Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

View Poll Results: Echipa De Forbal Favorita ?
Steaua 74 38.34%
Dinamo 31 16.06%
Rapid 13 6.74%
Cfr Cluj 9 4.66%
Unirea Urziceni 1 0.52%
Fc Vaslui 4 2.07%
Poli Timisoara 9 4.66%
Universitatea Craiova 12 6.22%
I Don't Love Footbal ! 32 16.58%
Doar din strainatate ( Barca , Real , Manchester etc ) 39 20.21%
Multiple Choice Poll. Voters: 193. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 Sep 2010, 22:04   #3101
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Suntem campioni si in a ne victimiza...

Golul cica a fost in minutul 6:58 de prelungiri, nu in minutul 8. Dupa gsp.ro Tatarusanu a stat jos 2 min si 23 sec, dar nu cred ca au pus la socoteala si timpul care i-a trebuit sa execute lovitura. Schimbarea a tinut 22 sec tot dupa calculele lor, dar din cate am inteles regulamentul impune 30 sec pt orice schimbare. Daca luam la limita 2:23+0.22+4 tot dau 6:45, deci arbitrul a prelungit 13 sec in plina faza. Daca luam dupa regulament a prelungit doar 5 sec, iar daca am dreptate si lui Tatarusanu i-au mai trebuit vreo 20 de sec sa execute acea lovitura de 6m (parca asta era), atunci arbitrul mai putea lasa jocul si dupa gol...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2010, 22:08   #3102
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
@omudindulap

tu cand ai comentat negativ un film te-a intrebat cineva daca esti un mare regizor care a facut filme valoroase ca sa ai dreptul sa comentezi?

fotbalul o fi jucat de profesionisti dar e jucat pt public si suporteri. deci publicul si suporterii au voie sa critice. fara ei fenomenul n-ar exista.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2010, 22:08   #3103
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Floyd, jegul ala polac a tras cu ei inca dinaintea gestului imbecil facut de Pandele. Cu cateva zeci de secunde inainte trebuia sa-l ingalbeneasca - cel putin!!! - pe nemernicul sudafrican. Dupa ce l-a dat afara pe grec, a inceput circul mancatorilor de cacat iudaic. Putea foarte bine centralul pizdii sa ia un tricou de la carnatul de Mazzari si sa joace linistit. Oricum a respectat directivele UEFA. Am sa-l gasesc pe mizerabil, cat de curand.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2010, 22:12   #3104
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Liviu, e o reactie fireasca, nu zic justificata. Dupa ce conduci cu 3-0 si esti egalat in minutul 98, cum ai vrea sa reactioneze un om pasionat? Sincer acum. Suntem oameni, nu albastrei.

@Floydman, nu ti-a interzis nimeni sa comentezi, insa afirmatia ta legata de inexactitatile fundasilor romani din minutul 98 m-a contrariat. Atata tot. E ca si cum ti-as reprosa eu ca, dupa vizionarea consecutiva a 4 filme tarkovskyene, ai motait la jumatatea celui de-al cincilea. Putin fortata comparatia, dar..intelegi tu.

Last edited by omudindulap : 30 Sep 2010 at 22:31.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2010, 10:53   #3105
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
@Liviu-, teoretic un meci de fotbal are 90 de minute insa practic el este jucat intr-un timp maxim de 70 min. Restul minutelor din cele 90 regulamentare si teoretice sunt pierdute prin aranjarea zidului la o lovitura libera, executarea unei aruncari de la margine, pregatirea tactica de dinaintea unui corner, etc. Drept dovada sunt cifrele care arata posesia mingii a ambelor echipe. Prin urmare, nu poti prelungi meciul secunda cu secunda deoarece timpul regulamentar ar deraia total. Nu ar mai exista meciuri de 90 de min ci de 110, 120, etc... Nu e ca la handbal unde ceasul se opreste atunci cand se tavaleste un jucator, pentru ca diferenta de timp regulamentar e destul de mare. Cat despre meciul de aseara chiar si cele 4 min de prelungire aratate de la margine au fost prea multe deoarece nu s-au facut toate schimbarile si nici nu au existat trageri de timp exagerate.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2010, 13:54   #3106
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
A fost nevoie de un grec idiot si un polonez infect ca sa ne reamintim ca fotbalistii romani au scris in ADN: A nu se expune la presiuni mari ! Pericol de implozie.

Dupa Copenhaga si Middlesbrough n-am putut sa dorm de furie. Mi-am jurat ca nu se va mai intampla. Aseara am injurat un sfert de ora (fara prelungiri) nationalitatile de mai sus dupa care mi-am vazut de viata si apoi de somn, linistit.

Last edited by Chambord : 01 Oct 2010 at 14:26.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2010, 14:05   #3107
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Cu siguranta ca arbitrul e de vina ca jucatorii lui napoli jonglau mingea in careul stelei in ultimul minut. Lipsa de concentrare. Nimic mai mult.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Oct 2010, 20:53   #3108
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Mentalitatea bat-o vina, asta-i marea noastra hiba, suntem - CATEODATA - prea fraieri pentru lumea asta, mult prea fraieri... A gresit si Kapetanos, a gresit si "polishul" ala de arbitru, dar cele doua puncte s-au pierdut pe mana Stelei. Cum plm sa ai lovitura libera, in ultimile faze ale meciului, si tu sa dai ca boul in tribuna in loc sa incerci sa ai o posesie cat mai prelungita!?
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 22:49   #3109
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Din nou, bara si un arbitru fac diferenta...
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 22:50   #3110
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Asta o zici tu sau Lucescu Junior?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 22:56   #3111
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
*introdu aici o lamentare"
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 23:08   #3112
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Au fost mai buni francezii, clar, dar parca prea ne fura astia in ultimul timp (Liverpool, Napoli, Franta, Turcia) si prea o dam in bara, la propriu si la figurat. Cu putina sansa, puteam scoate un egal. A doua repriza am jucat chiar bine. Sa nu mi spuneti ca va e rusine ca sunteti romani....

Last edited by omudindulap : 09 Oct 2010 at 23:10.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 23:13   #3113
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Asta e fotbalul,unii sunt mai buni,iar altii nu stiu sa lupte pana in ultima clipa.Franta a luptat pana in ultima clipa si a dat doua goluri.Restu` nu o sa mai conteze maine.

P.S. Nu mi`a fost niciodata rusine de faptul ca sunt roman si ii dispretuiesc pe cei care afirma asa ceva.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 23:24   #3114
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Nu o inteleg pe asta cu a fi mandru ca esti roman. La dracu', eu nu am avut nici un cuvant de spus in privinta nasterii mele. La fel de bine puteam sa fiu si togolez. Aici poti fai mandru de nationatilate doar pentru ca ea a mai fost detinuta si de alti oameni.
Cu siguranta, nationala de fotbal a Romaniei nu poate trezi mandrie in faptul ca esti conationalul lor.

Sa nu dam vina pe arbitru ca Romania nu joaca nimic. Nu stim sa atacam, nu stim sa ne aparam.
Radoi si Cocis, la varsta de 25 de ani, s-au dus sa joace fotbal in curtea din spate a seicului... nu sunt chiar sportivi, nu au mentalitea unuia.
Lucescu e prost, mie chiar imi pare rau ca, am primit golul ala din ofsaid, dintr-un singur motiv: Lucescu Jr. are acum o scuza, are pe cine sa acuze.

Golul a fost incorect, dar victoria Frantei a fost meritata.

Acum sa vorbim despre mentalitea oribila a romanului.
Da, ai primit un gol, corect sau incorect, golul a fost validat. De ce nu te lupti sa egalezi? De ce nu iti joci in continuare sansa? De ce te lamentezi in loc sa dai tot ce poti pentru a castiga? Noi am fost sa vedem Turnul Effeil, nu am fost sa castigam meciul, sa ne jucam sansa.
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Oct 2010, 23:40   #3115
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Nu era vorba de mandria de a fi roman,ci de a nu iti fi rusine ca esti roman.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 00:01   #3116
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Danonino se cearta cu sine insusi...

Originally Posted by moi:
Au fost mai buni francezii, clar..
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 00:04   #3117
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by omudindulap:
Din nou, bara si un arbitru fac diferenta...

Originally Posted by omudindulap:
Danonino se cearta cu sine insusi...

Originally Posted by moi:
Au fost mai buni francezii, clar..

bagi mana in foc?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 00:11   #3118
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Pffff..chiar trebuie sa desenez??

Francezii au fost mult mai buni, in sensul ca au tinut mai mult de minge (dar asta facuse si Bayern cu Inter in finala CL), dar daca mingea ar fi intrat in poarta la ocazia lui Sap sau daca arbitrul ar fi fost mai atent la joc si nu ar fi tras cu ochiu prin tribune, cautandu-l cu privirea pe Platini, e posibil sa fi reusit macar un rezulatat de egalitate.
Evident, nu are rost vreo discutie acum. Zarurile au fost aruncate. Franta-Romania 2-0.
Clasamentul...
.
.
.
5. Romania........2p
6. Luxemburg ....1p

Un singur jucator al lor valoreaza cat intregul nostru 11. Nu vom putea domina niciodata Franta. Dar am fi putut, conjunctural, sa-i si batem. Asa cu jocul nostru puturos.

Last edited by omudindulap : 10 Oct 2010 at 00:20.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 00:18   #3119
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
eu am vrut sa evidentiez ca tu ai o disputa personala cu tine.

n.b.

la postul tau, raspunsul meu e scurt si se refera la "mandria de a fi roman"
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2010, 00:25   #3120
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
kkt, franta romania 2-0?
hahaha!
ma cac in romania!
am voie?
intreb,
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:46.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells