Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Oct 2007, 00:53   #1
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Tinerete fara tinerete

“Potolit” de cronicile proaste din Variety si The Hollywood Reporter, care acuzau Tinerete fara tinerete de prolix si incomprehensibil, am citit inainte de vizionarea de gala a filmului nuvela lui Mircea Eliade. Coppola urmeaza aproape cuvant cu cuvant evenimentele si dialogurile din text, numai ca acesta este total neecranizabil, astfel ca rezultatul ajunge inevitabil sa dezamageasca. Daca vorbele lui Eliade te prind imediat in mreje si te arunca in lumea dezrobita de timp a lui Dominic Matei, Coppola se dovedeste a fi un slab traducator (pentru ca doar asta este), ratand emotia, suspansul, neputinta si provocarile din nuvela.

Cuvintele care curg limpede la Eliade la Coppola par pretioase, slalomul prin timp este la primul captivant si convingator, la al doilea confuz, jocul dedublarii din concludent si informativ in nuvela devine fortat in film, Coppola fiind obligat sa recurga la diverse mijloace (unghiuri chinuite, iluminare exagerata, efecte audio ca nuca in perete) pentru a-l face viabil pe ecran. Acolo unde imaginatia cititorului s-ar fi putut descurca perfect, ochiul si auzul refuza sa accepte propunerile lui Coppola. Cel mai bun exemplu este limbajul inventat de Matei, descris in cateva randuri de Eliade si pronuntat in prea lungi secunde de Tim Roth, cu o “subtitrare” obligatorie (copiata cuvant cu cuvant din nuvela).

Privit cu extrema bunavointa aseara, filmul va dezamagi publicul, indiferent daca va fi format numai din fanii regizorului. Noi ne putem macar impauna la gandul zecilor de actori romani din film (a caror o engleza este inexplicabil de proasta pentru straini), de locuri cunoscute (Gara de nord, Lipscani, institutul Ana Aslan), nume romanesti (s-au pastrat absolut toate numele din nuvela), muzica romaneasca interbelica etc.

Dintre actori, Lara este cea mai buna, Tim Roth falseaza insistent, Ganz este plat, Iures se joaca pe sine insusi, Marinca apare prea putin si pare excesiv de vioaie pentru ansamblu, iar ceilalti apar si dispar (inclusiv Matt Damon, care nu apare nici pe generic), astfel incat apuci doar sa-ti spui “ia te uite, l-a luat si pe X…” si-l pierzi. La final, ramai cu impresia ca filmul nu este decat o suma de tablouri cu minima legatura intre ele, printre care se pierde misterul lui Eliade. “Simt ca esti intr-o lume straina, in care nu te pot intovarasi”, ii spune Laura lui Dominic la despartire. Acelasi lucru se poate spune si despre Coppola si Eliade. Pacat...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2007, 13:46   #2
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
in mare parte d acord cu stefando - cu mentiunea k eu n-am citit nuvela, but, as a general rule, nu ma omor dupa proza lu eliade: mi s pare un autor d mina a treia... :lol:

as mai adauga totusi, la (putinele) calitati ale filmului, imaginea excelenta a lui malaimare jr!
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2007, 19:44   #3
Kafka Hooligan
Novice
 
Kafka Hooligan
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4
Pen' ca e Eliade!

Too funny to be true, ca sa ma exprim precum misticii studenti anul II la Politehnica. Draga Ale Leo erban, daca "eliade" este un prozator [inteleg ca asta ai vrut sa zici prin "autor"] "d" mana a "treia lol", in ce categorie te asezi dumneata? Astept un raspuns rational, darwinian chiar, mustind de povete stiintifice si nu unul automat, dictat de, OMG, psihicul tau. Esti funny. Un pic cam prea "too".

Vazut filmul aseara, prost si genial in aceasi masura. Prost din paispe motive, excelent din trei sute. Ca sa fiu cat se poate de precis: trei sute una. Cu care sa incep?
Kafka Hooligan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2007, 19:57   #4
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cu imaginea, muzica si scenografia, adica primele lucruri laudate la un film prost...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2007, 20:41   #5
Kafka Hooligan
Novice
 
Kafka Hooligan
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4
Aserteaza cutare proverb romanesc peul ca niciodata nu vor defeca tare copii cu memoria slaba, sub forma "copilul fara memorie niciodata nu se va rahatiza dur".

Da-mi voie sa iti marturisesc ca de obicei o fac "dur", in asemenea masura incat pot trece peste pretextele imagine, coregrafie, sunet si sar direct la plot, story, scripta, verb. Propun sa incepem si sa ne oprim de aici'incolo.
Kafka Hooligan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2007, 22:11   #6
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Re: Pen' ca e Eliade!

Originally Posted by Kafka Hooligan:
Too funny to be true, ca sa ma exprim precum misticii studenti anul II la Politehnica. Draga Ale Leo erban, daca "eliade" este un prozator [inteleg ca asta ai vrut sa zici prin "autor"] "d" mana a "treia lol", in ce categorie te asezi dumneata?
desigur ca iti poate raspunde si el, dar tineam sa fac precizarea ca als nu e prozator. Ergo, nu e "d" "nicio" mana "lol"!

Originally Posted by Kafka Hooligan:
Vazut filmul aseara, prost si genial in aceasi masura. Prost din paispe motive, excelent din trei sute. Ca sa fiu cat se poate de precis: trei sute una. Cu care sa incep?
Incepe, rogu-te, cu al douasute treizeci si patrulea motiv pentru care e excelent, apoi continua cu al treilea motiv pentru care e prost, iar daca esti atat de dragut si nu te preseaza timpul scrie in continuare si primele o sute douazeci si trei de motive pentru care e excelent!

Merci! pupici!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 07:55   #7
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
draga 'kafka hooligan' (nice nick btw!),
cum a spus-o dja supastar, eu NU sint prozator - case closed.
dar acest 'ba p-a ma-tii, c t trezesti TU sa vbesti, boule!' e mult prea raspindit - k mostra d (anti)argument - pt a nu zabovi asupra lui & a-l deconstrui, k mostra (anti)exemplara...

deci:
1 it might come as a surprise to u (kre probabil k esti eliade-fan), dar proza lui NU este bine cotata p piata literara: este o literatura f kitsch - undva intre exotism & melodrama... deci nu descopeream amerik scriind c am scris: pur si simplu, ingrosham rindurile celor (f competenti) kre il considera un prozator slab - printre ei, ionesco
2 dk, insa, ai vrut sa spui k nu poti critik 'opera' unui autor dk nu esti, tu insuti, 1 un autor, si 2 un autor comparabil k valoare, atunci o sa-ti raspund, 3, k (anti)argumentu e f slab (as in valoare slaba!) 1 data pt k l-am auzit d mii d ori si repetarea lui nu-l face mai convingator, si a 2-a oara pt k nu tre sa fii 'tu insuti d meserie' k sa critici cva - ar fi ridicol!
in c ma priveste, consider k am o competenta d cititor superioara multor competente d scriitori pur-singe... 8)

got it?
eh, atunci repeta acum dupa mine: mircea eliade e un prozator slab! :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 10:34   #8
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Alex Leo Serban:
(...) mircea eliade e un prozator slab! :lol:

ASA ESTE!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 14:13   #9
pildit
Novice
 
pildit
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 18
Asta e o mare timpenie , sa spui de Eliade ca e un prozator slab.
Mie imi place mult proza lui Eliade si nu sint singurul.
Poti sa zici ca nu iti place, dar nu ca 'este un prozator slab'. Si acum nu are sens sa aducem argumente de genul : citi il admira si citi il resping pe Eliade.
Romanele lui s-au vindut si se vind foarte bine si nu este o literatura ieftina.
Daca nu ma insel, se studiaza si la liceu.
pildit is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 14:29   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Imi place la nebunie proza lui Eliade, mä fascineazä, mä inspirä - dar asta nu mä împiedicä sä fiu constient de reala lui valoare: e PERFECT MEDIOCRU.
Eliade prozatorul pe lângä Eliade savantul e ca Salieri pe lângä Mozart.
Despre film, evident, când l-oi vedea. Am auzit c-abia la anu' ni-l dau ästia.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 14:44   #11
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Data (extrem de incerta) pentru premiera Tinerete fara tinerete s-a schimbat: din ianuarie s-a mutat in aprilie.
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 15:34   #12
Kafka Hooligan
Novice
 
Kafka Hooligan
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4
Dau un schweppes la Cafeneaua Comertului celui care imi devoaleaza un pont si ma scoate din ceata vesperala in care vad ca ma zbengui. Prin calitatea muncii pe care o desfasor, recent, am avut ocazia sa schimb cateva vorbe cu Michael Dirda, un ex-sexos gagiu de prin America, care din intamplare are in biblioteca si un Pulitzer pentru critica literara castigat prin '93. Omul este pur si simplu incantat de proza fantastica si de jurnalele lui Eliade, fiind de parere ca vremea pentru literatura acestuia va veni cat de curand. Se referea probabil si la adaptarea lui Coppola. Un alt critic literar, de data aceasta unul fixat pe literatura fantastica, Richard Bleiler, probabil cel mai greu nume pentru literatura fantastica, a inclus "With the Gypsy Girls" ["La Tiganci"] in primele 10 nuvele fantastice ale secolului XX. Deci!, crede-ma rogu-te ca problema e cat se poate de spinoasa. Nu mai stiu pe cine sa cred, sa il cred pe saltaretul si berbantul Alex Leo Serban + altii leoparzi tineri de pe forum de pe aici sau sa ii cred pe nea' astia doi pomeniti mai sus? Oferta cu schweppes-ul ramane valabila.

Revin mai tarziu cu alte contra-comentarii hermeneutice si alte etici spectaculoase.
Kafka Hooligan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 18:34   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi e simplu:
Sä luäm, de exemplu, Columna Eternei Recunostinte.
Dacä o privim cu atentie, constienti de diametrul ei impresionant, mai ales la bazä, care ocupä un decametru pätra... ästa, circular, în mijlocul Pietei Universitätii, de forma dodecaedricä a diecäruia dintre elementele sale - cel de obsidian, cel de bazalt, cel de diamant, cel de andezit, cel de rubin, cel de marmurä de Carrara, cel de ametist siberian - si tot asa, pe întreaga ei înältime de trei sute optzeci si sase de metri - ei bine, vom constata cä...
Poftim? :huh:
A, da, aveti dreptate. Scuze. :hmm: Am uitat sä precizez.
Columna Eternei Recunostinte încä nu se înaltä acolo, în Piata Universitätii.
Dar va fi!!!
Eu însumi o voi construi, din toate economiile mele (hai, färä! Anume voi economisi pentru ea, ban cu ban!), cu mâinile mele, n-am sä mä las pânä n-o înalt acolo, întru nemuritoare gratitudine si aducere aminte!
Când...?
In ziua când, din lume, va dispärea vesnic-etern si pentru totdeauna afirmatia tâmpä gen: "Dacä-i place lu' Cutäricä, e bun!... Päi Cutärovici l-a trecut printre primii zece! Ce, nu stii cä era favoritul lui McCutäreilly (care se trage dintr-o familie de nobili scotieni dintre cele mai bune!), si cä pânä si un cusurgiu ca Cutäropoll a scris despre el, în «Bairamul», cä rulz? Doar nu vä puneti voi, pulifricilor, cu barosanii ästia - cä vä ia mama Dracu' de nu vä vedeti!"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 18:41   #14
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by pildit:
Asta e o mare timpenie , sa spui de Eliade ca e un prozator slab.
Mie imi place mult proza lui Eliade si nu sint singurul.
Daca nu ma insel, se studiaza si la liceu.

... am i the only one to LOL?? :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 19:17   #15
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Originally Posted by Pitbull:
cä vä ia mama Dracu' de nu vä vedeti!"

de ce cu D?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 19:23   #16
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De Draci ce-aveam.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 19:29   #17
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Alex Leo Serban:
Originally Posted by pildit:
Asta e o mare timpenie , sa spui de Eliade ca e un prozator slab.
Mie imi place mult proza lui Eliade si nu sint singurul.
Daca nu ma insel, se studiaza si la liceu.

... am i the only one to LOL?? :lol:

LOL
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 19:57   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
Originally Posted by pildit:
Asta e o mare timpenie , sa spui de Eliade ca e un prozator slab.
Mie imi place mult proza lui Eliade si nu sint singurul.
Daca nu ma insel, se studiaza si la liceu.

... am i the only one to LOL?? :lol:

LOL
LOL 2
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 20:01   #19
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
va avertizez...
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Oct 2007, 20:17   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Retractez.

Nu mai LOLez. :hmm:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells