Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jan 2008, 17:35   #1
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
inca ceva, de data asta pt. admini:

Explicati-mi si mie de ce Numel se poate plimba liber pe forumul asta iar ambra sau raptor nu?
Democratia pe forum is so boring. Daca ati fi cinstiti cu voi insiva, ati sti ca traficul pe forum vi-l face prezenta numelor grele cu toate hachitele si gurile lor spurcate. Iar dialogul dintre als si ambra is one of the best in a long long time.
Si terminati cu desconpirarea userilor...everybody knows (vb. lui cohen) who is...

pt. pitbull: bine ca esti tu sarmant si seducator si neplictisitor.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 17:46   #2
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
NICO! :love: (what a voice...)

ambra b sau carmine g?

ps good point, egon!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 18:08   #3
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Ambra

Coiosi ca raptor si AB sau plictisitori ca Gloria si StefanDo?
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 18:13   #4
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Bogie:
Coiosi ca raptor si AB sau plictisitori ca Gloria si StefanDo?
cred ca ar trebui sa rectifici:
impulsivi ca ab si raptor sau ekilibrati ca gloria si stefan?

ps: e de bun simt sa nu etiketezi oameni pe care nu-i cunosti.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 18:23   #5
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by EgoN:
Democratia pe forum is so boring. Daca ati fi cinstiti cu voi insiva, ati sti ca traficul pe forum vi-l face prezenta numelor grele cu toate hachitele si gurile lor spurcate.

la un moment dat am vrut sa anuntam o anulare totala a cenzurii, ca si renuntarea la plictisitoarea si total inutila inlocuire a lui f u c k, p u l a, c a c a t si asa mai departe cu penalele alea de stelutze. Ideea era ca fiecare se poate exprima cum vrea si poate spune ce vrea, despre film in general sau partenerii de forum in special, cu avantajele dar si riscurile de rigoare. Am fost la un pas de a adopta noua "politica", dar de-a lungul timpului am primit prea multe observatii din partea userilor noi, socati de limbajul prea liber si atacurile la persoana de pe forum. Pentru a-i proteja (a se citi pastra) pe noii useri, am preferat sa pastram cenzura, care, te asigur, personal nu-mi face nicio placere (cu cateva exceptii ).

Iar despre userii banati, stai linistit: acestia sunt debanati periodic (user, IP), chiar daca adesea "uitam" sa-i anuntam pe de-alde bubu si mistah J, de pilda, de acest lucru .

inca o chestie: voi puteti cere "abolirea" cenzurii pe forum. Am sa fac un poll la condica de sugestii si reclamatii si, in functie de rezultatele lui, renuntam total la banari si schimbam regulamentul. Dar, repet, aceasta decizie prezinta niste riscuri pe care trebuie sa vi le asumati: toata lumea va putea spune orice despre orice si oricine, ceea va duce inevitabil la injurii si diaree verbala, probabil cele mai mari piedici in calea unei comunicari interesante pentru noi toti. So?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 18:40   #6
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
probl e DC nu sint banati DEFINITIV troublemakers notorii - cum este (SINGURUL!) carmine galante; ASTA e SINGURA probl, asha cum o vad eu...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 18:41   #7
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
pai asta e ideea: daca nu-i cenzura, nu-i nici banare si nici stergere de mesaje si nici editare coiosii sa vorbeasca pana nu mai pot, ca de-aia e coiosi, iar plictisitorii n-o sa se mai bage, ca mai sunt si alte lucruri de facut la site decat pigulit forumul de cuvinte tari.

by the way, ca un fel de mea culpa pentru graba cu care l-am banat pe Ambra, coiosul o sa fie debanat chiar in seara asta. Si, Ambra, butonul de debanare nu-i la daniel, ci uite acilea, la mine sub tastatura
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 18:54   #8
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
dar eu SINT pt cenzura/banare/whatever!!!

si dk - @ the end of the tunnel - vor fi banati SI alde ambra, raptor, bubu, mistah j etc etc P LGA SCOPUL ULTIM: carmine g, so what!? pagube colaterale! :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 19:31   #9
gheorghe orban si baba
Senior
 
gheorghe orban si baba
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 144
de ce intru eu pe forumul cinemagia?
pt ca ma intereseaza opiniile unor oameni avizati despre filme (& more) si pentru ca am ocazia sa dezbat, tot cu astia avizati, filme & more.
ce o diferentiaza pe cinemagia de celelalte forumuri despre cinema?
prezenta unor oameni avizati. astia, cu bunele si cu relele lor, sunt putini. hence, pretziosi. als, ambra, egon, bogie, bellhop, mala, marx + cativa pe care nu mi-i amintesc acum. oamenii astia sunt de mult pe forum, sunt plictisiti si scriu rar. daca scriu cateodata mai des, asta e pt ca vb, mainly, intre ei. punct. se iau la p, se injura, ca la piatza (forum). asta e frumos la cinemagia. pleaca unul, discutiile se injumatatesc. pleaca mai multi (vezi relocarea pe cinefan anul trecut), bate vantul pe forum.
eu asa vad forumul asta. ma doare-n stelutza de noii useri si de pudibonderia lor. gasesti pe cinemagia (forum, ca pt mine site-ul nu importa) informatie cacalau. nu te intereseaza, du-te pe imdb.
BAN
ocazional, apar spam-eri care ne scot pe toti din sarite. ei trebuie banati. in frunte (pardon, cur) cu nume. forumul nu pierde absolut nimic.
propunere
userii cu state vechi sa voteze cine ramane si cine nu.
basta.
gheorghe orban si baba is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 19:33   #10
gheorghe orban si baba
Senior
 
gheorghe orban si baba
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 144
asa, si cuvintele pula, pizda, coaie, muie, fuck si num* sa nu mai fie cenzurate. mersi.
gheorghe orban si baba is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 20:26   #11
Cazeemeer
Guru
 
Cazeemeer
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 588
Originally Posted by gheorghe orban si baba:
cuvintele p***, p****, c****, m***, f***
Mi se pare chiar ridicol si inutil genul asta de cenzura. De ce un utilizator nou ar fi insultat de "p u l a", dar s-ar simti linistit vazand ca scrie "p***"? Oricum, e clar care sunt cuvintele de acolo chiar si doar din prima litera, iar acolo unde ar fi posibil echivocul, numarul de stelute clarifica si asta. Singura confuzie poate fi cand e scris pe forum "c****", dar pana si asta se poate rezolva privind contextul (ca avem acord in numar intre subiect si predicat).
Cat despre banari, le vad necesare doar in cazul spamului flagrant sau in cazul unor comportamente care distrug cu adevarat si indiscutabil atmsofera de pe forum. Adica genul de chestii pe care nu le-am (prea) vazut in ultima vreme.
Cazeemeer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 21:08   #12
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Astept cu interes scoaterea cenzuri si destituirea regulilor. Chestia asta nu s-a mai intamplat de pe vremea lui Emanuel.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jan 2008, 21:38   #13
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
@stefan
la partea cu protejarea noilor useri ai avea dreptate daca "noii useri" ar exista. in realitate sunt numai indivizi care scriu 1-2 posturi si apoi ies si cei mai multi care intra pe forum si nu scriu nimic (aia 300-400 sau cati or fi si cu care se lauda pitbull)

g o &b are dreptate. sunt o serie (relativ putini) de useri care prin calitatea posturilor lor (relativ putine si rare) ne fac sa atarnam si noi pe aici si sa consideram forumul unul rafinat si de calitate superioara nu numai in domeniul cinematografiei ci si in multe alte domenii.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 00:54   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Foarte binevenite toate aceste propuneri, acum, la început de an. Oricum se apropie o sedintä de redactie, asa cä le vom discuta si acolo.
Pânä atunci:
- Personal, nu cred în formula jocului de-a alba-neagra pe banuri (nu pe bani), din simplul motiv cu lupu' si näravu'. Dar cum nu cred nici în pedeapsa capitalä, accept compromisul cu sanctiunile niciodatä definitive si irevocabile, cu o conditie: cine a fost iertat dupä o sentintä maximä, sä fie urmärit cu atentie si, la fiecare recidivä, sä primeascä un nou ban de duratä proportionalä cu gravitatea faptei (detaliile se pot discuta aparte).
- Dacä dispar acele s*****e, am sä mai träiesc si eu o viatä - cä m-am säturat sä le tot driblez din keyboard prin mesaje.
- Dacä se va întâmpla vreodatä sä ni se aläture vreun user de valoare, cu contributii substantiale, dar bädäran si violent, cu hachite si gurä spurcatä, va fi firesc sä fie tratat cu o oarecare îngäduintä (termeni de bannare mai redusi, etc.). Oricum, mä îndoiesc cä vom ajunge la o asemenea dilemä: valorile umane autentice nu prea recurg la violente de limbaj sau atitudine, pentru cä nu au motive; agresivitatea omenescä e doar o iluzorie compensare a unor släbiciuni fundamentale, iremediabile si foarte frustrante. Si e lamentabil sä tânjesti dupä asemenea nulitäti zgomotoase, uitând cä adeväratele "nume grele" sunt, de obicei, mai echilibrate si discrete. Intelectul autentic n-are nevoie nici de härmälaie, nici de limbaj birjäresc, si nu vorbeste ca sä se afle-n treabä.
- Atât aici, cât si la sedinta de redactie, mä voi opune acelui gen de haos anarhic mentionat mai sus, în numele unei iluzorii "libertäti de exprimare": adicä toatä lumea sä poatä spune ce vrea si cum vrea, cu impunitate. Atunci, hai sä desfiintäm si institutia administrärii si a moderärii - sau, cel mult, s-o transformäm într-un ghiseu de servicii publice. Astea-s copilärii la fel de periculoase ca extremele opuse, ale cenzurii si dictaturii.
- Nu pot decât sä deplâng semnele de decädere si degradare moralä exprimate prin tânjirea dupä vulgaritate, neam-prostie, lipsä de educatie, imposturä si mahalagism, ca fiind, chipurile, "aträgätoare" si cu "prizä la public", fäcätoare de trafic, câtä vreme buna crestere, autocontrolul, bunävointa, modestia si decenta ar fi "plicticoase". Chiar dacä ne dorim sä fim un site cultural si mai popular decât suntem (ajungând în trafic pe o pozitie si mai bunä decât prima, unde ne afläm acum - eventual ceva cu zero-virgulä), a o face cu pretul renuntärii la atmosfera civilizatä pe care am reusit s-o creäm aici în ultimul an ar fi o abdicare de neiertat.
...Ar mai fi multe de spus, da' le las pe mai târziu. Inchei doar cu o remarcä personalä: rog ca oricine care, de la o atitudine prieteneascä, rezonabilä si de mare bun simt, a glisat recent, färä nici un motiv, spre o ostilitate cârcotasä, arogantä si mârläneascä, sä încerce sä redevinä ca la început. Acest gen de experientä, foarte util ca lectie de viatä în scoalä, liceu, armatä, uneori chiar si facultate, e totusi extrem de nepläcut - prin urmare, întrucât am avut parte de suficiente asemenea deceptii la viata mea, acum nu le mai consider necesare; iar pentru cine le initiazä, sunt eminamente dezavantajoase, deci recomand sä se evite aceastä pantä a rinocerizärii (nota bene!). Aici nu mai adaug nimic pe acest subiect; invit pe oricine se simte vizat, sä mi se adreseze pe privat (în virtutea principiului: "vezi, domnule, cä am onoare?").
Apropo, recomand si eu bannarea lui Carmine, o säptämânä, pentru incidentele care au dus aici.
Mutä cineva cârnatul ästa la "Condicä..."?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 09:55   #15
gheorghe orban si baba
Senior
 
gheorghe orban si baba
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 144
Originally Posted by Pitbull:
recomand si eu bannarea lui Carmine, o säptämânä

de ce o saptamana? pt ca tot ai timp de pierdut pe net, reciteste te rog contributia lui pe forum: dincolo de mentalitatea suburbana exprimata frust de fiecare data, cu o limbutie patologica, aminteste-ti te rog ce a facut cu pozele alea. alea cu un user in posturi intime. alea care au ajuns la ziar. cum poate fi lasat sa scrie in continuare un asemenea specimen cu grad ridicat de imbecilitate? nici tu nu-mi placi, vorbesti mult, moderezi prost si ai un avatar foarte urat . dar vorbesti despre film, nu ataci ceilalti useri si ai avut chiar unele remarci interesante (ultima la 432), ceea ce se traduce intr-o contributie pozitiva la acest forum. dar mizerabilul asta de nume? BAN PERMANENT!
gheorghe orban si baba is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 10:02   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pitbull:
- Personal, nu cred în formula jocului de-a alba-neagra pe banuri (nu pe bani), din simplul motiv cu lupu' si näravu'. Dar cum nu cred nici în pedeapsa capitalä, accept compromisul cu sanctiunile niciodatä definitive si irevocabile, cu o conditie: cine a fost iertat dupä o sentintä maximä, sä fie urmärit cu atentie si, la fiecare recidivä, sä primeascä un nou ban de duratä proportionalä cu gravitatea faptei (detaliile se pot discuta aparte).

(...)

Mutä cineva tot cârnatul ästa la "Condica de sugestii si reclamatii"?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 12:36   #17
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Pitbull:
Foarte binevenite toate aceste propuneri, acum, la început de an. Oricum se apropie o sedintä de redactie, asa cä le vom discuta si acolo.
Pânä atunci:
BLA BLA BLA BLA
citatul era mai lung, dar deranja vizual sa-l reiau in intregime

in mare ai dreptate, pitbull, dar devii plicticos. FOARTE plicticos. erai mai interesant cand nu erai moderator.
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 13:17   #18
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by gheorghe orban si baba:
Originally Posted by Pitbull:
recomand si eu bannarea lui Carmine, o säptämânä

de ce o saptamana? pt ca tot ai timp de pierdut pe net, reciteste te rog contributia lui pe forum: dincolo de mentalitatea suburbana exprimata frust de fiecare data, cu o limbutie patologica, aminteste-ti te rog ce a facut cu pozele alea. alea cu un user in posturi intime. alea care au ajuns la ziar. cum poate fi lasat sa scrie in continuare un asemenea specimen cu grad ridicat de imbecilitate? nici tu nu-mi placi, vorbesti mult, moderezi prost si ai un avatar foarte urat . dar vorbesti despre film, nu ataci ceilalti useri si ai avut chiar unele remarci interesante (ultima la 432), ceea ce se traduce intr-o contributie pozitiva la acest forum. dar mizerabilul asta de nume? BAN PERMANENT!

SUBSCRIU!
ASTA e intr-adevar o pozitie rezonabila :happy:
NU siretlicuri gen 'banare o sapt', k p urma sa reintre ipokimenu p usha din dos 'with a little help from his friend'...

asha k o spun & o repet:

CER BANAREA DEFINITIVA A LUI CARMINE G!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 13:46   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Pitbull:
Inchei doar cu o remarcä personalä: rog ca oricine care, de la o atitudine prieteneascä, rezonabilä si de mare bun simt, a glisat recent, färä nici un motiv, spre o ostilitate cârcotasä, arogantä si mârläneascä, sä încerce sä redevinä ca la început. Acest gen de experientä, foarte util ca lectie de viatä în scoalä, liceu, armatä, uneori chiar si facultate, e totusi extrem de nepläcut - prin urmare, întrucât am avut parte de suficiente asemenea deceptii la viata mea, acum nu le mai consider necesare; iar pentru cine le initiazä, sunt eminamente dezavantajoase, deci recomand sä se evite aceastä pantä a rinocerizärii (nota bene!). Aici nu mai adaug nimic pe acest subiect; invit pe oricine se simte vizat, sä mi se adreseze pe privat (în virtutea principiului: "vezi, domnule, cä am onoare?")
Degeaba.
Päcat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jan 2008, 15:34   #20
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
eu vreau dictatura. vreau regim preferential. vreau sa vad pe cineva din admini taind ce/cum/pe cine trebuie. mereu. si daca asta va e jobul, do it right. sa va vad flerul si gusturile 8)
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells