Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Star-uri

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jun 2009, 16:32   #1
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Unhappy Peter Falk - Alzheimer...

Boala i-a sters toate amintirile

-- O lume intreaga il cunoaste drept Columbo, detectivul in haine ponosite, aparent absent, dar care ascunde, sub acest aspect derutant, o minte brici, capabila sa descalceasca pana si cele mai complicate cazuri de crima. Dar interpretul celebrului personaj de televiziune, Peter Falk, nu-si aminteste astazi de Columbo. De altfel, trecutul este in prezent ca si inexistent pentru indragitul actor. In varsta de 81 de ani, Falk sufera de o forma avansata de Alzheimer, responsabila de aceasta uitare involuntara, dupa cum a precizat medicul personal al actorului.

Aceste detalii au fost furnizate, zilele trecute, cu prilejul procesului intentat de una din fiicele lui Falk din prima casatorie, care, invocand starea grava de sanatate a tatalui sau, solicita preluarea afacerilor acestuia, dar si acordarea dreptului de a-l ingriji. Intentia fiicei a fost insa blocata de Shera, sotia lui Falk de peste 30 de ani. Intre cele doua a inceput o batalie crancena a carei miza pare sa fie mai degraba o avere substantiala.
Catherine Falk, in varsta de 38 de ani, s-a plans in fata judecatorului ca nici macar nu i se permite sa-si viziteze tatal de cand starea lui de sanatate s-a inrautatit. Fiica a povestit, de asemenea, cum mama sa vitrega ii ridiculizeaza tatal si cum i-a trantit usa-n nas din dorinta de a detine controlul absolut cand a realizat ca boala l-a transformat pe Falk intr-o persoana dependenta de cei din jur. In replica, Shera Falk a precizat ca sotul sau si Catherine nu au fost niciodata deosebit de apropiati, ba dimpotriva. Spusele sotiei in varsta de 69 de ani au fost intarite si prin prezentarea unor fragmente din jurnalul personal in care actorul descria relatia tensionata cu fiica sa. "Pur si simplu nu era in niciun fel de relatii cu ea. Nu a existat nici macar o singura intalnire in care cei doi sa nu se ia la cearta. La un moment dat chiar am inceput sa ma intreb care erau motivele pentru care ea incepuse sa ne viziteze din ce in ce mai des", a precizat doamna Falk in fata instantei.


30 de minute

Catherine a recunoscut ca relatia cu tatal sau s-a deteriorat in momentul in care l-a actionat in judecata pentru a-l forta sa-i plateasca studiile universitare. "Dar ulterior am hotarat sa dam uitarii acea perioada nefericita din viata noastra", mai spune Catherine. Drept dovada, avocatul sau a prezentat vederi si telegrame pe care Falk i le trimisese in copilarie si care ar fi intarit faptul ca relatia lor era mult mai apropiata decat este dispusa sa admita mama vitrega. Dar probele fiicei nu au impresionat prea tare instanta unui tribunal din Los Angeles, care i-a acordat, in cele din urma, dreptul la o vizita lunara cu o durata de maxim 30 de minute. Intalnirea tata-fiica este aproape inutila, spun medicii, pentru ca oricum Falk va uita de ea la scurt timp.
Potrivit dosarului medical, starea de sanatate a lui Peter Falk s-a agravat dupa o serie de operatii dentare la care a fost supus la sfarsitul lui 2007. Dr Stephen Read spune insa ca nu este foarte clar daca deteriorarea mintala a lui Falk este un efect al anesteziilor sau o reactie secundara a acelor operatii. Problemele de sanatate s-au agravat din nou, in iunie 2008, dupa ce actorul a suferit o interventie chirurgicala la sold.
Read a precizat, totodata, ca Falk habar nu mai are ca a interpretat, din 1968 pana in 2003, rolul detectivului Columbo care i-a adus patru premii Emmy, dar nici ca a fost nominalizat de doua ori la premiile Oscar pentru rolurile secundare din "Murder Inc"(1960) si "Pocketful of Miracles"(1961). Instanta a mai hotarat ca actorul sa ramana in continuare in ingrijirea sotiei, asa cum insusi Falk solicitase in 2005 cand era in deplinatatea facultatilor mintale.

Camelia CIOBANU

http://www.ziua.ro/display.php?data=...ord=Peter+Falk
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2009, 23:15   #2
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Pitbull:
Intalnirea tata-fiica este aproape inutila, spun medicii, pentru ca oricum Falk va uita de ea la scurt timp.

O fi inutila pentru el, dar pentru ea este utila, daca il viziteaza din dragoste.

Este trist daca vor incepe sa se lupte pentru averea lui cat este inca in viata [si nu numai cat traieste]. Pacat ca lumea a devenit asa de lacoma si insensibila.

Imi pare rau pentru el, il indrageam foarte tare.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2009, 14:06   #3
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by corinka:
Originally Posted by Pitbull:
Intalnirea tata-fiica este aproape inutila, spun medicii, pentru ca oricum Falk va uita de ea la scurt timp.

O fi inutila pentru el, dar pentru ea este utila, daca il viziteaza din dragoste.

Este trist daca vor incepe sa se lupte pentru averea lui cat este inca in viata [si nu numai cat traieste]. Pacat ca lumea a devenit asa de lacoma si insensibila.

Imi pare rau pentru el, il indrageam foarte tare.
De acord cu corinka !
Pacat ca a demonstrat in nenumarate randuri ca este un mare actor .. da' acum sincer la 81 de ani nu prea mai avea ce arata ...
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2009, 16:17   #4
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Da trist, si Terry Pratchett are Alzheimer.
Cred cu mult mai ingrozitor pentru cei care sunt scriitori, actori, regizori etc.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 11:46   #5
Anita
Junior
 
Anita
 
Join Date: Oct 2008
Location: Bucuresti
Posts: 52
cu adevarat trist si regretabil . Din pacate mai mult interesati de realizarile lor profesionale uitam ca si actorii au suferintele lor.
Am avut un viu exemplu cand l-am vazut pe actorul Michael J Fox (care stiu ca sufera de boala Parkinson) interpretand in serialul "Scrubs" - Stagiarii rolul unui medic (Dr Kevin Casey) constient ca sufera de un sindrom care il facea sa repete fiecare miscare cat de simpla de zeci de ori. Dar asta nu l-a oprit sa devina unul dintre cei mai buni medici.
Paralelismul nu mi s-a parut intamplator, dar am realizat tragismul personal reflectat de personajul interpretat.
__________________
"Shadows and dust"
Anita is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 23:37   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Comparatia este relevantä si sub alt aspect - întâmplätor, am tradus cärti si despre Alzheimer, si despre Parkinson, deci vorbesc în cunostintä de cauzä:

Parkinsonul este una dintre acele boli incurabile care, silindu-te sä treci prin proba de foc, îti pun la încercare umanitatea. Michael J. Fox s-a "regäsit pe sine", îmbolnävindu-se - si, ulterior, munca la fundatia lui de ajutorare a bolnavilor i-a îmbogätit viata cu un nou sens.
Alzheimer, din päcate, e färä iesire pe toate planurile... Nu i se poate gäsi nici un avantaj relativ, de genul "în tot räul e si un bine"... Viata bolnavilor e cumplitä nu numai fiindcä degradarea progresivä se produce la nivel intelectual, ci si din cauza acceselor de panicä, angoasä si teroare cauzate de uitarea acelor repere care ne definesc certitudinile... (Am un bun prieten, si o bunä prietenä, ale cäror mame au Alzheimer; aud de la ei lucruri greu de suportat.)

Mä gândesc încontinuu la Peter Falk, la rafinamentul lui Columbo, la inteligenta si cäldura lui... Faptul cä el încä mai träieste, dar a pierdut din memorie aceastä comoarä a trecutului e de neconceput...

Last edited by Pitbull : 09 Jun 2009 at 23:39.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 11:57   #7
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Da, sunt detalii la care lumea nu se gandeste, daca nu au un caz in familie. Toti cred ca uiti chipurile celor deagi si gata! Numai ca boala degradeaza teribil omul. Uiti nu numai chipuri, ci chiar si ca trebuie sa mergi la toaleta!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:14.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells