Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Nov 2004, 18:11   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
2046

In timp ce tristii au ramas undeva in alb-negrii ani '20-'30 , eu ma pregatesc sa iau trenul catre 2046. Nu plec singur, o astept si pe prietena mea. Doua cd-uri, hi-quality.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Nov 2004, 21:10   #2
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
oops, va sa zica mergem si cu nasul
tu cu intercity daca deja il ai, dar venim si noi cu personalul (40% at the moment, and still emule-ing...)
see ya in a couple of days
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Nov 2004, 13:02   #3
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Originally Posted by keyzer soze:
oops, va sa zica mergem si cu nasul
tu cu intercity daca deja il ai, dar venim si noi cu personalul (40% at the moment, and still emule-ing...)
see ya in a couple of days

keyzeru', ia doua bilete la personal ca vin si eu... apropo, stiai ca de la cd-uri incoace au mai aparut cateva generatii de dvd-uri? ultimele aparute au capacitate de stocare de 17 GB si vad ca astia au luat-o razna de tot, vor sa scoata de 23 GB !!
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2004, 00:57   #4
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by keyzer soze:
off topic:
se pare ca isi sincronizeaza capacitatea de stocare cu ritmul in care scoate filme kim ki duk :lol:

de cand are vreo legatura kim ki duk cu 2046?
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2004, 12:16   #5
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
2046 este un soi de In the Mood for Love revizitat. Nu sint prea multe citate din ITMFL, asa ca cei care nu l-au vazut pe acesta, il pot viziona linistiti pe 2046. Nu e nici sequel, nici prequel, ci mai degraba un exercitiu autoreferntial, o summa a tuturor temelor, cadrelor, vorbelor de duh puse de Kar-wai in filmele de pina acum. Il recomand tutror acelora care s-au dat pe spate la Reconstruction, drept exemplu infinit mai bun de dubla fictiune, de personaje care se creeaza si anuleaza reciproc. Main idea: cind un om are un secret, urca pe munte, face o gaura, isi zice secretul in ea, apoi o acopera. Cind vrea sa spuna un secret, androida, face din degete semnul OK si il incurajeaza sa se destainuie. Tipul isi spune secretul in gura ei pentru ca, in acelasi spirit ludic cu care WKW trateaza dragostea, tinara isi duce OK-ul la gura. De remarcat detaliile cu care este urmarit mersul ei pe un cordior rosu, pantofii ei negri cu toc care scinteiaza albastru-de-aragaz. 2046, prezentul, e si anul in care se depoziteaza memoriile, anul pe care nimeni, de obicei, nu il paraseste, deci trecutul. Din unghiul subiectiv al trecutului, logic, 2046 e viitorul. ma rog, multe nazdravanii din astea, de bucle temporale, de povesti care se repeta in registre diferite, un film erotic si tandru, desi nu arata full frontal nici macar un sin dezvelit. Cadrele de inceput si sfirsit arata un orificiu, prin care intra si iese filmul, ca un secret.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2004, 12:55   #6
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
2046, prezentul, e si anul in care se depoziteza memoriile, anul pe care nimeni, de obicei, nu il paraseste, deci trecutul :w00t: Din unghiul subiectiv al trecutului, logic 2046 e viitorul ma rog.......... Se vede ca ti-a placut filmul , dar n-am inteles faza asta scrisa de tine mai sus. Cum adica astia raman blocati in timp, sau ce? Daca e anul pe care nimeni nu-l paraseste , inseamna ca traiesc in el ca intr-un cerc vicios- era filmul ala cu tipul care se trezeste si retraieste over and over the same day.Daca nu-l parasesc, deci traiesc in el acum, cum poate sa fie trecut? Faza cu orificiul lasa loc de interpretari porcoase.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2004, 15:31   #7
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
siboneeeeey....
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Nov 2004, 13:23   #8
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by nume:
Daca e anul pe care nimeni nu-l paraseste , inseamna ca traiesc in el ca intr-un cerc vicios- era filmul ala cu tipul care se trezeste si retraieste over and over the same day.Daca nu-l parasesc, deci traiesc in el acum, cum poate sa fie trecut?

Nu, nu seamana deloc cu "Ziua cirtitei". Ce e original este ca trenul catre 2046 duce atit catre Hong Kong-ul anilor '60 (aici ai localizarea geografica), cit si catre anul 2046 - an cu dubla valenta: cea fictiva, datorata scriitorului, cit si cea reala. Este o calatorie cu trenul care duce catre un an anume, catre un punct bine fixat cronologic, dar de unde se evolueaza (10 ore mai tirziu, 100 de ore mai tirziu, 1000 de ore mai tirziu). Asta nu e insa clasic-obosita calatorie in timp. 2046 pare un punct imuabil, care, din punctul de vedere al prezentului din film (viitorul pentru noi) este atit prezent, cit si trecut. 2046 este un loc in timp, intelegi, desi poti sa il vezi si ca loc in spatiu, logic. Este entitate autosuficienta, dar si depozitar de timpi pierduti, pentru recuperarea carora au loc aceste calatorii. Din 2046 nu pleaca nimeni, pentru ca nimeni nu fura din Paradis. Sint in film niste replici legate de hotii de timp, sau mai degraba de cei care isi imprumuta timpul lor altora. Egoismul extrem inseamna sa nu-i dai nimanui timpul tau. 2046 este contrargumentul la celebra parabola legata de ireversibilitatea timpului, cea cu riul in care nu te poti scalda de doua ori in aceeasi apa. In 2046 poti sa te scalzi de mai multe ori, mai ales cind ai o sirena linga tine.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Nov 2004, 23:56   #9
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Cum se poate face rost de acest film? Vad ca nici macar n-a fost released in US... Pai daca deschideti subiecte d-astea, cred ca aveti datoria morala sa ne dati la fiecare cate o copie a acestui film...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 02:13   #10
mihai_t
Senior
 
mihai_t
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 79
a fost lansat in franta totusi. probabil ca in america "2046" suna a armaggedon, si nu ar fi dat bine in preajma alegerilor
mihai_t is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Nov 2004, 16:02   #11
kadi
Novice
 
kadi
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 5
ruleaza si-n italia ,a fost proiectat initial in cadrul festivalului tribeca, organizat de bobby de niro si fundatia prada.tot aici ,in heavy rotation,spring summer-u lui kim ki duk, land of plenty , vera drake, si chomskyanul corporation. buon appetito
kadi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 22:01   #12
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
in sfarsit a doua persoana care a vazut 2046... discutia poate sa inceapa... :lol:
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Nov 2004, 23:04   #13
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
@cherry: pai als a abandonat forumul, iar lui EgoN parca ii e frica sa-l vada...
cause we have taste 8)
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 09:34   #14
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Uite ca m-am incumetat in cele din urma sa-l vad, si nu din pricina ca nu aveam kef ci pt. ca simteam pericolul ce va urma. 2046-suma cinematografica a lui wkw, sublim, gratios, genial, breathless...Multe referinte din alte filme wkw : chungking express(zaluda aia simpatica ce aici sta si fumeaza in gol pe muzica de opera) , days of being wild (muzica +sictirul lui tony leung fumand si jucand carti), happy together (secventa alb negru din taxi) , in the mood for love (maggie cheung , 10 secunde care dau contur disperarii).
E cu siguranta cel mai frumos film vazut de mine vreodata.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Nov 2004, 09:52   #15
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Intrebarea care mi-o pun si arunc mingea la fileu si voua: mie mi s-a parut 2046 un fel de epilog a lui wkw (o lectie de cinema dusa pana aproape de perfectiune). Avand in vedere ca wkw considera filmul neterminat si ca are de gand sa-l refaca, stau si ma intreb daca va ramane inkis in obsesia asta a lui gen in the mood for love (citisem si in dilema o cronica a lui chirilov in care se spunea ca erosul a fost criticat la venetia tocmai pe motivul asta) sau va skimb complet registrul? Ganditi-va ca e un autor ce-si iubeste obsesiile ca nimeni altul.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 08:02   #16
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Eu sper sa nu isi schimbe obsesia... Mie mi-a placut In the Mood for Love, desi, intr-adevar, parca era un pic fad... Desi nu am vazut filmul 2046, am inceput sa fac sapaturi si am gasit acest site: www.wkw2046.com, si pe mine m-a daramat numai ce am vazut acolo... Vi-l recomand, in caz ca nu l-ati gasit deja. Muzica mi se pare geniala, ca sa nu mai zic de idee... Si comentariile de acolo mi se par interesante si sensibile. Cred ca va trebui sa imi iau multe batiste la filmul asta... se anunta sfasietor... numai muzica si parca incep deja...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2004, 08:51   #17
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
site-ul oficial este pe masura filmului, dar va vor lua ore bune sa-l parcurgeti complet
et, pour les connaisseurs, voila:

01. 2046 Main Theme (With Percussion)
Composed, Arranged and Produced by Shigeru Umebayashi
02. Siboney - Instrumental / Performed by Xavier Cugat
03. Sway / Performed by Dean Martin
04. The Christmas Song (Fast Version)
Arranged and Produced by Shigeru Umebayashi
05. Julien et Barbara
Composed, Arranged and Produced by Delerue, Georges
06. Siboney / Performed by Connie Francis
07. Interlude I
Composed, Arranged and Produced by Shigeru Umebayashi
08. Polonaise
Composed, Arranged and Produced by Shigeru Umebayashi
09. Casta Diva, from the opera 'Norma'
Performed by Angela Gheorghiu / London Symphony Orchestra / Direction Evelino Pido
10. Perfidia / Performed by Xavier Cugat
11. 2046 Main Theme (Rumba Version)
Composed, Arranged and Produced by Shigeru Umebayashi
12. Lost / Composed, Arranged and Produced by Shigeru Umebayashi
13. Dark Chariot / Composed, Arranged and Produced by Peer Raben
14. Sysiphos At Work
Composed, Arranged and Produced by Peer Raben
15. Decision, from "A Short Film About Killing"
Composed by Zbigniew Preisner
16. Long Journey
Composed, Arranged and Produced by Shigeru Umebayashi
17. Adagio
Performed by Secret Garden, Featuring David Agnew (Cor Anglais)
18. Interlude II
Composed, Arranged and Produced by Shigeru Umebayashi
19. The Christmas Song
Performed by Nat King Cole and The Nat King Cole Trio
20. 2046 Main Theme (with Percussion ~ Train Remix)
Composed, arranged by Produced by Shigeru Umebayashi
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2004, 03:19   #18
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Cred ca abia acum inteleg ce-a vrut sa zica Zizi cu 'siboneeeeey'... Multam, Keyzer.
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2004, 15:02   #19
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Era si la partea cu love din link-ul pe care ni l-ai dat
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2004, 19:43   #20
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
Keyzeru', cu beletu meu la personal cum ramane? mai e valabil?
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:19.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells