Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Jan 2003, 02:51   #1
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Films For Fiction Freaks

Daca sinteti intresati de filme care abordeaza teme din aria fantasticului - y compris fantasy, horror, sf, etc - , de la The Mists of Avalon pina la superba pelicula - 16 mm :wink: -The Blair Witch Project, le putem discuta aici.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jan 2003, 13:24   #2
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Eu ash incepe cu o discutzie pe tema "The Blair Witch Project".
Care e mai CARE ??? 1 sau 2 ?

Sa va zic ca de la primu' am ieshit din cinema intrebandu-ma : "Aia au murit pe bune.... sau...."

Va zic mai multe dupa.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jan 2003, 13:00   #3
raven88
Senior
 
raven88
 
Join Date: Jul 2002
Location: Bangkok
Posts: 138
blair witch 2 nu are nici o legatura cu primul, este un simplu film horror in care niste adolescenti sunt brutally murdered
__________________
In the shadows of future passed
The magician longs to see
One chants out between two worlds:
Fire walk with me!
raven88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2003, 01:24   #4
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
blair witch project...

e, cum naiba sa n-aiba legatura doi-ul cu unu-l?
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2003, 05:46   #5
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Blair Witch? Heh...dupa ce era sa ma dau cu capu de pereti dupa Blair 1, nu am mai considerat necesar sa vad si Blair 2...am vazut doar ceva faza care tindea spre tembelism, dar nu mai retin exact cum a decurs actiunea.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Jan 2003, 17:14   #6
raven88
Senior
 
raven88
 
Join Date: Jul 2002
Location: Bangkok
Posts: 138
poate ca m-am exprimat gresit...
bw2 este ur average ... B-rated movie! nimic spectaculos, atmosfera 0, and the list goes on. s-ar fi putut numi "gasca scapata de la 9 a iesit la iarba verde"
__________________
In the shadows of future passed
The magician longs to see
One chants out between two worlds:
Fire walk with me!
raven88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2003, 00:17   #7
Arhanghell
Veteran
 
Arhanghell
 
Join Date: Dec 2001
Location: somewhere in the heart of me
Posts: 188
Send a message via MSN to Arhanghell Send a message via Yahoo to Arhanghell
ciudat

ce mai jaf...s-ar parea ca-s singuru om din lume ce-am fost cu adevarat speriat pe parcurul filmului astuia...
bizar, barbar, brutar...
(eu nici nu l-am vazut pe primu, deci cine stie, poate o avea de-a face...)
__________________
Drugs kill. But how about life?...
Arhanghell is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2003, 14:44   #8
Fraesia
Junior
 
Fraesia
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via ICQ to Fraesia Send a message via MSN to Fraesia Send a message via Yahoo to Fraesia
Re: ciudat

Originally Posted by Arhanghell:
ce mai jaf...s-ar parea ca-s singuru om din lume ce-am fost cu adevarat speriat pe parcurul filmului astuia...
bizar, barbar, brutar...
(eu nici nu l-am vazut pe primu, deci cine stie, poate o avea de-a face...)
si eu am fost destul de speriata cand am vazut doiul, dar asta nu inseamna ca a fost bun de ceva. prima parte e terifianta de-a dreptul. totusi 2 are un punct in plus pentru coloana sonora. parerea mea :wink: dar cum ai putut sa te uiti la 2 fara sa fi vazut 1?
__________________
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something worth fighting for
Fraesia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jan 2003, 14:55   #9
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Motto: 'All men ar jackasses, but you need one to protect ya from the rest of 'em'.

Pai cum mai tinere sa nu fie mai buna coloana din TBW 2, cind aia din TBW nici nu exista? Si totusi cred ca ai putea sa vezi si partea a doua din ceva, fara sa vezi partea intii. De exemplu, poti sa vezi un copil, fara sa vezi si parte intii (actul procreeri). 8)

I'm a blind man.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2003, 12:01   #10
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Boooooooooon, deci ce alegem???

Un film facut cu camere tzinute in mana, pe umar sau in aer. Un film care da impresia de "hai ba du-te draq, ce asta e film?". Un film fara coloana sonora, fara efecte speciale... un film fara trageri de par sau intinderi de coarda.... Un film care lasa in urma indoieli shi intrebari...

SAU

Un film tipic american, cu muzica, efecte speciale, replici, imagini, toate facute special pentru a-tzi da o stare de disconfort psihic combinata cu spaima [nu e groaza, cred].

Dupa parerea mea, 2-ul nu ar fi trebuit sa apara dupa 1. Acum am o vaga impresie ca povestea inca nu a fost spusa in intregime... asha ca, evident... va aparea 3-ul.
__________________
To be number one you need two things: attitude and brains. I can fake them both.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2003, 13:14   #11
Fraesia
Junior
 
Fraesia
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via ICQ to Fraesia Send a message via MSN to Fraesia Send a message via Yahoo to Fraesia
bineinteles ca o sa apara si 3. ca n-ar fi in dulcele stil hollywoodian sa nu scoata ei si numero tres
ambra: sa nu incerci sa te iei de citatul meu cel dragut. pardon. nu te mai lua de citatul meu cel dragut (ca te-ai luat deja ). si mai am unul nou, special pentru tine
intrebare: a vazut cineva "ginger snaps"?
__________________
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something worth fighting for
Fraesia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2003, 15:27   #12
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Da. Vazut Ginger Snaps. Placut. cele doua surori sint excelente. Interesant, original.
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jan 2003, 19:34   #13
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Am vazut si eu Ginger Snaps...initial, cand am inceput sa ma uit, nu ma asteptam sa fie un film, dar in final a reusit sa se impuna! Surpinzator de bun...
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Feb 2003, 11:08   #14
Fraesia
Junior
 
Fraesia
 
Join Date: Jan 2003
Location: Bucuresti
Posts: 33
Send a message via ICQ to Fraesia Send a message via MSN to Fraesia Send a message via Yahoo to Fraesia
phewwwwww si eu care credeam ca am fost singura care a vazut filmul ala. mie una mi-a placut atat de mult, incat mi-am pus ceasul sa sune la 1 si la 3 dimineata sa-l vad in reluare. mimi rogers m-a surprins. mi-a placut faza cu degetele din caserola. iar fetele... wow :roll:
__________________
I'm gonna buy a gun and start a war
If you can tell me something worth fighting for
Fraesia is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2009, 16:56   #15
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Sa facem un update. Blair whitch project se incadreaza in ceea ce se numeste mockumentary adica fals documentar (in zona asta).

La fel si District 9.

Mockumentary (also known as a mock documentary) is a genre of film and television in which fictitious events are presented in a non-fiction or documentary format
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2009, 22:37   #16
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Doar ca the mockumentaries implica elemente comice/satirice (vezi Confetti, Spinal Tap, ce face Sasha Baron Cohen), e o abordare complet diferita fata de Blair Witch, District 9, Cloverfield. Nu e cazul sa le bagam in aceasi oala.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 10:14   #17
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Nu cred ca "mock" ala implica automat elemente satirice/comice. Cu un sens mai larg, inseamna si "fals" ori "imitat". Fals-documentar, ceva care imita documentarul. Astfel, putem considera si BWP & Co ca membre ale acestei categorii.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 23:01   #18
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Nu ma refeream la "mock"-ul din titlu (I happen to be an English major, I know what it means ), ma refeream la mockumentary ca gen si la filmele care sunt clasificate astfel. Toate implica si satira si comedie. Plus ca majoritatea mockumentarelor nu au un scenariu fixat, se bazeaza si pe improvitatie si reactii spontane. Si au in primul rand structura de documentar. Despre BWP et co. putem spune ca au tehnici comune cu the mockumentaries, elemente de cinema verite, dar cam atat.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 23:04   #19
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Tot aici intra si Incident at Loch Ness, cel facut de Werner Herzog care, vezi Doamen, pleaca sa descopere monstrul din Loch Ness Are si satira, din plin, e si fals documentar e de toate.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2009, 08:26   #20
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by miercuri:
Toate implica si satira si comedie. Plus ca majoritatea mockumentarelor nu au un scenariu fixat, se bazeaza si pe improvitatie si reactii spontane. Si au in primul rand structura de documentar. Despre BWP et co. putem spune ca au tehnici comune cu the mockumentaries, elemente de cinema verite, dar cam atat.

Nu e chiar corect. Mockumentarul implica satira si, implicit, ironia (nu comedia!). Cel mai bun exemplu, precursor al genului (a fost la radio) e War of the Worlds-ul lui Orson Welles, care n-avea nimic, dar nimic funny. Mockumentarul nu e un gen rezervat filmelor lui Christopher Guest, lui SB Cohen sau Office-ului. Si District 9 e mockumentar.

Implicit si BWP e mockumentar, desi, in cazul sau, am probleme cu partea de documentar (care e cam subtire). Cu "mock"-ul sta bine .
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:13.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells