Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Feb 2011, 20:18   #1
drcraciun
Novice
 
drcraciun
 
Join Date: Feb 2011
Location: Norge/Noreg
Posts: 9
Blue Valentine

Blue Valentine, un film care descrie in mod destul de realist (dar si poetic) destramarea unei casatorii intre doi americani din low- middle class, mi-a placut foarte mult. Atipic pentru Hollywood si Ryan Gosling excelent in el.
__________________
Un psychiatre roumain en Norvege
drcraciun is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 19:07   #2
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
O cronică foarte faină a unuia dintre cele mai bune filme văzute anul ăsta. Un Revolutionary Road Reloaded/Remastered, la fel de puternic și de sfâșietor.

Blue Valentine: Hurts so good!

Chiar vreau sa-l revad zilele astea

Last edited by omudindulap : 22 Feb 2011 at 19:09.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2011, 16:10   #3
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by omudindulap:
O cronică foarte faină a unuia dintre cele mai bune filme văzute anul ăsta. Un Revolutionary Road Reloaded/Remastered, la fel de puternic și de sfâșietor.

Blue Valentine: Hurts so good!

Chiar vreau sa-l revad zilele astea

N-as zice ca Blue Valentine are prea multe in comun cu Revolutionary Road, altfel decat ca este despre un cuplu care se destrama. In vreme ce primul film chiar m-a emotionat si mi s-a parut ca desi prezinta un cuplu relativ particular, abordeaza o gramada de probleme ce pot fi generalizate, Revolutionary Road nu a facut decat sa ma plictiseasca crunt.
In Blue Valentine m-a enervat dar in acelasi timp mi-a si placut (pentru ca din pacate asa se intampla in viata reala) faptul ca un cuplu reuseste sa treaca peste atatea obstacole dar nu reuseste sa depaseasca niste nimicuri. M-am enervat ca Cindy nu-si arata recunostinta fata de tot ce a facut Dean pentru ea, dar in acelasi timp a trebuit sa recunosc ca inteleg de ce ia deciziile pe care le ia.
Mi-a placut filmul pentru ca a reusit sa arate intr-un mod brutal cu rezoneaza in viata reala insa, ce fel de persoane putem deveni cu totii intr-o zi, .
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2011, 16:59   #4
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by ricutza:
N-as zice ca Blue Valentine are prea multe in comun cu Revolutionary Road, altfel decat ca este despre un cuplu care se destrama.

Posibil sa ai dreptate, nu au foarte multe in comun (alta epoca, alte tipologii etc.), dar ambele is ''despre un cuplu care se destrama'', miezul filmului, in opinia mea. Iar R.R. a fost primul la care m-am gandit in timpul vizionarii. Oricum, mi-au placut ambele felii extrase din realitate. O realitate care ne paste.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2011, 15:44   #5
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Un film bine facut, dar nu puteam sa nu ma gandesc la 5x2, care e foarte asemanator ca tematica si structura.

Altfel, m-a deranjat ca e prea chirurgical in stabilirea argumentelor si reprezinta un tipic, chiar daca o face cu succes.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jul 2011, 21:35   #6
Vorador
Junior
 
Vorador
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 51
Un film extrem de realist ce pune accentul pe problemele ce pot aparea in viata unui cuplu, dupa cativa ani de casnicie.Dar nu mi-a placut atitudinea rece, respingătoare si agresivă a lui Cindy față de Dean si nu prea ne-a aratat de ce s-a transformat in asa o scorpie mai ales ca nu a fost fost femeia perfectă la viața ei.Dar poate din cauza ca Dean a chelit si s-a intalnit la supermarket cu fostul,si poate ca era obisnuta sa aiba relatii de scurta durata,mai ales ca a avut relatii cu peste 25 de persoane in tinerete.Recomand sa fie vazut de tinerii indragostiti,mai mult ca sigur genul asta de probleme o sa aiba si ei in viitor.
Vorador is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:53.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells