Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Apr 2011, 15:05   #1141
capodecina
Senior
 
capodecina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 129
Originally Posted by klaudya_e:
si eu am intalnit doctori care se cred dumnezeu dar cand e vb sa puna un diagnostic corect dau din umeri(chestii simple, gen: apendicita, hepatita C)


Salariul e de vina, nu stiai?
capodecina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2011, 15:08   #1142
Ariel6
Novice
 
Ariel6
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 11
Originally Posted by AndreiStefan:
Originally Posted by Ariel6:
Hey, sunt noua pe forum. Pe mine ma enerveaza vecinii bagaciosi care te urmaresc non stop pe vizor sa vada ce mai faci, cand pleci, cand vii acasa ..etc..

Ia un pistol, pune-l pe vizor si asteapta sa puna ochiu pe teava...problema rezolvata

Cand eram mic si stateam cu ai mei, le dadeam cu gem pe vizor din cand in cand...sa vezi ce se dezobisnuiesc


Hahah, buna idee !
Ariel6 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2011, 15:08   #1143
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
Originally Posted by capodecina:
Salariul e de vina, nu stiai?

pana cand o sa se imbunatateasca situatia in romania cred ca, cel mai potrivit lucru ar fi sa ne facem datoria. Am intalnit si doctori excelenti care nu cereau bani si tratau pacientii la fel, indiferent din ce clasa sociala proveneau
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2011, 15:51   #1144
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Originally Posted by capodecina:
In Ungaria, unde serviciile sunt servicii, unde medicii sunt medici s.a.m.d.



Zi sa mori tu...de aia pleaca toti medicii romani in strainataturi,pentru ca-s prosti asa-i?Du-te intr-o seara si stai la urgente sa vezi cu ce se-ntampla acolo si dupa aia vorbeste semidoctule.Doctorii sunt de vina,ca nu au nici macar manusi chirurgicale,tifon in caz de urgenta s-asa mai departe...Din cauza mentalitatii oamenilor de genu tau se duce tara asta pe....
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2011, 15:57   #1145
capodecina
Senior
 
capodecina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 129
@ghost90 esti pe langa subiect.
capodecina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2011, 16:03   #1146
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Nu e pe langa.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2011, 16:07   #1147
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
ai dreptate...imi place ca i-ai zis Cristinei ca nu e la curent cu sistemul medical din Romania,ea fiind studenta la Medicina...nu tu ai zis ca medicii din Ungaria sunt medici(totusi foarte ciudat,credeam ca sunt capre)...de fapt esti total pe langa orice e legat de medicina.Dar am uitat ca in ziua de azi in Romania sunt numai experti...plm
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2011, 20:46   #1148
arnoldroland
Guru
 
arnoldroland
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 329
Toate ca toate, dar, cel mai enervant lucru este ca unii oameni nu isi respecta promisiunile, nu au CUVANT!!!

Last edited by arnoldroland : 24 Apr 2011 at 22:27.
arnoldroland is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2011, 20:59   #1149
marllenn
Guru
 
marllenn
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 571
In legatura cu medicii era chestia tatal meu a murit din cauza ca la noi in bacau analizele lui aratau f bine si de fapt erau rau . Am fost la Iasi am facut alte analize i-au iesit rele ficatul era distrus din cauza ca doctorii din bacau i-au prescris un medicament gresit ( Uralit pt a distruge piatra de la fiere dar a topit ficatul )
marllenn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2011, 21:17   #1150
capodecina
Senior
 
capodecina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 129
@marllenn

Imi pare rau pentru pierderea suferita.

Iar pentru voi, restul... poftim inca un exemplu, imprastiatilor.
capodecina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2011, 21:40   #1151
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by marllenn:
In legatura cu medicii era chestia tatal meu a murit din cauza ca la noi in bacau analizele lui aratau f bine si de fapt erau rau . Am fost la Iasi am facut alte analize i-au iesit rele ficatul era distrus din cauza ca doctorii din bacau i-au prescris un medicament gresit ( Uralit pt a distruge piatra de la fiere dar a topit ficatul )

Cum ar zice francezul: les incopetents................
Am si eu o patanie, bine ca sunt viu.
In 2004 am fost operat de hernie ( o aveam din nastere sau asa cred ) si anestezistul mi-a bagat in vena prea mult anestezic. Tin minte ca parintii erau foarte ingrijorati ca nu ma mai trezeam dar in cele din urma am reusit sa-mi revin ( cred ca acolo sus cineva ma iubeste ). Tin sa mentionez ca eu eram mult mai slab decat un "copil standard" ( asa sunt si acum, schelet in bocanci ), dar totusi trebuia sa-si dea seama inainte de operatie.
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2011, 21:59   #1152
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Poate ca doctorul, ala, in timp ce te consulta sau opereaza pe tine, se gandeste la faptul ca nu are bani de patrunjel si ca trebuie sa manance mai putina paine pentru ca a fost scumpita, lucrurile la care orice om, cu 10 mil leafa, se gandeste.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2011, 22:15   #1153
Cristina_
Guru
 
Cristina_
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 753
Ce observ este ca @capodecina face o campanie impotriva doctorilor din Romania chiar si in ziua de Paste.Aici arata clar ce caracter are.Toata lumea poate sa greseasca... doctorii nu sunt si ei oameni? Nu doar salariul conteaza, dar este un factor important pe langa de ce aparatura dispui. Poti sa ai nu stiu ce pregatire de zeci de ani, daca nu ai aparatura necesara pacientul oricand poate sa moara in spital. Ieri a adus vorba ca "doctorii unguri sunt doctori". Eu il intreb pe capodecina: de ce nu vrei atunci sa te muti in Ungaria?

Last edited by Cristina_ : 24 Apr 2011 at 22:26.
Cristina_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2011, 22:26   #1154
capodecina
Senior
 
capodecina
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 129
Originally Posted by Cristina_:
Ce observ este ca capodecina face o campanie impotriva doctorilor din Romania chiar si in ziua de Paste.Aici arata clar ce caracter are.Toata lumea poate sa greseasca... doctorii nu sunt si ei oameni? Nu doar salariul conteaza, dar este un factor important pe langa de ce aparatura dispui. Poti sa ai nu stiu ce pregatire de zeci de ani, daca nu ai aparatura necesara pacientul oricand poate sa moara in spital. Ieri a adus vorba ca "doctorii unguri sunt doctori". Eu il intreb pe capodecina: de ce nu vrei atunci sa te muti in Ungaria?
Cristina_... hai sa-ti pun o chestie. Lasa tu caracterul si Pastele deoparte. Era vorba de indiferenta unor medici. Spuneai de cazurile in care sunt comise greseli ca sunt rare, pardon... "izolate", ai trei exemple mai sus DE PE UN FORUM, iar acum dai vina pe aparatura.

Eu zic sa o lasam balta cu polemica asta. SI sa iti raspund si la intrebare. Poti sa fi sigura ca nu mi-as face operatie in Romania pe baza a N exemple pe care le cunosc personal si le-am auzit. De aici intelegi tu ce vrei, e aparatura proasta, sunt medicii prosti, etc...
capodecina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2011, 22:28   #1155
marllenn
Guru
 
marllenn
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 571
Poate ai dreptate k dar daca doctorul din oras iti face analize cu aparate made romaina anii 99 ( anul cand a murit tatal meu) si-ti zice k-i sanatos iar pe parcurs sanatatea ti se modifica radical te duci la iasi la un spital f bun si-ti zice k -l poti pregati de inmormantare cum naiba te simiti u ca pacient, ca tata sa stii ca mori in curand si nu este cale de salvare
De ce crezi ca doctorii din romania pleaca in afara? Te duci la spital cu o banala raceala de ex si iesi cu hepaptita, cancer, etc.
marllenn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2011, 22:29   #1156
ghost90
Guru
 
ghost90
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 1,190
Bai "imprastiatule" nu am admis niciodata ca TOTI medicii din Romania sunt extraordinari...da in curand vom ramane cu astia prosti pentru ca toate elitele pleaca "afara" unde pot trai decent...dar oricum esti paralel cu subiectul...pana nu mergi prin spitale sa vorbesti cu pacientii,sa faci practica,si sa ai cat de cat habar cu ce se mananca Medicina stai in banca ta ca ni se falfaie de "expertiza" ta
ghost90 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2011, 22:57   #1157
klaudya_e
Guru
 
klaudya_e
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 759
cert e faptul ca la capitolul medicina romania sta prost: cunosc 4 persoane mature care s-au "ales" cu hepatita B sau C ..ti-e frica sa te mai duci si la stomatolog pt. ca nu-si sterilizeaza instrumentele (doctorii avand cabinete proprii)

Last edited by klaudya_e : 25 Apr 2011 at 08:27.
klaudya_e is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2011, 16:41   #1158
iiii
cu 4 de i
 
iiii
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 2,886
Ma enerveaza ingrozitor slujbele televizate
__________________
Când pescărușii îl urmăresc pe năvodar, este pentru că își închipuie că vor fi aruncate sardine în mare.” Eric Cantona
iiii is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2011, 17:53   #1159
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Amin.

Pana si barbosu' s-a upgradat. Oare nu transmit si in HD?
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2011, 17:55   #1160
jansic
Guru
 
jansic
 
Join Date: Mar 2010
Location: Bright Side of the Moon
Posts: 1,026
Originally Posted by arnoldroland:
Originally Posted by danonino:
De unde ati rasarit, ma? (Pentru userii noi).
Daca prin redecere la absurd,cumva,te referi SI la persoana mea, sa stii ca eu unul sunt de aproximativ 8 luni pe aici

Si ce varsta biologica ai? Ca p-asta mintala am vazut-o..
jansic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:42.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells