Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jun 2012, 01:35   #1
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Prometheus

DEZAMĂGITÓR, -OÁRE, dezamăgitori, -oare, adj. Prometheus. Sursa: DEX '12 (2012)

Scenografia este ok dar nimic spectaculos si cu siguranta mai aproape de Robin Hood decat Kingdom of Heaven sau Black Hawk Down. O imagine curata care nu evoca absolut nimic.

Sunetul si muzica, aproape inexistente. Cea mai interesanta parte din soundtrack este aceea cand "tema" tehnologiei extraterestre apare in film. Prea putin, mult prea putin. Bubuitul motoarelor la un nivel exagerat nu conteaza in ceea ce ma priveste ca un plus in materie de sunet. Elementele "horror" sunt putine si multe din ele sunt subtiate ca impact din cauza evenimentelor propriu-zise. O singura scena mi s-a parut a se ridica peste media filmului dar pana si acea scena isi pierde din efect datorita scenariului hilar. Nu simti, si nu iti pasa, daca se intampla ceva cu un personaj sau altul.

Scenariul este poate unul dintre cele mai incoerente scenarii dupa seria Transformers. Inceputul filmului nu are legatura cu mijlocul iar mijlocul are foarte putin de a face cu sfarsitul. Sunt introduse diverse teme "de gandire" doar prin 2-3 replici venite de la personaje fara personalitate de care nu ne pasa si care au putina justificare pentru a fi in respectivele situatii. Nu imi imaginez ca scenariul are mai mult de 20 de pagini, incluzand revizuirile ulterioare.

Actorii joaca bine pentru ce au de mestecat, toti sunt ok. Noomi Rapace mi s-a parut ca a avut cea mai buna interpretare dar asta este si pentru ca a avut si mai mult dialog decat altii. Oamenii de pe ecran nu au absolut nimic in comun cu cei din sala de cinema si astfel nu se poate crea o conexiune care sa ridice filmul la un nivel superior de placere a vizionarii lui.

Prometheus este Transformers 2 deghizat in prequel de Alien. Personal, mi-a placut mai mult Pandorum decat Prometheus, ca look, ca design, ca actiune, ca suspans si ca rezolutie.

3D-ul a fost ok dar nu cred ca il prinde pe Ridley Scott pentru ca filmele lui au un stil mai "cinematic" decat unul real. 3D-ul nu ajuta daca nu ai ceva deosebit de aratat si decorurile gri-negre sunt la fel de interesante in 3D ca si filmarea unor blocuri.

Din pacate cred ca James Cameron este unul din putinii(foarte putini) regizori care stiu ce sa faca cu 3D-ul si cum sa il faca sa iasa in evidenta si sa construiasca scene in jurul conceptului de 3D. Nu cred sa existe mai mult de cateva cadre care merita a fi vazute in 3D dar si alea sunt sunt mai putin interesante decat ce a facut Cameron in 2009, mai ales in ceea ce priveste aterizarea navei.

Imi e teama ca nici Peter Jackson nu va reusi sa ii dea de cap ce e cu 3D-ul. Este un atribut mai "inginaresc" decat artistic si ca sa mearga cred ca trebuie o altfel de gandire decat una pur cinematica. Sper sa ma insel. Raman uimit in continuarea de ce a reusit Cameron sa faca in 2009 si cum nimeni care a incercat ceva asemanator nu s-a apropiat de el in ceea ce priveste 3D-ul si punerea lui in avantaj.

Orice spirit cat de cat critic pune in dezavantaj filmul. Nu ma pot pune in locul cuiva care nu se gandeste la ce a vazut asa ca nu as putea recomanda Prometheus, as recomanda Pandorum, un film superior lui Prometheus si mai putin pretentios. Nu este cel mai prost film care ruleaza la cinema dar e dezamagitor chiar daca intri in el cu asteptari destul de mici, cel putin eu am avut asteptari mici si nu le-a atins. Personal, pun accent mai mult pe imagine si sunet decat alte persoane si chiar si asa, filmul nu a iesit in evidenta cu absolut nimic.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 10 Jun 2012 at 13:11.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 12:39   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Eu inca astept sa apara studiul care spune ca 3D-ul iti distruge ceva componenta vitala a organismului si trebuie interzis in salile de cinema.

Pandorum e un film fain, chiar daca multor critici nu le-a placut. Dar eu nu am fost dezamagit de Prometheus, ba chiar din contra, am fost placut surprins. E drept ca nu aveam pretentii prea mari, dat fiind ca Sir Ridley nu s-a mai aventurat pe teritorii necunoscute de ceva vreme si citisem cate ceva despre cum a fost receptionat Prometheus.

Mi-au placut atmosfera si imaginea filmului, mi-au placut momentele cheie, mi-a placut de David. Nu mi-a placut exagerat de mult paralela cu Alien in anumite parti, si mi s-au parut usor jenante vreo doua-trei replici/scene. Dar mi-a fost usor sa trec peste ele, poate si fiindca am dorit sa o fac, astfel ca per ansamblu chiar am ramas cu o impresie pozitiva la final.

Am vazut ca multi critici s-au plans ca filmul pune intrebari pe care nu le raspunde, dar nu am resimtit acest lucru. Mitologia pe care o creaza/completeaza a oferit macar cateva clipe fascinante si a lasat "puncte puncte" acolo unde le era locul. Poate cea mai importanta chestiune, pentru mine ca fan al universului, a fost ca am avut ce discuta dupa Prometheus, vis-a-vis de cum se leaga elementele noi in constelatia cunoscuta si care e cauzalitatea unor evenimente.

Ca sa sintetizez, da, putea fi mai bun, dar si asa m-a convins atunci cand a trebuit sa o faca.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 13:56   #3
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Originally Posted by PoliFanAthic:
Eu inca astept sa apara studiul care spune ca 3D-ul iti distruge ceva componenta vitala a organismului si trebuie interzis in salile de cinema.
Amin frate . Am vazut filmul vineri si ieri inca ma mai usturau ochii de la 3d lor . In plus ma deranjau si ochelarii ,poate pentru ca nu port (inca) ochelari .
Mi-a placut filmul dar am ramas cu impresia unui film de tip bufet suedez .Ai de toate dar in portii minuscule ; actiune ,groaza, filozofie , umor .s.a. Cand sa-ti infigi bine dintii s-a di dus pe gat la vale. La sfarsit ai burta plina dar nu ai mancat ceva consistent .
Cred ca Scott a tras filmul in prea multe directii uneori opuse si caruta cam sta pe loc .
Apar si aberatii in scenariu : biologul ala care o rupe la fuga atunci cand gaseste fosila extraterestrului .Pai bai tata el trebuia sa fie primul care sa sara in sus de bucurie si sa treaca imediat la autopie ,analize ,etc.
Michael Fassbender -de nota 10. cu slugarnicia lui perversa care mascheaza destul de slab condescendenta lui fata de membrii echipajului .
Noomi Rapace -9/10 - vad ca unii o compara in mod gresit cu Sigourney Weaver - femeia barbat din primul Alien . Rapace creste treptat pe parcursul filmului si in incredre si in forta. -9/10
Charlize Theron mi s-a parut destul de nepotrivita in rolul de femeie strong capabila sa tina echipajul in mana . -7/10
Restul echipajului destul de sters ,ma asteptam mai mult de la negru si chiar mi-as fi dorit sa-l vad in rolul (stereotip ) de negru cu gura mare ,bascalios dar gata sa le sara colegilor in ajutor cu un rocket launcher .
Sa speram ca o sa apara si un sequel la acest prequel .
7.5/10
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 15:32   #4
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Putin offtopic in legatura cu 3D-ul:

Pentru ca sunt o persoana care pune pret pe imagine poate mai mult decat altii as avea o recomandare in ceea ce priveste 3D-ul.

Duceti-va la IMAX pentru 3D de calitate. Am fost si la Cinemacity si la Movieplex si calitatea proiectiei cat si a tehnologiei 3D nu se compara cu cea de la IMAX. Sunt convins ca nici la IMAX-ul nostru nu e proiectia atat de reusita ca in alte parti ale lumii dar e cel mai aproape mediu de a vedea corespunzator un film 3d.

Daca aveti de ales intre Dolby3D sau Xpand3D, alegeti Dolby3D, ochelarii nu iau atata lumina si nu au o tenta verzulie/albastra.

La IMAX ochelarii sunt mai mari si MULT mai comozi, pe langa tehnologia superioara. Fratele meu poarta ochelari si nu a avut probleme cu ochelarii de la IMAX. Nimeni din cei cu care am mers la film nu a avut dureri de cap. Asta nu inseamna ca nu pot aparea, fiecare e diferit dar dintre toate optiunile prezente in Bucuresti, IMAX e de departe cea mai buna in ceea ce priveste 3D-ul.

Singurul dezavantaj la IMAX este ca subtitrarea este jos si daca e nevoie sa o citesti e un pic mai dificil decat deobicei pentru ca scaunele sunt foarte aproape de ecran. Daca nu ai nevoie de subtitrari atunci IMAX nu are decat beneficii in caz ca vrei neaparat sa vezi un film in conditii bune.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 15:40   #5
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
De acord cu ce a zis Redy legat de IMAX.

Cateva idei scurte: vizual misto, muzica uneori mi s-a parut nepotrivita, actorii super ok (in special Fassbender si Rapace), idei bune, dar aruncate in niste replici scurte si nedezvoltate prea mult (desi... nici nu stiu daca era cazul), extraordinar de multe scapari de logica... si foarte mari, ceea ce ma face sa cred ca scenariul a fost facut peste noapte. Cu toate astea mi-a placut, departe de ce speram, dar tot mi-a placut.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 16:13   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Exista IMAX altundeva decat un Bucuresti?
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 16:37   #7
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Nu exista, nu.
__________________
Cook Pass Babtridge
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 20:00   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Adica sa ne inghitim frustrarea, nu?

Oricum, e alta discutie asta. Dincolo de toate frustreaza fiindca la baza nu are un rationament artistic, ci unul pur financiar, care mai mereu nu se justifica. Si problema e ca la noi nu ai posibilitatea sa alegi intre 3D si non-3D.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 20:44   #9
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Asta ma enerveaza pe mine,ca trebuie sa vad filme in 3D pentru ca numai in formatul asta le ruleaza cinema-urile de la noi.Alegeri facute strict din punct de vedere financiar,pentru ca din moment ce nu ai optiunea de a vedea un film in 2D trebuie sa scoti niste bani in plus daca vrei neaparat sa-l vezi pe marele ecran,chiar daca e intr-un format care-ti displace.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2012, 23:27   #10
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Ma duc maine sa il vad...si da, daca as putea, m-as duce la toate filmele in 2D. Sa port ochelari peste ochelari e God-awful, ce sa mai zic ca 3D-ul nu imi provoaca nimic. Macar la filmele de animatie poti sa alegi intre varianta subtitrata si dublata, dar la filmele 3D te storc astia de bani. Cat despre IMAX, din pacate doar o singura data am avut ocazia sa vad un film in IMAX si am facut-o in cele mai bune conditii posibile, la BFI IMAX (Cel mai mare ecran IMAX din Londra) - Dark Shadows. Am vazut acolo si trailerele TDKR si Prometheus in IMAX - fucking awesome. 3D - no, IMAX - yes .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2012, 09:13   #11
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
In general, imi place cum multi se arata dezamagiti... (nu vorbesc neaparat de cei de-aici)

Filmul are minusuri, dar per total... este un viitor clasic.

Recomand pentru cine e interesat sa gestioneze mai cu blandete relatia cu Prometheus...

http://www.youtube.com/watch?v=D7CChfYoO_I

As fi adaugat si Blade Runner la ce a spus baiatul asta...

Mai recomand topicul acesta...

http://www.nolanfans.com/forums/view...hp?f=17&t=9915

Filmul merita vazut in IMAX 3D, este conceput pentru asa ceva. Orice regizor vrea ca filmul sau sa fie o experienta unica in sala de cinema si nu in "dormitoarele" oamenilor.

EDIT: Si Pandorum mai bun ca Prometheus? Ahem...

Last edited by rifa : 11 Jun 2012 at 10:41.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2012, 01:49   #12
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
L-am vazut azi la Multiplex (RealD 3D). Pentru cei interesati de diferenta intre RealD 3D si IMAX 3D, mai mult detalii aici: http://3dvision-blog.com/932-what-to...for-3d-movies/

Eu sincer nu prea pot face comparatie, pentru ca singurul film pe care l-am vazut in IMAX 3D a fost Avatar, si nu prea mai tin minte cum a fost pentru ca am dormit mai tot filmul.

Despre film: FOARTE dezamagit. Pare un film regizat de un profesionist, dar pe un scenariu scris de un elev de clasa a 5-a, intr-o recreatie. Pur si simplu prea multe gauri in logica incat sa le insir aici. Coloana sonora e total pe langa, cu unele mici exceptii, si jocul actoricesc e cel mult mediocru, exagerat pe alocuri, in sensul negativ al cuvantului. Cat despre David... trist, dar clipurile virale cu androidul au fost mult mai bune decat ce am vazut in film.

Fata de primul Alien care reuseste atat de mult tocmai prin simplitate, Prometheus pare ca incearca prea mult si rateaza lamentabil. Nici nu incape comparatie intre ele... mi se pare mai slab si decat Aliens, si decat Alien 3 (pe care multi il critica doar pentru ca e diferit de primele doua), pe scurt, undeva putin peste primul AVP (ceea ce nu e deloc bine).

Daca va numarati printre cei care considera "Alien" (1979) unul dintre cele mai bune SF-uri (daca nu cel mai bun), duceti-va la Prometheus cu asteptari MINIME.

PS: Si eu cred ca Pandorum a fost mai bun
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2012, 23:48   #13
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by rifa:
Filmul are minusuri, dar per total... este un viitor clasic.
Nu, nu va fi.

Originally Posted by rifa:
Recomand pentru cine e interesat sa gestioneze mai cu blandete relatia cu Prometheus...

http://www.youtube.com/watch?v=D7CChfYoO_I
Ah, si in legatura cu teoria privind Vickers, invalidand fiecare supozitie facuta de ala din videoclip poti ajunge la aceasi concluzie pentru ca totul este irelevant si incoerent iar gaurile imense din scenariu poti sa le umpli tu cu ce vrei.Stii ce este insa amuzant ? Ca nu conteaza.


Originally Posted by rifa:
As fi adaugat si Blade Runner la ce a spus baiatul asta...
Doar pentru ca Blade Runner nu a fost apreaciat cum este acum la vremea respectiva nu inseamna ca este un "model" pe care Ridley Scott il urmeaza cu filmele lui. Deci, nu. Prometheus nu va fi privit mai bine in viitor decat acum. Cel mult sequel-ul pe care probabil o sa il vad acasa, va raspunde la niste intrebari din film dar nu va putea raspunde la nici una substantiala pentru ca scheletul lui Prometheus este slab.

Ridley Scott este in primul rand un regizor impresionant din punct de vedere vizual. Nimeni nu are de toate pentru toti. Poate cel mai aproape este Nolan dar si asa, si el are niste chestii specifice.

PS: Inca un lucru, Stuckmann isi supraapreciaza capabilitatea de a face legaturi logice.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 13 Jun 2012 at 00:11.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2012, 00:14   #14
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Redy:
Originally Posted by rifa:
Filmul are minusuri, dar per total... este un viitor clasic.

Nu, nu va fi.

Va fi la fel cum e si Alien 3, adica nu prea.

Originally Posted by Redy:
Ca nu conteaza.

Inca n-am vazut video-ul si nu sunt sigur la ce se refera, deci nici la ce te referi tu. In schimb am intrat putin pe forumul ala si e amuzant cum se despica firul in patru si se cauta nu stiu ce simboluri si intelesuri ascunse. Cum poti cauta simboluri si intelesuri intr-un film cu un scenariu atat de slab? Cum ar putea fi in stare sa puna nu stiu ce intelesuri ascunse cand au mai multe gauri in scenariu decat economia Greciei? Cum pot fi capabili de asta cand se poate verifica usor pe wikipedia ca o concentratie de 3% a CO2 in atmosfera nu te omoara in doua minute, ba chiar are niste efecte foarte suportabile, iar concentratia letala e cam de 3 ori mai mare? Cum sa-si dea aia casca jos atat de repede cand orice microorganism de pe alta planeta te poate infecta intr-o secunda? Gaurile de logica si neacuratete stiintifica sunt nenumarate si ar trebui sa stau toata noaptea pentru a le enumera. Sunt de acord cu Redy (chiar daca poate se referea la altceva)... chiar nu conteaza toate discutiile alea "inteligente".

Mi-a placut filmul, as fi vrut sa-mi placa si mai mult, il asteptam de la primul trailer, dar buba scenaristica e atat de mare incat nu poate fi ignorata. Discrepanta intre potential si produsul finit e mult prea mare.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2012, 00:34   #15
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Ala spunea ca Vickers poate era un android si dadea niste exemple, asta coroborat cu un interviu dat de Scott care spunea ca s-ar putea sa fie 2 androizi la bord. Vickers nu afecteaza "arcul" filmului daca e sau nu e android. La sfarsit o mierleste deci discutiile despre daca Vickers e android sau nu, sunt irelevante.

Bine, as scrie pagini in legatura cu tampeniile care sunt in film si nu au sense dar e inutil atat timp cat filmul este atat de subtire, foarte foarte subtire. Si nu, nu sunt eu vreun prost care nu intelege "smecheria". Tampiti sunt aia care au facut scenariul.

Spre exemplu, in scena cand aia se duc cu nava lor sa ii bubuie pe "aia rai". Dialogul dintre capitani si aia 2 ajutori este foarte penibil.

- Boys, you can go too ! (sau ceva de genul, adica sa ii scoata si pe aia de pe nava)

Aia doi spun ceva de genul " Captain you are a shit pilot, you`ll need all the help you can get ". Aia doi au o fata de parca nu s-ar duce spre moarte. Ei sunt "loiali" capitanului. Scena se deruleaza si nava lor se duce direct spre aia si nu pare ca aia au facut ceva doar ca au murit ca prostii. Lucrurile astea nu au legatura in primul rand cu natura umana si sunt doar niste clisee absolut imbecile.

In situatia respectiva aveau o situatie de a muri in 2 ani sau de a muri acum, din datele stiute de ei deci un dialog mult mai interesant ar fi in legatura cu alegerea lor de a nu muri incet timp de 2 ani, si ala sa fie motivul pentru care au decis sa ramana. Nu pentru ca il "iubesc" pe capitan. Ce trebuia sa spuna era:

- I don`t need a 2 year coffin, captain. (personajul care a ramas a facut o alegere avand in spate un proces de gandire care are legatura cu natura umana)

Ca exemplu pozitiv. In The Dark Knight, cand Jokerul vorbeste cu Batman desi sunt 2 oameni imbracati ridicol, dialogul este bazat pe psihologia umana. Jokerul stie ca populatiei nu ii plac "eroii salvatori" ci politia pentru ca eu nu au control asupra faptelor "eroilor" si astfel la cea mai mica problema il vor "scapa din maini" pe Batman. Urmeaza apoi scena in care Batman il trozneste pe Joker de cateva ori iar Jokerul rade dar doar daca radea ca prostu putea parea fortat insa el se justifica stiind ca Batman nu are nimic care sa ii ofere pentru a divulga informatia de care are nevoie.

Singurul lucru care mi-a placut a fost scena de inceput in care un "inginer" a facut ce a facut pentru ca imprastia "viata" pe planeta respectiva. Filmul a pornit bine dar s-a dus la vale dupa vreo 20-30 de minute. Deja la faza cu castile filmul era pierdut. M-a deranjat si cum a fost facuta aterizarea navei, steril, lispit de entuziasm. Pe langa asta, s-a cam zgarcit in a arata nava zburand prin atmosfera in afara de cateva cadre. Cand aterizeaza o nava nu ma astept la prea multa dezoltare de personaje dar ai ditamai filmul si aia e tot ce poti sa faci ? Cameron a facut acelasi lucru si a facut-o mai bine.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 13 Jun 2012 at 01:20.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2012, 00:45   #16
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Redy:
Ala spunea ca Vickers poate era un android si dadea niste exemple, asta coroborat cu un interviu dat de Scott care spunea ca s-ar putea sa fie 2 androizi la bord. Vickers nu afecteaza "arcul" filmului daca e sau nu e android. La sfarsit o mierleste deci discutiile despre daca Vickers e android sau nu sunt relevante.

Asta era si una din discutiile de pe forum. Intr-adevar e total irelevanta, dar si daca ar fi sa discutam... de ce sa ne legam? Practic Scott nu pare sa ne dea material care sa sustina serios teoria. E o femeie rece si are un complex legat de relatia tata-fiica... asa si? Asta o face android? Pe baza asta avem si la momentul actual mii de andoizi in lume. Oricum e o teorie goala, nu schimba absolut nimic in film.

Originally Posted by Redy:
Spre exemplu, in scena cand aia se duc cu nava lor sa ii bubuie pe "aia rai". Dialogul dintre capitani si aia 2 ajutori este foarte penibil.

Si ce urmeaza dupa e cel putin la fel de penibil. Ma refer la ambele tipe care alearga, si alearga mult timp, exact pe traiectoria navei care se prabuseste. Bine, alergi putin, te uiti in spate si vezi ca merge exact pe directia ta, te mai uiti in spate, tot la fel... la un moment dat ar trebui sa realizezi ca daca ai depune un sfert din energie pentru a alerga in lateral ai putea scapa mult mai usor.

LE: Nu mai zic de scena operatiei si ce urmeaza dupa. E dezastru.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2012, 01:22   #17
Hattifnatt
Junior
 
Hattifnatt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 55
Citeam azi comentariile pe imdb si m-am terminat de ras... sunt unele de-a dreptul geniale (in a sublinia gaurile din scenariu). Cateva mostre, alese pe spranceana, daca aveti timp si chef sa cititi:

Quote:
Prometheus is the story of a trillion-dollar mission to discover the origins of human life on a distant planet. Basically, this is supposed to be the greatest exploration undertaken in the history of mankind.

So who do they send? A gaggle of fractious goons whose collective scientific nous is rivalled only by that of the Three Stooges. Within minutes of touching down (conveniently beside the only 'man-made' structures on the planet, a'la 1960s Star Trek) the 'scientists' are yanking off their helmets, on the basis of 'it seems fine to me', dipping their fingers into strange organic ooze, and lugging a severed alien head back to an unquarantined spaceship in a sandwich bag.

Once there, they speedily discover the meaning of life. Then, while one of them gets a bit drunk, his two female companions decide it would be useful to stimulate the head electrically to reanimate it. They don't say why. They give it a bit too much juice, then too little,then dither over too much or too little like a couple of schoolgirls fiddling with a dicky bunsen burner, while the most important scientific discovery in human history waggles its ears and rolls its eyes - before eventually blowing up like a frog in a microwave.

Are the scientists abashed? Is the man angry? Do they all calm down and remember they have degrees in clever things, not diplomas in macramé? Do they heck.

The WHOLE MOVIE is a litany of ludicrous so-called science, schoolboy errors, and pseudo-profundity about the origin of species. Ironic really, when none of the crew would have a chance in hell in any sort of contest governed by Darwinian rules.

Crass stupidity is rampant in every department. Hi-tech helmets record every heartbeat - apparently until anything worth recording happens; stranded crewmates are abandoned to their fate in favour of a quick shag, and the spaceship door is opened to anyone who comes a-knocking. Although, after hitting the 'welcome' button, Idris Alba does do a double take and go 'Hold on a second!' but that might have just been an involuntary ad lib at his own character's baffling idiocy.

-----
Quote:
Lindelhoffed /'LinDelHôfd/

Verb:

1 a : Similar to a "Rick Roll", when one is conned into viewing a series of moving pictures with no conclusive finale, despite the viewer investing a lot of emotion and time in the story.

b (1) : a bottom feeder (2) : to Lindelhoff, much like a cock tease, when a sexual partner brings the other to the point of climax but then bails just before reaching orgasm.

---
Quote:
So let me get this straight...

In the future, two archaeologists discover a 35.000 years old cave painting, in Scotland. Painted by humans who worshiped giant aliens, members of superior space-faring race. Similar finds were made all over the world, of artifacts left behind by independent civilizations that shared no contact. Apparently those ancient aliens posed as Gods, were friendly, and yet, with such teachers and sponsors, all that those humans were able to leave behind were cave paintings made with charcoal and some stone tools.

This alone makes archaeologists forget all about Lucy and other famous australopithecines and hominids. Screw Darwin. We were Created, umm...engineered. Because one archaeologist "chose to believe so." Jesus of Nazareth was an alien hybrid, she concludes.

Oh yes, she's a devout Christian, I kid you not.

Pseudo-religious anti-science diarrhea at it's best.

On those ancient artifacts are included identical star maps that look like an invitation. Invitation from whom, you might ask, invitation to go where? Well, invitation from our gods, umm... aliens I mean. To go where? WELL TO GO VISIT AN ANCIENT ALIEN BIOWEAPONS STORAGE FACILITY, OF COURSE !!! So naturally, humans go and visit.

A trillionaire named Weyland pays for a space exploratory mission, THE Mission, Mission of all missions. So one would think that such a Mission would be populated by crown jewels of modern science, Cream of the Cream, the Super Intelligentsia.

Right ? Wrong.

Weyland handpicked a bunch of retards whose intellect operates on a level of a ten-year-old who learned science from comic books, and bad comic books at that !!! An archaeologist suddenly becomes an expert in genetics and biochemistry, while biologist stands by and looks bored. Alien genome is identical to human genome. Scientists remove their helmets twenty minutes after entering a compound on a foreign planet which they KNOW is populated with alien biology and potential pathogens. And when they encounter a foreign organism (after discovering a bunch of mutilated corpses !!!), a sinister looking cobra-like worm, the very first alien humans ever encountered, what do they do ? They start laughing like drunk high school kids, you know, those retarded football types, and they start petting that god-damned thing. Mummified corpses are twitching like they died five minutes ago and suddenly explode, spraying gallons of bodily fluids all over the lab. Yes, that's ancient mummies I'm talking about. A woman who just went through fully open abdominal surgery is stitched like a cardboard and starts running around. They find strange organic liquid stored in vessels on an industrial scale, in ancient alien temple, nobody bothers to analyze it.

Have you ever seen a NASA news conference or mission room after they landed a new probe on Mars? Those scientists are hugging each other with tears in their eyes. Their voices are shaking. AND THEY DIDN'T EVEN LAND ON MARS, THEY JUST SUCCESSFULLY LANDED A ROVER!!!

Landing on an alien world is every geologist's wet dream, every geologist masturbates to the thought of that!

And what does our Prometheus' geologist have to say when he wakes up from cryo-sleep? "Don't bother me with your friendship, I'm just here to make money." It's like he just broke out of jail.

And so on and on. The idiocy of these so called scientists is beyond belief and it just never stops.

Is Lindelof mentally retarded?

Is Scott senile?

I'm perfectly able to enjoy childish "sci-fi" like Transformers. That's because Michael Bay didn't set out to cheat me. He said Transformer movie is about a sexy couple, cool giant robots, ultra-spectacular fight scenes and... that's it. That's what Michael Bay promised us and that's EXACTLY what he delivered. I respect him for his unpretentious honesty and I wasn't at all disappointed by his films, I enjoyed them very much !

But this Prometheus was sold to me as a quintessential A-Movie, a masterpiece of serious, intelligent Sci-Fi. It was supposed to be an intellectual Sci-Fi film.

I feel raped.

----

Quote:
Right so here's how aliens happen according to Prometheus -

In the Beginning the space jockey's came to earth.

The Space jockey's were humanoid things that like to wear cool helmets. (shame, I always thought they were an alien race akin to the elephant man, but cooler, and I thought predator had one of their skulls in his collection in predator 2 - but no! Helmets)

And so they wanted to create. And thus one of them drank some black goo and disintegrated. And then this crazy alien went, half disintegrated down a waterfall. His molecular structure did things in the water. And Thus the seed of life was planted on earth.

Then ages later the space jockeys came back to earth and helped early- man draw a diagram of some far away stars. Why did they do this you ask , well ....

The space jockeys now wanted to kill man (I don't know why) so they hatched a clever plan. They took some massive spaceships to a planet called LV-223 and there they created a new black goo which does horrible random things.

And there they would wait, wait until mankind became clever enough to decipher the diagrams of far away stars and come .

Even if it took 70 million years they would wait, and one day man would come and would die by black goo!! That was the plan.

Unfortunately the space jockeys on LV-223 were terrible at handling the black goo and ended up spilling it or something. They did after all, keep the containers of goo on the floor. It was a disaster, some ran down corridors and fell over and their heads fell off, all but one space jockey died. The elaborate goo plan had failed - or had it -

Humans did eventually show up. All was not lost, thought the goo. One human got goo inside him and horrible random things happened.He promptly had sex with the main character. Another guy became a zombie, The women gave birth to a slimy thing and the captain played the concertina.

Meanwhile the last space jockey (remember him) got woken up by humans and a robot. And boy was he angry-

Unfortunately for him he ended up the victim of the slimy thing (which is now a giant facehugger).

Later- you'll never guess what bursts of out the poor old space jockey. An alien from Alien !! (more or less). Perhaps the space jockeys should have just blown earth up to kill their creations the humans instead of the goo plan. Being a super race and everything.

Thus ends the events of LV-223 So that's how aliens happen according to Prometheus. Leading perfectly into the 1979 film Alien - where they land on LV 426 .

Understand? No me Neither.

----

Si mai sunt... daca aveti rabdare sa cititi si chef sa radeti Cred ca involuntar filmul ar putea fi o comedie destul de reusita
Hattifnatt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2012, 02:15   #18
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Hai sa mai adaugam daca tot am inceput:

Scena 1 = peisaje cu... verdeata. Apoi aflam ca extraterestrii sunt cei care au adus viata pe pamant... ca iarba nu inseamna viata.

Scena 2 = extraterestru care se sinucide. Ai presupune ca e o specie destul de evoluata incat sa nu fie constransa de traditii stupide si de folosirea unor ritualuri. Daca nu se vroia ritual si vroia sa creeze viata pe Pamant e cu atat mai stupid. Putea sa ia niste celulele si sa le arunce acolo. Altfel a fost doar o sinucidere si intamplator a luat nastere viata, dar filmul merge intr-o directia care contrazice asta. Oricum, vezi scena 1.

Caracatita aia din final creste de nu stiu cate ori in cateva zeci de minute... desi nu prea pare sa fi avut cu ce sa se hraneasca.

Inainte de final lumea pleaca de pe nava fara sa faca niciun plan de urgenta... in caz ca intalnirea cu un extraterestru mai mare, mai puternic si probabil mai inteligent s-ar putea sa nu fie chiar atat de incantatoare. Intre timp pe nava exista o caracatita de care Rapace pur si simplu uita.

Oamenii aia ajung pe o planeta noua pe care se presupune ca exista viata si nu se gandesc si ei sa trimita vreun robotel pentru a testa terenul.

Mingile alea ale lor pot detecta viata, dar nu la dimensiunile unei rame.

De ce pana mea ar vrea extratrestrii sa vii pe planeta aia? Cu atat mai mult cand oricum trimiteau nave sa te omoare chiar pe planeta ta?

ADN uman compatibil complet cu cel extraterestru.

Oamenii astia se duc intr-o misiunea cu un asemenea profil fara paza serioasa?

Despre cat de oameni de stiinta sunt oamenii aia de stiinta se poate purta o discutie interminabila. Practic tot ce fac ei e teribil de stupid.

Nu mai stiu cine zicea mai sus ca primele 20-30 minute sunt ok... filmul e teribil de gresit inca din primele secunde. Nu stiu cum de am reusit sa-mi opresc creierul atat de mult incat sa ma pot bucura totusi de el, desi in fiecare minut era ceva ce ma zgaria pe creier.

LE: "1000 Things We Learned in Prometheus" pe IMDB... oh this should be fun.

Quote:
An ancient and supposedly advanced alien race thought it reasonable to make some functions on their space ship dependent upon input from some kind of flute (hope they never have a hull breach).

Quote:
Crystallized silicates (i.e. most commonly encountered here on earth in the form of fkin GLASS) blown at 200 miles per hour will not penetrate whatever imaged material the the research team was wearing.

Quote:
When examining the severed head of a species you've never seen before - one that barely shows a hint of decomposition in who knows how many years - always stick a probe in it's ear and shoot electricity through it even though you don't even know what it's made of yet much less how it will react.

Quote:
5. Rolling over a few feet will save you from a falling spaceship.
6. Running in a straight line will not.

Quote:
7. After landing in one spot on a never-before explored world and then travelling only within a few hundred yards from that spot we can determine that there are absolutely no other living beings on the entire planet

Quote:
Future exo-biologists will try to pet any never-before-encountered species as long as it comes close to resembling a cobra that is about to strike?

Quote:
The best way to discretely poison or drug someone's drink is to do so right in front of their face just before you hand the drink to them.

Quote:
24. Intense fear of a foreign environment is quickly erased when getting lost and encountering an alien creature.

Quote:
31. when an alien snake pops up out of black biological slime and spreads its head flaps like a velociraptor, the appropriate response is "Hey, baby."

Quote:
33. If a missing scientist who was previously dead/poisoned by a dangerous substances shows up at the door of your spaceship, take a peek out the window before opening the door.

Quote:
44 1/2. Making a EXTREMELY expensive emergencey "surgery" tube machine just for men, Because apparently woman are not that important in the future.

Adaug faptul ca oraganele reproducatoare ale tipei ar fi considerate obiect strain daca ar fi fost programat doar pentru barbati... din pacate asta nu-i nici pe departe cea mai mare problema a scenei.

Quote:
39. The best way of keeping an infected crew member from getting on you ship is to open your doors wide open and confront them with a flame thrower.

And it goes on and on. Filmul asta e o sursa interminabila de "bad writing".

LE: Must read + http://enchantedmitten.blogspot.ro/2...is-series.html

Last edited by Liviu- : 13 Jun 2012 at 04:06.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2012, 07:46   #19
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Liviu-:
Cum pot fi capabili de asta cand se poate verifica usor pe wikipedia ca o concentratie de 3% a CO2 in atmosfera nu te omoara in doua minute, ba chiar are niste efecte foarte suportabile, iar concentratia letala e cam de 3 ori mai mare?

Si asta este cel mai important aspect sau back-story-ul care duce acest film si ideile din spatele sau? Nu a zis nimeni ca filmul nu are hibe dar nici una din aceste hibe nu afecteaza in mod direct conceptul acestui film si simbolistica sa. Daca suntem in stare sa iertam greseli de scenariu sau de situatie din alte filme doar pentru ca ideile in sine ne dau pe spate de ce n-am putea sa o facem si aici? Asta desigur, daca nu avem ceva cu "creationismul" in sine...

Cat despre teorii, nu incearca nimeni sa gaseasca cine stie ce simbolism in filmul asta numai ca sa-l faca mai bun. Pur si simplu cam tot ce se discuta pe acel forum dar si pe altele apare in film. Din pacate, oamenii se lasa inselati de aparente si nu stau sa digere si sa se gandeasca dincolo de poveste. Sa fim seriosi... filmul are parti "stupide", filmul are o poveste super-simpla... dar toate astea acopera adevaratele intentii ale filmului. Si cum poti spune ca acestea nu exista in film cand se vad cu ochiul liber si fiecare sursa informativa da indicii ca acele teorii nu sunt doar niste bazaconii... Partea a doua va confirma acest lucru 100%.

Blade Runner are la baza o poveste mai mult decat simplista iar daca stai sa despici firul in patru si sa analizezi strict povestea de suprafata atunci vei realiza ca multe lucruri nu prea au sens. (cam de asta s-au legat si masele si mai marii critici prin '82... bine ca au fost o parte care au tinut de film sa nu se duca de tot la vale) Ceea ce e fascinant la Blade Runner este mesajul, ideea, simbolistica si mitologia din spatele povestii. Alien are la baza o poveste mai mult decat cliseica, are si el hibele lui si a lasat saracul mai multe intrebari fara raspuns decat Prometheus. Tot din aceasta cauza a comentat lumea si atunci. "Scenariu slab" "Scenariu incoerent" "Pacat de efectele vizuale" "O gramada de intrebari inutile fara raspuns" sau "Un film mult prea pretentios pentru mase si mult prea infantil pentru fanii art-house. Un film ce si-a pierdut identitatea"... Iata Alien si Blade Runner unde au ajuns dupa mai mult de 3 decenii..

Interesant, pentru ca daca e sa analizam si alte filme si am da atentie tuturor greselilor acceptabile am duce fiecare film la rang de "porcarie". Aici as putea adauga District 9, The Dark Knight, Alien, Aliens, The Prestige, Jurassic Park, The Matrix, Inception sau Star Trek.

Cat despre viitorul acestei francize.... Suna foarte foarte bine. Nu stiu de unde s-a tras concluzia ca acest film nu va imbatrani deloc bine... Toate faptele dovedesc contrariul...

Hattifnatt, Redy si Liviu... as putea sa copiez si eu 1000 de recenzii sau articole pozitive fata de Prometheus. E mai usor sa te iei de chestiile de suprafata. Ca sa nu mai zic ca multe din "hibele" gasite sunt "hibe" pentru ca gogomanii astia nu si-au dedicat 5 minute sa puna cap la cap tot ce se intampla in film. IMDB e o sursa importanta... Sigh.

Last edited by rifa : 13 Jun 2012 at 07:54.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2012, 08:32   #20
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Din tot ce am zis ai copiat doar aia? Asta e singura problema? Cate greseli de scenariu sa uitam cand tot filmul e greseala dupa greseala? Tu chiar poti trece cu vederea peste toate chestiile alea "de suprafata"? Filmul are niste idei bune, faza e ca nu-s chiar noi, iar combinarea lor un scenariu atat de imbecil aproape ca le face nule. Cred ca tipul asta o spune mai bine decat mine: "It’s good to leave a few mysteries, and a smart audience doesn’t need everything handed to it on a silver platter. But there’s a difference between a cosmic conundrum or an implicit motive and a simple plot gap or character inconsistency, especially when they’re piled atop each other in such quantity. That starts looking less like deliberate mystery and more like simple bad writing.". Nu e vorba de nicio aparenta, greselile astea nu sunt acceptabile, sunt de un tembelism incredibil. Daca "hibele" astea nu sunt in realitate hibe ai putea sa le demontezi tu?

Originally Posted by rifa:
"Scenariu slab" "Scenariu incoerent" "Pacat de efectele vizuale" "O gramada de intrebari inutile fara raspuns" sau "Un film mult prea pretentios pentru mase si mult prea infantil pentru fanii art-house. Un film ce si-a pierdut identitatea"... Iata Alien si Blade Runner unde au ajuns dupa mai mult de 3 decenii..

Deci orice film prost privit la debut o sa fie un clasic? Asta nu e argument, e doar whishful thinking.

Last edited by Liviu- : 13 Jun 2012 at 08:39.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells