Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Jan 2013, 01:29   #921
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Liviu-:
Lasa ca oricum marea de elogii aduse celui mai mare regizor compenseaza pt cateva mici pareri, chiar daca astea vin de la persoane cu o anumita cultura cinematografica. Sigur, poate compenseaza si cele cateva mii de injuraturi pe care si le iau cei ce indraznesc sa zica ceva despre marele om.

unde, cand? uita-te pe site-ul asta. toata lumea a criticat cat a vrut. e ok. nici eu nu ma omor cu opera lui. dar asta e altceva. imi pare rau nici tu n-ai inteles. nu-i normal, nu e omeneste, nu-i moral, sa te apuci sa critici acum, cand a murit. toti sar acum sa muste, ca niste hiene. pana acuma n-au zis nici pas.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 01:39   #922
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
da da, bien sur, românii au simțul adevărului mai puțin decît pe cel al sacrului. el cînd făcea propagandă denigrînd morții cum era? sau cum a regizat el lovitura de stat cu victime reale de data asta, cum e? nu-i lipsea și lui simțul sacrului? hai s-o lăsăm mai moale cu formalismele. păcat că a plecat singur și nu l-a remorcat și pe iliescu. crapă așa, cîte unul... ce individualism insolent, în totală contradicție cu colectivismul căruia i-au servit trup și suflet.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 01:39   #923
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Inteleg ce zici, doar ca nu-mi pasa. Nu ma intereseaza ce considera lumea moral. Multi oameni care au scris azi intr-o lumina negativa despre el au facut-o si cu alta ocazie. Altii n-au avut un spatiu in care sa se desfasoare. Altii probabil n-au considerat ca e nevoie sa se desfasoare, dar au fost probabil motivati de elogiile de care vorbeam. M-am uitat la comentarii prin mai multe locuri, hotnews, gandul, adevarul etc. (nu ca n-as avea cu ce sa-mi ocup timpul, dar chestiile astea de colectiv social mi se par interesante) si comentariile erau de obicei injurioase la cei care nu erau destul de cunoscatori ai adevarutului cinema, am vazut trimisi inapoi la Matrix (s-ar fi vrut un fel de jignire, doar ca n-as prea zice ca e) sau la filme cu 'cichi chan'. Revenind la moralitate, ai putea sa-mi spui cand crezi c-ar fi moral sa apara astfel de pareri? La o zi dupa moarte? La o zi dupa inmormantare? La o saptamana, doua, trei? Un an poate? De ce conteaza atat timp cat s-ar presupune ca-i adevarat? Acelasi lucru e valabil si pt un Hitler sau Stalin... sa zicem, asa... teoretic. O sa fie valabil si pt Iliescu?

Last edited by Liviu- : 04 Jan 2013 at 01:41.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 01:44   #924
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
nu-i normal, nu e omeneste, nu-i moral, sa te apuci sa critici acum, cand a murit.

zău? păi acum e momentul, cînd p(r)osteritatea îi cimentează reputația de "mare", cînd se votează dacă nicio-laescu e musai să devină o valoare atemporală, eventual să intre și în manuale.. la cîte minciuni a răspîndit, mă mir că în general se mai pune problema cu dacă în față.
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 01:55   #925
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Liviu-:
Revenind la moralitate, ai putea sa-mi spui cand crezi c-ar fi moral sa apara astfel de pareri? La o zi dupa moarte? La o zi dupa inmormantare? La o saptamana, doua, trei? Un an poate? De ce conteaza atat timp cat s-ar presupune ca-i adevarat? Acelasi lucru e valabil si pt un Hitler sau Stalin... sa zicem, asa... teoretic. O sa fie valabil si pt Iliescu?
1

nu stiu, la o sapt., la o luna. dupa un timp acolo. pe mine ma scarbeste la culme atitudinea asta generalizata de vultur, de hiena. toti sar acuma la muscat, cand au aflat de moartea lui.
s-a spus ca l-a turnat pe Pintilie. chiar asa o fi. dar vreau sa vad daca Pintilie va declara ceva impotriva lui acum. sunt sigur ca nu.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 02:04   #926
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
păi noh, reacția e normală. toți se reped ca hienele acum, pentru că elogiile curg gîrlă acum. e știre la ordinea zilei. cînd să comentez, la parastasul de juma de an? nu prea înțeleg.
l-a turnat pe pintilie? n-am știut, eu credeam că ce-l deosebește de pintilie e, pe lîngă calitatea filmelor, și atitudinea față de tinerii cineaști.
__________________
m

Last edited by Malombra : 04 Jan 2013 at 02:06.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 02:47   #927
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
si elogiile astea il vor transforma in vreun sfant sau ceva? si daca il vor pune intr-un manual, de asta va temeti voi? nu sunteti destul de independenti in gandire deja? ca cinefil, nu sunt de acord cu CTP. problema se pune daca ar fi existat sau nu SN. voi astia mai tineri ati avut privilegiul de a urmari ce film ati vrut voi. pana la urma, eu unul, am vazut performand in filmele lui cativa mari actori, am ascultat pentru prima Morricone. chiar si pentru atata lucru merita respectata moartea lui.
__________________
Comme au cinema
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 12:48   #928
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
eu, ca cinefil, sunt de acord cu ctp, deși nu-l frecventez în alte ocazii.
Mercutio, problema e să-ți depășești începuturile, cînd e cazul. nu-mi spune că astăzi nici tu nu vezi ce vrei, mai ales că te lauzi cu colecțiile tale de dvd-uri. fiecare a început cu ce se putea vedea, nu cu ce a vrut. mai lasă mitologiile de genul că cei de atunci au fost nevoiți să vadă ceva, iar cei de azi nu. e cel mai comod mod de a-ți justifica inerțiile.
argumentul acesta al începutului nostalgic ca echivalent al valorii îmi dă de gîndit. și nu e prima oară cînd îl aud: artistul x e bun, pentru că prin el m-am familiarizat cu genul x de expresie artistică. eu trebuie să-mi idolatrizez abecedarul și să-i ridic osanale, pentru că m-a învățat să citesc, iar prin acest caracter utilitar a devenit brusc literatură bună?
__________________
m

Last edited by Malombra : 04 Jan 2013 at 12:54.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 13:48   #929
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by Malombra:
eu, ca cinefil, sunt de acord cu ctp, deși nu-l frecventez în alte ocazii.
Mercutio, problema e să-ți depășești începuturile, cînd e cazul. nu-mi spune că astăzi nici tu nu vezi ce vrei, mai ales că te lauzi cu colecțiile tale de dvd-uri. fiecare a început cu ce se putea vedea, nu cu ce a vrut. mai lasă mitologiile de genul că cei de atunci au fost nevoiți să vadă ceva, iar cei de azi nu. e cel mai comod mod de a-ți justifica inerțiile.
argumentul acesta al începutului nostalgic ca echivalent al valorii îmi dă de gîndit. și nu e prima oară cînd îl aud: artistul x e bun, pentru că prin el m-am familiarizat cu genul x de expresie artistică. eu trebuie să-mi idolatrizez abecedarul și să-i ridic osanale, pentru că m-a învățat să citesc, iar prin acest caracter utilitar a devenit brusc literatură bună?


inc-odata. dpv al unui cinefil, ca de aia suntem aici, ideea era urmatoarea: chiar daca nu dai doi bani pe filmele lui SN, moartea lui trebuie respectata. nu-i cazul sa se vorbeasca despre el de parca ar fi aruncat in aer cinematografe, asa cum stalin arunca in aer biserici.
ca cinefil cred ca trebuie sa depasesti faza in care lucrurile (autori, filme) se impart strict in doua categori: bune si rele. felul acesta de a gandi, care se generalizeaza pe zi ce trece, parca e extras dintr-o manea. sa moara dusmanii si sa traisca prietenii. nu mai exista nuante. tu deja imi vorbesti de idolatrizare, asa din senin ai produs termenul asta, pentru ca asa gandesti tu, pe SN ori il detesti, si esti cu noi, ori il idolatrizezi, si esti impotriva noastra. pe mine m-ai incadrat la categoria dusmani. daca te uiti in urma pe topicul acesta vei vedea ca si eu l-am criticat pe SN. dar cand era cazul. nu acuma.
__________________
Comme au cinema

Last edited by Mercutio : 04 Jan 2013 at 14:08.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 14:23   #930
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
hehe, cazul mănăstirii văcărești îți spune ceva? ca să te scutesc de bunghit în întuneric, e vorba de biserica folosită la filmările la noi, cei din linia întîi ? așa (adică cum s-a comportat nicolaescu) te comporți cu un monument de cultură, dacă te pretinzi, la rîndu-ți, om de cultură?
mersi că m-ai făcut manelistă. nu-mi fac griji. de obicei cei ce îi fac pe alții maneliști suferă de grija de a nu fi deconspirați ei înșiși ca atare.
argumentul meu a fost unul simplu: ca persoană publică te expui în orice moment riscului de a fi criticat public. nu te consider dușman, ți-am spus doar că momentul mi se pare oportun criticii din moment ce mare parte din media e ocupată cu proslăviri diareice. riscul nu e acela de a a-l băga pe sergiu în manuale ca fapt istoric, ci de a-i da o valoare inestimabilă, insurpasabilă, în detrimentul altor prezențe din cinemaul românesc. te-ai dat de ceasul morții cînd a murit blaier sau ciulei? mă îndoiesc. nu a comentat nimeni aici femeile din viața lui SN (sper că observi nuanța), nu i-a umblat nimeni la rufărie murdară de sorginte amoroasă, i s-a criticat aportul omnivizibil, cel neascuns nimănui, cel prin care a pretins să se manifeste: politic și cinematic.
că te ataci, e strict problema ta.
măcar pe ctp nu-l poți învinui că e un răsfățat din generația mea care s-a născut în epoca torentelor
__________________
m
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 14:25   #931
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
In copilarie/adolescenta era normal sa-mi placa Sergiu Nicolaescu .Impuscaturi ,replici tari , turci macelariti toate astea stateau bine alaturi de filmele cu Van Damme , Stallone , Bruce Lee.Omul le-o tragea tuturor si asta era ce-mi doream sa vad . Cand am inceput sa am si pretentii artistice de la filme mi-am dat seama ca Sergiu Nicolaescu e limitat la acest capitol .Nu l-am dispretuit ci am Incercat sa-l inteleg in contextul istoric in care a evoluat .Nu pot spune ca CTP ca nu am nicio emotie atunci cand vad ''Mihai Viteazul '' si ca ma lasa rece toate filmele lui .Nici nu dau vina pe el precum cei care-l vad ca un propagandist al nationalismului ceausist .Comunistii daca doreau faceau filme propagandistice si cu Sergiu si fara el .Poate doar ca ieseau mai proste si mai putin credibile .Daca-i gasesc lui S.N. o vina (in afara calitatii artistice discutabile) este ca a pus umarul alaturi de alti protocronisti la intretinerea ideii ca romanul e cel mai tare dintre toti si ca noi i-am rupt pe toti cu buzduganele noastre . Dar daca omul chiar credea sincer asta ??? Poporul mic si incoltit care pune cu botul pe labe marile imperii .Mitul cetatii asediate vesnic de hoardele de hrapitori .

Nu cred ca filmele lui vor rezista pentru publicul larg mai mult de 25-30 de ani adica pina cand acest public o sa dispara biologic .Pentru cei care au azi sub 25 de ani el nu mai are nicio relevanta .Doar cativa istorici ai filmului isi vor aminti de el peste 30 de ani .Va inchipuiti ca mallurile care-n 2040 vor difuza holograme pot avea filmele lui SN pe afis . Poate o cinemateca cu 5 spectatori in sala . Daca n-ar fi in programa scolara ar mai citi azi cineva pe Agarbiceanu , Toparceanu sau Vlahuta ???
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 16:04   #932
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Ma scuzati, eu un lucru nu inteleg. De ce trebuie sa sanctificam oamenii dupa ce au murit. De ce moartea e considerata un soi de oprivilegiu si aia morti is invariabil aia de care tre sa vorbim frumos?

Eu sunt totalde axcord cu CTP...inainte, dupa, mnu conteaza. Moartea nu-i un merit...toti murim. De ce trebuie sa "vorbim frumos" de SN? Doar pentru simplul fapt ca a murit? Moartea e over rated. Serios.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 18:47   #933
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Originally Posted by faraimaginatie:
Ma scuzati, eu un lucru nu inteleg. De ce trebuie sa sanctificam oamenii dupa ce au murit. De ce moartea e considerata un soi de oprivilegiu si aia morti is invariabil aia de care tre sa vorbim frumos?

Eu sunt totalde axcord cu CTP...inainte, dupa, mnu conteaza. Moartea nu-i un merit...toti murim. De ce trebuie sa "vorbim frumos" de SN? Doar pentru simplul fapt ca a murit? Moartea e over rated. Serios.

Dar de ce trebuie sa se vorbeasca in general despre el?Sa fie lasat in pace,nu sa fie pus la microscop.
Moartea overrated?Daca n-ai murit deja o data si te-ai intors printre cei vii,n-are cum sa fie overrated.Stii,nu e ca si cum poti sa le ceri feedback despre asta celor care au dat coltu'.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 21:05   #934
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Ca tot apare peste tot, imi zice si mie cineva de unde faza cu Mihai Viteazul predat la Hollywood de Spielberg? Nu ca mi s-ar parea vreo ceva impresionant, Spielberg e departe de a fi vreun nume care sa-mi mangaie substanta cenusie.

Oh yea... http://stirileprotv.ro/stiri/actuali...de-public.html
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jan 2013, 22:11   #935
Nekkyosha
Junior
 
Nekkyosha
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 33
Un articol decent (nesemnat) al lui Mihnea, care ar fi putut si el "sa se spele cu spirt pe ochi", ca altii, dar, spre cinstea lui, a pastrat un ton sobru. "Caranfil l-a prezentat fără să spună cui aparţine - şi fără generic. Toţi profesioniştii au fost sideraţi, începând să emită varii supoziţii îndreptate peste hotare - până când reputatul filmolog l-a invitat în faţa sălii, spre uimirea tuturor, pe tânărul debutant."

In stilul lui arogant si jignitor, CTP scrie de parca s-ar adresa exact acelui tip de public de care se disociaza. Cand te adresezi unor cititori cu o cultura cinematografica solida, nu scrii prostiile alea jenante pe care le asterne P pe hartie, pentru ca ele sunt niste truisme. Un cinefil adevarat nu are nevoie sa-i spuna CT ca marea majoritate a filmelor nicolaesciene sunt asa cum sunt, pentru ca asta o stie deja.

Rusine, CTP! La judecata Dumnezeului cinematografiei, Nicolaescu merge cu Dacii, cu trandafirul, cu Mihai si cu Ipu, cu cateva ecranizari profesioniste, pe cata vreme tu ai sa mergi numai cu certitudinile tale de imbecil indecent.
Nekkyosha is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2013, 01:08   #936
faraimaginatie
Guru
 
faraimaginatie
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 684
Ok...nu moartea. Trecerea in nefiinta ca atare. Suna mai bine? Da, mi se pare overrated din simplul motiv ca e o chestie cat se poate de normala. Cam ca spalatul pe dinti de dimineata.
faraimaginatie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2013, 18:02   #937
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Tocmai am prins din intamplare pe Pro Tv ultima parte din Mihai Viteazu. Scenariul praf, regie reusita, dar exista in lume sute de regizori mai buni. Sa fim seriosi, cu exceptia pensionarilor nostalgici n-are nimeni vreun motiv sa vada o chestie de aia.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2013, 19:03   #938
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by faraimaginatie:
Ma scuzati, eu un lucru nu inteleg. De ce trebuie sa sanctificam oamenii dupa ce au murit. De ce moartea e considerata un soi de oprivilegiu si aia morti is invariabil aia de care tre sa vorbim frumos?

Eu sunt totalde axcord cu CTP...inainte, dupa, mnu conteaza. Moartea nu-i un merit...toti murim. De ce trebuie sa "vorbim frumos" de SN? Doar pentru simplul fapt ca a murit? Moartea e over rated. Serios.
S-a ras.

Originally Posted by Twinsen:
Tocmai am prins din intamplare pe Pro Tv ultima parte din Mihai Viteazu. Scenariul praf, regie reusita, dar exista in lume sute de regizori mai buni. Sa fim seriosi, cu exceptia pensionarilor nostalgici n-are nimeni vreun motiv sa vada o chestie de aia.
"Chestia aia" e considerata capodopera maestrului. Cica a fost nominalizat la oscar cu ea, iar in marile scoli americane de film este pelicula studiu, un "must" al tanarului regizor aspirant.

In orice caz, personal regret circul asta mediatic post morten, dar din pacate SN ca regizor bate lejer mediocritatea, iar daca unele filme de dinainte de '89 au avut succes la public, "creatiile maestrului" din ultimii 20 de ani necesita nu spirt ci acid sulfuric direct.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jan 2013, 19:39   #939
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by nume:
"Chestia aia" e considerata capodopera maestrului. Cica a fost nominalizat la oscar cu ea, iar in marile scoli americane de film este pelicula studiu, un "must" al tanarului regizor aspirant.
Da, eu am auzit ca in China se difuzeaza anual si atunci magazinele se inchid si strazile sunt goale pentru ca TOATA LUMEA se uita.

N-a fost nominalizat la nici un Oscar, iar tanarii regizori americani se uita la Lord Of The Rings, nu la aberatia aia.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jan 2013, 06:08   #940
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Nicolaescu ca Nicolaescu dar iti dai seama cand o sa ajunga aia sa proiecteze Dupa Dealuri sau filmele lui Puiu si Mungiu ? Aia linistie.

Originally Posted by Twinsen:
Tocmai am prins din intamplare pe Pro Tv ultima parte din Mihai Viteazu. Scenariul praf, regie reusita, dar exista in lume sute de regizori mai buni. Sa fim seriosi, cu exceptia pensionarilor nostalgici n-are nimeni vreun motiv sa vada o chestie de aia.

Da, pentru ca exista o competitie si cine iese pe 1 castiga ! Nu am mai vazut Mihai Viteazu de mult timp dar nu tin minte sa fi avut un scenariu asa prost cum zici tu, dar in fine.

De ce se scuipa asa de mult ? Pentru ca se poate si pentru ca noua clasa de semi-retardati manipulati de bolsevicii care se ascund in spatele conceptului anti-comunist trebuie sa arate cat de rai sunt ei impotriva comunistilor la 20 si ceva de ani de cand au curajul sa vorbeasca.

Sa sugi la actuala conducere bani pentru filme care nu produc 1 de un leu e mai ok pentru ca astia nu sunt comunisti ci fosti comunisti. Alte vremuri, alti profitori care nu cred ca stramba nasul asa de tare pentru ca scurtcircuiteaza "piata libera"(LOL).

Daca tot se vorbea mai inainte de 2040. In 2040 se va uita lumea la Odiseaa Spatiala: 2001 si vor rade si cu fundul de snobii din zilele astea. Nu cred ca trebuie sa isi faca nimeni grija de cum si cine va vedea filmele lui Nicolaescu. Oricat de putin va fi vazut, o sa fie mult decat realizarile micilor impostori care din avorturi si exorcizari nu ies si se duc sa ii impresioneze pe "cei din vest". Nu degeaba s-au dus tiganii la ei, Doar pentru ca mananci ciorba de ceapa si bei o cafea cu un croissant cu ciocolata pe marginea Sennei nu inseamna ca esti mai putin ignorant, ba chiar din contra, esti poate chiar fortat de societate pentru ca exista cuvinte care descriu "animalele" din Balcani, aia cu avorturile si exorcizarile lor. Usor de impresionat, usor sa le iei banii si premiile, nu sunt imuni la pupatul in fund. Cine sa fie pres mai bun pentru premii decat un mancator de cadavre ?

PS: CTP ? Hahaha. Vorbeste ciob de oala sparta. Cum mai manca el o paine daca nu-i avea pe comunisti de "criticat" dupa ce razboiul s-a incheiat. Profunzimea CTP-ului, si mai ales a comentariilor sale despre filme, se reduce la a isi indosi mana in dos si a tranti pe pagina ce gaseste. Scrie si el cat il duce mana.
__________________
Cook Pass Babtridge

Last edited by Redy : 06 Jan 2013 at 07:49.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells