Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Oct 2013, 14:15   #1
rpb_startopeleven
Novice
 
rpb_startopeleven
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 7
Lightbulb Scurt metraje - amatori, buget 0

http://www.youtube.com/channel/UCDmdl3kzOkqp2qDJiJLMBRw . Aceasta este canalul de youtube. Incet, incet incercam sa perfectionam tot ce se poate. Deocamdata suntem doar niste copii incepatori care pe langa distractie incearca sa adune un zambet de la un om care le vizioneaza filmuletele. Va multumim si suntem constienti ca se poate si mai bine, insa deocamdata bugetul nostru este 0.
rpb_startopeleven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2013, 13:33   #2
rpb_startopeleven
Novice
 
rpb_startopeleven
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 7
http://youtu.be/CM765zO03g8

Acesta este ultimul scurt metraj realizat de catre echipa Romania Movie Star (RMS). Speram sa va placa.
rpb_startopeleven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2013, 04:28   #3
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Nu numai bugetul e zero, ci si restul. Movie - nu, star - nu, Romania...maybe... Afisati-va public dupa perfectionare, nu inainte. Daca fiecare paralelogram se apuca sa-si exhibe utubismele, gen, uite ce maro e... unde ajungem?
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2013, 09:03   #4
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Nu mi-a plăcut, dar nici nu m-a durut. Dacă pretenţiile realizatorilor sunt zero, e ok. Raul - „realizatorul” scenariului - are mult de lucru la scenariu! Săbiuţa aia de jucărie nu prea ajută povestea, poveste care este. Muzica ”de horror” nu poate suplini lipsa scenariului. Dialogurile, jocul „actorilor”, gestionarea timpului, calitatea sunetului pot fi îmbunătăţite relativ uşor, prin exerciţiu şi repetiţii înaintea filmării, dar sunt probleme secundare. Cu minime rectificări, filmuleţul ar putea fi îmbunătăţit cu 30-40%. Munciţi, gândiţi, munciţi!
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2013, 18:51   #5
rpb_startopeleven
Novice
 
rpb_startopeleven
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 7
djinjis . Inteleg ce zici, dar Romania Movie Star e doar un fel de "nume" sa zicem asa. Nu e neaparat un lucru care sa reprezinte ce am realizat noi pana acum. Daca ar fi fost sa facem asa...ce am fi putut alege Romania Nul sau Romania Zero?
rpb_startopeleven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2013, 18:54   #6
rpb_startopeleven
Novice
 
rpb_startopeleven
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 7
c.ghevara -> Multumim frumos de sfaturi. Probabil in timp o sa reusim sa aducem la un nivel mai ridicat toate acele lucruri. Oricum, acum suntem la inceputul inceputului, asa ca stim ca se poate mai mult. Daca ai idei de scenarii sau ceva de genul asta, sau daca vrei sa ne ajuti/sa ne dai un sfat, le acceptam cu cea mai mare placere. Multumesc oricum ca ti-ai pierdut timpul sa ne raspunzi.
rpb_startopeleven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2013, 19:15   #7
rpb_startopeleven
Novice
 
rpb_startopeleven
 
Join Date: Oct 2013
Posts: 7
Originally Posted by c.ghevara:
Nu mi-a plăcut, dar nici nu m-a durut. Dacă pretenţiile realizatorilor sunt zero, e ok. Raul - „realizatorul” scenariului - are mult de lucru la scenariu! Săbiuţa aia de jucărie nu prea ajută povestea, poveste care este. Muzica ”de horror” nu poate suplini lipsa scenariului. Dialogurile, jocul „actorilor”, gestionarea timpului, calitatea sunetului pot fi îmbunătăţite relativ uşor, prin exerciţiu şi repetiţii înaintea filmării, dar sunt probleme secundare. Cu minime rectificări, filmuleţul ar putea fi îmbunătăţit cu 30-40%. Munciţi, gândiţi, munciţi!


Nu tintim atat de sus incat sa dezvoltam ceea ce facem la nivel de afacere sau ceva din care sa obtinem profit. Nu, deocamdata e doar pentru distractie si e doar un hobby, dar incercam sa il facem cat de bine putem, daca tot facem sa nu facem degeaba.

Last edited by rpb_startopeleven : 07 Oct 2013 at 19:26.
rpb_startopeleven is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2013, 16:09   #8
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
rpb, slabut. Ceva mai scurt si mai inspirat ar fi avut cu totul alt efect, chiar daca nu aveti aparatura necesara. Ginditi-va la idei care sa incapa sa zicem intr-un minut, max 2 si care sa spuna ceva.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2013, 15:32   #9
LUTARIM
Junior
 
LUTARIM
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 49
@ rpb_startopeleven
Djinjis are dreptate, dar trebuie să-ți spun că, de vreo 6 ani, de când îl știu pe acest forum, n-am văzut vreo vorbă bună din partea lui, vreun cuvânt de încurajare, vreun sfat constructiv. N-am văzut eu, poate mi-a scăpat.

Impresia mea este că astfel de filme ai văzut, astfel de filme vrei să faci. Dar ca să faci film, trebuie să ai ceva de spus. Ca să ajungi în acest stadiu, trebuie să parcurgi anumite etape. Nu vreau să fac acum teorie, am să-ți spun prin ce etape am trecut eu.

Acum o jumătate de secol, pe când eram elev, pedagogul internatului ne-a dus într-o duminică la o acțiune de „culturalizare în masă” la Casa de Cultură din Câmpina.
Cineva ne-a prezentat un set de diapozitive color cu imagini din peșteri. Nu știu dacă îți dai seama, dar pe vremea aceea era ultima realizare a tehnicii fotografice.
Am rămas uimit, m-a fascinat „imaginea fotografică”, puterea acesteia de a transmite un mesaj extrem de complex, din cele mai îndepărtate locuri până în cele mai îndepărtate locuri, nu numai în spațiu, dar și în timp.
Nu-mi puteam permite cumpărarea unui aparat foto, dar când mi l-am cumpărat, știam totul despre diafragmă, luminozitate, timp de expunere, distanță focală, șarf, sensibilitatea peliculei, încadrare etc. Deși un rolfilm Leica avea declarate 36 de „poziții”, adică fotograme, eu am reușit din primul 40. Corecte. Deși rolfilmul avea casetă, eu îl introduceam în aparat pe întuneric, și nu voalam nici un centimetru. E important să menționez că „aderasem” la Cercul Foto al liceului, unde îndrumător era profesorul de sport, iar mai târziu la al Casei de Cultură a Studenților. Am cunoscut foarte mulți fotoamatori care mergeau pe principiul „nu contează că n-a ieșit nicio poziție, e primul rolfilm”.
Mi-am dorit să fac film de cinema, ca amator, după ce am văzut unul la televizor care se numea „Nuca și aluna”, realizat de un cineclub din Timișoara. Un bărbat rostogolea o nucă pe podea împingând-o cu nasul. Făcea acest lucru cu un efort vizibil, deși în cadru nu-i apărea decât fața, adică un „gros-plan”. Poanta finală era că, din urmă, venea un individ care rostogolea cu nasul ... o alună.
Nu am putut realiza filme decât după ce am fost repartizat ca stagiar într-o mare uzină dintr-un mic oraș. Sindicatul finanța un cerc foto care avea și un aparat de filmat pe 8 milimetri, care zăcea de mai mulți ani într-un dulap. Dintr-o carte am aflat cum se face un generic, ce înseamnă un scenariu și un decupaj regizoral, ce înseamnă și cum se face un montaj, dincolo de lipirea porțiunilor de peliculă.
Primul film s-a numit „Înțelegerea”. Un individ parcurge un drum care la un moment dat are o porțiune noroioasă. Vrea să ocolească printr-o grădină, dar acolo era un câine și trebuie să renunțe. Și altor indivizi li se întâmplă același lucru, până când unul scoate din geantă o bucată de pâine și o dă câinelui care, firește, îl lasă să treacă.
Fiecare oraș mai mare organiza anual câte un festival al cineamatorilor. M-am prezentat cu filmul la primul care urma. Dar nimeni nu mai lucra pe 8 mm, ci pe 16 mm. Totuși, la sfârșit, a fost adus un proiector de 8 mm. Juriul, alcătuit din profesioniști, a fost nevoit să-mi acorde „Premiul I pentru film de 8 mm”, jenându-se, totuși, să-mi dea „Marele premiu”.
Întors la Uzină, am abținut spațiu pentru cineclub și finanțare pentru un aparat de filmat pe 16 mm. Cu filmele realizate de mine personal, nu mai multe de unul pe an, nu m-am întors de la festivalurile din țară decât cu premiul I.

Erau alte vremuri, dar dacă vrei sfaturi concrete, mai vorbim. Până atunci, ar trebui să-ți alegi un username mai pământean și un avatar care să te reprezinte.
Am încercat să-ți spun pe lung ce ți-a spus Djinjis pe scurt.
LUTARIM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:28.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells