Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Feb 2011, 15:55   #1
FreakDoll
Guru
 
FreakDoll
 
Join Date: Jun 2009
Location: Craiova
Posts: 1,059
The Kids Are All Right

Nu are nimeni nimic de spus despre acest film??



Regia este semnata de Lisa Cholodenko, iar in film ii putem vedea pe Annette Bening, Julianne Moore, Mark Ruffalo si Mia Wasikowska (cea care i'a dat viata lui Alice Kinglsey in Alice in Wonderland).
Originalitatea filmului consta in familia nonconformista expusa in acesta, o familie formata din doua mame si doi copii, o fata si un baiat.Fata, Joni, a fost nascuta de catre Nic(Annette Bening), iar baiatul de catre Jules(Julianne Moore).Au acelasi tata, insa, un donator de sperma pe nume Paul(Mark Ruffalo).Conflictul se declanseaza in momentul in care cei doi copii se hotarasc sa cunoasca barbatul care le'a dat viata.
Locul pe care il ocupa fiecare personaj in familie este foarte bine delimitat: Nic este capul familiei, "barbatul", cea care ii intretine pe toti ceilalti, partea dura si serioasa a cuplului, iar Jules reprezinta "femeia" pe care o intalnim in majoritatea casniciilor, sotia casnica, care are grija de copii, dar care, de asemenea, a strans de'a lungul anilor anumite frustrari si nemultumiri declansate de lipsa unui serviciu, neimplinirea pe acest plan si neincrederea in sine.Copiii sunt ok, cum spune si numele filmului, dar este evidenta nevoia unei figuri paterne in anumite aspecte ale vietii acestora.
M'am bucurat sa'l revad pe Ruffalo in aceste film, fiindca mi'e taare drag de el.Acesta este, cum am mai spus, donatorul de sperma, tatal biologic al celor doi copii, un barbat care s'a realizat atat cat avea nevoie pe plan financiar, detinand o ferma organica si un restaurant, dar care nu si'a infaptuit o familie, tanjind dupa una din momentul in care este primit in casa celor doi copii ai sai.WARNING: SPOILERS Probleme pe care le intampina cele doua lesbiene in cuplul lor, dar si asa'zisa indragosteala a lui Paul de Jules fac posibila o apropiere intre cei doi, inclusiv de natura sexuala.Astfel, universul familiei infaptuite de Nic si Jules este zdruncinat serios si amenintat de acest barbat.
Filmuletul pe care'l urmareau cele doua din cand in cand poate fi un indiciu destul de bun care sa anticipeze situatia care va lua nastere.
Annette Bening este intr'adevar delicioasa, dar, probabil, va pierde Oscarul in favoarea lui Portman
Mie mi'a placut filmul destul de mult, mai ales fiindca este altceva.M'am saturat de atatea filme gen Salt, The Tourist si alte prostii.
__________________
Why so serious?

Last edited by FreakDoll : 14 Feb 2011 at 18:50.
FreakDoll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2011, 22:50   #2
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
De-a dreptul delicios...
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2011, 01:53   #3
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
Personal mi s-a parut slabut. Ar fi trebuit sa fie o comedie dar nu am ras, se prea poate sa nu fi perceput eu umorul fin. Au vrut sa faca o comedie si au pus o poveste destul de dramatica, mai bine faceau o drama cu un pic de umor si iesea ceva de calitate. Personal cred ca a fost nominalizat la Oscar doar pentru ca abordeaza subiectul "gay".
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2011, 20:14   #4
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Precum filmul cu "muntele" ( nu doresc sa "pronunt" titlul porcariei respective )...da da, ala cu vacarii. Un subiect tampit, ce mama masii ne tot baga pe gat, ma refer la Hollywood, filme cu gay? Plus ca e al 3-lea rahat nominalizat la Oscar, pe langa "muntele cu gay" si Milk.
Au iesit din lupta pentru Oscar filme precum Shutter Island, pentru a introduce o tampenie ce accentueaza relatiile intre persoane de acelasi sex. Si ce umor fin are ... dai in diaree de atata ras.
Sub orice critica, filme tot mai proaste apar, pe langa Black Swan, Inception si The King's speech, anul 2010 a fost un esec total.


O mica rectificare, The Town primeste nota de trecere!
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2011, 22:27   #5
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Ai vazut trei filme cu gay in ultimii 4 ani si sustii ca ti-a bagat cineva ceva pe gat?

Last edited by Liviu- : 26 Feb 2011 at 22:28. Reason: now that's not what a lady should say :P
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2011, 00:04   #6
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by Medicate:
Precum filmul cu "muntele" ( nu doresc sa "pronunt" titlul porcariei respective )...da da, ala cu vacarii. Un subiect tampit, ce mama masii ne tot baga pe gat, ma refer la Hollywood, filme cu gay? Plus ca e al 3-lea rahat nominalizat la Oscar, pe langa "muntele cu gay" si Milk.

Vezi ca ai uitat de A Single Man, Chloe, Vicky Cristina Barcelona, Mysterious Skin, I Love You, Philip Morris....

Asa vorbesti de parca filmele cu persoane atrase de altele de acelasi sex e ceva nou la Hollywood. My Beautiful Laundrette e din anii 80 de ex, la fel ca multe alte filme care trateaza aceasta tema....
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 27 Feb 2011 at 00:08.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2011, 09:11   #7
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Faceam referinta la ultimii 4-5 ani...la filmele care au avut pretentii si nominalizari la Oscar.
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2011, 13:57   #8
KrissKringle
Senior
 
KrissKringle
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 134
Medicate nimeni nu-ti baga nimic pe gat ca doar nu esti fortat sa le vezi si de ce te-ai mai uitat la ele daca ai o atitudine homofoba?
KrissKringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2011, 18:36   #9
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Am vrut sa vizionez toate filmele nominalizate la Oscar...intr-adevar nimeni nu le-a bagat pe gat...doar ca m-am saturat sa fie nominalizate filme cu un subiect de tot rahatul, mai ales cele care prezinta un subiect despre gay.
Au scos filme precum Shutter Island ca sa introduca porcaria asta in finala Oscarurilor, bullcrap!
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2011, 19:16   #10
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
Nu e vorba daca esti homofob sau nu, e vorba despre calitatea filmelor. Atata timp cat ele sunt inferioare altora, nu este normal sa fie nominalizate doar pentru ca subiectul ii ajuta pe americani sa para mai "politically correct". Este vorba de o strategie PR si nu e corect asa.
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2011, 22:28   #11
KrissKringle
Senior
 
KrissKringle
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 134
Ba e exact vorba de homofobie din moment ce Medicate a spus ca s-a saturat de filme care prezinta un subiect despre gay.Ai vrut sa te uiti la toate filmele nominalizate la oscar..buun dar stiai ca filmele respective sunt despre gay deci nu inteleg cum puteau sa-ti placa filmele din moment ce clar nu esti de acord cu homosexualitatea,adica erai hotarat dinainte sa le vezi ca sunt porcarii.Incearca sa te uiti la filme despre subiecte cu care nu esti de acord cu o minte deschisa daca vrei sa iti placa sau macar sa le respecti.Cat despre calitatea lui Brokeback mountain sau Milk nu cred ca se pune problema tinand cont ca filmele au procentaje ridicate pe toate site-urile de critici si au fost apreciate pe plan mondial.Cat despre The kids are all right pot sa zic ca a fost un film bun spre foarte bun dar finalul parca a fost cam lenes din ce-mi aduc eu aminte lasand povestea cu tatal natural in pom.Dupa parerea mea nu prea a fost material de oscar Winter's bone,a fost bun dar nu indeajuns de bun ca sa fie nominalizat la best picture in dauna lui Shutter island.

Last edited by KrissKringle : 02 Mar 2011 at 22:32.
KrissKringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2011, 22:44   #12
loud.rocks
Guru
 
loud.rocks
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 302
Si mie mi-a placut surprinzator de mult filmul (desi il desconsiderasem initial si cu siguranta l-as fi ocolit daca nu era nominalizat la Best Picture). Acting foarte bun, scenariu la fel.. nu stiu exact daca este o comedie cu parti dramatice sau o drama cu parti comice . Aduce destul de mult a Woody Allen (sau cel putin a Vicky Cristina Barcelona).

Un film bun care probabil nu va ramane la fel de underrated pe viitor (am observat ca a intrat deja in topul celor de la TSPDT.

7.5/10

Last edited by loud.rocks : 01 May 2015 at 22:48.
loud.rocks is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2011, 01:11   #13
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by KrissKringle:
Ba e exact vorba de homofobie din moment ce Medicate a spus ca s-a saturat de filme care prezinta un subiect despre gay.Ai vrut sa te uiti la toate filmele nominalizate la oscar..buun dar stiai ca filmele respective sunt despre gay deci nu inteleg cum puteau sa-ti placa filmele din moment ce clar nu esti de acord cu homosexualitatea,adica erai hotarat dinainte sa le vezi ca sunt porcarii.Incearca sa te uiti la filme despre subiecte cu care nu esti de acord cu o minte deschisa daca vrei sa iti placa sau macar sa le respecti.Cat despre calitatea lui Brokeback mountain sau Milk nu cred ca se pune problema tinand cont ca filmele au procentaje ridicate pe toate site-urile de critici si au fost apreciate pe plan mondial.Cat despre The kids are all right pot sa zic ca a fost un film bun spre foarte bun dar finalul parca a fost cam lenes din ce-mi aduc eu aminte lasand povestea cu tatal natural in pom.Dupa parerea mea nu prea a fost material de oscar Winter's bone,a fost bun dar nu indeajuns de bun ca sa fie nominalizat la best picture in dauna lui Shutter island.
Mie Winter's Bone mi s-a parut una din cele mai zdravene realizari de anul trecut, total meritat locsorul printre nominalizati. Daca tot vreti sa gasiti un tap ispasitor, luati-l mai bine pe Toy Story 3.
Cat despre finalul din The Kids Are All Right, pe mine m-a amuzat cat de cat. Se descotoresc de tatal natural la fel de repede cum au fi facut rost de el,pentru ca in fond, in film este vorba despre familia lor si nu prea e loc de intrusi. Personajul lui Mark Ruffalo era doar un element perturbator si pana la urma, unul destul de demn de mila. Nu mi se pare intamplator faptul ca ultima secventa in care apare este cea in care ele se uita la el pe geam, iar el e singur in strada.

Last edited by miercuri : 03 Mar 2011 at 01:13.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2011, 04:23   #14
KrissKringle
Senior
 
KrissKringle
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 134
N-am zis ca n-a fost bun Winter's bone dar a fost prea molcom pentru gustul meu si mi s-a parut prea de tot sa fie nominalizat la best picture.Multi au laudat-o pe Jennifer Lawrence care a jucat bine nu extraordinar dar in schimb John Hawkes a fost fantastic,deci omul reusise sa ma convinga ca e un redneck 100%..Despre finalul din The kids are all right pot sa zic ca nu mi-a placut felul in care au rezolvat-o.Copiii au vrut sa-si cunoasca tatal natural si ajung sa-l placa iar una din mame are o aventura cu el ca intr-un final sa-l respinga si sa-si continue viata .Din moment ce iei niste decizii trebuie sa suferi si consecintele nu?Copiii s-au dus la el nu invers.Au ales sa-l ignore intr-un final,lucru care nu prea da dovada de caracter ci mai mult de infantilism iar ceva imi spune ca dupa experienta "neplacuta" nici Jules nu mai stia ce orientare sexuala avea.A ales mai mult din comoditate si siguranta.De ce Toy story 3?Pentru ca e animatie?
KrissKringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2011, 08:38   #15
Medicate
Psychosocial
 
Medicate
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 2,156
Legat de ce ai scris un pic mai sus ... as dori sa-ti spun ca nu stiam cu ce se mananca The Kids are all right , l-am vizionat in totala nestire de subiect si dintre toate celelalte asta a fost clar, nu sunt singurul cu aceasta opinie, catastrofa de anul asta de la Oscar!
__________________
"Hey, Pip! You smoke too much !"
Medicate is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2011, 15:37   #16
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Ctastrofa, lol.

@KirssKringle - mie mi se pare ca au procedat cum ar fi procedat orice familie normala. Nu stiu cate familii mai pastreaza prin preajma lor pe fostul amant al partenerului infidel, dupa ce impasul a fost depasit.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2011, 20:57   #17
FlorinMovieFreak
Veteran
 
FlorinMovieFreak
 
Join Date: Mar 2011
Location: BU***ESTI
Posts: 176
E super caterinca filmu' .. are tot ce-ti trebuie ..
__________________
I don't design clothes .. I design dreams ..
FlorinMovieFreak is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2011, 07:34   #18
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Moody:
. Personal cred ca a fost nominalizat la Oscar doar pentru ca abordeaza subiectul "gay".

Daca au facut-o doar pentru asta sunt binisor fraieri - pentru ca filmul e destul de ... subversiv nu neaparat la adresa homosexualitatii cit a unui anumit gen de atitudine existenta ( cam cea mai "de substanta" replica e cea cu "You're fucking straight now ??" - care in fond arata o intoleranta destul de serioasa existenta si "din sens invers" etc ).

Probabil au fost alte motive - mai prozaice pentru nominalizare pentru ca filmul e asa ... slabut si inodor, incolor etc
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2011, 16:20   #19
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Originally Posted by Coshava:
pentru ca filmul e asa ... slabut si inodor, incolor etc

Sunt perfect de acord. În plus am observat că în ultima vreme filmele nu mai au un sfârşit interesant care să te facă să spui "aşa da!". Rezişti unui film cu greu ca la final să îţi dai o palmă peste cap şi să exclami "ce a mai fost şi asta?!"
Aş aminti aici şi The Ghost Writer.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells