Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

View Poll Results: Cine ati vrea sa castige Oscarul pentru Cel Mai Bun Film ?
Avatar 20 22.99%
The Blind Side 2 2.30%
District 9 1 1.15%
An Education 6 6.90%
The Hurt Locker 15 17.24%
Inglourious Basterds 33 37.93%
Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire 1 1.15%
A Serious Man 5 5.75%
Up 1 1.15%
Up in the Air 3 3.45%
Voters: 87. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Mar 2010, 21:33   #121
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Avataru e mortal prima data cand il vezi prima data, te da pe spate (cu toate ca nu am reusit sa il vad decat pe laptop) insa nu ramai cu prea multe dupa vizionarea lui, doar cu imaginile cu Pandora, fauna, flora acesteia si "strumfii" ei albastri de 2 metri . The Hurt Locker nu l-am vazut inca, o sa il vad probabil maine pe Pro Tv desi ma enerveaza reclamele de la tv.
Inglorious Basterds insa e altceva, Tarantino e un copil mare, ii place sa se joace, sa mixeze, sa compuna scenarii traznite, nu are cum sa nu te captiveze.
Meticulozitatea, calitatile de detectiv ce le poseda, dar si caracterul nemilos, diabolic chiar al "Vanatorului de evrei", accentul lui Aldo, ura Shossanei fata de nazisti, Hitler cu "nein, nein, nein" - ul sau etc sunt doar cateva dintre ''artificiile'' folosite de maestrul Tarantino, cu care ramai in minte mult timp dupa vizionarea filmului.
Bastarzii lui Tarantino ar merita acest Oscar dar e putin probabil sa se intample asa.
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 00:18   #122
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Off topic - Numai Hbo transmite gala de premiere?
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 03:23   #123
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Hey,cheer up,macar scapam de dublaje .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 07:09   #124
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Clar, deci nu mai sunt in dubiu daca sa stau sau nu sa vad gala... cum aici nu prind HBO.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 07:20   #125
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by BLACK-SPIDER:
Off topic - Numai Hbo transmite gala de premiere?

Si Pro7.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 20:53   #126
tank240388
Junior
 
tank240388
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 49
Originally Posted by buticut:
Am eu o teorie mai "corecta". Cele mai mari sanse sa castige premiul pentru cel mai bun film e cel care are nominalizari la actori si scenariu.

asta discutam ieri cu cineva. incercam sa-i explic unul din motivele pt care Avatar va pierde cel mai bun film si cel mai bun regizor. Cel putin anul trecut S.M. a avut un scenariu oscarizat.
Daca avatar castiga, atunci cred ca ar fi primul best picture fara o nominalizare la scenariu sau macar un actor.
tank240388 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 21:10   #127
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by tank240388:
asta discutam ieri cu cineva. incercam sa-i explic unul din motivele pt care Avatar va pierde cel mai bun film si cel mai bun regizor. Cel putin anul trecut S.M. a avut un scenariu oscarizat.
Daca avatar castiga, atunci cred ca ar fi primul best picture fara o nominalizare la scenariu

De prin topicul asta:

Originally Posted by Liviu-:
Tocmai ce am observat. Daca Avatar ar castiga anul asta premiul pentru cel mai bun film cam care credeti ca ar fi singurele doua filme ale ultimilor 44 de editii care nu au fost nominalizate pentru scenariu? Sa nu mai zic de faptul ca in cea mai mare parte filmul care a luat scenariul a luat si filmul.

Urmatoarele filme ar mai fi care nu au fost nominalizate la scenariu, dar au castigat la cel mai bun film:

The sound of music (1966)
Hamlet (1949)

In anii urmatori au existat doar cate 3 nominalizari pe categorie de scenariu:

Cavalcade (1934)
Grand Hotel (1932)
The Broadway Melody (1929)
Wings (1929)

Celalat film era Titanic, desigur.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 21:23   #128
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Oricine va castiga dintre Avatar si The Hurt Locker,e clar, there will be blood. Daca Avatar castiga,pentru mine va fi un upset. Cei care au lucrat la Avatar au influente printre membri academiei,destul cat sa traga niste sfori, dar The Hurt Locker , cu tot cu incasarile lui jalnice, a castigat un momentum incredibil in ultimele luni, astfel incat un film precum Up in the Air, care pana de curand era considerat un favorit la toate premiile mari, nu mai are sanse decat la Adapted Screenplay. Cred ca IB ar fi singurul castigator care ar multumi pe cei mai multi. Momentan il vad ca pe un dark horse, dar are sanse reale sa castige. La urma urmei nu conteaza filmul care apare cel mai des in top 3 pe liste , ci cel care apare cel mai des pe prima pozitie.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 23:01   #129
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Te superi dacă va câștiga Avatarul?

Și nu cred că ai dreptate cu ce film apare cel mai des pe primul loc. Filmul care câștigă trebuie să aibă acceptul majorității.

Eu nu m-aș mira prea tare să câștige Up in The Air. Scenariul îl ia 100%, orice altă decizie acolo ar fi ridicolă și m-aș culca secunda următoare. Apoi Clooney e și el foarte bun, cele 2 tipe și ele. Desigur că Mo'nique și Bridges au luat deja premiile, însă cei din Up in The Air ar fi pe locurile imediat următoare.
Dar în momentul acesta The Hurt Locker e lăudat peste tot și pe bună dreptate deoarece este clar cel mai bine realizat film din toate punctele de vedere și va câștiga cum a câștigat și Slumdog Millionaire anul trecut. Nu neapărat filmul care îți place cel mai mult, dar filmul pe care îl apreciezi cel mai mult pentru ce au reușit să facă.

PS Acum după a doua vizionare a lui Sus, în aer aș vrea ca el să câștige și mi ce am votat în chestionar.

Last edited by sergiuseling : 06 Mar 2010 at 23:03.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2010, 14:33   #130
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by sergiuseling:
Te superi dacă va câștiga Avatarul?

Și nu cred că ai dreptate cu ce film apare cel mai des pe primul loc.

Dude,these are the Oscar rules! Cel putin asa erau pana acum,poate cu 10 BP noms le-au mai schimbat.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2010, 20:03   #131
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Nici nu mai stiu daca mi-am spus parerea, dar oricum, filmul meu preferat dintre cele nominalizate este A Serious Man. Din cele cu sanse as spera la Hurt Locker.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2010, 06:19   #132
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Mamă - ce şi-a mai furat-o James Cameron cu "Avatar"-ul lui ... probabil a uitat că la partajul de divorţ a cedat şi nişte talent pe-acolo ...
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2010, 06:24   #133
GBooya
Novice
 
GBooya
 
Join Date: May 2006
Location: Timisoara
Posts: 6
Oare chiar a fost cel mai bun film Hurt Locker? Am crezut ca glumeste Tom Hanks la cat de repede s-a dat premiul avand in vedere intarzierea.
Dintre alea 10 mi-ar fi placut A serious man sau Up.
GBooya is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2010, 06:33   #134
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by Coshava:
Mamă - ce şi-a mai furat-o James Cameron cu "Avatar"-ul lui ... probabil a uitat că la partajul de divorţ a cedat şi nişte talent pe-acolo ...

l-o fi avut vreodata?...in afara de primul terminator (care i-a placut si lui godard ) si, ma rog, "titanic" , a spus omul asta ceva care sa merite a fi retinut?
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2010, 06:34   #135
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
"Game over man, game over!"
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2010, 07:04   #136
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Told Ya!
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2010, 07:05   #137
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Cred ca de-abia ai asteptat sa zici asta. Dar ma bucur ca ai avut dreptate...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2010, 07:07   #138
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Poti sa stii !


__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2010, 08:26   #139
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Mai bine ca a luat THL decat Avatar si "strumfii" sai albastri .
Pacat de Tarantino, sper ca in curand sa ajunga sa ia si el un Oscar
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2010, 10:42   #140
R_Afc
Veteran
 
R_Afc
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 151
Era de asteptat sa castige "The Hurt Locker".
__________________
“I'm not used to feeling like I belong where I am.”
R_Afc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells