Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Mar 2008, 23:00   #1
alexneagu
Novice
 
alexneagu
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1
Zeitgeist. Unul dintre cele mai controversate filme

Navigand pe net am dat de site-ul http://www.brands-magazine.com/timpliber/art-7.html unde poate fi urmarit (online) filmul ZEITGEIST cu subtitrare in limba romana. L-am vazut si cred ca este foarte bine fundamentat, plin de idei pertinente. In schimb el socheaza prin subiectele atinse (religia crestina, asa-zisul atac 9/11 etc). As vrea sa aflu si parerea voastra. Este un film (documentar) bun?
__________________
Alex Neagu
alexneagu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2008, 07:25   #2
xxxl
Novice
 
xxxl
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 6
Din partea mea, acesta este un documentar foarte slab ,aproape din toate punctele de vedere. Este dezlanat si nu are coerenta necesara pentru a capta atentia,se folosesc imagini "moarte" in timpul unor explicatii asa zis savante ,iar montajul este totalmente aiurea, din pacate.Se folosesc date din Istoria Religiilor intr-o asa-zisa coincidenta care ar trebui sa dea privitorului de gandit dar care din pacate sunt pur si simplu ( si raman ) niste ...coincidente.Iar cat despre povestea ca 11 septembrie nu ar fi existat sau ca Bush ar fi regizat evenimentele de atunci , acest lucru reprezinta pentru mine o fantasmagorie de cel mai prost gust.Monopolul bancilor se vrea un capitol de o noutate fantastica dar bineinteles ca lucrul acesta este stiut de mult de toata lumea.In fine , acest documentar se vrea un strigat de lupta pentru chemarea maselor largi de oameni care vor rasturna noua ordine mondiala care va genera o lume mai buna...bla,bla,bla,bla,bla,s.a.md,etc...sau ne vedem alta data intr-o lume mai buna !!! Aidi bre' ca suntem oameni seriosi ! :shock:
Pentru mine acest film reprezinta somniferul ideal sau poate ca am fost mai obosit in ultimul timp si de aceea nu am vazut CAPODOPERA din acest documentar ! :o
xxxl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2008, 19:30   #3
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
Originally Posted by xxxl:
Iar cat despre povestea ca 11 septembrie nu ar fi existat sau ca Bush ar fi regizat evenimentele de atunci , acest lucru reprezinta pentru mine o fantasmagorie de cel mai prost gust.

:lol: deci sa inteleg ca tu crezi versiunea oficiala ca 4 teroristi inarmati cu cuttere au reusit sa deturneze avionele alea :lol:

1. esti indobitocit

2. Sa luam versiunea ca 11 sept chiar a fost facut de teroristi acuma tu crezi ca CIA nu ar fi aflat de el si totusi daca CIA sa presupunem ca nu ar fi aflat nimic despre atac mai ramane MOSSAD care e cel mai bun, eficace si competent serviciu de informatii din lume , crede-ma ca evreii ar fi aflat si cum sunt aliati cu SUA iar fi avertizat pe americani.

3. De ce nu ar fi facut-o Bush? Adica avea nevoie de un motiv pt a invada Irakul si Afghanistanul. Avea nevoie de sprijinul poporului american si ce a facut domnul Boschet a creat asa numitul "dusman necesar" da-le oamenilor un inamic comun si ei te vor urma si vor accepta tot ce le vei zice tu. Exemplul cel mai bun e ascultarea telefoanelor care cica e pt siguranta ta sa te apere de "teroristi", acuma banuiesc ca tu o sa zici asa "si ce daca imi asculta convorbirile?!" problema e ca al tale convorbirii sunt private ale tale si ale interlocutorului.

Banuiesc ca punctul nr.1 ti-a creat o impresie nu tocmai buna asa ca iti explic cazul asta mai pe larg. Sa presupunem ca teroristi exista, ca au facut atacul fara nimeni sa afle, ca Bin Laden a ordonat deturnarea a 4 avioane . Acuma ca se stie acest lucru, se stie cine e creierul intregii operatiuni, toate stalele il cauta si cheltuiesc bani multi pt cautarea unui singur om BIn Laden, si il cauta de ceva ani. Acuma cu toti sateliti aia, s-a mai inventat si GPS care il cumperi de la magazin (imagineazati ce tehnologie au seviciile secrete daca tu poti sa afli in orice secunda unde esti pe glob) toti astai 7 ani, atatea servicii secretele cu zecile de mii de agenti raspanditi pe glob si inca nu l-au gasit pe Bin Laden. Ce pot sa zic :lol:
__________________
How it's possible to feel nostalgia for a world I never knew?



scuzati eventualele greseli din post.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2008, 19:52   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dom'le, cä talibanii si Al-Qaeda au fost niste marionete si cä principalii sforari erau Mossad-ul si C.I.A. e un secret al lui Polichinelle. Problema e cä existä foarte multe manifestäri paranoice, conspirationiste, isterice, de-a dreptul ridicole, care discrediteazä complet aceastä opinie despre 9/11 - si, ca atare, sunt chiar încurajate. Am un film de pe net, "Loose Change", care la o primä vizionare pärea extrem de convingätor. SUSPECT DE REPEDE, a apärut un document care-l lua la bani märunti si-l fäcea de tot cäcatu' (cu argumente foarte solide!). Asa cä... vorba aia din bätrâni: viata e complexä si are multe aspecte.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Mar 2008, 05:57   #5
xxxl
Novice
 
xxxl
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 6
Ce chestie, si io care credeam ca "indobitociti" sunt cei care se uita la filme documentare indoielnice sau citesc tot felul de ziare si publicatii de scandal ! Iar cat despre 11 septembrie, orice putea fi posibil in momentul ala...dupa aia au inceput sa ia tot felul de masuri cretinoide si imbeciloide asa ca mai e putin si o sa mergem cu avionul numai complet dezbracati...hmmm,ceea ce nu ar fi foarte rau !
In film se sugereaza altceva...ca evenimentele NU ar fi existat ! Oricum documentarul ramane un simulacru de film !
xxxl is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2008, 11:03   #6
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Pitbull:
Dom'le, cä talibanii si Al-Qaeda au fost niste marionete si cä principalii sforari erau Mossad-ul si C.I.A. e un secret al lui Polichinelle.

Chiar asa ? :?
Eu unul de ex. cred mai degraba ca in spatele Al-Queda ( talibanii nu am nici o cunostiinta sa fi fost implicati ) au fost serviciile secrete ruse sau ale unui alt stat prietin al SUA ...

Dar na ... fiecare cu mica lui conspiratie, nu ?

In rest insa documentarul e teribil de prost facut - singura parte care cit de cit ar fi ceva de capul ei e aia cu bancile, dar inclusiv acolo exista documentare si carti ale unor "radicali" mult mai pertinente si bine fundamentate.
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2008, 20:39   #7
Planmaker
Veteran
 
Planmaker
 
Join Date: Apr 2007
Location: a not-so-very-pleasant place
Posts: 179
Send a message via Yahoo to Planmaker
Problema cu acest documentar nu sunt ideile transmise, ci faptul ca este facut amatoricesc. Iar asta din cauza ca a fost realizat fara fonduri sau prea multe ajutoare materiale.

Ideile sunt destul de ok, chiar verosimile pentru lumea in care traim iar cele trei parti se leaga intr-o oarecare masura. Faza cum ca 9/11-le ar fi fost organizat de Bush a fost sustinuta si de Michael Moore si parca ala a adus ceva mai multe dovezi in Fahrenheit. La fel si cea cu religiile. Ideea ca toate se inspira din cultul preistoric al soarelui si stelelor e chiar verosimila. Chiar era un stand-up comedian (George Carlin - care apare la un moment dat si in Zeitgeist), care spunea ceva de genul: adica religia a reusit sa ne convinga ca exista un om invizibil in ceruri, dar noua nu ne vine sa credem ca mai degraba toate religiile lumii au o baza comuna, care n-are nici o legatura cu cine stie ce divinitate, sau forta superioara (poate doar cea cosmica).

Cam in aceeasi categorie se incadreaza si remarca lui xxxl ca noi suntem indobitociti de acest film mai mult decat de guverne, sisteme si etc. Adica, cine ar avea mai mult de castigat de pe urma "indobitocirii" maselor? Un sistem de conducere al carui scop in principal este castigul si puterea, sau niste oameni care s-au interesat pe cat le-a fost posibil si au scos pe internet, GRATUIT (fara nici un scop material), un documentar menit sa traga un semnal de alarma. Acestia din urma, chiar e posibil sa fi avut ceva de pierdut in urma realizarii acestui documentar.

You do the math!

Si ar mai fi destule argumente in favoarea acestui film si mai ales a ideilor ce le raspandeste, dar mi-ar fi prea lene sa le scriu pe toate acum. Iar la urma-urmei, chiar si presupunand ca unele din lucrurile sustinute de acest documentar sunt eronate, sau nu prezinta destule dovezi, e bine totusi ca mai apar asemenea filme, deoarece ele au avantajul de a te face sa te gandesti. Sa cantaresti mai bine lucrurile pe care la auzi si le vezi, si care iti sunt impuse ca fiind adevarate. Poate te va face sa cercetezi tu insuti, sa incepi sa iti cauti singur adevarul. In final, sa refuzi sa mai fii asa spalat pe creier de toata lumea si sa incerci sa fii tu insuti. Daca destui oameni aud si inteleg mesajul, deja s-a facut primul pas spre o schimbare (in bine, sau in rau, asta doar viitorul o va dovedi).
Planmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2008, 17:15   #8
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
uºor îndoielnice primele 2 pãrþi, simþeam o intenþie de "bãgat pe gît" niºte idei care chiar dacã puteau fi bune, cereau cît de cît o obiectivitate, dar partea a treia mi-a cam dat de gîndit, mai ales similaritatea discursului Bush-Hitler ºi ideea cu globalizarea ºi cardul european ºi CIPul care ne va monitoriza pe toþi (mi-a adus aminte de Orwell ºi 1984). Trage un puternic semnal de alarmã. Nu trebuie nici luat prea în serios filmul, dar nici ignorat.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 09:32   #9
victor
Guru
 
victor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 648
Originally Posted by alexinho:
3. De ce nu ar fi facut-o Bush? :lol:

Pentru ca Bush este o Elena basescu bagata la inaintare cu cel mai mic IQ din istoria presedintilor americani.

Daca iti imaginezi ca presedintii americani chiar conduc si iau decizii inseamna ca tu esti indobitocit
victor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 12:30   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Coshava:
Originally Posted by Pitbull:
Dom'le, cä talibanii si Al-Qaeda au fost niste marionete si cä principalii sforari erau Mossad-ul si C.I.A. e un secret al lui Polichinelle.

Chiar asa ? :?
Eu unul de ex. cred mai degraba ca in spatele Al-Queda ( talibanii nu am nici o cunostiinta sa fi fost implicati ) au fost serviciile secrete ruse sau ale unui alt stat prietin al SUA ...

Da, logic! Mureau serviciile secrete ruse (etc.) sä le serveascä americanilor cadouri pe tavä! :lol:
Nu ca sä mä laud, cä nici n-am de ce, e la mintea lu' Ambrablurica: în primele minute de dupä, atunci, în dup-amiaza aia (la noi) inredibilä de 11 septembrie, m-am si dus pe firul logic: "Cine are de pierdut? Islamul si arabii. Cine are de câstigat? S.U.I.* Q.E.D."
(E o simplä extrapolare a celebrei replici din "All the President's Men": "Follow the Money", a lui Deep Throat. Aici: Follow the interest.)

Altfel, ia seama si la ce-a zis Victor mai sus, c-a zis bine ce-a zis! Se leagä si cu un comentariu al Cetepeului, tot din seara de 11 septembrie: "Statele Unite nu vor renunta, de-acum, la democratie; vor renunta la mimarea democratiei."
_______________________________________
* - S.U.I. (orig. U.S.I.) = Statele Unite ale Israelului (n.Pb.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2008, 12:53   #11
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Coshava:
Originally Posted by Pitbull:
Dom'le, cä talibanii si Al-Qaeda au fost niste marionete si cä principalii sforari erau Mossad-ul si C.I.A. e un secret al lui Polichinelle.

Chiar asa ? :?
Eu unul de ex. cred mai degraba ca in spatele Al-Queda ( talibanii nu am nici o cunostiinta sa fi fost implicati ) au fost serviciile secrete ruse sau ale unui alt stat prietin al SUA ...

Da, logic! Mureau serviciile secrete ruse (etc.) sä le serveascä americanilor cadouri pe tavä! :lol:

Dar cine a zis ca au murit agenti rusi ?

Ei doar au "servit" unele informatii cui trebuie ( asa ... ca din partea lui Allah nu din partea infidelilor trimisi de Putin ) si aia le-au folosit cum le-au folosit ... :sick:

Serios acuma - daca vrei discutam despre chestia asta dar gindeste-te un pic si analizeaza cu atentie urmatorul articol din Wikipedia ( daca vrei sap si dupa altele mai detaliate - dar cu conditia sa avem o discutie serioasa nu ca alta inceput aici sau ca filmul asta de doua lulele ) si gindeste-te si la faptul ca Hamburgul era in perioada Razboiului Rece un loc asa ... de orgie pentru KGB si agentii antrenati de ei ( iar in "teoria KGB"-ului se recomanda ca loc preferat de intilnire intre un agent si omul sau de legatura trenurile ).

Cit despre "cadou" ... e cu cintec. Stiu ca o sa sune complet aberant de zic - dar probabil ca se va vedea/spune adevarul peste citiva ani - dar as face o paralela aici : probabil ca elita SUA ( o parte a ei ) a vazut ca o oportunitate nesperata situatia si au profitat de ea ( inclusiv financiar ), dar cam tot asa au apreciat si invazia in Afganistan si sprijinirea gherilelor comuniste din diverse parti ale lumii la sfirsitul anilor '70 elitele URSS ... si la cam 10 ani dupa aceea URSS-ul a intrat intr-un colaps economic si financiar cvasi-total care a dus la destramarea sa ...

Think twice.

Quote:
"Cine are de pierdut? Islamul si arabii. Cine are de câstigat? S.U.I.* Q.E.D."

Islamul si arabii nu prea au nimic de pierdut in conjunctura actuala ( de dupa 11 septembrie 2001 ) comparativ cu cea de dinainte. Ba as zice chiar din contra. Dar discutia e un pic mai lunga aici - o sa detaliez mai incolo daca e cazul.
Iar cercurile financiar-bancare ale SUA mai degraba s-au impotrivit politicii agresive a lui Bush jr. - sustinatorii politicii sale dure fiind lobby-urile din domeniul energetic si militar. Asa ca am dubii inclusiv la partea a doua a inferentei logice ...
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Mar 2008, 13:39   #12
alexinho
Junior
 
alexinho
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 27
Originally Posted by victor:
Originally Posted by alexinho:
3. De ce nu ar fi facut-o Bush? :lol:

Pentru ca Bush este o Elena basescu bagata la inaintare cu cel mai mic IQ din istoria presedintilor americani.

Daca iti imaginezi ca presedintii americani chiar conduc si iau decizii inseamna ca tu esti indobitocit

cand am zis Bush ma refeream si alti din spatele lui gen mari producatori de armament.
ca doar nu s-a apucar bush intr-o zi de design exterior si s-a gandit el ca ar trebui niste avioane in blocuri ca sa apara mai futurist
__________________
How it's possible to feel nostalgia for a world I never knew?



scuzati eventualele greseli din post.
alexinho is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2008, 10:10   #13
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by alexinho:
cand am zis Bush ma refeream si alti din spatele lui gen mari producatori de armament.
ca doar nu s-a apucar bush intr-o zi de design exterior si s-a gandit el ca ar trebui niste avioane in blocuri ca sa apara mai futurist

Pai Bush si aia din jurul lui nu prea le mergea decit daca luau masuri radicale - altfel oricum e greu ( si acuma, dar in 2001 si mai mult ) sa contracareze reteaua "soft power" a taberei adverse ... :?
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2008, 10:14   #14
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone
.. uh .. eu tre sa`l mai vad odata ,,prima data ma luat somnu dupa vreo 30 de min.,. nu era de vina filmu ci oboseala mea..
poate am sa`l mai vad
tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2008, 14:49   #15
XamWaZ
Junior
 
XamWaZ
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 38
despre documentar, m'am uitat acuma peste niste secvente sa vad cam despre ce e vorba si sunt sigur ca nu ma voi uita la el

chestia asta cu teroristii, cu bush si cu 11 septembrie mi se pare un fel de "disparitia lui elodia" sau "invadarea martienilor".
adica o prostie)

fiecare cu parerea lui
publicitate sa facut mult pe tema asta.
bush a pierdut mult din popularitate din cauza atacurilor teroriste si a razboiului din irak.
nu cred ca el ar fi pus la cale treaba asta.
+ ca nu stiu daca ar fi ales el fix cele 2 turnuri, unul din simbolurile americii, sau pentagonul(daca avea intentii ofensive).
ar fi ales un metrou, un mall, ...

iar eu daca as fi fost terorist nu m'as fi oprit la 3-4 avioane sau cate au fost, as fi deturnat mai multe (mai ales ca acuma sunt mai stricte verificarile de pe aeroport)...doar mai au americanii cladiri importante de distrus, si casa alba nu ar fi scapat.
doar lear fi convenit sa sacrifice 2-3 oameni si 1 pistol sau o bomba ce or fi avand in avion cand l'au deturnat si sa distruga cate 1 cladire si nsuh cati oameni importanti.

nu mai stii ce sa crezi.
asa ca va ramane fiecare cu parerea lui pana se vor aduce dovezi concrete si cineva va lua initiativa de a le face publice intr'un mod oficial nu doar asa: articole din ziare sau siteuri de internet pe care nu stii daca sa le crezi sau nu.
XamWaZ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2008, 15:41   #16
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Originally Posted by XamWaZ:
iar eu daca as fi fost terorist nu m'as fi oprit la 3-4 avioane sau cate au fost, as fi deturnat mai multe {...}

Depinde. Al-Queda e destul de sigur ca a mai incercat odata smecheria cu transformarea avioanelor deturnate in bombe si au esuat ( atentatul a fost desconspirat in timp ) tocmai din cauza complexitatii implicate de un astfel de atac. E posibil ca din cauza asta sa fi redus numarul de avioane deturnate ...

Parerea mea - fireste.
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Mar 2008, 18:28   #17
XamWaZ
Junior
 
XamWaZ
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 38
Originally Posted by Coshava:
E posibil ca din cauza asta sa fi redus numarul de avioane deturnate ...

mda probabil
oricum era un masacru total daca reuseau sa implice vreo 10 aviaone in cele mai populate zone din america.
am auzit multi care se bucurau pentru atacurile astea tocmai pentru ca America a fost aia care s'a implicat peste tot crezandu'se superiara.
XamWaZ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Apr 2008, 23:40   #18
sinaxis
Junior
 
sinaxis
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
De doua ori am adormit, a treia oara l-am urmarit mai mult la rugamintea unui amic.
Concluzii:
foarte prost din toate punctele de vedere
seamana cu ciorna unui manifest facut pe genunchi
in prima parte multe minciuni, daca iei Istoria religiilor lui Eliade, vezi usor incercarea de persuasiune la ateism
la partea a doua cred ca si dracu sta si se uita zicand: mie asta nu mi-a trecut prin cap!
sunt convins ca genul asta are viitor si ca in curand vom fi bombardati de asemenea manifeste, mult mai dibace si mai perverse in a demonsttra...
apropos: cu ce ramai dupa vizionarea unui astfel de film?!
__________________
Kirie eleison!
sinaxis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2008, 19:23   #19
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
L`a vazut fratemiu...si a zis ca e bun!Insa nu are un palmares atat de bogat in ceea ce priveste filmele...deci...am sa ma uit la el!
Sa vedem...ce e atat de...controversat
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2008, 17:46   #20
Piotr Buendia
Senior
 
Piotr Buendia
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 145
mult mai bun e episodul din South Park "Mystery of the Urinal Deuce". merge exact pe ideea asta si nu are nevoie de conspiratiile lui peºte. e o paralela intre consilierul care vrea sa afle cine s-a cacat in pisoar si 9/11. cam asa stau lucrurile.
__________________
Nous sommes du Soleil. We love when we play.
Piotr Buendia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells