Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 May 2002, 20:34   #21
printesa
Novice
 
printesa
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 23
Vorbind de filme subevaluate, filmul lui Sean Penn, "The Pledge", cu Jack Nicholson in rolul principal, mi s-a parut minimalizat de critici si ostracizat de public. Pacat! Naratia obsesiei si efectele ei destructive in stil Sean Penn. Un exercitiu unic in creativitate!

Apropo de Sean Penn, cine a vazut filmul "U Turn" si ce parere aveti? Inca un film subevaluat?!!!
printesa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 12:02   #22
Heide
Novice
 
Heide
 
Join Date: May 2002
Posts: 4
Da ..clar Beautiful Mind e o porcarie ..rar am vazut film mai prost ..printre filmele bune cu adevrat in schimb se numara contele de monte cristo, filmele cu rambo si terente regel baltilor.
Heide is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 12:14   #23
Pisica_den_Cheshire
Novice
 
Pisica_den_Cheshire
 
Join Date: May 2002
Posts: 5
Jesus, cred ca cel mai prost film pe care l-am vazut in ultimul an este "O", ala cu josh"pearl harbor"hartnett.
Un film supraevaluat mi s-a parut insa "La vita e bella". Cat cinism itzi trebuie ca sa razi la scalambaielile lui Roberto Benigni?
Sau "Saving Private Ryan"...Am plecat de acolo cu dureri de cap de la atata patriotism american. Ashtept cu nerabdare marele blockbuster despre eroismul soldatzilor americani in Pakistan "The last pitifull days of OBL". In rest, apropo de imdb, atzi vazut care e filmul cu cele mai mari incasari?Surprise, surprise Titanic...Daca shi ala e film bun :???:??

<font size=-1>[ Acest Mesaj a fost editat de: Pisica_den_Cheshire pe 2002-05-20 13:15 ]</font>
Pisica_den_Cheshire is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2002, 12:41   #24
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
De acord cu supraevaluarea lui Benigni si al sau "La vita e bella". In primul rind, ca erau doua filme separate: Primul, o comedie cabotina cu un Pierre Richard pe LSD, al doilea, o bataie de joc, salvata oarecum de final.
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2003, 09:30   #25
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Sal'!
Subscriu la faza cu Saving privatA Ryan & La Vita e bella. Mi se par 2 filme super-extra-mega-ultra evaluate, in ultimii ani. Dar faptul ca in Academia americana de film (ca de altfel in multe alte parti) gasesti o groaza de tipi al caror nume se termina in "erg", nu trebuie sa mire pe nimeni acest lucru. Pentru numele lui Jesus, daca nici ei nu si-ar rasplati confratii si operele care povestesc tragedia poporului ales, atunci cine? Si trebuie sa recunoastem ca obtinerea oscarurilor pentru un film, reprezinta un cuvânt greu in evolutia urmatoare a acestuia. Ca sa nu mai vorbim de incasari. Asta e!
PAREREA MEA!!!!!
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2003, 10:07   #26
Luke_Dorian
Senior
 
Luke_Dorian
 
Join Date: Mar 2003
Location: Bucuresti
Posts: 86
Send a message via ICQ to Luke_Dorian
The Pledge a fost un film bun si surprinzator prin faptul ca Sean Penn se dovedeste a fi si un bun regizor.LOTR nu mi se pare deloc un film supraevaluat.De ce ar fi supraevaluat?Premii Oscar a luat doar la categoriile tehnice si voturile de pe IMDB reprzeinta doar indice de entertainment.A placut la foarte lume ceea ce nu surprinde avand in vedere ca in urma cu cativa ani cartea a fost votata de cititori drept cea mai buna carte a sec. xx.Ceea ce mi se pare supraevaluat este Chicago care nu se ridica la nivelul unor musical-uri clasice.
__________________
i'm the invisible man.
Luke_Dorian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Apr 2003, 12:16   #27
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
In fond de ce ne intereseaza daca un film este subevaluat sau supraevaluat ?

Eu de exemplu ma uit pe Cinemagia sa ved ce se spune despre filme ca sa imi fac o idee daca sa ma duc sau nu. Bineinteles ca am remarcat ca mai toate filmele au 4 si 5 stele am si inceput o discutie pe tema asta.

Supraevaluare : 1. Oricat sa-r supraevalua un film daca nu are ceva care sa te tenteze te duci ? Eu nu am vazut Lord of the rings si nici LOTR. Si nici nu ma tenteaza orice sa-r spune despre el.
2. Ai vazut filmul si nu intelegi de ce il supraevalueaza lumea. In primul rand cred ca il supraevalueaza cei care adora genul respectiv. Ex Spider mani, Dardevili, etc orice film cu vilenta inutila sau salvatori ai planetei / drepatatii.

P.S. la supraevaluare : A vazut cineva sa fie supraevaluat un film psihologic sau macar orice film in care sa nu primeze, bataia, fantezia, violenta inutila sau care sa nu fie facut in stil Hollywoodian ?

Subevaluare : Ai toate sansele ca exact filmul care iti place mai mult sa fie subevaluat. Bineinteles pentru ca esti altfel decat ceilalti multi.

Cred ca este mai important cu ce ramanem noi din film decat pozitia pe care o are in nu stiu ce top. Oricum nu pot avea incredere intr-un top facut de americani care au o scara de valori cel putin ciudata cand acorda Oscaruri sau daca ne-am lua dupa box-officeul lor.

Bineinteles cel mai bun film al tuturor timpurilor este cel care mi-a placut mie cel mai mult. Si bineinteles nu pot sa spun care este pentru ca voi nu sunteti de acord si veti spune ca il supraevaluez.
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2003, 13:03   #28
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
filme supraevaluate,filme subevaluate

Un film mult premiat,mult comentat, mult adulat de critica si mult dezamagitor e "8 Femmes".O povestioara previzibila si anodina ca idee.Regie si scenariu in limitele normalitatii. De unde izvoreste,totusi,exuberanta favorurilor?
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2003, 14:04   #29
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Personal, consider LoTR una dintre cele mai flagrante supraevaluari existente. In rest, ce sa spun? A Beautiful Mind mi-a placut, caci, asa-s eu, imi plac povestile lacrimogene...
Un film ce este adeseori considerat supraevaluat(unde nu sunt deloc, deloc de acord) este The Green Mile. Un film de o frumusete rara, dar...dar depinde ce vrei sa vezi, nu?
AHAmerican History X) este un film putin, doar putin, subevaluat. In rest..."...nu sunt multi, dar sunt in schimb nenumarati"
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2003, 15:57   #30
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
"La vita e bella" mi s-a parut un film extraordinar. Inegal, e drept, dar poestea se contureaza nu pe drama holocaustului ci pe multiplele impostaze in care un sot si un tata isi poate dovedi iubirea, mergand de la simplele glume, pacaleli si jocuri de mascarici la sfidarea unei puteri absolute in acel context si la sacrificiul suprem.

Subevaluate: "A.I.", "Truman Show"

Supraevaluate: "Gangs of NY" (doar un pic), "Pulp Fiction" (de cele mai multe ori), "Shakespeare in Love" (nu foarte mult)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2003, 21:02   #31
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
AI...intr-adevar, subevaluat. Din pacate Spielberg a lungit prea mult filmul...in rest, este un film de toata frumusetea. 8.5/10 ma gandesc...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2003, 00:47   #32
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Pulp Fiction supraevaluat pe nedrept???????
AI 6/10
Pulp Fiction 9/10

De la Spielberg, sa fiu sincer in afara de Schindler's List, restul mi se par niste glume.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2003, 22:52   #33
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
nici eu nu sunt de acord ca Pulp Fiction e supraevaluat...chiar mi se pare un film remarcabil...ca si Chicago si 8 Femei...mie mi-au placut foarte mult toate aceste filme...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2003, 21:05   #34
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Stati sa ma explic... Vorbind de Pulp Fiction, eu ma refer la unele laude aduse pe nedrept filmului. Am citit atatea "critici" care atribuiau filmului tot felul de conotatii. Bineinteles, exista si extrema cealalta (domnu' Tudor Caranfil, de exemplu), care subevaluaza filmul. Si, daca ar fi sa au si eu note (mi-e mai greu pe o scara de la 1 la 10, dar sa incercam):

"Pulp Fiction" - 9/10.
"A.I." - 9/10 (aici Spielberg puta sa-si tempereze afluxul de idei din final).
"La vita e bella" - 9/10.
"Shakespeare in Love" - 8/10.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2003, 15:20   #35
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
filme supraevaluate,filme subevaluate

De ce ar fi Pulp Fiction supraevaluat?(pt.MinRep,in special).E un film ce a redefinit cinematografia.
"Occident"-ul lui Mungiu e film sau e o joaca de-a filmul?Daca e o simpla joaca,e una idioata.Dintr-un scenariu de 2 bani poti sa faci un film de maxim 2 lei.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Apr 2003, 20:15   #36
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Se pare ca am reusit sa enervez ceva lume cu afirmatiile mele despre "Pulp Fiction". marx spune ca PF a redefinit cinematograful. De fapt, "Pulp Fiction" nu a facut decat sa foloseasca o schema de scenariu mai veche (pe care, e drept, a dus-o pana la desavarsire, rasturnarile de situatie si atentia pentru amanunte fiind senzationale), lipind pe aceasta povestea unor gangsteri. In plus, replici dure, amuzante, socuri, scene de dans, cupluri inedite si multi actori care aici au spus ce au avut mai bun de spus dar punct. "Pulp Fiction" e un film MARE, poate merita OSCAR-ul in acel an (desi nu l-a luat), dar Palme D'Or-ul e discutabil (ma rog, dupa parerea mea, nu trageti!) si la fel toata critica care il plaseaza in varful ierarhiei celor mai bune filme din ultimul deceniu.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2003, 03:44   #37
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Pulp Fiction a luat pentru scenariu in anul ala (1994). Merita mai mult, de acord! Nu a luat pentru Best Picture fiindca a luat Forrest Gump, un film destul de bun zic eu. si in acelasi an a mai fost un film foarte bun Shawshank Redemption. Ce vremuri domne... 3 filme ca astea intr-un singur an, au avut din ce alege. Cred ca o idee proasta sa se dea cate un Oscar pe an. Ar trebui sa se dea cand apare vreun film care chiar merita, fie ca e unu la 5 ani, fie ca sunt 5 intr-un an! De ce sincronizarea asta cu anii?... Cum spunea cineva la un alt topic, in ultimii ani, cu exceptia lui American Beauty, dintre categoriile la nominalizari la best picture, n-a fost niciunul care sa te dea peste cap.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2003, 10:03   #38
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Totusi, de aia e festival ceremonia de decernare a OSCAR-urilor ca sa se tina in fiecare an, premiind cei mai buni regizori, scenaristi, tehnicieni, actori, muzicieni etc., nu doar filmele. OSCAR-ul nu trebuie sa ajunga ca o distinctie universitara (Honoris Cauza) care se da din an in Paste, daca nu pentru macar un film bun care apare in fiecare an, atunci macar pentru Steve Martin si prezentatorii, care ne mai distraza un pic, chiar si in timp de razboi
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2003, 11:09   #39
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by MinRep:
"A.I." - 9/10 (aici Spielberg puta sa-si tempereze afluxul de idei din final).
"La vita e bella" - 9/10.

De ce-l faci puta pe Spielberg? Ca a graduat de abia acum 1 an? You didn't have to graduate from Lincoln High to know that! (Eminem)
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2003, 11:13   #40
snatchro
Guru
 
snatchro
 
Join Date: May 2002
Posts: 308
Send a message via MSN to snatchro Send a message via Yahoo to snatchro
Now, now...
doar o greseala de ortografie...
snatchro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:36.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells