Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Dec 2011, 23:43   #1
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
(Dreyer) Ordet vs. (Ray) The World of Apu vs. (Jarmusch) Ghost Dog

Meci: (C7. Carl Theodor Dreyer) Ordet vs. (C8. Satyajit Ray) The World of Apu vs (C8. Jim Jarmusch) Ghost Dog

Rezultat: 2 - 0 - 0

Perioada de votare: 26 decembrie 2011 - 1 ianuarie 2012 (prelungit pana pe 8 ianuarie 2012)

Topicuri utile:

Turneu regizori - Reguli / Rezultate

Turneu - Idei / Discutii / Nelamuriri

Last edited by Liviu- : 08 Jan 2012 at 23:15.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jan 2012, 23:14   #2
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Perioada de votare s-a prelungit cu o saptamana. Eu vazusem toate filmele, dar nu vroiam sa depinda rezultatul doar de parerea mea.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2012, 09:09   #3
varu
Guru
 
varu
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 808
Conform recomandarii, am zis sa vad primele doua parti ale trilogiei lui Ray inainte sa ma apuc de filmul din turneu si aseara am vazut primele 30 de minute din Pather Panchali si nu m-a captivat, asa ca nu cred ca ma prinde sfarsitul trilogiei pana la sfarsitul weekendului, deci slabe sanse sa comentez/votez.

Ghost Dog l-am vazut mai demult, pe vremea cand nu eram asa de interesat de filme ca azi, nu-mi amintesc multe detalii in afara de Whitetaker pe post de killer singuratic pe acoperisuri si inserturi de text filozofice din codul de conduita al samuraiului. Trebuie sa il revad ca sa am o parere mai clara.

Liviu, eu zic sa votezi si sa trecem mai departe, sa depasim pasa proasta.
varu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 11:44   #4
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Eu am sa votez cu "Ordet", dar nu am timp sa scriu mai mult de doua propozitii pentru fiecare film... So here we go:

Ordet: l-as pune, probabil, intr-un top 20 al celor mai bune filme vazute vreodata. Este un Dreyer tarziu, in care predomina cadrele lungi, deci mai apropiat de "Gertrud" decat de "Jeanne d'Arc", dar la fel de exact in a face "portrete" cinematografice. Am auzit unii cinefili care nu sunt convinsi de "miracolul" din final, dar in ceea ce ma priveste, dupa o ora si jumatate in care Dreyer ataca subiectul din toate punctele de vedere, si-a castigat dreptul sa-si incheie filmul dupa propriile-i convingeri.

The World of Apu: ultima si cea mai buna parte a trilogiei lui Ray - cu aluzii la "Hoti de biciclete" - continua sa exploreze aceleasi teme ca si "Pather panchali" si "Aparajito": familia, India aflata intre traditie si modernism etc. Apu devine, in sfarsit, cu adevarat personajul principal (pana acum fiind uneori eclipsat de parintii sai).

Ghost Dog: a fost prima data cand am auzit de Jarmusch, dar am aflat ulterior ca nu este neaparat cel mai reprezentativ film al sau. L-am revazut ultima oara acum cateva luni (fara legaturi cu turneul) si mi s-a parut un efort interesant de a demitiza si deconstrui un gen cinematografic, dar trebuie sa recunosc ca nu este in aceeasi clasa cu "Dead Man" (sau "Down by Law", for that matter...)

Vot: Ordet
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 12:08   #5
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu prea am timp sa ma lungesc prea mult asa ca o sa zic cateva cuvinte ca sa putem trece mai departe.

Ordet. Cred ca-i unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut, desi dupa tema sa ar parea putin ciudat ca m-a atras atat de tare. Spre deosebire de Tarkovski, Dreyer merge mult mai direct pe tema credintei si o face cu o anumita inocenta. Filmul mi-a placut mult, inclusiv finalul pe care l-am luat ca atare in ciuda modului in care vad eu lucrurile.

The World of Apu. Inca un film care m-a impresionat. O drama simpla, nimic diferit in poveste daca o privim de la distanta, nimic care sa zica ca povestea asta e diferita de multe altele. Diferenta o face insa modul in care e redata si nu ma refer la mijloace cinematografice extraordinare de imagine. Cand il vezi filmul pare atat de uman, si sentimentul asta se amplifica daca ii stii si istoria personajului din celelalte doua parti.

Ghost Dog. Asta m-a amuzat cel mai tare din putinele filme ale lui Jarmush pe care le-am vazut. Poate nu e considerat cel mai bun, dar mie Dead Man si asta mi-au placut mai mult decat Down by law si Stranger than paradise (singurul care nici nu mi-a placut). La fel ca in Dead Man si aici e acelasi umor absurd, dar inteligent, doar ca aici e ceva mai abundent. M-a captivat deja de la premisa: un negru gras din cartier care citeste Calea samuraiului si creste porumbei e un asasin platit.

Imi pare rau ca trebuie sa mearga doar unul. De data asta toate filmele mi-au placut foarte mult si as mai fi vrut sa-i vad in continuare pe toti in turneu, dar am sa votez cu Dreyer.

LE: Ma bucur ca pana la urma rezultatul n-a depins doar de mine, mai ales ca nu le-am facut deloc dreptate filmelor prin comentarii...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jan 2012, 16:12   #6
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Liviu-:

Ghost Dog. Asta m-a amuzat cel mai tare din putinele filme ale lui Jarmush pe care le-am vazut.

Dap, dar nu numai in contextul operei lui J. , pentru mine e o comedie excelenta la nivel universal.
Scena in care-i interogat Louie si cea cu braconierii sunt uriase. Nu e mult umor direct in ele (mai ales in ultima) dar seriozitatea cinstita si lipsita de fite a lui J. intensifica mult picaturile care sunt.
__________________
“The goddam movies. They can ruin you. I'm not kidding.”
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells