Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Sep 2010, 23:50   #581
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Iti multumesc pentru aceasta cinste!
Câinele e un animal nobil si loial un patruped cu instincte mult mai bune decât ale bipezilor.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2010, 23:54   #582
vds
Veteran
 
vds
 
Join Date: May 2010
Posts: 166
Originally Posted by keepwalking:
ai dreptate, che!

intr-o lume larg deschisa, ne punem ochelari de cal si analizam basinile lui muntean sau mitulescu.
jalnic.

O zici de parca ar fi vorba de tanti Stela din capatul strazii, care s-a trezit si ea sa faca un film despre retete de mazare verde-albastruie...
vds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 00:08   #583
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
'Noul Val' e ok pana la un punct. Hai sa nu ne agatam de asta!
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 00:09   #584
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Poate că sunt influenţat de filmul pe care îl văd... Întotdeauna va exista un salon al refuzaţilor. Noul val devine întotdeauna conformist, hipioţii se schimbă în burghezi, progresiştii ajung frâne - aşa e viaţa. Nu cred că Keep greşeşte. Doar că e prea revoltat şi muşcă mai rău ca un pitbull furios. Tare mă tem că "noul val" şi-a cam atins apogeul şi împlinit menirea.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 00:14   #585
vds
Veteran
 
vds
 
Join Date: May 2010
Posts: 166
Originally Posted by keepwalking:
basinile lui muntean sau mitulescu.

Am ramas marcat de bucata asta. Chiar asa?
vds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 00:18   #586
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
vds,
Nu te lăsa marcat! De multe ori se exagerează pentru a sublinia o idee. Ştiu asta din jurnalism, dar se practică şi în mediile artistice
Întrebi: chiar aşa? Depinde de sistemul de referinţă.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 00:22   #587
vds
Veteran
 
vds
 
Join Date: May 2010
Posts: 166
Si totusi, cand zic "basini", clar ma gandesc la niste "opere" de nimic, clar nedemne de bagat in seama. Nu cred ca e cazul aici.
vds is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 00:54   #588
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Si eu am vorbit de 'basini' la un moment dat si totusi imi place de Alice si il sustin prin toate mijloacele de care dispun pe George. Hai sa nu ne 'formalizam'.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2010, 15:48   #589
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
Nici pe departe,c.ghevara...

"Noul val" nici nu s-a stins si nici nu si-a implinit menirea,spre deosebire de cel francez (1959-1963).Si atata timp cat ,din 2001 (de la "Marfa si banii")pana in prezent, nu s-a bucurat de alt succes decat de cel festivalier,va continua.Pana cand "conformistii" isi vor scoate capul din fund si vor mai vedea si in alte locuri decat in interiorul lor;ca afara e o lume minunata pentru ei,si nu miroase tocmai urat.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 08:35   #590
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
nu cred ca menirea curentului minimalist este "sa ii aduca pe calea cea buna" , in masa, pe conformisti ci sa expune niste idei intr-un stil anume, ca orice curent cinematografic.

in alta ordine de idei cred ca e interesant sa aflam si cum vad strainii fenomenul minimalistilor din cinema-ul romanesc:

http://www.romanialibera.ro/arte/fil...iv-201422.html
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 08:57   #591
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Fain.
Da' bagä întotdeauna si cu copy-paste, cä lumii-i poate fi lene sä deschidä taburi noi:


Elogiu
Limba - arma mortală a şefului din „Poliţist, adjectiv"

4 Octombrie 2010

Filmul lui Porumboiu a fost din nou disecat în ziarele britanice, ca o avancronică la o dezbatere ce a avut loc ieri, la Londra.

Dintr-o serie de proiecţii avute la Londra, filmul „Poliţist, adjectiv" al lui Corneliu Porumboiu a fost din nou disecat de presa britanică, unde s-a apreciat că arma mortală a şefului de poliţie dintr-un mic oraş românesc este limba. Cronicarul de la „The Independent" face referire la scena în care şeful Anghelache (Vlad Ivanov) îi explică cu DEX-ul în faţă subalternului Cristi (Dragoş Bucur) sensul ascuns al cuvintelor „conştiinţă" şi „morală". O scenă asemănătoare are loc şi în casa
lui Cristi, unde încearcă să-şi explice versurile unui cântec, într-o discuţie cumva în contradictoriu cu soţia sa. În „minimalismul claustrofobic" acest „anti-thriller" îşi construieşte lent „un uimitor dramatism", bazându-se pe conştiinţa unui om simplu, care întâmplarea face să fie poliţist.

Tot ieri, la Londra, a avut loc o dezbatere pe tema peliculei „Poliţist, adjectiv" şi al noului val. Discuţiile, moderate de criticul de film Ian Haydn Smith, s-au axat pe ideea că cinematografia românească reprezintă în sine un curent ce nu poate fi ignorat.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 13:38   #592
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Hmmm... Rândurile astea or fi de bine sau de rău?
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 14:17   #593
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
O fi märul rotund, sau dodecaedric?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 14:59   #594
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
”Ştirea” dacă se poate numi aşa, e foarte ambiguă.

”Dintr-o serie de proiecţii avute la Londra, filmul „Poliţist, adjectiv" al lui Corneliu Porumboiu a fost din nou disecat de presa britanică, unde s-a apreciat că arma mortală a şefului de poliţie dintr-un mic oraş românesc este limba. ”
Ce serie de proiecţii, unde, când, pentru cine au fost proiecţiile? Când a mai fost disecat, dacă e ”din nou”? Care a fost concluzia primei ”disecţii”?

”Cronicarul de la „The Independent" face referire la scena în care şeful Anghelache (Vlad Ivanov) îi explică cu DEX-ul în faţă subalternului Cristi (Dragoş Bucur) sensul ascuns al cuvintelor „conştiinţă" şi „morală".”
Adică, ”presa britanică care disecă” e un cronicar (căruia nici nu-i pomenim numele) de la ”The Independent.”?

”O scenă asemănătoare are loc şi în casa lui Cristi, unde încearcă să-şi explice versurile unui cântec, într-o discuţie cumva în contradictoriu cu soţia sa. În „minimalismul claustrofobic" acest „anti-thriller" îşi construieşte lent „un uimitor dramatism", bazându-se pe conştiinţa unui om simplu, care întâmplarea face să fie poliţist.” Dacă asta a scris cronicarul de la ”The Independent”, e meşter mare.

”Tot ieri, la Londra, a avut loc o dezbatere pe tema peliculei „Poliţist, adjectiv" şi al noului val. Discuţiile, moderate de criticul de film Ian Haydn Smith, s-au axat pe ideea că cinematografia românească reprezintă în sine un curent ce nu poate fi ignorat.” La Londra? Unde? La o cârciumioară? Cine ”a avut loc o dezbatere”? Cine a organizat, iniţiat? Cine a participat?
Lipsesc date, voit sau din prostie? La asta mă refeream.
Tare mi se pare că dezbaterea a fost aici: http://www.romanianculturalcentre.or...in-uk-cinemas/

Poate găsiţi şi ceva date despre criticul de film Ian Haydn Smith.
”...cinematografia românească reprezintă în sine un curent ce nu poate fi ignorat” Ăsta o fi un citat din mai sus menţionatul critic? Ăsta e cel mai interesant lucru pe care îl poate spune despre cinematografia românească? Că nu poate fi ignorată? Nici muştele nu pot fi ignorate.

Last edited by c.ghevara : 04 Oct 2010 at 15:02.
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 18:14   #595
SMC
Guru
 
SMC
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 491
@ Floydman

Mai,"sa-i aduca pe calea cea buna",nu,dar "se le dea o palma peste moaca",da.
In fond,nu asta s-a dovedit a fi si Nouvelle Vague-ul : din critica pana in cinema?
Sper ca stii unde bat,ca-i imposibil sa dezvolt asta aici.
Cum spuneam... "sa-si scoata capu'din fund".Sigur ca asta ii relativ si optional.
SMC is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 11:49   #596
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
eu as face urmatoarea clasificare, din cele pe care le-am vazut, desigur:

foarte bun:
"A fost sau n-a fost"

bun:
"432"

satisfacator:
"Eu cand vreau sa fluier, fluier", "Politist, adjectiv"

slab:
"Felicia, inainte de toate"

foarte slab:
"Cea mai fericita fata din lume"
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 12:35   #597
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
si "ho!ho!ho!"? ca banuiesc ca ai fost curios sa-l vezi si p-asta....
hai, suntem la momentul adevarului....
daca ai vana in tine, vei avea curaj sa-l incadrezi...
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 12:38   #598
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
la mahalaua pe care o ai in tine, nici n-ar trebui sa-ti raspund.
dar o fac.
ho, ho, ho - satisfacator.
fac precizarea ca che se referea doar la "noul val".
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 12:54   #599
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Aveti grijä, cä iar se lasä cu bannäri.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 13:23   #600
c.ghevara
Guru
 
c.ghevara
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 820
Keep, eu mă abţin de la a da calificative, pentru că aş intra într-un context mai larg. Trec doar ordinea în preferinţele mele (încă n-am văzut Când vreau să fluier):

1. "432"
2. "Politist, adjectiv"
3. "Cea mai fericita fata din lume"
4. "A fost sau n-a fost"
5. "Felicia, inainte de toate"
c.ghevara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells