Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Sep 2009, 17:49   #1
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Blood: The Last Vampire [2009]

Ţin să precizez că e posibil să fi strecurat şi nişte spoilere.

Mi s-au părut amuzante două lucruri ce nu ţin chiar de film: în total am fost doi oameni în sala de cinema, iar titlul filmului a fost scris aiurea, adică: Blodd, ultimul vampir. Apropo de titlu nu mi se pare prea nimerit. După titlul altceva mă aşteptam să văd. Interesantă totuşi viziunea asupra vampirilor, fără dinţi ascuţiţi şi frică de lumină [clişeu ce devine cam expirat, de altfel]. Totuşi m-a depăşit ideea cu picurii de sudoare.

Nu am văzut animaţia din 2000, dar mi-a trezit interesul... posibil să o văd curând.
Filmul începe cu o mică povestioară: ni se spune cum Onigen demonul cel mai demon l-a omorât pe cel ce putea să le oprească dominaţia. Era clar că cineva e pe urmele demonului şi vrea să îl răzbune pe cel ucis. Astfel întâlnim o adolescentă, deloc inocentă şi nu prea umană. Se pare că este ultima soluţie de a-l prinde pe acest Onigen, ea vrând să îşi răzbune tatăl. Acţiunea se petrece în Tokyo, 1970. Tânăra, pe numele ei Saya este adusă într-o şcoală de către o agenţie a guvernului pentru a depista dacă sunt demoni. Partea cu guvernul m-a enervat. [Americanii ştiu totul, dar se folosesc de alţii că să le rezolve problemele.] Revenind... astfel Saya o va cunoaşte pe Alice, pe care de altfel o şi salvează de la un adevărat măcel. Nu mi s-a părut deloc explicabil momentul când aceasta din urmă fuge de acasă pentru a afla ce s-a întâmplat de fapt. Se presupune că e şocată din cauza a ceea ce a văzut.

Momentele tensionate au fost bine dozate, iar coloana sonoră din timpul lor de apreciat. Precizia mişcărilor, picăturile de sânge calculate şi efectul vizual au făcut ca luptele să fie scenele mele preferate din film. În acele clipe nu mă mai gândeam că e prea de tot sau că nu are cum să facă asta. Iar vărsările de sânge nu au fost dezgustătoare, cum credeam la început. Totuşi la ultima luptă când se întâlneşte cu Onigen mă aşteptam la mai mult... tocmai pentru că bătăile dinainte au fost cu mult mai atractive. Totodată mi s-a părut uşor sec cum s-a terminat lupta.

Au fost câteva momente în care chiar aş fi spus că mă uit la o animaţie sau şi mai bine la benzi de desene animate. Nu ştiu dacă e de bine sau de rău, dar mi-au plăcut.

Sfârşitul filmului chiar a fost pe gustul meu... mă săturasem ca pe tot parcursul filmului să fie o agitaţie de nedescris, iar finalul să fie exagerat de sec [vezi Taking of Pelham 123 sau Knowing].

Se pare că locaţiile filmărilor au fost câteva locuri din China şi câteva din Argentina. Chiar speram ca locurile pe care le-am văzut să nu fie toate doar un ecran verde. Într-adevăr regiuni deosebite.

Cât despre trailer... mi s-a părut cam slăbuţ şi că dezvăluie cam mult.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.

Last edited by vave : 22 Sep 2009 at 21:09.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 21:18   #2
vave
cu v mic
 
vave
 
Join Date: Oct 2008
Location: Claudiopolis
Posts: 2,435
Tocmai ce am văzut şi animaţia de care spuneam.

Slăbuţă... chiar mă aştepam să fie mai interesantă. E mai uşor totuşi să înţelegi despre ce e vorba din animaţie [tocmai pentru că este totul mult mai simplu]. În film au complicat cu mult povestea [lucru de altfel normal], dar îmi place cum le-a reuşit. Oricum ar fi, adevărul e că au luat câteva secvenţe bune din animaţie.
Acum că m-am lămurit care era faza cu animaţia, pot spune că filmul este chiar reuşit. Chiar au transformat povestea în ceva captivant.
__________________
E prea clişeic să spui că e clişeic.
vave is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2009, 12:11   #3
freackboy
Veteran
 
freackboy
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 162
Nu cred ca exista persoana care sa-i placa acest film
__________________
Life stinks if you don't have fun
freackboy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2009, 12:19   #4
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Deci eu abia astept sa vad acest film, mi s-a parut fenomenal trailerul, si ma tot chinui sa ajung sa-l vad dar nimeni nu se arata interesat de acest film, nu stiu de ce. Mai mult decat atat, sunt sigura ca e foarte bun!
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2009, 13:08   #5
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Nu am vazut animatia dupa care a fost facut, dar din cate am inteles nici filmul animat nu e prea reusit. In schimb am vazut seria anime facuta dupa film (adica ala anime) si mi s-a parut o poveste interesanta, nu cine stie ce, dar interesanta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2009, 14:46   #6
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Illo:Hai la cinema...Ca si asa nu am cu cine sa merg.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2009, 16:49   #7
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
e bunicel. dacă vreţi efecte speciale profi şi bătăi aveţi ce vedea. mult mai rafinat decît majoritatea de acest gen. e serie B, nu-l priviţi ca altceva.
sunt fan al actriţei principale (coreeanca Gianna Jun). de asta am mers să-l văd. am văzut toate filmele cu ea. poate e cel mai comercial în care a jucat, dar ea nu m-a dezamăgit.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Sep 2009, 21:22   #8
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Disciple:
Illo:Hai la cinema...Ca si asa nu am cu cine sa merg.

Hai, cand? Hai vbim pe pm.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells