Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jan 2005, 00:04   #1
hutzky
Novice
 
hutzky
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 3
Send a message via Yahoo to hutzky
Saw

Ce parere aveti despre "Saw" ?
Dupa mine e un film excelent si nu vazusem de mult asa ceva de la "Seven" cu Brad Pitt , iar sfarsitul e foarte bun adica chiar e cu sfarsit neasteptat , merita vazut macar de 2 ori
__________________
"Sunt intr-o lume de rahat, dar sunt viu si nu mi-e teama "
hutzky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2005, 08:42   #2
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Sfarsitul e previzibil. Inca de cand *spoiler*ii vezi p-aia in spital poti sa-ti dai seama ca moshul e the real bad guy si ca putzau' celalalt e just his puppet*end of spoiler*
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2005, 08:55   #3
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Mie mi-a placut mult dar nu pot sa spun k a fost whaaaa.... :shock:.
Finalul a fost superb de intunecat shi de deprimant. Knd ii inchide usha "incatushatului" ... ii mai spune shi GAME OVER.

Au incercat ei sa bage multe indicii shi sa te puna pe ganduri shi chiar au reushit dar nu pot sa zic ca eram la fel de entuziasmat k la Mindhunters.
Filmul e ok shi merita vazut.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2005, 11:55   #4
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Cand l-am vazut prima oara chiar m-a impresionat si mi s-a parut f bun, dar la o doua vizionare mi-am dat seama ca nu e chiar asa... multe lucruri imi scapasera prima data. E destul de palpitant si cu rasturnari de situatie, dar parca e cam tras la par in unele momente. Oricum nu mi-a placut nici pe departe asa mult ca Se7en.

SPOILER: ce nu inteleg eu e cum ar putea cineva sa stea nemiscat ca un cadavru timp de 8 ore? adica aproape nemiscat, ca uneori apasa pe butonul ala ca sa-i electrocuteze...
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2005, 12:39   #5
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Pinky:
SPOILER: ce nu inteleg eu e cum ar putea cineva sa stea nemiscat ca un cadavru timp de 8 ore? adica aproape nemiscat, ca uneori apasa pe butonul ala ca sa-i electrocuteze...
cred k era drogat shi nu putea sa se mishte ci doar sa vada shi sa auda... efectul disparand dupa ora 6 ... knd avea sa se termine totul.
Schema cu electrocutatul cred k era mai degraba automata shi se declansha knd se "agitau" prea mult.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2005, 14:41   #6
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Bahh filmu asta mai are vreo luna si ceva pana ajunge pe ecrane? Pirati nenorociti... :lol: Oricum e un must see pt mine filmu.. revin cu o parere peste vreo sapt cand imi revine netu ala de care duceam lipsa si il vad!
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2005, 23:06   #7
M_olecula
Guru
 
M_olecula
 
Join Date: Jun 2004
Location: Bucuresti
Posts: 351
Originally Posted by Gaandalf:
Schema cu electrocutatul cred k era mai degraba automata shi se declansha knd se "agitau" prea mult.

:lol: tu esti nebun , asta ar fi cam culmea , ce ar putea declansa undele alea de curent (sau ce sunt...) cand se agitau ei prea mult ??
M_olecula is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2005, 23:36   #8
Pinky
Guru
 
Pinky
 
Join Date: Jun 2004
Location: Heartbreak Hotel
Posts: 380
Originally Posted by Gaandalf:
Originally Posted by Pinky:
SPOILER: ce nu inteleg eu e cum ar putea cineva sa stea nemiscat ca un cadavru timp de 8 ore? adica aproape nemiscat, ca uneori apasa pe butonul ala ca sa-i electrocuteze...
cred k era drogat shi nu putea sa se mishte ci doar sa vada shi sa auda... efectul disparand dupa ora 6 ... knd avea sa se termine totul.
Schema cu electrocutatul cred k era mai degraba automata shi se declansha knd se "agitau" prea mult.

Pai asa m-am gandit si eu la inceput.. dar in final arata (din cate imi aduc aminte) cum apasa pe un buton de la o telecomanda pt a-l electrocuta pe Adam. Oricum.. sunt multe chestii cel putin dubioase in filmul asta.
__________________
"Never let the fear of striking out keep you from playing the game."
Pinky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 22:46   #9
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
ce dreq va tot chinuiti sa gasiti logica, coerenta , inteligenta & verosimilitate la jaful asta de film ?? :shock:

un thriller pestritz, pe care l-am vazut pt ca mi l-au portretizat bine doi colegi de la poli (eu am zis sa stau deoparte de cand am vazut ca lui nightwane nu i-a placut prea tare): plin de inabilitati stilistice (de fapt, stilul=0), regizorale (amatorismul se vede de la o posta), de montaj (inutil sa mai zic ca lipseste un 'tempo' dinamic), gafe jalnice (pata de sange din buda aia care are intinderi diferite de la moment la altul - sangele se coaguleaza, dlor !), groaznic jucat, filmat uneori intr-o bezna totala... WTF do i have to add ??

apropo - 'the texas chain saw massacre' (un alt saw e infinit mai twisted decat are pretentia sa ne avertizeze insusi genericul acestui film miniatural.

5/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 23:02   #10
i_matei
Veteran
 
i_matei
 
Join Date: Apr 2002
Posts: 202
e marfa ideea, un scenariu foarte reusit... dar parca ii lipseste ceva. Twist-urile de final parca nu rimau cu tot restul filmului... adica... ce nu mi-a placut:

1. Pe toata durata filmului doctorul a fost tipul cel inteligent, chiar parea singurul capabil gandesca cu adevarat... modul cum a cedat pe final, dar la auzul tipetelor din telefon mi s-a parut cam cusut cu ata alba... adica, daca chiar era sa ii omoare tipul nu avea ce face... fiind un tip cerebral actiunea lui de a se mutila mi s-a parut total neverosimila..

2. individul care era in mijlocul camerei si facea pe mortul, in conditii normale, putea fi observat foarte usor de doctor... la naiba, il vedea cum respira, imposibil sa fi fost total nemiscat. Iar un doctor observa imediat amanuntele astea, mai ales ca au stat in aceiasi incapere cateva ore bune.

3. modul cum a luat-o razna politistul... total neconvingator...

Cu toate astea, e un horor f bun! Mi-a placut inceputul, povestea, "micile scenarii" ale criminalului, mesajele din spatele lor, una peste alta e un horror cu mult peste medie, care merita a fi vazut... nu are genialitatea lui "seven", dar merita vazut...
Regizorul, "fura" un pic din stilul regiei lui Fincher... si pot spune ca imi place...
i-as da 8/10
i_matei is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 23:05   #11
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
ce dreq va tot chinuiti sa gasiti logica, coerenta , inteligenta & verosimilitate la jaful asta de film ?? :shock:

apropo - 'the texas chain saw massacre' (un alt saw e infinit mai twisted decat are pretentia sa ne avertizeze insusi genericul acestui film miniatural.5/10
In sfarsit vorbesti de rau un film. Inseamna ca e chiar infect, daca pana si tu zici ca e jaf. Devine un must see.

The Texas ... e jegulet, dar nici nu are pretentii de mai mult. E onest din punctul asta de vedere si in limitele sale este bine realizat. Mie mi-a placut, l-am vazut stiind ca va urma sentimentul ala de vinovatie post vizionare. Cred ca este inutil sa spun ca am fost urecheat de un prieten comun.

Pentru descrierea de la Saw, ii acorzi o nota prea mare.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2005, 23:10   #12
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by nume:
In sfarsit vorbesti de rau un film. Inseamna ca e chiar infect, daca pana si tu zici ca e jaf. Devine un must see.

e imposibil, vanandu-mi postarile, sa nu fi vazut cate filme am clevetit pana acum. i-am dat 5 pt ideile alea socate de morti.

eu in general nu cobor sub 4 decat in cazuri exceptionale. si oricum, in cele mai multe cazuri, incerc sa evit filmele absolut tembele.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Feb 2005, 23:57   #13
V_Rossi
Senior
 
V_Rossi
 
Join Date: Nov 2004
Location: Bucuresti
Posts: 74
Auzi.. sa-mi ziceti cumva .. nui asa k SAW are un pic asemanari cu PHONE BOOTH???? cam pe aceiasi idee numai in ipostaze diferite....!!!
__________________
FREEEE YOUR MINDDDD!
V_Rossi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 08:51   #14
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by V_Rossi:
Auzi.. sa-mi ziceti cumva .. nui asa k SAW are un pic asemanari cu PHONE BOOTH???? cam pe aceiasi idee numai in ipostaze diferite....!!!
Mai degraba se vrea un "Cube" corcit cu "Phone Booth"... Oricum, e o insulta pentru ambele filme sa fie comparate cu jegul asta.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 13:47   #15
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
1 pe cat de departe ma preocup, cabina telefonica e o insulta la adresa oricarui spectator nemolfaitor de popcorn
2 saw....
NU este un horror
NU este un film bun sau inteligent
NU este, totusi un jeg chiar daca are niste jeegosenii incluse
chestii imaprodnabile
personajele fara pic de psihologie sau coerenta
faptul ca se vrea un fel de se7en
danny glover n-o sa fie in veci morgan freeman, iar doctoru ala joaca mai penal ca maia morgenstein in orient expres
inca niste indivizi care cred ca dau un bum sonor si au rezolvat suspansu (penibil)
faza cu cei doi politisti care nu impusca dracu suspectu e atat de cliseu retardat ca daca ar face vreun thriller minghella ar lua-o cu copy paste
primele 10 minute am avut impresia ca vad un film facut de idioti pentru idioti, dar apoi au aparut ceva chestii memorabile, such as
modurile de executie (rspekt)
imaginea (care e ok)
faza la care am sarit in scaun cand copilu zice ca e cineva in dulap
twistul, previzibil, ce-i drept nu mi se pare atat de insumontabil, mai ales ca duce la
finalul de nota 10
all in all 3/5 (cu FOARTE mare indulgenta)
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 14:01   #16
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Mie twist-ul si finalul mi s-au parut cea mai slaba parte a filmului. Previzibil, dar tras de par, doar din dorinta de a impresiona. Filmul asta mai mult m-a plictisit decat sa ma tina in priza (pe la jumatate, nici nu ma mai interesa care-i faza). De retinut raman doar scenele de la inceput, cu diferitii "prizonieri", si alea montate aiurea ca sa scape cu un "R" de la MPAA.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 15:27   #17
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
@ MinRep

thanks for the support. vroiam sa mai aud de la cineva ca filmul asta e un jeg.

@ the rest

hold tight and smile, pt a urmeaza 'saw 2', dupa cum probabil ati auzit. :sick:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 17:13   #18
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Originally Posted by notorious:
(eu am zis sa stau deoparte de cand am vazut ca lui nightwane nu i-a placut prea tare)

apropo - 'the texas chain saw massacre' (un alt saw e infinit mai twisted decat are pretentia sa ne avertizeze insusi genericul acestui film miniatural.

5/10

Nu mi-a placut prea tare ???? Nu mi-a placut deloc.

Cum indraznesti sa compari TCM cu Saw? Cum poti compara "a chainsaw" cu "a saw" ? Chainsaws are better.

Originally Posted by nume:
The Texas ... e jegulet, dar nici nu are pretentii de mai mult. E onest din punctul asta de vedere si in limitele sale este bine realizat. Mie mi-a placut, l-am vazut stiind ca va urma sentimentul ala de vinovatie post vizionare. Cred ca este inutil sa spun ca am fost urecheat de un prieten comun.

Vorbesti prostii. TCM nu e jeguletz. It's not even close to jeguletz. It's close to heaven . Si...cine te-a urecheat dom'ne?
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Feb 2005, 17:34   #19
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Nightwane:
Si...cine te-a urecheat dom'ne?
Tu bah !
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Feb 2005, 14:41   #20
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Nightwane:
Nu mi-a placut prea tare ???? Nu mi-a placut deloc.

pai, nu i-ai dat 6 din 10 ? adica mai mult decat mine cu (vb lui KORBEN) un punct jegos... :? saw ma lasa memoria ?
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells