Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Aug 2011, 19:00   #1
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Trei Motive

Ideea e preluata de pe un site unde sunt prezentate anumite filme prin intermediul unor videoclipuri. Imaginile sunt axate pe trei motive pentru care filmele merita vazute. "Those are our three reasons. What are yours?"

E important, cred eu, pentru noi ca cinefili, ca atunci cand vorbim despre un film, sa spunem mai mult decat "imi place/nu-mi place". E important sa exprimam si "de ce imi place/nu-mi place". Asta te forteaza sa gandesti putin mai mult despre film, decat ar face-o consumatorul de rand. Si pentru a nu ne limita doar la tipul de pareri mentionate, as zice sa extindem aria la toata gama posibila de impresii, senzatii, sentimente, ce pot fi transmise de un film. Singura conditie e aceea de a le argumenta.

Forma ar fi urmatoarea:
Filmul - Autorul - Impresia (placut/displacut/lasat indiferent/oripilat/lasat un gust amar/tulburat/amuzat/etc.)
1. Motiv 1
2. Motiv 2
3. Motiv 3

E de preferat indicarea unor aspecte particulare si detalii relevante, care sa spuna ceva despre film. Ar fi de evitat generalitati gen: 1 - Scenariu, 2 - Imaginea, 3 - Interpretarea.

Incep eu cu un film vazut recent:

Paris Texas (1984), Wim Wenders - Placut
1. Tema calatoriei;
2. Ideea ce reiese din scena intalnirii in cabina de streaptease, anume ca intre barbat si femeie exista bariere de netrecut si ca barbatul si femeia percep lumea cateodata in mod total diferit: in timp ce el o poate vedea si ii poate vorbi, ea nu poate decat sa se vada pe ea insasi in oglinda si sa-l asculte pe el;
3. America vazuta ca un spatiu imens, ca un desert in care te poti pierde foarte usor.

Last edited by Mercutio : 05 Aug 2011 at 19:03.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Aug 2011, 19:36   #2
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Imi place ideea

O sa incep cu unul din filmele care sta foarte, foarte sus in lista filmelor mele preferate.

The Graduate - 1967 - placut mai mult decit cuvintele pot s-o spuna

Trei motive pentru care-mi place sint cam putine, dar fie

1. Pierderea si regasirea inocentei - suna foarte pompos, dar ma rezum la cuvinte putine, nu are rost sa intru in detalii
2. Montajul scenelor in care alterneaza imagini din camera de hotel in care Benjamin e cu Mrs Robinson si Benjamin singur pe muzica de-acum superconsacrata - fara cuvinte - am cautat un YT fara succes...
3. Ultima scena, de fapt, cred ca ultimele imagini din autobuz - o stare fara cuvinte, de fericire pura

Imi pare rau daca am mai scris despre filmul asta si ma repet, doar ca, e o reactie involuntara, daca ma gindesc la un film care imi place, filmul asta e lipit de memoria mea, ma bintuie, si nu pot scapa de el
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2011, 02:37   #3
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by anaemona:
Imi place ideea
sper sa le placa si altora.

iata, pentru a intelege mai bine despre ce e vorba, puteti urmari videoclipurile de care vorbeam mai sus, dupa care sa postati filmele si motivele voastre.

http://www.criterion.com/current/pos...=Three+Reasons
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2011, 07:57   #4
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Orfeu Negro (1959) - placut

1. mitul grecesc
2. limba portugheza si atmosfera de carnaval
3. scena finala si senzatia care iti ramane dupa vizionare






Last edited by klaudya_e : 07 Aug 2011 at 08:10.
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2011, 10:01   #5
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
sunt multe filme care ne impresioneaza,cel putin pe moment,dupa vizionarea lor.
apoi,vedem alt film care ne marcheaza si inca unul..si tot asa..
important este ca, in coltisorul mintii,undeva,sa ne ramana intiparita macar o imagine...

"Fitzcarraldo" al lui Hertzog.
1.ideea de a sacrifica totul pentru a face lucruri imposibile,de a depasi limitele rezistentei fizice si psihice pentru a-ti vedea visul cu ochii.e acel dram de nebunie pe care il au unii oameni si pentru care sunt neintelesi de semenii lor contemporani,dar care fac din ei eroi ai posteritatii.
2.ingenioasa imbinare de film artistic cu documentar.
3.secventa trecerii vaporului peste munte.
45543998[1].jpg
n-am rezistat sa nu vi-l arat si pe hertzog in tinerete:
fitzcarraldo-1982-tou-01-g[1].jpg

Last edited by rvn : 07 Aug 2011 at 10:03.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Aug 2011, 11:23   #6
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
K-PAX ( 2001 ) - l-am vizionat de 5-6 ori pana acum si cand sunt plictisit ascult coloana sonora, este fantastica!

1.Vindecarea "nebunilor" tine doar de ei - au puterea sa se reintregeasca singuri, psihologul fiind uneori un prag in calea vindecarii.
2.Kevin Spacey la observatorul astronomic, momentul in care rezolva toate ecuatiile pentru a arata locatia planetei! (imagini superbe)
3.Finalul ( J. Bridges si Spacey, intr-o imagine total diferita fata de tot parcursul filmului )


http://www.youtube.com/watch?v=UfcbshzkvUs
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2011, 14:20   #7
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Cei trei/patru muschetari (1973/1974) - incantat sa-l revad

1. pleiada de actori care joaca: michael york, oliver reed, richard chamberlain, christopher lee, gerladine chaplin, raquel welch, faye dunaway, charlton heston;
2. povestea nemuritoare;
3. imi evoca o perioada, inceputul anilor 80, cand nu pierdeam nici un film la cinema.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2011, 15:54   #8
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by Mercutio:
Cei trei/patru muschetari (1973/1974) - incantat sa-l revad
cred ca la fel de incantat ai fi sa revezi si "vicontele de bragelone".tot din aceleasi trei motive.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2011, 00:38   #9
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by rvn:
Originally Posted by Mercutio:
Cei trei/patru muschetari (1973/1974) - incantat sa-l revad
cred ca la fel de incantat ai fi sa revezi si "vicontele de bragelone".tot din aceleasi trei motive.
n-am auzit de filmul asta. poti sa-mi spui mai multe?
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2011, 08:31   #10
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
623046995298803518782735-2458860-700_700[1].jpg
asta este o editie a cartii pe care eu o ador.designul copertii este incantator,iar de lectura nu mai vorbesc.stilul dumasian inconfundabil.
filmul nu este asa bine cotat ca "cei trei muschetari", de care ai amintit tu,dar pentru ca si povestile celor trei romane au legatura(viata celor 3,apoi 4 muschetari de la tinerete pana la apusul vietii),n-ar fi rau sa-l vezi si pe acesta pentru a completa imaginea operei literare a Dumasilor si din punct de vedere vizual.
p.s.pont pentru tine special:"vicontele de Bragelonne" o poti gasi si sub forma audio book.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2011, 10:37   #11
NightChild
Veteran
 
NightChild
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 219
Daca nu ma insel Vicontele de Bragelonne e chiar continuarea la Cei trei muschetari, actiunea se petrece dupa 10 ani, dupa care urmeaza Dupa 20 de ani.
NightChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2011, 10:59   #12
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
La sugestia unui prieten am vazut ieri ''YoYo'' filmul lui Pierre Etaix .Iata si de ce mi-a placut :
-amestecul de Chaplin si J.Tati
- umorul cu care trateaza situatii dramatice din istoria umanitatii (criza finaciara din 1929 si al doilea razboi mondial )
- Hitler imitindu-l pe Charlie Chaplin
-starea de bine pe care ti-o lasa dupa ce l-ai vazut


http://www.youtube.com/watch?v=WwP8m...eature=related


bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2011, 16:59   #13
Pepper
Guru
 
Pepper
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 856
Aseara am revazut pe HBO Stuart : A Life Backwards pana am adormit, dar mi-as fi dorit sa fi rezistat pana la capat. M-a impresionat atat de mult acest film incat as vrea sa-l vada toata lumea (!!!) deoarece:
1. ajungi sa compatimesti si sa iubesti un personaj cu un comportament ca o bomba cu ceas;

2. desenele caricaturale care incearca sa explice ce simte Stuart in diferite momente ale filmului;

3. atitudinea resemnata si extrem de filosofala a lui Stuart.

Si ar mai fi destule....
__________________
"Life would be so wonderful if we only knew what to do with it"- G.G.
Pepper is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells