Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Aug 2011, 08:23   #1
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
Super 8

Super 8



http://www.imdb.com/title/tt1650062/

de mult n-am mai plecat la cinema cu niste asteptari atat de mari. de mult nu m-am mai intors de la cinema atat de dezamagit. nu fiindca Super 8 ar fi vreo porcarie, ci fiindca nu e nimic din ceea ce ma asteptam. am mers sa vad un Abrams, si am primit un Spielberg. iar acel stil inconfundabil, copilaros si hollywoodian, cu tot respectul pt. Mr. Spiel, s-a fumat de mult. mult prea american, mult prea previzibil. s-ar putea sa-l fi supraapreciat pe JJ Abrams si s-ar putea ca Lost sa ramana singura sa lucrare notabila. fiindca Super 8 ar fi putut fi misterios, ar fi putut fi genul de film care ramane langa tine chiar dupa multi ani, insa, din pacate, nu e. pacat. imi retrag cuvintele spuse cand am vazut primul trailer de la Super 8, cand l-am numit pe Abrams "noul Shyamalan". macar Shyamalan ar fi avut coloana vertebrala si si-ar fi impus stilul. duceti-va la cinema, pentru efecte, pentru un acting al unor pusti demn de premii, insa nu va asteptati la ceva mai mult decat un ET contrafacut. 8/10 (merita un 7, insa copiii salveaza situatia).
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2011, 10:37   #2
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Pe langa Lost, as adauga si Star Trek ( 2009 )...J.J. Abrams stie meserie, mai dai putin timp!
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2011, 13:50   #3
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by dooma:
Super 8



http://www.imdb.com/title/tt1650062/

de mult n-am mai plecat la cinema cu niste asteptari atat de mari. de mult nu m-am mai intors de la cinema atat de dezamagit. nu fiindca Super 8 ar fi vreo porcarie, ci fiindca nu e nimic din ceea ce ma asteptam. am mers sa vad un Abrams, si am primit un Spielberg. iar acel stil inconfundabil, copilaros si hollywoodian, cu tot respectul pt. Mr. Spiel, s-a fumat de mult. mult prea american, mult prea previzibil. s-ar putea sa-l fi supraapreciat pe JJ Abrams si s-ar putea ca Lost sa ramana singura sa lucrare notabila. fiindca Super 8 ar fi putut fi misterios, ar fi putut fi genul de film care ramane langa tine chiar dupa multi ani, insa, din pacate, nu e. pacat. imi retrag cuvintele spuse cand am vazut primul trailer de la Super 8, cand l-am numit pe Abrams "noul Shyamalan". macar Shyamalan ar fi avut coloana vertebrala si si-ar fi impus stilul. duceti-va la cinema, pentru efecte, pentru un acting al unor pusti demn de premii, insa nu va asteptati la ceva mai mult decat un ET contrafacut. 8/10 (merita un 7, insa copiii salveaza situatia).

Eu cred ca nu stii prea multe despre Abrams.In primul rand e un mare fan al lui Spielberg si incearca foarte mult sa se apropie de stilul lui.Din cauza asta ti s-a parut ca ai primit un Spielberg.Joy ride,in caz de l-ai vazut il are trecut si pe Abrams ca scenarist si e practic un tribut facut lui Duel care ia te uita,a fost regizat de Spielberg!Din trailer trebuie sa iti dai seama deja ca o sa fie ceva asemanator lui E.T.
Tin sa precizez ca inca nu am fost la film dar imediat dupa ce-am vazut trailerul si am aflat ca Steven e producator era deja prea mura-n gura ca o sa fie in stilul filmelor lui.Ai interpretat total gresit daca l-ai numit "noul Shyamalan" ,de acolo probabil si dezamagirea ta legata de film.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.

Last edited by Kriss_Kringle : 02 Aug 2011 at 00:27.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2011, 20:52   #4
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Ca si multe filme regizate de sine insusi are.... Doar 3, daca excludem serialele.

Si cred ca nu se aseamna cu Shyamalan deloc. Regia indianului e mai calma, inclinata catre detalii, destule scene fiind filmate printr-o singura camera de filmat, aceasta urmarind actiunea, nu sare brusc dintr-un unghi in altul.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2011, 04:05   #5
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by dooma:
am mers sa vad un Abrams, si am primit un Spielberg. iar acel stil inconfundabil, copilaros si hollywoodian, cu tot respectul pt. Mr. Spiel, s-a fumat de mult. mult prea american, mult prea previzibil.

Daca te interesai dinainte de scopul filmului nu mai debitai prostiile astea.

Filmul a fost facut special in stilul lui Spielberg. A fost creat ca un omagiu adus cinematografiei science-fiction a anilor 80... Filmul este mai mult decat reusit pentru ce vrea sa transmita si si-a atins target-ul. Problema ta daca judeci filme fara ca macar sa "faci cunostiinta" cu cateva dintre detaliile de baza ale productiei.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2011, 11:44   #6
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
mi-am exprimat o opinie. chiar daca ti se pare gresita, nu e nevoie sa folosesti asemenea cuvinte, gen prostii. pur si simplu am fost dezamagit de film, atata tot. daca ne-am axa pe ideea asta, si nu pe analiza cuvintelor mele, poate am ajunge undeva. de ce sa educam noul-venit, cand e mai usor sa ridicam piatra? desigur, tu n-ai ridicat-o pe cea filozofala, care te depaseste cu mult din cate observ.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2011, 12:01   #7
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Și eu am plecat dezamăgit, chiar mai dezamăgit decât tine care tine care totuși crezi că e un film foarte bun.

Poate e vina noastră că așteptăm prea multe de la filme, dar mi se pare absurd să vină unii să spună că trebuia să ne așteptăm să fie exact ce e. Că așa se poate spune la orice film, inclusiv cele mai mari porcării existente: sunt proaste că așa trebuie să fie proaste și tu ești de vină că te aștepți să fie bune.

dpmdv filmul e ca orice alt film de acțiune mai recent: ilogic și cu multă acțiune. Noroc cu unele momente în care apar copiii care sunt bune. Vorba aia momente bune, dar atât cu nota corespunzătoare 4/10.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2011, 13:48   #8
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by dooma:
mi-am exprimat o opinie. chiar daca ti se pare gresita, nu e nevoie sa folosesti asemenea cuvinte, gen prostii. pur si simplu am fost dezamagit de film, atata tot. daca ne-am axa pe ideea asta, si nu pe analiza cuvintelor mele, poate am ajunge undeva. de ce sa educam noul-venit, cand e mai usor sa ridicam piatra? desigur, tu n-ai ridicat-o pe cea filozofala, care te depaseste cu mult din cate observ.

Nu te supara dar dezamagirea asta e numai si numai din vina ta pentru ca nu ai realizat de la bun inceput ca era un omagiu adus SF-urilor lui Spielberg care era foarte clar de observat daca citeai despre film putin.Din cauza asta ai interpretat gresit si drept urmare asteptarile tale n-au fost indeplinite.
rifa doar ti-a explicat intr-un mod mai "nervos" lucrul asta asa ca draga domnule: YOU FAILED!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2011, 13:55   #9
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
nu as vedea-o ca pe un fail. si daca tii cu o echipa de fotbal, stiind ca joaca prost, tot astepti un rezultat bun. se numeste optimism. iar de "realisti" precum rifa, care isi exprima elitismul intr-un mod habotnic si rudimentar ne putem lipsi. bottom line, mi-a placut filmul, insa nu imi place spielberg. sau, mai bine zis, nu mai imi place.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2011, 15:48   #10
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by dooma:
nu as vedea-o ca pe un fail. si daca tii cu o echipa de fotbal, stiind ca joaca prost, tot astepti un rezultat bun. se numeste optimism. iar de "realisti" precum rifa, care isi exprima elitismul intr-un mod habotnic si rudimentar ne putem lipsi. bottom line, mi-a placut filmul, insa nu imi place spielberg. sau, mai bine zis, nu mai imi place.

Realizezi ca tot ce ai spus acum e la fel de irelevant ca si ce-ai spus mai odinioara nu? Nu-ti mai place Spielberg dar te-ai dus la un film care avea ca target fanii Spielberg. Logica ta e imbatabila.

@sergiuseling - Nu inteleg ce e atat de absurd in a astepta de la un fllm sa transmita exact ceea ce vrea sa transmita. Abrams a tot specificat in ultimele luni ca filmul este un omagiu adus generatiei sci-fi a anilor 80. Tot el a specificat ca filmul abordeaza o tematica familiara. Familiara tocmai pentru ca am mai intalnit-o undeva, acum cativa ani buni, prin filmele lui Spielberg. Nu este normal ca eu, spectator, sa nu-mi doresc sa vad altceva decat ceea ce OMUL vrea sa realizeze cu filmul asta? De ce sa fac pe nebunul si sa-l acuz pe Abrams din cauza preconceptiilor si a naivitatii mele? Nu devin snob daca ignor dorinta regizorului si caut acel ceva ce e clar ca nu-l pot avea? Ok. Nu-mi place. Dar poate sa nu-mi placa din mii de alte motive si nu din simpla cauza ca m-am dus cu asteptari straine dorintei regizorului.

As putea foarte frumos sa pun problema altfel. Nu va inteleg: pe voi, cei care va duceti la cinema sa vedeti ceva ce stiti ca nu o sa vedeti. Pe voi, cei care aveti cerinte, aveti asteptari, dar mereu asteptarile si cerintele se bat cap in cap cu ceea ce vrea regizorul sa transmita. Se pare ca ignorati forma simpla de creatie si dati interes numai si numai consideratiilor voastre.

E hilar. E ca si cum maine ar rula nebunii astia in cinematografe un documentar VIOLENT/EXPLICIT despre Razboiul Rece si eu m-as duce cu inima sageata cu gandul ca voi vedea un documentar in stilul lui Michael Moore.

Last edited by rifa : 02 Aug 2011 at 15:52.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2011, 17:53   #11
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
În fine nu mi se pare normal să-i spui unuia să aibă alte așteptări decât a avut ca să scuzi faptul că filmul e slab.

Problema nu e că face omagiu la filmele lui Spielberg. Că până la urmă asta face. Problema e că nu face la filmele lui Spielberg de acum câteva zeci de ani ci la cele mai recente (a se citi Transformers).
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2011, 00:57   #12
dooma
Veteran
 
dooma
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 162
esentialul este ca nu ramane langa tine. iesi din sala, l-ai uitat. and that's an ordinary movie in my book.
dooma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2011, 15:31   #13
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by sergiuseling:
În fine nu mi se pare normal să-i spui unuia să aibă alte așteptări decât a avut ca să scuzi faptul că filmul e slab.

Problema nu e că face omagiu la filmele lui Spielberg. Că până la urmă asta face. Problema e că nu face la filmele lui Spielberg de acum câteva zeci de ani ci la cele mai recente (a se citi Transformers).

Din pacate nu am vazut nici o urma de Transformers in Super 8. Iar Transformers e Michael Bay 100%... Spielberg doar arunca si aduna banutii.

War Horse, Tintin, Lincoln si probabil Robocalypse sunt urmatoarele filme ale lui Spielberg... Diferenta foarte mare fata de TF...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2011, 13:38   #14
freackboy
Veteran
 
freackboy
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 162
Am vazut si eu filmul si nu pot sa spun ca seamana cu filmele lui Spielberg.Eu sunt un mare fan a filmelor lui Spielberg si nu este deloc stilul lui de filmare si montaj.Ce pare extrem de similar sunt scenele de lupta care sunt identice cu cele din Razboiul Lumilor( adica filmat din perspectiva cetatenilor inocenti si in jurul lor se bubuie cu tancuri si soldatii trag Dar luati aminte ca producatorul est Spielberg, asta inseamna ca acele cadre au fost proiectate de el.
Mai am o observatie( atentie spoiler!) , creatura seamana leit cu cea din Cloverfield, nu s-au mai obosit sa faca altceva
__________________
Life stinks if you don't have fun
freackboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2011, 13:55   #15
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by freackboy:
Am vazut si eu filmul si nu pot sa spun ca seamana cu filmele lui Spielberg.Eu sunt un mare fan a filmelor lui Spielberg si nu este deloc stilul lui de filmare si montaj.Ce pare extrem de similar sunt scenele de lupta care sunt identice cu cele din Razboiul Lumilor( adica filmat din perspectiva cetatenilor inocenti si in jurul lor se bubuie cu tancuri si soldatii trag Dar luati aminte ca producatorul est Spielberg, asta inseamna ca acele cadre au fost proiectate de el.
Mai am o observatie( atentie spoiler!) , creatura seamana leit cu cea din Cloverfield, nu s-au mai obosit sa faca altceva

Nu te-a dus capu' sa scrii Spoilers inainte de a posta?
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2011, 13:58   #16
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Filmul a aparut in cinema si discutiile au inceput deja mai serios. Nu cred ca mai e cazul sa se spuna ca sunt spoilere. Cine vine acum in topicul asta trebuie sa se astepte la spoilere in fiecare mesaj.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Aug 2011, 14:14   #17
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by Liviu-:
Filmul a aparut in cinema si discutiile au inceput deja mai serios. Nu cred ca mai e cazul sa se spuna ca sunt spoilere. Cine vine acum in topicul asta trebuie sa se astepte la spoilere in fiecare mesaj.

Chiar si asa era bine daca anunta ca postul contine spoilere ca sa nu mai citesc.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2011, 14:54   #18
me84
Novice
 
me84
 
Join Date: May 2005
Location: bucuresti
Posts: 9
Sunt surprinsa sa citesc si cronici negative la acest film. Pana acum am intalnit numai entuziasti care aplauda acest "omagiu" adus lui Spielberg.
Parerea mea sincera e ca filmul e foarte prost gandit. Este un film cu si despre copii deci intitulat "film de familie". Eu nu mi-as duce copilul sa vada acest film. Este in proportie de aproape 50% horror sau cel putin asa l-am perceput eu. N-are nimic de-a face cu ET, ca sa nu mai zic ca din "Intalnire de gradul 3" imprumuta prea putin din tensiunea aceea care a construise tot filmul original. Aici tensiunea se duce dracu' dupa prima jumate de film. Ce ramane este un film prost, prost si mult prea previzibil despre copii.

Trailerul a indus grav in eroare.

PS Abrams o fi el un "geniu", dar sta cam prost la capitolul originalitate, parca a epuizat toata originalitatea la Lost si incearca sa reintegreze cate un simbol, deja prea fumat, de acolo.
me84 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Aug 2011, 20:22   #19
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by me84:
Parerea mea sincera e ca filmul e foarte prost gandit. Este un film cu si despre copii deci intitulat "film de familie".


WTF?
Ce rahat de argument e asta?

Si Chucky e un film cu o papusa, e tot "de familie"? Si ce inseamna de familie? Comedie cretina plina de clisee?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2011, 03:40   #20
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
me84 exista o gramada de "filme de famile" superbe...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells