Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 27 Jun 2009, 00:32   #41
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Drag me to Hell chiar nu merita vazut la cinema........Eu asta am facut miercuri si parca imi pare rau ca n-am fost la Transformers 2 pana la urma ! Este un horror atipic si lasa impresia de final previzibil... Pe la jumatatea filmului n-am putut sa ma abtin sa nu le spun prietenilor cum se termina pentru ca era atat de evident ... pentru mine cel putin ! Parca a fost putin peste My Bloody Valentine ! Sau poate am impresia asta pentru ca al 2-lea a fost 3D...Oricum sunt filme de nota 6 maxim.

Last edited by Lili1982 : 27 Jun 2009 at 00:35. Reason: Am papat litere bre :)... Deh....E noapte !
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jun 2009, 10:43   #42
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Am avut doua experiente total opuse in ceea ce priveste Drag Me to Hell.

Intai am fost sa-l vad in Anglia. Acolo l-au aratat intr-o sala mare, care era destul de goala, si am stat de unul singur undeva pe un flanc, astfel ca ma simteam destul de izolat. In mod implicit, am fost destul de tensionat tot filmul si am impresia ca acelasi lucru poate fi spus si despre ceilalti oameni prezenti in sala, caci nu am auzit pe nimeni chicotind sau razand.

Cand am venit acasa si m-am uitat la film cu niste tovarasi, am fost intr-o sala mica si plina. Numai ca de data asta, in loc sa fi avut senzatia ca ma uit la un horror, am avut senzatia ca sunt la o comedie. E clar ca Raimi are aceasta componenta comica in filmele sale, insa parca am vazut doua filme total diferite. Pe de-o parte cred ca aceasta traire spune ceva despre felul in care trebuie vizionate filmele horror, precum spune poate si ceva despre cat de obisnuit e poporul roman cu teroarea vietii de zi cu zi, ca nimic nu-l mai sperie.

In ceea ce priveste filmul, mie mi se pare ca Raimi este un regizor bun, stie cum sa creeze atmosfera, dar cand vine vorba de a spune o poveste e mediocru. Aceeasi impresie am avut-o si despre Spiderman, si despre Evil Dead, care sunt filme care se leaga bine, dar care nu m-au impresionat prin ceea ce aveau de spus.

Mai e o chestie la care ma gandeam in timp ce ma uitam la Drag Me to Hell, anume felul in care sunt construite scenele. Mi se pare tare clasic, old-style, asa cum a si parut intreg filmul, dar in momentele cheie a gasit un echilibru bun intre ceea ce puteai anticipa prin constructia scenei, si ceea ce te speria in scena. E drept ca nu am tresarit decat de cateva ori si nici nu sunt mare fan al fazelor dezgustatoare (acelea care au provocat hohote de ras cand stateam la noi in cinematograf, caci erau asa de exagerate), dar precum ziceam, tensiunea m-a tinut in priza. Vorba vine.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jul 2009, 22:41   #43
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Ti-am urmarit sfatul . Am vazut , doar un sneak priview la Stay Alive , e chiar nice .
Si sunt fana fimelor horror , dar din pacate nu prea am vazut filme care sa te mai sperie cum se faceau inainte . . Tin minte ca am vazut un serial cand eram mica " Aventuri in casa bantuita "ceva de genul , Foarte foarte fain sau " Twin Peaks " .
[ Mai e si Death Tunnel unde cladirea respectiva chiar exista ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2009, 10:11   #44
Broken.Heart
Novice
 
Broken.Heart
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 2
Talking :D

Akum mi-am luat si eu The Unborn

Deabea astept sa-l vad, am auzti ca esti mistho
Broken.Heart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2009, 12:14   #45
TheNewBlack
Junior
 
TheNewBlack
 
Join Date: May 2009
Posts: 63
pana acum Drag Me To Hell cred ca este cel mai interesant film horror din 2009, nu stiu de ce multora li se pare comedie, eu nu am reusit sa il privesc cu lumina stinsa


am asteptat mult sa apara Antichrist, l-am luat si il voi privii zilele astea
TheNewBlack is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2009, 13:12   #46
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Drag me to hell a fost foarte bun ... am mers de 2 ori la cinema sa il vad.Scena din garaj mi`a placut foarte mult,a fost foarte bine realizata si finalul a fost bun,eu credeam ca se va termina altfel.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2009, 21:21   #47
rm_cristian
Junior
 
rm_cristian
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 65
cele mai bune filme din anul asta pana acum cred ca sunt drag me to hell, the uninvited si the last house on the left...desi multa lume zice ca nu e chiar horror
rm_cristian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2009, 22:26   #48
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Astept cu interes "The Orphan".Voi?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 11:36   #49
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Si eu ! chiar vreau sa-l vad . Drag me to hell mi s-a parut comedie sincer . Nu va suparati , dar chiar nu a fost cine stie ce . A fost doar o faza tare , cand era in camera tipa si vede umbrele alea a lui Satan . In rest am ras . Cat despre The Last house on the left , nu e horror ! Chiar nu e !
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2009, 22:29   #50
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
In legatura cu "Drag Me To Hell" nu sunt de acord cu tine.
Raimi a folosit cu multa indemanare umorul cu toate intentiile posibile.Adica nu s-a dorit a fi super-serios si s-a soldat cu mult umor involuntar.Plus ca filmul are faze ce te lasa cu friguri pe sira spinarii din belsug,e imprevizibil si necoventional fata de ce apare in prezent pe felia asta.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 11:34   #51
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Dar eu ce sa fac cand radeam de nu mai puteam la unele faze , stii daca razi parca nu mai are nici un farmec , daca tot te sperii , macar sa te sperii pana la capat . Nu te sperii la inceput , dupa razi si apoi iar te sperii .
De exemplu am ras la faza cand se batea cu baba aia in masina .
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 14:01   #52
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
ia sa gusti putin din seria Evil Dead (tot Raimi)
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 14:50   #53
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
I-a sa vedem
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 16:00   #54
rm_cristian
Junior
 
rm_cristian
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 65
Originally Posted by Disciple:
Astept cu interes "The Orphan".Voi?

da abia astept!!!

cat despre evil dead...hmm nu am vazut cred ca ar fi bine sa ma uit nu?
rm_cristian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 20:59   #55
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Sa recomand si Army Of Darkness ca sa fie tacamul complet?
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 21:10   #56
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Multumesc
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 21:35   #57
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Disciple:
Sa recomand si Army Of Darkness ca sa fie tacamul complet?

Army of Darkness face parte din seria Evil Dead
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2009, 21:44   #58
Mikala
Guru
 
Mikala
 
Join Date: Jul 2009
Location: Hell
Posts: 350
Si eu care credeam ca nu o sa mai gasesc un film care sa ma sperie . Pana acum , filmele care le-am vazut m-au dezamagit , dar nu in totalitate si ma intrebam mereu " De ce naiba nu vad si eu un film bun ! " cand eram mica parca ieseau mai bine .
[ Apropo , era un film , serial .. hotelul bantuit sau ceva de genul , care-l dadea pe TVR parca pe la 22 , 23 .. ]
__________________
" It has been said that something as small as the flutter of a butterfly 's wing can ultimately cause a thyphoon halfway around the world " - Chaos Theory

" Vanity - definitely my favourite sin. " - Al Pacino [ Devil's Advocate ]
Mikala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 21:21   #59
rm_cristian
Junior
 
rm_cristian
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 65
^omg tin minte...ce frica imi era sa ma uit (adevarul e ca eram mic) dar totusi
rm_cristian is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Sep 2009, 21:50   #60
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
frisoane si iar frisoane...da' ceva visceral simtiti careva ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:17.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells