Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Oct 2004, 11:34   #21
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by EgoN:
cum adica sa gandesc intre granitele tarii in care traiesc? sa fiu bine inteles, eu nu vreau sa mor cu george cosbuc de gat! m-am saturat sa tot vad filme ce joaca la categoria musca, eu vreau campioni la categoria grea.
vreti nu vreti, italiencele e un film slab, nici macar decent (scenariu prost si previzibil, exagerari "balcanice" demne de emisiunea lui mitica popescu de pe tvr2 , joc fara nuante (mara si ana - ok), regie cu vreo 2 trucuri ieftine).
sa nu bagam acest film in aceeasi oala cu vreun film de pintilie, puiu, caranfil, muntean, mungiu...
sa depasim faza asta de mandrie autohtona si privirea asta indulgenta ce spune :"e al nostru, tre' sa-l iubim" . un film romanesc nu-l vad ca pe un meci al echipei nationale de fotbal.

ma declar un sustinator al punctului de vedere al dlui egon - care pune punctele pe toate 'i'-urile din 'italiencele'.
cred ca e profund nesanatos sa perpetuam acest dublu standard in leg. cu filmul romanesc! si - in contextul filmului rom. - pe debuturile de dinainte de '89 & cele de dupa...
kiar nu inteleg cum puteti sa fiti atit de indulgenti cu un film atit de prost, in skimb sa strimbati din nas (unii dintre voi) la filme straine (americane) - ma gindesc la 'colateral'.
CE putea sa va placa la 'italiencele'?? scenariul gen 'stirile pe scurt', care nu urmareste nici o idee, nu aprofundeaza nici o situatie - totul lasat vraiste, la marea plesneala?...
si unde este ritmul?
ah, k rizi la unele poante, k te amuza anumite personaje (vezi 'talibanu'), k unele dialoguri suna 'firesc' - da, e adevarat; dar sa ne multumim cu ATIT DE PUTIN, doar pt k filmul e rom. & regizorul e debutant?
sorry; not 4 me!
am fost recent la londra, la o retrospectiva pintilie, si am revazut debutul lui din '65 - 'duminica la ora 6'... IMPECABIL! era un film care (lasind povestea la o parte) era ABSOLUT SINCRON cu ce se facea la acel moment in cinematografia mondiala!! (nouvelle vague, etc)
sau luati altele - remarcabile: 'nunta de piatra', 'editie speciala' etc...
sau - dupa '89 - 'e pericoloso sporgersi', 'marfa & banii'...
kiar si 'examen' - care e zece clase peste 'italiencele' (& putin conteaza k x sau y s-a 'plictisit' la el!)...
pt k, daca e vorba de ris, poti ride si la geo saizescu, si la 'vacanta mare', si la 'garcea & oltenii'... filme pt 'marele public', nu?
dar cum de-au scazut atit de mult standardele receptarii?
cred k sint multe motive, dar unul dintre ele e sigur televiziunea...
sint filme care nu sint decit echivalentele lui 'ciao, darwin' (sigur, NU e cazul 'italiencelor'!)... ASTA vrem???

cu aceasta (trista) ocazie, anunt discret k ma retrag o perioada de pe ac. forum - de care am devenit periculos de dependent!
am cunoscut aici cinemaniaci simpatici (ricutza, lady_skar, keyser soze, egon...) sau antipatici (marx...) sau amin2 la un loc (ambra, herbert...),
fani pasionati de una sau alta (gaandalf, demona...) - o intreaga comunitate pe care am incercat s-o inteleg kiar si atunci cind m-am certat cu (aproape) toata lumea.
a fost o experienta... interesanta
pe care nu o regret - desi, probabil, o sa regret timpul (prea mult!) petrecut zappind de pe un topic pe altul...
cu bine.
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 13:15   #22
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:
dar cum de-au scazut atit de mult standardele receptarii?
cred k sint multe motive, dar unul dintre ele e sigur televiziunea...
sint filme care nu sint decit echivalentele lui 'ciao, darwin' (sigur, NU e cazul 'italiencelor'!)... ASTA vrem???

And Tv killed the movie star. Nu stiu unde am citit despre Fire Walk With Me ca ar fi un film prost regizat de un regizor excelent. cauza invocata si blamata era chiar televiziunea, si faptul ca Lynch incerca sa satisfaca privitorul de TV in dauna unui movie-goer die hard.

Originally Posted by Alex Leo Seban:
am cunoscut aici cinemaniaci simpatici (ricutza, lady_skar, keyser soze, egon...) sau antipatici (marx...) sau amin2 la un loc (ambra,...)
8)
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 18:25   #23
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Filmul nu este deloc prost! Cred ca multi dintre cineastii romani nu fac decat sa-si povesteasca filosofiile sterile, uitand cu totul de public. In mod categoric, nu fac parte din categoria de public Vacanta Mare si nici nu ma uit la emisiuni gen Cao, Darwin. De aceea, nu pot fi de acord cu cei care compara Italiencele cu Garcea. Sa fie clar, Italiencele are emotie, are adevar, actorii nu vorbesc pasareasca pe care ne-am obisunit sa o auzim in alte filme romanesti. As compara mai degraba acest film cu unul dintre ultimele filme ale lui Mihalkov-Koncialovski, <Gainusa Riaba> se numeste, film si el controversat. Oricum, la ora actuala, a face filme plictisitoare, de un snobism sforaitor, in care se regasesc vreo doi-trei critici de film care nu mai stiu sa fie obiectivi inseamna a falimenta cinematografia romaneasca! Publicul, dragii mei, conteaza si el. Filmul Italiencele aduce spectatori in sali, foarte bine! S-a dorit, probabil, un compromis intre artistic si comercial. Mi se pare unul reusit.
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 20:26   #24
coco
Junior
 
coco
 
Join Date: Dec 2003
Location: Cocotown
Posts: 72
Si jete francofon...

Lui ALS
Chiar si plecand de la prezumtia de nevinovatie ce ar trebui sa-ti dea un metru n plus la start observ ca rugina e ingropata rau, ca temperamentul efervescent si limbajul "dur" si "la obiect" sunt o masca sub care se ascunde un om complexat de propria-i persoana(treba lui) si de propria-i nationalitate(treba noastra). Ti-e rusine ca suntem asa cum suntem, te proslavesti fiecarui gunoi de pe afara si fiind sigur ca esti nul incerci sa reduci totul in jurul tau la propria-ti nulitate ca sa te poti accepta tu pe tine. Tot ce fac romanii este prost, este mult prea banal pentru tine si incerci sa treci peste realitatea falsa pe care singur ti-ai construit-o ingropand tot ce este sau ar putea fi. Cica esti transant! Esti un ipocrit. Iti place Pintilie caci e recunoscut afara, altfel te intrebai cine e babalacu' ala nevrozat. Nu esti un tip prost Alex dar negi prea mult. Incearca sa treci peste complexul de inferioritate ce te face sa improsti ipocrizie. Si mai mult umor amice caci lipsa lui este primul pas spre viitorul pseudo-intelectual.

Italiencele este un film prost dar un debut interesant.
Surpriza placuta: actorii...vai de sunetu' lor.
In rest...la mai mare
__________________
cocos
coco is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 20:43   #25
Yoyoma
Novice
 
Yoyoma
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bucuresti
Posts: 8
Sunetul a fost prost la Union, intr-adevar. Dar in rest poate sa fie destul de bun. Am impresia ca gresise proiectionistu ceva... Am auzit de la Korben (am impresia)ca abia se-ntelegea ce spuneau actorii :shock:
Yoyoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 21:14   #26
leeloo
Novice
 
leeloo
 
Join Date: Apr 2004
Location: drowning by numbers.
Posts: 16
la union din cate stiu eu s-a proiectat filmul in sunet dolby surround, cand el e conceput in alt sistem.
atat.
__________________
and those with no homes to go to, please dig yourselves holes.
"here's a knocking indeed! if a man were porter of Hell gate, he should have lot to do turning the key".
leeloo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2004, 21:19   #27
Yoyoma
Novice
 
Yoyoma
 
Join Date: Oct 2004
Location: Bucuresti
Posts: 8
:w00t:
Yoyoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 04:40   #28
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Originally Posted by Alex Leo Serban:
cu aceasta (trista) ocazie, anunt discret k ma retrag o perioada de pe ac. forum -

Aaaaa.... Cum, tocmai acum cand abia am descoperit si eu Cinemagia?... Dupa ce am cetit cu fervoare prin Dileme cronicile celea, pe vremea cand scriai inteligent si fara mascari acum ne lasi?... Sunt profund dezamagita... Voi criticii de film n-aveti idee ce inseamna pentru niste amarati ca noi (care n-avem alta treaba cu filmul decat ca e o manie) ca va dati si voi cu parerea p-aci. Ok, ok, inteleg... da' pacat.
Cu tristete, la revedere...
europe_east is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 12:35   #29
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
off topic (sau nu?)...
nu am vazut 'italiencele' si nici nu cred ca am sa-l vad prea curand, astfel ca nu voi comenta pe marginea lui (sau a lor.. )

ceea ce ma intereseaza este filmul romanesc... de ce fratilor sa apreciem un film mai mult decat merita? doar pentru ca este romanesc? doar pt ca a iesit in cinematografe? doar pt ca regizorul este debutant, iar actorii depasesc nivelul vulgar al ridicolului de pana acum? doar pentru ca are cateva poante bune? get lost...

who the f cares? de ce trebuie sa ne coboram de fiecare data standardele atunci cand vorbim despre un produs made in romania? de ce trebuie sa ne gasim scuze? scuzele si circumstantele atenuante (nu avem bani, nu avem experienta, producatorii, cnc-ul, gazonul netuns, crampoanele nepotrivite) apar de obicei odata cu produsul sau, mai grav, inaintea acestuia
ar trebui asadar ca, la inceputul unui film, regizorul si actorii sa ne tina un mic discurs gen 'all apologies, nu fiti atat de duri, suntem totusi romani...'

sau, dimpotriva, ar trebui sa munceasca mai mult pe platouri, in loc sa se planga prin bodegi (lansari)?
si un al doilea aspect: ca romani, ar trebui sa fim mai ingaduitori cu nonvalorile, in schimb valorile certe trebuie umplute de rahat... +1 si cu -1 egal 0... este oarecum simptomatic! nu vrem sa fim o natie in alb si negru, ci doar intr-un gri bolnav(icios)

ps: ca cetatean roman, nu am nici o vina si nici un motiv de mandrie pentru asta...
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 13:42   #30
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
daca aveam o productie decenta nu ne mai cramponam pe tema italiencelor si cred ca ar fi trecut neobservat kiar si de voi, ca sa nu vb. de majoritate care nici nu l-a sesizat.oricum diseara e arnold pe pro tv! Filmul asta nu spune absolut nimic.E , cum a spus cineva, o stire de la ora 5 mai colorata si la fel de prost filmata.
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 16:35   #31
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Coco, mi-a placut mesajul tau adresat lui ALS. Subscriu! Nimeni nu spune ca Italiencele este perfect, dar nici ”foarte prost” nu este. Astfel, inversunarea si interventiile lui ALS demonstreaza un singur lucru: el nu mai face critica de film, ci politica.
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 17:39   #32
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
da, coco care dreptate, si si lynx, referitor la ALS... totusi, in marea parte a criticilor lui, am descoperit si eu parerea mea, dar nu pentru filmul asta.
referitor la cin. ro., nu cred ca trebuie sa ne coboram standardele, dar nici sa nu le ridicam... adica cum, noi comparam 'italiencele' cu 'LotR' sau cu 'eternal sunshine of the spotless mind'??? aici este o intrabare de logica...
dar nu asta vroiam sa spun, ci exact inversu'... cat de frumos este sa vezi ca atunci cand in romania se lanseaza un film, toti se asteapta la marea revoluite in cinematografia romaneasca, si atunci cand vad ca filmul este placut dar nu extraordinar, toti incep sa critice de mama focului... de o data toti sunt critici de film, de o data toata lumea a inteles totul, si de o data toata lumea incepe sa traga filmu' in cacat... pai asta nu m-i se pare normal... si ne uitam si aici, pe cinemagia... sunt filme care vin la cinema, si care trec si neobservate prin forumu' asta... uni zic ca-s bune, alti ca-s proaste... atat. dar nu, la filmu' romanesc toti sar in sus, si isi dau cu parerea, numai dintr-un fel de frustrare ca cinematografia romaneasca inca nu a ajuns la standardele americane...
filmul asta, italiencele, nu este o capodopera, dar nici cel mai extraordinar film posibil, ci este un film 'sentimental', si cum a mai fost zis, 'de suflet'... si din punctu' asta de vedere el poate fi comparat cu filmele 'occidentale' fara nici o problema... tehnic... mai avem un drum lung... cand reusim sa producem 100 de filme pe an, pai da frate, atunci cu placere!
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 18:36   #33
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Spre deosebire de altii, care incearca doar sa salveze filmul Italiencele de la critici prea acide, eu voi spune ca mie acest film chiar mi-a placut. Nu conteaza daca e debut sau nu, romanesc sau strain. Filmul mi se pare chiar ok! Sensibilitatea filmului ma duce cu gandul la cinematografia rusa sau la unele filme chineze de calitate /Micuta inavatatoare, Xiu-Xiu/. Totodata, umorul mi se pare a fi unul balcanic, cald, asemanator celui din filmele lui Kusturica. Imi place, de asemenea, ca filmul are si accente romanesti, nationale /povestea cu Mutu din Calus, muzica/, ca are un mesaj coerent, ca trateaza probleme reale, nu unele subte din degetul mic al unui filosof plictisit, ca are un final oarecum optimist. Desigur, pot sa vorbesc si despre aspectele mai putin fericite ale filmului /prea multe intamplari, aglomerate claie peste gramada, dar asta se poate explica prin dorinta unui regizor debutant de a spune totul chiar in primul sau film/, chestiile tehnice /in special sunetul/, faptul ca dialogurile in franceza suna ca naiba si mai ales ca nu au fost subtitrate. Cu toate acestea, mi se pare un film interesant, cu farmec si, ma repet, cu suflet. Are si unele chestii regizorale interesante, cum ar fi acea imagine vazuta de tatal aloolic cu capul in jos. Nu inteleg, de unde atata inversunare la unii impotriva acestui film?
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Oct 2004, 19:50   #34
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
daca te referi la ce-am scris eu mai sus, atunci pot sa te linistesc ca sunt de aceiasi parere... si mie mi-am placut filmul din multe motive... sigur nu este perfect, dar m-i se pare ca este un mare pas pentru cinematografia romaneasca de dupa 89.
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 14:44   #35
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Am fost si eu aseara la acest film... mai mult pentru ca Ambra a spus ca nu e o porcarie 100%, pentru ca unul si altul au mai spus ca merge ... si ca are cadre frumoase ...s.a.m.d.
In fine.. multa lume in sala... tineri, babe, mosi, catei, pisici...
Ce am vazut eu?? Un RAHAT de film... prost filmat, prost "colorat", prost jucat, prost regizat, prost ...in fine prost...
Ideile principale:
- Bine ca e italian regizorul si nu pot sa spun ..iata un noua regizor roman ratat
- accentul personajelor? Oltence? ... mai bine zis Ferentari... si cand stai si te gandesti ca Johnny Depp a stat 2 luni sa invete scotiana...
- cadre... cu personaje taiate de la incheieturi si umbre total anapoda...
- Se vrea comico-Kusturician filmul.. dar nu are nici o legatura. Sa fie umorul oltenesc...gen Vacanta Mare pe care nu-l inghit eu sau o fi umorul asta de ..CE bah?
- un film plin de gratuitati... unele lucruri se intamplau doar ca nu mai era altceva de filmat... in faza cat tipa il saruta pe retardatul ala de pe role... ar putea castiga - cea mai penibila faza in a motion picture.....
- Idee fumata... si nu ma refer la faptul ca ... ce sa gandit regizorul sau scenaristul sau whatever... Ideea cu baietii care fumeaza iarba in masina... hai sa fim seriosi... tragi si tii in tine.. mars la cacat draga scenarist...
- Film romanesc... uhhhh. ahhhh ihh... cine dracu le-a dat bani sa faca o asemenea porcarie... eu nu am sa inteleg niciodata...
- Mara... saraca e o actrita prezentabila... dar nu aici... Primarita??? faza cu primarita este de o penibilitate grava....
- Ana.. e frumoasa si simpatica, dar cine ia spus sa faca fata aia de cal tot filmul?
- Eu dupa ce am iesit de la film ... m-am gandit ca o fi partea doua la Vacanata Mare ... asa e? Ca eu nu am vazut primul....


P.S. Mesajul ar fi fost mai dur daca nu trecea noaptea ... sa ma sfesnicuiasca...
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 16:46   #36
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by Jay:
- Bine ca e italian regizorul si nu pot sa spun ..iata un noua regizor roman ratat
..

napoleon helmis e roman.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 16:53   #37
Frank
Senior
 
Frank
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 114
Altul care compara Italiencele cu Oltenii! Sau esti prost sau nu ai cultura cinematografica, dragul meu. In afara de aceasta, ai zis bine, sala a fost plina si din cate am vazut eu in Box Office, filmul este in top, cu peste trei mii si ceva de spectatori în numai douã zile. Probabil, cel de le-a dat bani sa faca acest film stia ca va fi un film gustat de public. Eu ma intreb cine dracu le da bani unor regizori care nu dau doi bani pe publicul din Romania. Chiar atata dispret fata de public, de unde pana unde? Daca ar fi vorba de scris poezii, nu as avea nimic impotriva, scrii ce vrei, le citesti celor doi-trei prieteni alor tai si basta. Dar aici e vorba de un film, buget mare, de la stat. Este posibil sa nu mai conteze publicul deloc? Ati innebunit?
Frank is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 17:01   #38
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
cine a zis asta cu publicu'... citeste mai bine ce s-a scris pana acuma, si o sa vezi ca exista oameni carora le-a placut ce-au vazut... sigur ca sunt si unii carcotasi, care nu vor sa apreciezie nici macar munca depusa la film... pai macar atat bai baieti... macr efortul.
si jay, oricum argumentezi tare tampit, adica complet nefondat. incearca sa fi putin mai exact in ceea ce spui, si sa gasesti si argumentele corespunzatoare. cam atat la cronia ta... foarte... hmmm... punctata.... (....)
eu imi tin parerea ca filmul asta este un pas bun in partea in care ar trebuii sa se duca filmul si cinematografia romaneasca...

p.s. bai baieti, unde p**** mea l-ati gasit pe Garcea in filmul asta???
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2004, 17:51   #39
lynx
Guest
 
lynx
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 153
Jay, Napoleon Helmis este roman oltean, asa ca cel putin la capitolul accent oltenesc cred ca se pricepe mai bine ca tine. De altfel, cred ca asta este unul dintre marile atuuri ale filmului: interpretarea fireasca a actorilor, faptul ca nu vorbesc ca la teatru, clar si raspicat, sau mai bine zis fals si nefiresc, ci asa cum se vorbeste prin satele romanesti, ma rog cu unele mici retusuri.
lynx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2004, 06:14   #40
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Originally Posted by zizi:
Originally Posted by Jay:
- Bine ca e italian regizorul si nu pot sa spun ..iata un noua regizor roman ratat
..

napoleon helmis e roman.

o informatie in plus... la dracul... acum pot sa o spun...
Nu am dreptate? zizi...
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 07:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells