Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jul 2008, 20:12   #1
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
"Carol I"

Filmãrile la Carol încep pe 4 august

Luni, 14 Iulie 2008 (Cancan)

Regizorul Sergiu Nicolaescu a dezvãluit cã în casa mamei sale a locuit pentru o perioadã Ecaterina Teodoroiu, prima femeie sublocotenent al armatei române- "ªi în film m-am bazat pe povestirile mamei mele care a locuit cu ea. Aºa am construit rolul", a spus Sergiu Nicolaescu, care va începe, pe data de 4 august, filmarile peliculei "Carol", în care se pare ca a fost distribuitã ºi Simona Patruleasa, prezentatoarea ºtirilor sportive de la Antena 1.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2008, 21:11   #2
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
chiar sunt curios...pashpix...
tu esti un fan al lui sergiu nicolaescu?
vad ca ai o apetenta deosebita in privinta a tot ce face acesta..
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2008, 22:51   #3
Planmaker
Veteran
 
Planmaker
 
Join Date: Apr 2007
Location: a not-so-very-pleasant place
Posts: 179
Send a message via Yahoo to Planmaker
Doamne apara-ne! :? :o
Planmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 19:15   #4
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Îmi plac foarte mult câteva dintre filmele lui Sergiu Nicolaescu, adicã toate cele difuzate de Adevãrul ºi altele, cum ar fi Osânda, dar în egalã mãsurã mã intereseazã ºi celelalte filme româneºti. În ultima vreme, am postat informaþii despre Pistruiatul, Portretul luptãtorului la tinereþe, Nuntã în Basarabia, premii, festivaluri, pe care însã nu vrei sã le observi...
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jul 2008, 19:47   #5
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
am observat si celelalte postari ale tale, dar, totusi, 80% dintre ele fac referire la sergiu nicolaescu...
bineinteles, nu e nimic de blamat in lucrul acesta...eram doar curios.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 21:03   #6
Ghostface
Novice
 
Ghostface
 
Join Date: May 2005
Location: Above the clouds
Posts: 11
Va salut domnule Nicolaescu! Nu stiam ca le aveti cu forumurile. :lol: Senzational filmul dvs difuzat azi pe Procinema, Viraj periculos.
__________________
Above the crowds,above the clouds
Ghostface is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2008, 21:04   #7
Suspect de bizar
Guru
 
Suspect de bizar
 
Join Date: Feb 2008
Location: În stânga ta.
Posts: 1,177
Originally Posted by Ghostface:
Va salut domnule Nicolaescu! Nu stiam ca le aveti cu forumurile. :lol: Senzational filmul dvs difuzat azi pe Procinema, Viraj periculos.
Ai halucinatzii,undei Nicolaescu k nul vad.
Suspect de bizar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jul 2008, 21:46   #8
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Yote-l:
http://www.cinemagia.ro/forum/profil...2&wnd=_default
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2008, 10:00   #9
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Simona Pãtruleasa pusã pe fãraº de Sergiu Nicolaescu (ATAC)

Au mai rãmas doar câteva zile pânã vor începe filmãrile pentru noul film „Carol I” al lui Sergiu Nicolaescu, iar rolul principal al Reginei Maria este încã vacant.
Deºi iniþial, prezentatoarea ºtirilor din sport de la Antena 1, Simona Pãtruleasa a fost aleasã de regizor, se pare cã cei de la Media Pro, trustul care va prelua filmul se opun distribuþiei. Ei susþin însã contrariul afirmând sã ºtirista de la Antenã a jucat ºi în Supravieþuitorul fãrã sã fie nicio problemã. Dar, Sergiu Nicolaescu este cel care susþine cã existã probleme între cele douã trusturi, acesta fiind ºi motivul pentru care Simona nu ºi-a semnat încã contractul pentru rolul principal în documentarul Carol I.
Cu toate cã aceste discuþii o vizeazã direct, Simona Pãtruleasa care pare sã fie mult prea ocupatã cu viaþa personalã, habar nu are ºi aºteaptã sã fie chematã la filmãri, ea ºtiind cã rolul îi aparþine chiar dacã Sergiu Nicolaescu se gândeºte deja la o înlocuitoare.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2008, 10:07   #10
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
of,
si Casa Regala e atacata de Sergiu Nicolaescu!....

:hmm:
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2008, 17:35   #11
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Patruleasa va fi regina, pana la urma (Cancan)

In ciuda speculatiilor conform carora producatorul filmului "Carol I", regizat de Sergiu Nicolaescu, nu o doreste pe Simona Patruleasa in distributie, bruneta de la pupitrul stirilor sportive stie ca inca este in carti.
"Am obtinut rolul reginei Maria si nu m-a contactat nimeni sa ma anunte altceva. Mai mult, am fost informata ca in toamna vor incepe filmarile", a declarat Simona pentru Cancan. Vedeta Antenei 1 si-a dedicat cea mai mare parte a vacantei, care tocmai s-a incheiat, pregatirii rolului.
"Am imprumutat o gramada de carti cu continut istoric in care exista informatii despre viata si personalitatea reginei Maria. Majoritatea serilor mi le-am petrecut lecturand", sustine Patruleasa. Chiar daca se afla la al doilea rol de cinema, de data asta, unul principal, brunetei nici nu-i trece prin cap sa urmeze o scoala sau macar un curs de actorie. "Daca mai aveam 18 ani poate ma apucam de studiat cinematografia. Acum e prea tarziu", marturiseste ea.
In ciuda acestui fapt, Simona Patruleasa nu se va opri aici cu joaca. Daca dupa acest film va mai primi vreo oferta pe gustul ei, o va accepta fara sa ezite.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2008, 18:36   #12
Ghostface
Novice
 
Ghostface
 
Join Date: May 2005
Location: Above the clouds
Posts: 11
Ultima replica a regelui pe patul de moarte va fi cred "Un fleac. M-au ciuruit!", atunci cand isi va exprima nemultumirea fata de intrarea romanilor in razboi contra germanilor.
__________________
Above the crowds,above the clouds
Ghostface is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2008, 18:38   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nope - va fi: "Nu stiam cä doare-asa..." :hmm:... Pa-ba-ba-BAMMM!!!!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2008, 09:41   #14
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Casa Regala nu o vrea pe Simona Patruleasa in rolul Reginei Maria si Sergiu Nicolaescu o inlocuieste cu actrita Andreea Macelaru Sofron (sotia lui Crist Sofron, pentru cine nu stie). Foarte Bine! In primul rand Andreea este actrita profesionista (angajata a Teatrului Nottara). Eu nu sint de acord cu distribuirea in filme a unor vedete TV. Actoria e o profesie care cere niste calitati native si o pregatire speciala
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2008, 11:33   #15
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Esec. Crainica sportiva a Antenei a ratat in mod spectaculos, in ultima zi de casting, rolul Reginei Maria, surse din showbiz sustinand ca la mijloc ar fi mana Casei Regale, care a protestat discret fata de alegerea acesteia


Bogdan Tiberiu Iacob (CANCAN)

Dupa ce ziarul nostru v-a informat in exclusivitate ca Simona Patruleasa o va interpreta pe Regina Maria, ea fost inlocuita cu actrita Andreea Sofron, in ultima clipa, din schema distributiei filmului "Carol l", regizat de Sergiu Nicolaescu.
Acesta a declarat, ieri, ziarului nostru ca nu el a decis schimbarea, si ca, oficial, motivul a fost acela ca Patruleasa nu are ochii albastri, precum Maria. El a recunoscut, insa, ca au existat anumite "interventii" in favoarea inlocuirii, fara a da detalii. Potrivit unor surse din mediul artistic, se spune ca inclusiv Casa Regala a Romaniei ar fi intervenit, discret, pentru ca rolul sa fie oferit unei persoane cu o mai mare prestanta. Contactat recent de cotidianul nostru pe tema oportunitatii distribuirii Simonei in rolul legendarei regine, printul Radu Duda s-a aratat iritat de subiect si a refuzat comentariile oficiale.
De altfel, Sergiu Nicolaescu a mai avut unele probleme cu familia regala si acum mai bine de un deceniu, cand a realizat filmul "Oglinda", pe care Regele a refuzat sa il vada pana la capat, iar Corneliu Coposu a criticat imaginea frivola care ii fusese creionata de catre actorul ales, Adrian Valcu. "Regele Mihai nici macar nu fuma, ori, in film, actorul fumeaza non-stop", a spus Seniorul.
Peste ani, Nicolaescu se apara insa: "Stiu sigur ca Mihai fuma 5 tigari pe zi". Revenind la pelicula actuala, el mai spune ca scenariul a suferit anumite modificari in ultima perioada, iar rolul Mariei a devenit unul mult mai amplu: "Ar fi putut fi o palarie prea mare pentru Patruleasa", mai spune el.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Aug 2008, 14:56   #16
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Sergiu Nicolaescu il va interpreta pe Carol I in docu-drama care se ocupa de ultimele luni din viata regelui

de Iulia Blaga HotNews.ro

La sfarsitul castingului care a durat trei luni, regizorul a fost convins ca doar actrita Teatrului Bulandra o poate juca pe regina. La casting s-au prezentat foarte multe actrite mai cunoscute sau mai necunoscute, printre care Ilinca Goia, Manuela Harabor si Simona Patruleasa.
“M-am hotarat cu doar cateva zile inainte sa incep filmarile, pentru ca am vrut sa vad cat mai multe actrite. Am ales-o pe Andreea pentru ca a dat cea mai buna proba si pentru ca privirea ei mi-a amintit de cea a Reginei Maria din fotografii”, marturiseste Sergiu Nicolaescu, citat de un comunicat MediaPro.
Filmarile incep in saptamana care urmeaza si se vor desfasura timp de 14 zile la Sinaia. Imaginea va fi asigurata de Viorel Sergovici Jr., iar din distributie mai fac parte, printre altii, Razvan Vasilescu, Cristian Motiu si Geo Dobre.

Rolul lui Carol I va fi interpretat de Sergiu Nicolaescu.

Filmul e o docu-drama si se ocupa de ultimele luni din viata regelui, precum si de controversa acestuia cu membrii guvernului pe tema aliatilor, odata cu izbucnirea primului Razboi Mondial.
“Carol I” a castigat finantare la concursul organizat in 2006 de Centrul National al Cinematografiei si este produs de MediaPro Pictures. Durata lui va fi de 90 de minute. Filmul e destinat micului ecran, dar e posibil sa fie distribuit si in sali. Pe langa secventele filmate cu actori, el va folosi si imagini de epoca.
Sergiu Nicolaescu l-a mai interpretat pe Carol I in filmul “Pentru patrie”, realizat tot de el in 1977.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2008, 15:50   #17
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Narcisisme in serie: "Supravietuitorul" se crede si Carol I

Ivana Vlad (Realitatea Romaneasca)

Dupa ce a mai dat o mostra de maxima incantare de sine, cu narcisistul "Supravietuitorul", veteranul polimorf Sergiu Nicolaescu a cazut prada unui nou extaz: acesta va interpreta rolul titular, cel al regelui Carol I, in viitoarea, dar desigur nu ultima sa productie, un documentar biografic inspirat de viata regelui neamt care a schimbat destinul Romaniei spre sfarsitul secolului XIX.
De amintit ca "Supravietuitorul", un film comercial iesit pe piata in primavara acestui an si care abunda in vedete planturoase cu pretentii de actrite precum Simona Patruleasa, Ileana Lazariuc sau Cristina Rus, este in fapt o pelicula autoreferentiala in care "nemuritorul" Nicolaescu se reprezinta pe sine sub chipul comisarului Moldovan, in cabotina ipostaza de "martir" al represiunii comuniste.
In ceea ce priveste viitorul documentar "Carol I", acesta aduce in prim-plan ultimele luni din viata regelui si controversa dintre acesta si membrii guvernului pe tema aliatilor Romaniei, o data cu izbucnirea Primului Razboi Mondial. Lungmetrajul, produs de MediaPro Pictures, este unul din proiectele castigatoare in sesiunea din 2006 a concursului CNC, la sectiunea documentar. Suma alocata acestui documentar in urma concursului a fost de 195.000 de lei.
Pentru rolul Reginei Maria, "nemuritorul" a facut o alta alegere bizara, dupa un casting care a durat trei luni: actrita Andreea Sofron. Regizorul a recunoscut ca a luat decizia in ultima zi de casting: "M-am hotarat cu doar cateva zile inainte sa incep filmarile, pentru ca am vrut sa vad cat mai multe actrite. Am ales-o pe Andreea pentru ca a dat cea mai buna proba si pentru ca privirea ei mi-a amintit de cea a Reginei Maria din fotografii". Cunoscuta publicului roman pentru rolurile din seriale de televiziune precum "Vocea inimii" si "Nimeni nu-i perfect", Andreea Sofron se afla la prima colaborare cu Sergiu Nicolaescu. Sotul ei si in acelasi timp coleg la Teatrul Nottara, Cristian Sofron, este, la randul sau, unul dintre actorii descoperiti de Nicolaescu, devenit in scurt timp si unul dintre artistii preferati ai regizorului, care l-a distribuit in filme din perioada sa care a contat cu adevarat, precum "Atunci i-am condamnat pe toti la moarte".
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2008, 09:57   #18
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
REPORTAJ DE PE PLATOURILE DE FILMARE

Sergiu Nicolaescu îºi uimeºte încã o datã admiratorii cu energia sa!
Au început filmãrile la documentarul "Carol I", un film despre ultimul an din viaþa primului rege al României. Filmul este produs de Mediapro Pictures ºi va fi difuzat la Pro Tv. Costume frumoase ºi un decor perfect. Ce alt loc ar fi fost mai potrivit pentru povestea ultimului an din viaþa regelui Carol I, decât castelul Peleº?
Carol a fost primul rege al României ºi a avut cea mai lungã domnie, 48 de ani. Familia sa, dinastia de Hohenzollern-Sigmaringen era cunoscutã în întreaga lume ºi era înruditã cu familia lui Napoleon al III-lea. În timpul domniei sale, þara noastrã a obþinut independenþa faþã de Imperiul Otoman, dupã un rãzboi dureros. Regele Carol ºi-a condus soldaþii pe câmpul de luptã.
Pelicula "Pentru Patrie" regizatã tot de Sergiu Nicolaescu aduce în prim-plan evenimentele din Romania anului 1877. La mai bine de 30 de ani de la premiera acestui film, Sergiu Nicolaescu îl interpreteazã din nou pe Carol I.

http://www.protv.ro/filme/sergiu-nic...?id_file=60092

http://www.protv.ro/filme/sergiu-nic...?id_file=60098
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Aug 2008, 12:49   #19
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Scenariul la "CAROL" s-ar putea sa fie plagiat!

Am aflat ca scenariul filmului "Carol" pe care il face Sergiulica este plagiat!
Sa explic! Regizorul Mihai Mihaescu, cel care a facut filmul de fictiune lung metraj "Pacatul" si documentarul despre Basarabia "Tu cea mai sfanta dintre toate" a depus anul trecut la o sesiune de finantare la CNC un scenariu cu acelasi subiect (scenariu sustinut de Ro Film). Scenariul, foarte bine documentat si scris de Mihai Mihaescu in colaborare cu istoricul Ioan Scurtu, a fost respins de CNC. Mihai Mihaescu a aflat ca scenariul lui a ajuns, prin cineva de la RoFilm in miinile lui Sergiu Nicolaescu. Ce-i de facut? :o
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2008, 22:13   #20
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Regele Carol I a murit. Trãiascã Sergiu Nicolaescu!

Florentina Ciuverca

Cineastul a filmat la Peleº cronica ultimelor zile din viaþa monarhului, pentru pelicula „Carol I“. Pe patul de moarte al regelui, însuºi comisarul Moldovan.

Regizorul Sergiu Nicolaescu s-a angajat într-o nouã reconstituire istoricã în care ºi-a asigurat rolul principal: „Carol I“, o docu-dramã pe trei sferturi film artistic ºi un sfert decupaj din arhive, despre ultimele zile din viaþa monarhului. Filmãrile începute luni la Castelul Peleº s-au încheiat ieri, întregul set mutându-se de astãzi la Cotroceni, pânã la sfârºitul sãptãmânii viitoare.

Zecile de turiºti care miºunau prin curtea castelului habar n-aveau cã miercuri la amiazã, în propriul sãu pat, Carol I mai murea o datã, în pielea lui Sergiu Nicolaescu. Mulþi dintre eroii neamului au sfârºit în pielea lui Nicolaescu, aºa cã scena, în esenþa ei, a fost deja exersatã de suficiente ori.

„Vodã, eu sunt bolnav, transpir, fã ceva!“

În fosta camerã a lui Carol I, închisã pentru câteva ore vizitatorilor, se fac ultimele retuºuri pentru ca moartea regelui sã iasã perfect. Tehnicienii pãºesc ca pe bec, sub privirea de profesoarã severã a supraveghetoarei castelului. Se chicoteºte cã Nicolaescu va trebui sã stea îmbrãcat într-o cãmaºã de noapte albã, lungã, ca pentru femei. „Vodã, eu sunt bolnav, transpir, fã ceva!“, strigã regizorul, întins pe patul princiar.

Mircea Vodã e machiorul dintotdeauna al lui Nicolaescu, expert în daci, voievozi ºi comisari. „Atunci sã vã aduc pentru transpirat“, ºi Vodã dã fuga la cutia lui ºi se întoarce rapid cu o sticlã albastrã cu aspersor, ca acelea pentru curãþat geamuri. „Cu asta vã fac broboane“. Regele e mulþumit.

„Semãn cu el foarte mult“

Ultima noapte a lui Carol I începe cu o discuþie cu Regina Elisabeta (Marina Procopie).

Dupã scenariul lui Emil Slotea, în cele din urmã clipe, monarhul ar fi zis aºa: „Am sufletul greu, Elisabeta… Poate cã n-am spus nimãnui nimic despre necazurile, regretele ºi greºelile mele… Au fost destule! Sunt înconjurat de familie ºi mã simt tot mai singur, sunt în þara mea ºi totuºi mã simt atât de strãin. Îþi mulþumesc cã nu m-ai pãrãsit ºi tu…“. Un tehnician a aþipit pe scaun sub greutatea momentului. Regina vrea o gurã de apã.

„Dialogurile sunt ficþiune, dar imaginate de cineva foarte bine documentat. E o documentare cumplitã. A fost la fel ca la «Mircea», la «Mihai Viteazul», «Pentru Patrie». Eu n-am fãcut filme uºoare niciodatã“, spune Nicolaescu, dupã ce scena s-a consumat cu bine.

Nu e prima datã când regizorul intrã în viaþa lui Carol I. La 100 de ani de la Rãzboiul de Independenþã, regimul ceauºist a vrut un film aniversar. A ieºit „Pentru Patrie“. „L-am mai jucat pe Carol în ’77. Semãn cu el foarte mult ºi mi-am lãsat ºi barbã pentru rol. Cred cã e pentru prima datã în istoria cinematografiei româneºti ca, dupã 30 de ani, acelaºi actor sã joace acelaºi rol, bãtrân. E o treabã asta“.

SALT DIN TELENOVELE

Regina Maria vine de la „Vocea inimii“

„Carol I“ a primit 195.000 de lei de la Centrul Naþional al Cinematografiei, în 2006, la secþiunea documentare, fiind în capul listei de finanþãri. Distribuþia n-a pus mari probleme, pânã la Regina Maria. Dupã trei luni de casting, în care se specula cã rolul îi va reveni Simonei Pãtruleasa, în ultima clipã a apãrut Andreea ªofron, soþia actorului Cristian ªofron, cunoscutã din seriale TV ca „Vocea inimii“ ºi „Nimeni nu-i perfect“. „Am ales-o pe Andreea pentru cã a dat cea mai bunã probã ºi pentru cã privirea ei mi-a amintit de cea a Reginei Maria din fotografii. Pânã acum, cred cã a fost o alegere bunã“, explicã Nicolaescu. În docu-dramã îºi mai fac apariþia Rãzvan Vasilescu, în rolul lui Ionel I.C. Brãtianu, ºi Geo Dobre în cel al Regelui Ferdinand, succesorul lui Carol. Ion Lupu are partitura lui Louis Basset, secretarul particular al monarhului, ªtefan Velniciuc e Ottakar Chernin, ministrul plenipotenþ iar al Austro-Ungariei, iar Mihai Niculescu - Alexandru Marghiloman. Vocea din off, a istoricului, îi aparþine lui Cristian Moþiu. Filmul produs de MediaPro Pictures va fi gata de proiecþie în douã luni.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells