Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 18 Mar 2010, 13:13   #21
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by illotempore2002:
INSA: e un cacat de film.
vs.
Originally Posted by illotempore2002:
Filmul e mai mult decat o capodopera, e un cult film

Sau nu am sesizat eu ironia?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 13:14   #22
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by marius_em:
Fury Road s-ar putea sa inceapa la anul. Bine ca Miller tot spune "la anul", de vreo 25 de ani.

Illo, cred ca uita ca Mad Max e alpha filmului post-apocaliptic. Tot ce a venit dupa, s-a cam inspirat din asta, Eu am vazut filmul cand eram destul de mic, si de asta poate simt asa o dragoste sincera fata de el, dar pot intelege ca dupa ce vezi aceste elemente in atatea alte filme, cand le vezi in originalul lor, ti se vor parea desuete. E ca si mine cu Blade Runner. L-am vazut foarte tarziu, dupa ce am vazut alte atatea SF-uri, si mi-a fost greu sa-l apreciez pentru originalitatea sa.

Asta nu confirma decat faptul ca e film de baietei: amatori de actiune si masini si eroi, dar incapabili sa evalueze dpdv estetic, formal.

Nu cred ca exista vreun termen de comparatie cu Balde Runner sau cu Terminator. M-as putea scandaliza lesne sa le vad puse in aceeasi fraza, deja m-am scandalizat ca le-am pus eu in aceeasi fraza.

Last edited by illotempore2002 : 18 Mar 2010 at 13:20.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 13:15   #23
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by illotempore2002:
Filmul e mai mult decat o capodopera, e un cult film si vreau sa ma ajute cineva sa inteleg. Vreau sa imi placa si mie filmul asta. Cum sa fac, la ce sa ma uit? Ca nu am la ce?

Originally Posted by illotempore2002:
Era un mod de a spune ca "vreau sa-mi placa", in realitate traducerea e "vreau sa inteleg ce e de placut la filmul asta".?

Originally Posted by illotempore2002:
Film de baietei (va inteleg totusi, pe voi barbatii, men are not pigs, they are kids, orba unui amic) INSA: e un cacat de film.

I rest my case. Pentru orice altceva e plina lumea de alte filme. Go get them.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 13:15   #24
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by omudindulap:
Originally Posted by illotempore2002:
INSA: e un cacat de film.
vs.
Originally Posted by illotempore2002:
Filmul e mai mult decat o capodopera, e un cult film

Sau nu am sesizat eu ironia?


Da, sunt doua puncte de vedere: primul e punctul meu de vedere. Al doilea epunctul de vedere general acceptat, asa pe nemestecate, cum ca e un cult film, capodopera. Eu chestionam: de ce zice lumea ca e capodopera?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 13:17   #25
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Nu inteleg de ce esti agresiva. Tie nu ti-a placut, ok, dar multora le-a placut. Si e si apreciat de critici. A fost si la momentul lansarii lui, e si acum. E un clasic. Dar e doar un film, nu inteleg de ce te enervezi asa.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 13:19   #26
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Da, ai dreptate. Sunt agresiva pt ca nu concep ideea ca un film atat de prost sa orbeasca oamenii si sa-i faca sa-si piarda bunul simt si ratiunea estetica.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 10:21   #27
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by illotempore2002:
Cat de mult va place si de ce? Ce anume l-a facut sa devina un cult movie? De ce v-a ramas in suflete? Ce e special la Mad Max?
Doar primul Mad Max e bun iar din al doilea doar scenele de actiune. Mad Max 3 e oribil, poate doar soundtrackul Tinei Turner impresioneaza.
Oricum, pe o scara a valorii filmele action-sf, comparativ cu, sa zicem "The Terminator", "Predator", "Speed", "T2", "Aliens", Mad Max (1) ar fi de nota 7, Predator - 8; Speed: 9; The Terminator - 9; Terminator 2 - 10, Aliens - 9.

Last edited by Neuptolem : 20 Mar 2010 at 10:24.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 10:46   #28
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Sau poate nici de 7 nu face, dar sub 6 nu are cum sa fie.
Mad Max 2 promite dar rateaza sansa de a fi o continuare de succes. Doar urmaririle alea cu viteza aia dementa de nici azi nu inteleg cum a fost filmata/regizata/turnata. Adica, ce dracu au facut, au mers mai incet si au derulat imaginea cu viteza?? Soseaua aia intra sub masina la o viteza de cel putin 120 km/h, poate 140-160. Cel putin asa reiese din film..
Din acea viteza s-au inspirat multe filme, inclusiv primul Terminator cand gonesc masinile alea sub insistenta maniacala a lui Cameron. Din unele documentare am aflat ca acele scene de actiune (T1) erau repetate exagerat, pana totul iesea asa cum trebuie, incat Linda Hamilton facuse intindere la glezne, sau se accidentase cumva, "alergati" de Terminatorul-Cameron. Astfel la orice film facut dupa Mad Max s-au straduit sa nu fie mai slab la capitolul urmariri, viteza. Nu stiu dk le-a reusit pt ca eu nu am mai vazut masini care sa goneasca ca in Mad Max 1, poate doar Fast Furios (1), Days of Thunder, dar astea sunt altceva, nici nu se compara.
Iar prima urmarire din Terminator 2: Judgment Day, in care predomina soarele, "peisajul" urban cumva apocaliptic (canalul ala din LA), negrul ca si culoare, simbol de putere, tenacitate (geaca de piele, trailerul negru), viteza dementa in care nu mai conteaza nimic decat scopul/targetul, uruitul motoarelor, puscociul, maniera in care e filmat de la nivelul solului pt a evidentia viteza, toate sunt (cel putin in subconstient) inspirate din seria Mad Max. Dar lucrat altfel, cu mai multa finete, imagine mai buna, sound, motivatie, imaginatie.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 17:05   #29
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Cum a fost Speed action SF?
Ma rog, or fi gusturi, dar parerea mea e ca Terminator nici macar nu-l gadila pe Mad Max.
Iar Mad Max 1 a fost un fel Paranormal Activity la vremea lui, facut pe bani putini, si cu incasari monstruoase. Dar se vede ca si Miller, si Gibson au fost la debut.
In Mad Max 2, insa, cei doi sunt in cea mai buna forma. Si nu o spun doar eu, asta e opinia fanilor in general.
Desprea Mad Max 3, ai dreptate, s-au cam dezumflat. Cred ca ce i-a lipsit a fost cruzimea mad max-urilor precursoare, si a iesit asa, ceva aproape naiv.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 19:13   #30
pipes
Guru
 
pipes
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 545
Mad Max are gloria sa (prin lansarea seriei), Mad Max 2 desavarseste, Mad Max 3 trage cortina. Cam asa trebuia sa ramana si seria Alien/s.

P.S. Pe noi ne-a influentat atat de mult si datorita perioadei in care am apucat sa le vedem (un regim mai aparte sau imediat dupa). Va mai amintiti "Steel Dawn"? In deschidere cu schemele prin nisip....... Pai alea si acum mi se par rupte din Rai.

Last edited by pipes : 20 Mar 2010 at 19:19.
pipes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2010, 19:19   #31
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by marius_em:
Cum a fost Speed action SF?
Ma rog, or fi gusturi, dar parerea mea e ca Terminator nici macar nu-l gadila pe Mad Max.
Iar Mad Max 1 a fost un fel Paranormal Activity la vremea lui, facut pe bani putini, si cu incasari monstruoase. Dar se vede ca si Miller, si Gibson au fost la debut.
In Mad Max 2, insa, cei doi sunt in cea mai buna forma. Si nu o spun doar eu, asta e opinia fanilor in general.
Desprea Mad Max 3, ai dreptate, s-au cam dezumflat. Cred ca ce i-a lipsit a fost cruzimea mad max-urilor precursoare, si a iesit asa, ceva aproape naiv.

Eu as zice mai hollywoodian, cred ca australienii fac filme mai realiste, mai dure. Imi vin in minte doua filme drept exemplu: Woolf creek (unul din cele mai dure filme de groaza pe care le-am vazut) si The Proposition.

Revendind on topic, eu gasesc intrebarea din titlu mai degraba retorica decat una la care se poate raspunde clar. De ce ne place ceva? Asta tine de o intreaga serie de cauze, de unele dintre ele nici nu suntem constienti. Tine de traire, de sentiment, cu alte cuvinte nu poti controla ceea ce iti place si ce nu. Realizez ca unele filme imi displac, desi se spune ca sunt bune, iar altele imi plac desi se spune ca sunt proaste. Oricat as vrea nu pot sa-mi aliniez aceast simtamant cu ratiunile de ordin estetic sau ce tin de critica de film.
In ceea ce ma priveste filmul mi-a produs o impresie puternica cand l-am vazut prima data in anii '80, odata cu aparitia filmelor interzise, pe vhs. Nu eram obisnuit sa vad filme de actiune de genul asta. Iar in general cred ca filmul place pentru ca e o poveste clasica despre eroism, razbunare, lupta impotriva injustitiei. Max e la fel ca atitia alti eroi - Achile, Ivanhoe, D'Artagnanin, etc. Si nu sunt de acord ca filmul e chiar atat de prost realizat, cel putin pentru vremea respectiva, chiar daca are unele scapari. Scenografia e indrazneata, imaginea deosebita, mai ales scenele din desertul australian, iar Mel Gibson e un actor bun si cu carisma, potrivit in rolul de erou. Fapt dovedit de altfel mai tarziu si in alte filme dintre care e de ajuns sa amintesc doar de Braveheart.

Last edited by Mercutio : 20 Mar 2010 at 19:21.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2010, 19:15   #32
defav
Junior
 
defav
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 28
Mad Max 1 a fost o revelatie pentru anii aceia , goana lui de pe soseaua pustie-filmata si din unghiul rotii- arata fuga lui de sine , de tragedia recenta ce-l marcase, fuga lui de lume , faptul ca nu mai vroia sa revina pe pamint. O razbunare calculata ,cu singe rece, scenele terifiante scurte fara multa galagie , arata un Max inchistat in lumea lui , din care nu vrea sa iasa .Cind pierzi tot ce ai , nu mai conteaza nimic .Si MM2 mi-a placut , vedem o lume rapace , nemiloasa, posibila intr-un viitor nefast. A fost ceva deosebit pe vremuri, scenele de actiune au iesit din tipare.
__________________
Viata e cea mai raspindita boala , transmisa pe cale sexuala
defav is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2010, 22:45   #33
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by defav:
Mad Max 1 a fost o revelatie pentru anii aceia , goana lui de pe soseaua pustie-filmata si din unghiul rotii- arata fuga lui de sine , de tragedia recenta ce-l marcase, fuga lui de lume , faptul ca nu mai vroia sa revina pe pamint. O razbunare calculata ,cu singe rece, scenele terifiante scurte fara multa galagie , arata un Max inchistat in lumea lui , din care nu vrea sa iasa .Cind pierzi tot ce ai , nu mai conteaza nimic .Si MM2 mi-a placut , vedem o lume rapace , nemiloasa, posibila intr-un viitor nefast. A fost ceva deosebit pe vremuri, scenele de actiune au iesit din tipare.
+1
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Sep 2010, 11:27   #34
adiman83
Novice
 
adiman83
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 21
preferatul meu din toata seria este Mad Max 3 (Mad Max Beyond Thunderdome ca sa fim corecti ) dar numai dintr-un singur motiv: acel trib de copii. ei traiau in liniste in oaza lor fara contacte cu lumea de afara asteptandu-l pe acel "capitan" (sper sa-mi amintesc corect) sa vina sa-i salveze.

dar datorita lui Max au devenit in sfarsit constienti de realitatea dura din jurul lor. nu trebuie sa uitam ca filmul este povestit din punctul de vedere al acelor tineri care au reusit intr-un final sa ajunga la acel "river of light" (era vorba de Sidney) din legendele lor dar au realizat ca nu era paradisul care credeau ei si ca lumea intr-adevar se schimbase. povestea spusa la final a facut tot filmul ... se vedea ca era spusa de niste oameni maturi, nu mai era basmul stiut de ei in oaza din desert
adiman83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Sep 2010, 12:08   #35
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
nu imi place Mad Max
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 21:05   #36
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Esti off-topic.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 21:11   #37
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
macar si-a spus parerea despre film. nu cum fac alti destepti pe aici... ca nu au ce face si se iau in gura si ajung la tot felul de aberatii... despre ei nu spui nimic?
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 23:09   #38
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ba da.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2010, 23:12   #39
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
da, vad...
cu ce o fost omu off?... threadul se intituleaza "de ce ne place Ma Max".
iar el a spus simplu... nu imi place, deci prin urmare, nu are de ce sa ii placa... poate daca ar fi formulat altfel, nu ar mai fi fost off-topic, nu?...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2010, 00:15   #40
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Thread-ul nu se intitula "Ne place sau nu Mad Max?" ci "De ce NE PLACE Mad Max", deci se adresa NUMAI celor cärora LE place Mad Max.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 14:01.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells