Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Echipa De Forbal Favorita ?
Steaua 74 38.34%
Dinamo 31 16.06%
Rapid 13 6.74%
Cfr Cluj 9 4.66%
Unirea Urziceni 1 0.52%
Fc Vaslui 4 2.07%
Poli Timisoara 9 4.66%
Universitatea Craiova 12 6.22%
I Don't Love Footbal ! 32 16.58%
Doar din strainatate ( Barca , Real , Manchester etc ) 39 20.21%
Multiple Choice Poll. Voters: 193. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jun 2012, 15:56   #4461
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Spania si Barca au devenit 2 echipe monotone.Da,au jocul ala de pase dar in rest nu prea fac spectacol,freaca mingea pana te ia somnu' si dupa aia dau gol.

Boateng a avut 2 scapari cu Grecia,in rest s-a descurcat bine si eu cred ca e tocmai invers,nu ofera foarte multe atunci cand urca,e fundas central pana la urma si din instinct prefera sa urce cat mai putin posibil.
Personal,as fi preferat sa joace Lahm pe dreapta si Schmelzer pe stanga dar inteleg de ce e folosit Boateng,are totusi experienta mai mare in Europa League,Champions League si la nationala.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2012, 17:43   #4462
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Kriss_Kringle:
Boateng a avut 2 scapari cu Grecia,in rest s-a descurcat bine si eu cred ca e tocmai invers,nu ofera foarte multe atunci cand urca,e fundas central pana la urma si din instinct prefera sa urce cat mai putin posibil.

E central la club dar la nationala joaca fundas dreapta si chiar daca lui poate nu-i convine sunt convins ca Low ii cere sa si urce. De altfel golul lui Khedira, intr-un moment cand Germania nu traversa cea mai buna perioada a meciului, a aparut datorita urcarii lui.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2012, 23:34   #4463
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Low nu are incredere in Schmeltzer dupa prestatiile slabe din amicaluri. Podolski, Muller sunt ambii iesiti din forma, iar Schwienstieger nu joaca la potentialul maxim, cu Grecia a gresit o gramada de pase.

PS Anglia a pierdut la penaltiuri...again, iar Italia traieste pe spatele lui Pirlo si Buffon.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jun 2012, 23:41   #4464
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Podolski a fost odihnit in meciul cu Grecia,Muller la fel dar a intrat putin pe final iar Schweinsteiger joaca cu accidentarea aia la glezna de cateva luni si de aia nu e la potentialul maxim.

God save the Queen because she has to watch that shit of a national team bottle it every time.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2012, 23:31   #4465
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
m-am săturat de spania, dacă n-o bate germania-n finală ( oricum bate azi pe italia ) eu nu mă mai uit la fotbal cât trăiesc. acum banii sunt mai importanți decât spectacolul oferit de jucători, așa că pu*a meciuri faine.

echipe care n-au făcut nimic la euro 2012 dar au trecut de grupe:

Spania, Franța
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2012, 23:38   #4466
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Mi-e scarba deja de echipa asta! Il pis in chelie pe Del Bosque cu asezarea lui antijoc fara atacant.Au jucat catenaccio la turneul asta,mai italieneste decat italienii chiar!
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2012, 11:27   #4467
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
tikitakanaccio

E ciudat sa afirmi ca Spania face anti-joc. Da, tiki-taka e un sistem defensiv, plictisitor pe alocuri, dar trebuie tinut cont si de faptul ca majoritatea echipelor se apara contra ibericilor si atacurile in valuri nu au cum sa aiba efect, deoarece linia defensiva a adversarilor e foarte joasa. Ce ati vrea, sa se arunce in atac si sa lase spatii libere in defensiva? Sa fim serios, sunteti suparati ca spaniolii nu sunt mai sunt naivi si ca au invatat din trecut. Pur si simplu tin de minge cu rabdare, in incercarea de a gasi spatii in defensivele adverse care sunt extrem de solide. Daca ai incerca sa ataci Spania, contra-atacurile lor te vor nauci (vezi Irlanda si Croatia in ultimele 10 minute).

Mai degraba Spania joaca anti-anti-joc. Au norocul ca dispun de jucatori de o calitate tehnica deosbita si cu toate ca pare plictisitor, e un adevarat spectacol sa vezi preluarile, un-doiurile si schimbarile de directie. Tehnica lor este deosebita si chiar fac ce vor cu mingea. E greu sa-i deposedezi si e foarte usor sa le-o dai inapoi deoarece spaniolii preseaza agresiv. Anti-fotbal este cand in loc sa presezi de retragi si faci jogging inapoi, ceea ce a fost evident la englezi. Spaniolii nu fac asta, spaniolii chiar ataca incercad sa recupereze mingea.

Pentru a castiga un meci de fotbal, cel putin in teorie, trebuie sa faci ceea ce fac spaniolii: sa dai adversarilor cat mai putin mingea si sa marchezi un gol mai mult decat acestia. Spaniolii minimalizeaza riscul de a incasa un gol. Daca ar fi cattenaccio, atunci ai invita adversarul peste tine si ai uita de minge, riscand enorm. Spania controleaza jocul pentru ca au jucatori excelenti.

O fi, nu o fi estetic, asta e deja subiectiv. Germania (despre care se spun numai cuvinte de lauda) joaca senzational pe contra-atac, din doua trei pase ajung la poarta adversa, dar un astfel de gol se marcheaza in 15 secunde si cu toate ca ridica tribunele in picioare, adversarul poate reveni rapid in joc. Constructia unui gol spaniol poate dura si 3-4 minute. Meciul de fotbal are doar 90 de minute, iar spaniolii comprima enorm de mult din timpul efectiv de joc al adversarilor.

Stati linistiti ca nici Xavi, Iniesta, Cesc sau Silva nu vor scapa de retragere. Acum ei au o generatie incredibila, dar vine din urma Germania si chiar Brazilia. Nu fac apologia Spaniei aici, si eu adorm la meciurile lor, dar baietii astia reusesc sa castige folosind cele mai simple principii ale fotbalului, nu aveti de ce sa-i invinovatiti, asta ofera fotbalul si regulile lui.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jun 2012, 22:39   #4468
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Nu ma asteptam ca Germania sa joace atat de superficial.In aparare a fost bulevard,italienii la 2-0 daca nu se jucau cu ocaziile puteau sa faca 5-0 pe contre.
N-au avut absolut nici o scuza,cel mai bun lot de departe cu fiecare post dublat si au reusit s-o dea in bara iar.

Mie personal mi-a placut de Italia la turneul asta,nu mai e aceeasi putoare care era sub comanda lui Lippi,Pirlo de cand s-a transferat la Juve e alt om si se vede acest lucru si la nationala.
Nu am crezut ca o sa tin vreodata cu Italia dar in finala asta o s-o fac.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2012, 09:15   #4469
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
atat am de zis : 4-0 !!!!!
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2012, 13:27   #4470
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Love 'em or hate 'em, plictisitori sau nu, Spania e in continuare cu 2 clase peste restul. Si de fapt, faza cu plictiseala vine din faptul ca sunt prea brici, merg prea ceas, sunt enervant de superiori. It's not like u can compare being bored by Chelsea with being bored by Spain.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2012, 13:40   #4471
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
aseară s-a demonstrat că Italia n-a jucat foarte mult fotbal la turneul ăsta. în semifinala cu Germania au avut noroc cu petardele lui Balotelli. sunt aproape sigur că o finală Spania - Germania era mult mai echilibrată, chiar dacă tot Spania ieșea câștigătoare.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Jul 2012, 14:52   #4472
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Niste italieni in Spania, intr-un bar:
- Chelner, patru Coca Cola Light.
- N-avem Light, dar va putem da patru Zero.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2012, 19:21   #4473
Kriss_Kringle
Guru
 
Kriss_Kringle
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,664
Sad day to be a gunner:
http://www.goal.com/en-gb/news/2880/...e=breakingnews

Cu ocazia asta e clar ca lumina zilei ca nu are nici o ambitie clubul asta in afara de a termina pe loc de CL.
__________________
I adore simple pleasures. They are the last refuge of the complex.
Kriss_Kringle is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jul 2012, 10:06   #4474
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Era cam clar ca o sa plece din momentul in care i-au semnat pe Podolski si Giroud.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2012, 11:19   #4475
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
pt diseara eu zic asa :

cfr-slovan 2-0 , daca cfr o ia, o sa ma prapadesc de ras!

fener-vaslui 2-1 , dar sincer , daca vasluiu scoate un egal e mare treaba
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2012, 19:42   #4476
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
cfr-Liberec 0-3

Fener-Vaslui 2-2
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Aug 2012, 20:19   #4477
reivan
Veteran
 
reivan
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 311
Originally Posted by iiii:
pt diseara eu zic asa :

cfr-slovan 2-0 , daca cfr o ia, o sa ma prapadesc de ras!

fener-vaslui 2-1 , dar sincer , daca vasluiu scoate un egal e mare treaba


daca ungurii keferisti castiga eu te bat!
reivan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2012, 00:19   #4478
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
na ca nu am nimerit scorurile dar am nimerit ideea.

cfr sincer, daca luau bataie de la slovan , radeam si cu cwuru de ei, dar deh.... un 1-0 nu e mare.

cat despre isprava moldovenilor , bravo lor, oricum se pare ca o sa ajunga in playoff, dar deh, au condus pe stadionul celor de la fener.

sunt curios, marea fana cfr, libe, o sa faca deplasarea ?
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Aug 2012, 16:55   #4479
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
diseara

rapid o ia de la herenveen

steaua o sa bata la 2 goluri diferenta
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Aug 2012, 12:15   #4480
Cmd93
Veteran
 
Cmd93
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 165
Felicitari baietilor...si-au demonstrat inca o data(daca mai era necesar) valoarea.
__________________
Populatia planetei creste continuu, in timp ce inteligenta ei ramane constanta.
Cmd93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells