela chiar si "In familie"...timp de jumatate de ora am refuzat sa cred a vad bine ecranul televizorului...pur si simplu am refuzat sa cred ca Alexandru Papadopol poate juca in asa ceva...binenteles ca a trebuit sa accept cruda realitate in momentul in care am vazut genericul de final...
si vreau sa va intreb si pe voi pentru ca eu nu gasesc nici un motiv plauzibil, de ce dupa ce omul asta face rolul din Occident, se apuca sa joace in emisiunea 2+2...de ce isi iroseste talentul facand mizerii...care este scopul, care este logica lui?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2002, 17:20   #8
octavian_ionascu
Novice
 
octavian_ionascu
 
Join Date: Jan 2002
Location: prieteni
Posts: 13
Send a message via MSN to octavian_ionascu Send a message via Yahoo to octavian_ionascu
Si eu am trecut prin aceeasi experienta tragica a "sitcomului cu buget redus" numit 2+2 = 4 (asta e si nota pe care o merita).
Culmea e ca am vazut un episod (saptamana trecuta) si atunci nici macar nu mi-a sarit in ochi actorul(era prea sters, ce sa-i faci). Cand l-am vazut in Occident mi s-a parut cumva cunoscut dar n-am stiut de unde sa-l iau. Dezamagitor, intr-adevar dezamagitor.
octavian_ionascu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2002, 09:03   #9
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Inseamna ca nu vi-l amintiti pe actorul Papadopol din reclama la Joe: el se plimba noaptea prin oras (Universitate, la "coada calului") mancand napolitane si apare - cu un sunet ce pare de porc injunghiat - Stefan cel Mare si il ia pa Joe!
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2002, 12:31   #10
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne

Un prieten de-al meu a zis ca rolul Luci a fost de fapt scris pentru Costel Cashcaval. Voi ce parere avetzi? Mie nu mi s-a parut ca Papadopol a jucat prost, din contra.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2002, 12:23   #11
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Incep prin a spune ca n-am vazut Occident (prietenii stiu de ce - sic!)!

Totusi, i-as raspunde ricutzei luandu-i apararea actorului.

Raspunsul meu consta intr-o intrebare (sau mai multe): tu intotdeauna faci ceea ce-ti place? cand faci ceva ce esti nevoita sa faci, indiferent de motiv, faci acel lucru in mod perfect, astfel incat toata lumea e uimita de prestatia ta extraordinara?

Si inca ceva: presupun, asta o pot confirma sau infirma numerosii UNATC-isti din forum, ca rolul "facut" de un actor depinde foarte mult de echipa din jurul lui: regizorul, cine-i da replica, etc. Cu atat mai mult cu cat actorul nu are mare experienta, care, zic eu, conteaza....

_________________
"It’s not that I’m afraid to die. I just don’t want to be there when it happens."

Woody Allen

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Semaca pe 2002-10-11 13:24 ]</font>
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2002, 13:13   #12
toni
Guru
 
toni
 
Join Date: Apr 2002
Location: si cu dehashelul se ajunge greu acilea
Posts: 493
Lasati-o pe Ricutza in pace. La nici 18 ani de unde vreti sa stie ce inseamna sa faci compromisuri?..:smile:
Am ris la filmul asta cit am ris la ultimele 10 comedii la un loc. Tuturor ni s-a parut ca umbra lui Tarantino s-a aplecat asupra regizorului roman, si nu e nimic rau. E chiar de apreciat. Dupa ce vad Turnul din Pisa sper sa-mi schimb parerea referitoare la cinematografia romaneasca post-decembrista. O intrebare: voi stiati ce inseamna "zalog"? :smile:

__________________
sint prea batrin pe forumul asta ca sa am rank
toni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Oct 2002, 23:20   #13
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
explicati-mi si mie ce compromisuri trebuie sa faca un actor care are 2 roluri principale in mai putin de doi ani de zile...daca nici omul asta n-are bani, atunci ce actor are?
in plus, eu nu eram suparata ca el joaca intr-o mizerie de emisiune...eram suparata ca joaca prost...este sters (partenera lui care este extrem de isterica si enervanta si proasta, efectiv il complexeaza), este plat, nu face un rol credibil...pare un actor mai mult decat mediocru...
in Occident este cu totul altceva...eu stiu ca totul depinde si de regizor...dar mi se pare ca in cazul lui se vede ce face regizorul si ce face omul talentat...adica eu m-am gandit de exemplu, la Mircea Diaconu(si pe el l-as fi vazut in rolul asta daca ar fi fost mai tanar) ...cu aceelasi regizor, cu aceeasi parteneri, el ar fi construit un alt personaj...ar fi accentuat mult mai mult doza de 'fraier' pe care o are Luci...
am citit in Cinema o expresie geniala care caracterza foarte bine acest personaj:un om caruia ii fusesera frante aripile....exact ideea asta o exprima Papadopol...si o exprima excelent...si face un rol extrem de complex...
asa ca iertati-ma ca vreau mai mult de la el!...toata lumea vede si spune ce talent are omul asta...mai ramane sa vada si sa inteleaga si el chestia asta...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2002, 13:31   #14
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
pt. ricutza:

Nu stiu ce sa mai zic. Nu vreau sa fac aici psihologie, mai ales ca nici n-am calificarea necesara, dar nu uita povestea cu piedestalul. Tu l-ai plasat pe Papadopol undeva foarte sus, si acum nu are unde s-o ia decat in jos.

Sa stii ca nu exista extreme: fiecare din noi are momente de prostie si momente de sclipitoare inteligenta, momente de inertie si momente de geniu, momente de curaj si momente de lasitate. Per ansamblu fiecare individ este o medie (cam ciudat cuvant, dar, ca sa citez din clasici, "n-am gasit alta rima") a toate acestea.

Deci gandeste-te ca, de fapt, tu l-ai prins pe baiatul asta in doua asemenea extreme. El probabil ca e pe undeva in zona de mijloc.

In alta ordine de idei, habar n-am cat castiga un actor principal intr-un film romanesc. S-ar putea sa fie mult mai putin decat un alt actor, care spune doua vorbe in "Cold Mountain", de exemplu.

pt. toni

Te rog n-o privi cu condescendenta pe ricutza. E persoana cu cel mai mult bun simt din forum, care forum e unul din cele mai "curate" pe care le stiu. Eu unul o apreciez foarte mult.

Referitor la "zalog": da.

_________________
"It’s not that I’m afraid to die. I just don’t want to be there when it happens."

Woody Allen

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Semaca pe 2002-10-14 14:31 ]</font>
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2002, 15:06   #15
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
multumesc mult Semaca...esti foarte dragut...
probabil ca ai dreptate si am fost mult prea impresionata de Alexandru Papadopol...am fost mult prea impresionata si de film oricum...
sincera sa fiu nici eu nu stiu exact cat a luat pe filmele astea ale lui...dar stiu ca sunt o gramada de alti actori care n-au avut sansa lui si pe care totusi nu-i vezi jucand in orice...acum am mai aflat despre Papadopol ca joaca si teatru...am mai aflat si ca a picat de vreo trei ori la examenul de actorie(sursa nu e extrem de sigura insa) ceea ce probabil dovedeste din nou ca l-am supraevaluat...
nu stiu de ce, dar eu personal il vad jucand in extrem de multe tipuri de roluri, lucru pe care nu stiu daca mai pot sa-l spun despre alt actor roman(sigur mai exista si altii dar eu nu ii stiu).eu vad ca are un potential extrem de mare...acum nu e inca desavarsit...dar vad ca poate fi...si probabil ca de-asta m-am si suparat cand l-am vazut jucand intr-o chestie care aparent nu-l solicita deloc...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2002, 10:53   #16
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
pt ricutza

Cu placere.

Oricum, esti pe calea cea buna. Poate n-ar strica sa te informezi mai bine inainte de a te entuziasma atat de mult asupra unei persoane.

E mai bine sa te entuziasmezi asupra personajului facut si mai putin asupra persoanei, atunci cand nu ai prea multe informatii despre ea. Vei evita numeroase dezamagiri.

S-auzim numai de excelent!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2002, 12:49   #17
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
pai atunci, hai sa discutam putin personajul Luci...cum vi s-a parut? ce parere aveti despre el?
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2002, 14:08   #18
Semaca
Veteran
 
Semaca
 
Join Date: Sep 2002
Location: Pamant, Calea Lactee
Posts: 194
Dupa cum ziceam in primul meu mesaj pe acest subiect, din motive obiective, n-am vazut filmul!!

Imi pare rau daca te dezamagesc, dar daca n-apare pe casete, in urmatoarele 6-10 luni nu cred ca-l voi vedea, iar apoi presupun ca n-o sa-l mai gasesc pe ecrane!

Asta nu ma impiedica sa fiu la curent cu ce se intampla pe marile ecrane!
__________________
"It's not that I'm afraid to die. I just don't want to be there when it happens."

Woody Allen
Semaca is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2002, 23:34   #19
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
atata vreme cat scrii pe acest forum n-ai cum sa ma dezamagesti...
imi pare rau ca n-ai vazut Occident...chiar merita...dar cred ca apare si pe video asa ca o sa-l poti vedea atunci...
cat despre intrebarea mea, era adresata tuturor celor care au vazut filmul...
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2002, 23:25   #20
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
a aparut sscenariul de la Occident sub forma de supliment la revista Elle...mie azi mi l-a adus o colega si aproape l-am terminat(in conditiile in care am fost la scoala cam toata ziua)...este incredibil de scurt...si mie chiar mi se pare ca sunt anumite chestii care nici macar nu apar infilm.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells