Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 Nov 2009, 18:06   #1
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Giganti cu inclinatii horror

Cand am spus "Giganti' m-am referit la marii cineasti cum ar fi:
Stanley Kubrick,Roman Polanski,etc,etc.
Ideea e sa vedem daca acesti mari regizori au abordat in creatia lor si genul horror.
Go on!
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2009, 13:52   #2
Zatoichi
Junior
 
Zatoichi
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 72
Cred ca mai toti marii regizori au abordat genul.

Kubrick-Shining
Polanski-Repulsion,Rosemary's baby,The ninth gate
Ford Coppola-Dracula
Spielberg-Jaws
Ridley Scott-Alien
Michael Mann-Manhunter
Scorsese-Cape Fear
Lynch-Eraserhead

in plus exista si regizori care au devenit mari in special datorita acestui gen:Carpenter,Romero, Cronenberg
Zatoichi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2009, 14:49   #3
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Cape Fear horror ? De ce ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2009, 20:18   #4
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Ca scrie pe IMDB
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2009, 20:21   #5
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Eu as propune Don't Look Now al lui Roeg, ca daca tot e trecut Spielberg la "giganti", Nicholas Roeg e un "gigant un pic mai mare", chiar daca nu multi il considera a fi...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2009, 20:41   #6
Zatoichi
Junior
 
Zatoichi
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 72
Originally Posted by Windom:
Ca scrie pe IMDB


Bine,nu e el chiar cel mai adevarat horror facut vreodata,dar anumite nuante de film de groaza tot are.

Quote:
Eu as propune Don't Look Now al lui Roeg, ca daca tot e trecut Spielberg la "giganti", Nicholas Roeg e un "gigant un pic mai mare", chiar daca nu multi il considera a fi...

Cum poti spune ca un om atat de celebru si influent ca Spielberg ,cu doua Oscaruri pentru regie,nu e gigant?

A da,si am uitat de "cel mai mare " gigant,Alfred Hitchcock,cu Psycho si The Birds.
Zatoichi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2009, 21:02   #7
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Nu cred ca asta a vrut sa spuna Windom, cum ca nu ar fi gigant ... nu cred ca e genul de om care sa subestimeze valoarea lui Spielberg, sau e?
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2009, 23:18   #8
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Gospin:
Nu cred ca asta a vrut sa spuna Windom, cum ca nu ar fi gigant ... nu cred ca e genul de om care sa subestimeze valoarea lui Spielberg, sau e?

Probabil asta a vrut sa spuna si intr-o anumita masura sunt de acord, dar nu cred ca e locul potrivit pentru discutia asta asa ca ma retrag...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2009, 08:49   #9
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nu stiu daca Spielberg poate fi pus pe un piedestal alaturi de Kubrick sau Bergman, care intr-adevar sint giganti... Spielberg, cu Jaws, a inventat blockbuster-ul si nu stiu daca prin asta a facut un bine celei de-a saptea arte. Mi-a placut foarte mult primul lui film, Duel, dar, sincer, dupa acel film nu m-a mai impresionat. Unele calitati incontestabile le are, clar. Stie sa atinga coarda sensibila a multimilor platitoare de bilet, fiecare film pe care-l scoate face bani la greu si pina la urma asta e ceea ce conteaza la Hollywood. Dar pe mine nu reusesc sa ma atinga asemenea filme. Nu zic ca nu ar avea calitati artistice, dar le lipseste profunzimea ideilor pe care o intilnim la adevaratii giganti. Pe linga asta sint mult prea declarative si te forteaza sa inghiti o anumita ideologie.
Daca vorbim despre forma, despre aspect, despre tehnica, da, Spielgerg e un gigant... Daca vorbim despre suflet, nu cred ca e... E prea rece.
La anul scoate Old Boy, cu Will Smith??? C'mon...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2009, 12:52   #10
Zatoichi
Junior
 
Zatoichi
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 72
Fiecare cu parerile lui.

Sa revenim la giganti:

Robert Wise-The Haunting
William Friedkin-Exorcistul
Richard Donner-The Omen
Howard Hawks-desi nu e creditat ca regizor,se stie ca e omul din spatele clasicului The Thing from Another World
Zatoichi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2009, 16:06   #11
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Si ca tot il dadusem exemplu in primul post pe Roman Polanski sa trecem in revista clasicele si excelentele:

Repulsion - 1965(unde practic descopera un nou talent si anume Catherine Deneuve)
Rosemary's Baby - 1968
The Ninth Gate - 1999

Ultimul e mai mult un thriller,dar avand niste elemente horror merita trecut aici.

Eu il trec aici si pe Tony Scott(care este un mare regizor al filmelor de actiune) cu "The Hunger" din 83'.
In excelentul debut al lui Scott isi fac aparitia Catherine Deneuve,Susan Sarandon si David Bowie.Filmul contine niste secvente foarte incinse + jocul excelent al actorilor completeaza farmecul acestui film.

Si pentru ca tot a pomenit cineva de David Cronenberg as vrea sa adaug si excelentele filme horror cu care acesta s-a facut cunoscut:

Scanners - 1981
Videodrome - 1983
The Dead Zone - 1983
The Fly - 1986
Dead Ringers - 1988
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2010, 21:44   #12
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
pe mine ma enerveaza acee vechi filme japoneze cu cine stie ce mostri uriasi printre care si Godzilla care ar trebui sa fie horror.Un film bun cu giganti ar fi Godzilla al lui Roland deoarece chiar nu se axseaza pe horror si totusi a fost si inca e un super film!
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2010, 01:32   #13
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by vlad4s:
pe mine ma enerveaza acee vechi filme japoneze cu cine stie ce mostri uriasi printre care si Godzilla care ar trebui sa fie horror.Un film bun cu giganti ar fi Godzilla al lui Roland deoarece chiar nu se axseaza pe horror si totusi a fost si inca e un super film!
Micul gigant.
Cred ca inainte de incepe enumerarea, ar fi trebuit sa faceti o lista cu acesti giganti (nu cred ca-s asa de multi), nu de alta, dar am vazut si ceva pigmei strecurati prin listele voastre.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2010, 07:14   #14
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Disciple:
Cand am spus "Giganti' m-am referit la marii cineasti cum ar fi:
Stanley Kubrick,Roman Polanski,etc,etc.
Ideea e sa vedem daca acesti mari regizori au abordat in creatia lor si genul horror.
Go on!

Originally Posted by vlad4s:
pe mine ma enerveaza acee vechi filme japoneze cu cine stie ce mostri uriasi printre care si Godzilla care ar trebui sa fie horror.Un film bun cu giganti ar fi Godzilla al lui Roland deoarece chiar nu se axseaza pe horror si totusi a fost si inca e un super film!

A dat cu virgula.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2010, 19:30   #15
quills
Senior
 
quills
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 80
daca-l considerati pe peter jackson un mare cineast, atunci trebuie si el amintit aici cu horror-urile de pe la inceputurile carierei, in special "braindead", un gore de toata frumusetea.
quills is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2011, 12:31   #16
CosminHorrorMaster
Senior
 
CosminHorrorMaster
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 127
Francis Ford Coppola - Dracula
CosminHorrorMaster is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells