Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Oct 2009, 13:40   #1
rm_cristian
Junior
 
rm_cristian
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 65
"Paranormal Activity"

Se face mare caz pentru acest film....voi ce ziceti?

Eu unul abia astept sa il vad!

http://www.imdb.com/title/tt1179904/

Trailer aici: http://www.youtube.com/watch?v=F_UxLEqd074
rm_cristian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2009, 14:09   #2
Zatoichi
Junior
 
Zatoichi
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 72
Toata lumea il compara cu Blair Witch Project,care pentru mine a fost o adevarata dezamagire.Sper ca acesta sa fie mai bun,caci in mod sigur o sa incerc sa-l vad.
Zatoichi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2009, 15:02   #3
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Este comparat cu BWP pentru ca a fost facut cu bani putini si a avut incasari mari la premiera in cinematografe.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2009, 15:33   #4
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
si pentru ca e realizat in stilul self-shot...legat de filmul asta, din ce-am vazut in trailer, e vorba de o camera de filmat fixata pe un trepied
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2009, 01:00   #5
TheNewBlack
Junior
 
TheNewBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
pe imdb figureaza din 2007, dar nu il gasesc. nu a aparut in cinema sau cum?
TheNewBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2009, 07:46   #6
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
aia e varianta buna

a aparut in 2007, insa mai intai in cadrul unor festivaluri...abia acum incepe sa fie distribuit in cinema-uri worldwide
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2009, 15:56   #7
marcusARCUS
Guru
 
marcusARCUS
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 948
Da este un pic dupa Blair Witch Project unpic dar BWP este dupa Cannibal Holocaust(1980).
Ciclul:
Cannibal Holocaust->Blair Witch Project->Paranormal Activity
__________________
In the event that you find some certain sequences or ideas confusing,please bare in mind,that this is your fault,not ours.You will need to see the picture again and again,until you understand everything.Turn.
marcusARCUS is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Oct 2009, 21:41   #8
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Se pare ca vom avea de a face cu un horror ce ne va ridica parul in cap(sau din alte parti).

http://www.cinemagia.ro/stiri/parano...mpurile-13700/
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 09:48   #9
rm_cristian
Junior
 
rm_cristian
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 65
am vazut varianta veche.este la fel dar cu un alt final si sunetele nu sunt chiar asa puternice. mi-a placut a fost ok dar nu cel mai infricosator horror ever.
rm_cristian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Nov 2009, 11:19   #10
cuntss
Junior
 
cuntss
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 47
Se zice ca varianta finalului din cinematografe nu este cea originala a lui Oren Peli, ci ar fi o varianta facuta la idea lui S. Spielberg.
Oricum se gasesc ambele variante pe net.
cuntss is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 14:05   #11
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
vine si in romania pe 8 ianuarie
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 14:27   #12
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
Si pana la urma?...merita sau nu sa te duci sa`l vezi?
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 14:50   #13
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
merita, dar e mai eficient daca-l vezi acasa
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 15:09   #14
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Eu am inceput sa-l vad,dar datorita unora care il face cel mai scary movie , l-am oprit dupa prima noapte,cea in care nu s-a intamplat nimic. O sa ma uit la el cand o sa fiu plictisit sa vad daca ma mai seprie vreoleaca.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2009, 08:23   #15
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
"Paranormal Activity"

Un horror în adevaratul inteles al cuvîntului

Am încercat să creez o atmosferă cît mai potrivită pentru vizionarea filmului, pentru ca efectul să fie garantat. M-am uitat la el „during the graveyard shift” (între 1 şi 3 noaptea) în clădirea muzeului unde lucrez (una dintre cele mai vechi clădiri din oraş, situată într-o zonă destul de izolată, la periferie). Alone. Şi efectul a fost cel aşteptat – it scared the shit out of me. De obicei nu reacţionez în felul ăsta la filmele horror, dar ăsta chiar mi-a dat fiori. Ultima dată cînd m-am simţit aşa a fost cînd am văzut BWP. Şi a fost o senzaţie binevenită, de mult aşteptam un horror care să-şi îndeplinească misiunea cu brio...
De ce funcţionează Paranormal Activity atît de bine? În primul rînd pentru că, la fel ca în cazul BWP, este foarte realistic. Apoi, pentru secvenţele filmate noaptea, de pe trepied, atunci cînd vedem ceea ce eroii nu văd. Chiar şi în prima noapte, cînd practic nu se întîmplă nimic, zgomotul ăla de fond îţi dă fiori. Există cîteva scene aproape insuportabil de privit, atît e de mare tensiunea (vezi scena în care tipa se ridică din pat şi stă acolo pur şi simplu ca o momîie cîteva zeci de minute bune uitîndu-se la tip, ori scena statică în care eroina dispare în coridorul întunecat şi tu poţi doar să-ţi imaginezi ce se întîmplă acolo). O altă asemănare cu BWP o constituie modul în care este orchestrată teroarea. Puţin în primele zile, apoi o doză mai mare, pentru ca în final să ajungi să te temi tu ca spectator să fii martorul a ceea ce ştii dinainte că va fii practic ultima noapte...
Actorii se descurcă foarte bine tocmai pentru că nu „joacă” ci „trăiesc” evenimentele – din nou, realismul despre care vorbeam.
Ceea ce e cel mai important e faptul că Paranormal Activity demonstrează, din nou, faptul că, atunci cînd vorbim de horror, cu adevărat importante în crearea atmosferei filmului sînt tăcerea, aşteptarea şi nu efectele speciale retarde sau sperieturile de 2 lei. Filmul sfidează complet normele Hollywood-ului atunci cînd vine vorba de horror – efecte speciale costisitoare dar fără „efect” ori mişcări ameţitoare de cameră ce nu au nici un sens, toate pentru a masca lipsa de imaginaţie... Cel mai bun exemplu îl avem dacă comparăm un asemenea produs tipic Hollywood-ian, Drag Me To Hell, realizat cu un buget enorm (bănuiesc) şi prezentul film – realizat pe bani puţini dar cu cap. Nu zic că Drag Me To Hell e un film slab, dar pare mic copil pe lîngă Paranormal Activity...
Cei care, de obicei, nu savurează asemenea senzaţii, din tagma celor care au ridiculizat şi BWP, vor considera filmul plictisitor şi neinteresant. Pentru mine însă rămîne cel mai bun horror pe care l-am văzut anul ăsta şi unul dintre filmele horror de top realizate în ultimii ani.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2009, 08:36   #16
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Windom, cum sa privesti filmu' intre 1 si 3 noaptea intr-un muzeu ditamai , singur intr-o zona izolata ?!
Nu as fi facut asta nici daca m-ai fi platit, de obicei ma uit la horror ziua
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2009, 08:49   #17
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Dupa cum spuneam, pentru a savura teroarea in toata maretia ei.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2009, 19:44   #18
TheNewBlack
Junior
 
TheNewBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
bineinteles ca in naivitatea mea am crezut ca este bazat pe fapte reale ))) m-am cam speriat pentru ca mereu am senzatia ca se misca lucruri prin casa noaptea
cea mai tare faza cred ca este cand sta ea in picioare in fata patului ore in sir
TheNewBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 22:25   #19
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Foarte aiurea ,naspa si plictisitor. Nu e nimic horror in film doar o tensiune ca nu sti ce se intampla....Nota 3.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Dec 2009, 09:51   #20
Kourt...
Junior
 
Kourt...
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 43
Originally Posted by Zatoichi:
Toata lumea il compara cu Blair Witch Project,care pentru mine a fost o adevarata dezamagire.Sper ca acesta sa fie mai bun,caci in mod sigur o sa incerc sa-l vad.
Nu am vazut tot filmul Paranormal Activity...m-am uitat decat la niste secvente...dar are intr'adevar lucruri in comun cu Blair Witch Project la prima vedere fiind filmat simplu si in cea mai mare parte aparand imagini de pe camera de supraveghere. Si app...am vazut filmul Blair Witch Project si nu e asa de scary precum insinueaza unii. Sfarsitul e interesant...
Kourt... is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:56.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells