Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Apr 2006, 11:51   #1
John Wayne
Novice
 
John Wayne
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 17
"In fiecare zi mi-e dor de tine"

In fiecare zi ma gandesc la tine, r. Gheorghe Vitanidis, 1987

Ultimul film al acestui regizor, foarte laudat de oamenii din bransa, cel putin cei cu care am vorbit eu, dar care nu a demostrat prea multe...

Filmul este jenant de prost. Intre 1957, anul in care au fost inaugurate Studiourile Buftea si a inceput productia in masa si 2006 industria cinematografica romaneasca a dat pe piata peste 600 de lung metraje. Cu toate acestea, nu avem mai mult de 30 de titluri de care sa nu-mi fie rusine, si le-am vazut cam pe toate. Pelicule de genul In fiecare zi ma gandesc la tine imi aduc aminte de ce l-au impuscat romanii pe Ceausescu. Partea rea este ca nu filmul lui Vitanidis este printre cele mai proaste. Din aceeasi categorie : "Vin ciclistii"; "Confesiune"; "Eu tu si Ovidiu"; "Grabeste-te incet"; "Fata Morgana"; "Hanul dintre dealuri" ... si nu in ultimul rand "Lliliacul infloreste a doua oara", film regizat de actualul decan (Cristina Nichitus) al facultatii cu denumirea pompoasa - Universitatea Nationala De Arta Teatrala si Cinematografica I.L. bla bla bla ... F. trist, evitati-le, sunt gunoaie pure.
__________________
La Chilia la Tartaru ... bate Maromet cu paru' ...
John Wayne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2006, 16:38   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Filmul se numea "In fiecare zi mi-e dor de tine", si a fost debutul actritei Emilia Popescu pe ecran, în tandem cu Stela si Arsinel. Tentativä de comedie ieftinä si inutilä - bine mäcar cä nu era cu sudori sau tractoristi. Dacä tin bine minte, scenariul era scris de Octavian Sava, autorul acelei penibile "Nota zero la purtare" care a spälat pe creier generatii întregi de elevi de liceu, si care, dupä Revolutie, se dädea mare disident, povestind cä, în scenariul de-aici, tatäl fetei era un "nomenklaturist", si Dulea nu i-a dat voie, si-atunci l-a fäcut "halterofil".
De ce-oi fi fäcut tu topic pentru filmul ästa, mä tatä? Câte mesaje crezi c-o s-adune?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells