Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Apr 2002, 23:33   #1
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
cine ar fi crezut ca la zece ani dupa "Zbor deasupra unui cuib de cuci", Milos Forman uluieste din nou Hollywood-ul (si nu numai!) cu Amadeus...poate o sa-mi spuneti ca era de asteptat din partea lui Milos Forman dar mie tot mi se pare incredibil ce a reusit sa faca omul asta...
Amadeus mi se pare ca este un film care te consuma...efectiv ajungi sa traiesti muzica lui Mozart....si ceea ce mi se pare si mai interesant este ca acest film i-a consumat si pe actorii din rolurile principale care nu au mai fost in stare sa arate valoarea din Amadeus (recunosc ca nu am vazut prea multe din filmele in care au jucat dupa Amadeus dar de foarte multe dintre ele nici macar nu am auzit...)
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2002, 11:18   #2
horatiu
Veteran
 
horatiu
 
Join Date: Oct 2001
Location: locatie inseamna chirie...
Posts: 189
Si pentru mine, Amadeus inseamna momentul in care m-am indragostit de muzica lui Mozart, de aceea pastrez acestui film o amintire speciala. Nu stiu cum sint generatiile de azi, dar cind eram eu pe la vreo 18 ani, numai muzica trista, sfisietoare, melancolica etc. (de pilda Chopin, Bach, Vivaldi, Albinoni, Geminiani, etc) mi se parea adevarata, profunda, iar Mozart (mai putin Requiem-ul) mi se parea frivol si idiot. Abia dupa ce am vazut/auzit Amadeus m-am desteptat o tzira.
La voi cum a fost/este cu muzica?
horatiu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2003, 03:40   #3
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Scuze ca dezgrop topic-uri asa vechi, intrebarea asta n-am putut s-o las fara raspuns. Eu ascult Mozart demult: intr-adevar filmul "Amadeus" m-a ajutat sa-mi intiparesc in minte ca Mozart nu era un frivol. As recomanda oricui mai are inca nevoie sa se convinga sa asculte "Simfonia concertanta" pentru vioara si viola, KV 364.

Referitor la subiectul asta, Paul Barth (care poate nu se convinsese definitiv de lipsa de frivolitate a lui M.) a spus: " When God is there, the Angels listen to Bach, but when He's not, they listen to Mozart." Dar poate si Dumnezeu asculta Mozart cind ingerii nu-s acolo!
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2004, 09:51   #4
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Originally Posted by Guinevere:
Scuze ca dezgrop topic-uri asa vechi...
...se pare ca topicurile sunt ingropate iar cei care dau de ele si le scot la iveala sunt asemenea unor maniaci necro :lol:

Sa revenim on topic ... are cineva soundtrackul de la Amadeus? L-am avut mai demult pe 2 casete dar saracele au expirat.
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2004, 09:55   #5
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Ilila:
Originally Posted by Guinevere:
Scuze ca dezgrop topic-uri asa vechi...
...se pare ca topicurile sunt ingropate iar cei care dau de ele si le scot la iveala sunt asemenea unor maniaci necro :lol:

Sa revenim on topic ... are cineva soundtrackul de la Amadeus? L-am avut mai demult pe 2 casete dar saracele :D au expirat.

Ce-ti trebuie soundtrackul? Nu e original, sunt numai piese de W.A. Mozart arhicunoscute. Ia-ti muzica de Mozart (lucrari complete) mai bine.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jul 2004, 10:45   #6
Ilila
Tinkerbell
 
Ilila
 
Join Date: Dec 2003
Location: Iasi
Posts: 1,120
Send a message via Yahoo to Ilila
Originally Posted by Leonard:
Ce-ti trebuie soundtrackul? Nu e original, sunt numai piese de W.A. Mozart arhicunoscute. Ia-ti muzica de Mozart (lucrari complete) mai bine.
Intradevar soundtrackul contine piese arhicunoscute... dar sunt puse intr-o anumita ordine iar atunci cand le ascult (in acea ordine) 'revad' secvente din film... deci 'mai bine' e relativ
Ilila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2004, 19:59   #7
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Redeschid pentru a treia oare (parca) thread-ul asta, pentru ca tocmai am pus mana pe DVD-ul cu editia speciala Director's Cut: 20 de minute in plus fata de ce s-a vazut pana acum, plus un documentar de aproape o ora despre film si un comentariu audio cu Forman si Shaffer.

In ultimele zile, am reusit sa vad editia speciala de aproape doua ori si am ascultat aproape tot comentariul audio (care te cam oboseste, totusi). Sunt cateva diferente fata de versiunea originala, cea mai interesanta fiind o scena in care Salieri ii spune Constanzei Webber ca ii va asigura postul de profesor de pian al printesei Elisabeta lui Mozart, in schimbul unui favor de natura sexuala (ca sa-i spun elegant). Urmeaza scena topless a lui Berridge, motiv pentru care americanii au schimbat rating-ul filmul din PG-13 in R (ceea ce e o prostie la scara mare).


Muzica e tot superba... Dar nu impresioneaza asa de mult ca o auditie Mozart de unul singur!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2004, 08:13   #8
Holden
Junior
 
Holden
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 51
Varianta director's cut este cea in care apare secventa de la premiera "Flautului fermecat" ?
Nu de alta, dar vreau sa stiu ce varianta am vazut. Nu care cumva sa-mi fi scapat ceva.
Holden is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jul 2004, 13:27   #9
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Cred ca "Flautul fermecat" apare in amandoua versiunile. Cel putin, eu asa tin minte (au trecut aproape cinci ani de cand am vazut versiunea "cenzurata").

Dar e simplu sa-ti dai seama care e varianta "Director's Cut": daca ii vezi tatele lui Berridge (in casa lui Salieri), atunci asta e!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells