Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Dec 2009, 10:19   #41
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by deea_bluesky15:
despre ce sa fie discutia aia inteligenta ca la new moon nu se incadreaza, e totusi un film comercial

Tu vorbeai despre filme romanesti (care sunt toate talambe, mai putin 4 3 2 si Caifornia Dreamin') si despre "cinefistii" de pe aici lipsiti de modestie care isi dau cu parerea si se considera Dumnezeu, nu despre New Moon sau deja ai uitat asta?
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 10:23   #42
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Eu abia maine ma duc sa vad filmu' asta ! Am impresia ca o sa rad la fel de mult ca si anu' trecut la Twilight ...
Va rog si eu ceva dragi cinefili: renuntati la certurile inutile legate de acest film pentru ca e pierdere inutila de energie . Va spun doar atat: primul film a avut 37 mil. buget, asta a avut in jur de 50 mil. Asa ca la ce va asteptati ?? Avand in vedere ca trebuiau bagati multi bani in efecte... e clar de ce a iesit o mare varza !! Alt lucru pe care nu l-am inteles e faptul ca primul film din serie a avut un mare succes, ce sa mai zic de dvd ?? E rusinos faptul ca au alocat un buget ridicol din nou. Daca ar fi intrat pe maini bune, era o cu totul alta mancare de peste... Asa ca lasati pretentiile la intrare inainte de vizionare .
Lili1982 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 10:34   #43
Im.Kino
Guru
 
Im.Kino
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 944
Originally Posted by deea_bluesky15:
Originally Posted by Liviu-:
Si engleza de la semnatura tot ca pe net e? (nu ma refer la "l33t talk", ci la corectitudinea cuvintelor). Acum cand vad ca totusi stii sa scrii in romana parca as putea sa port o discutie mai inteligenta, desi ceea ce-ai zis in primul mesaj nu prea sustine chestia asta. Oricum, te asigur ca atunci cand ai vazut atatea filme precum persoanele pe care le critici vei gandi altfel. Eu n-am vazut nici un sfert din ce au vazut ei si deja incep sa gandesc asa legat de unele filme mult prea stupide.

Originally Posted by deea_bluesky15:
doar curioasa, ce e "l33t"?

Scrierea cu 0=o, 3=e etc.


ori k scriu asha, ori ca scriu asa, tot acelas lucru spun, diferenta e de forma, nu de continut, si pentru mine, conteaza continutul. despre ce sa fie discutia aia inteligenta ca la new moon nu se incadreaza, e totusi un film comercial


(Nici eu nu stiu de ce ma bag) - Ai facut cateva greseli (articulari, cratime, un apostrof mancat) si poate ca generatia mess e de acord cu scrierea sintetizanta (de ce nu incercati un cod binar? - face si mai multa economie de timp) - asta e, totusi, un site de cinema - prin extensie, cultural! -, dar astia nitel mai in varsta nu prea le inghitim (de asta se vorbeste cu "decat" si cu "ca si", pentru ca celor mai multi nu le pasa de forma). My dear, I got news for you - forma, cand vine vorba de limba, conteaza. Ea iti confera o identitate tie, vorbitorului/scriitorului. Cand expui o idee cu intentia de a argumenta pro sau contra ceva, ideea in sine e la fel de importanta ca modul in care alegi s-o ambalezi, altfel mesajul se pierde pe drum si la destinatie ajunge gibberish, numai bun de atacat de catre ceilalti.
Im.Kino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 10:58   #44
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Nu e din intamplare nici un profesor pe aici? Sunt sigur ca o sa dea exmple de elevi cand la o lucrare in loc sa-si scrie numele si-au scris ID de Messenger, iar la limba romana au luat numai note mari,lucrarea lor aratand cam asa:


ori k scriu asha, ori ca scriu asa, tot acelas lucru spun, diferenta e de form4, nu de continut, si pentru mine, conteaza contynutul. de5pre ce sa fie discutia aia inteligenta ca la n3w moon nu se inkadreaza, e totusi un film comercial.

Pe mine ma ia durerea de cap cand vad astfel de bazaconii....Si eu am avut 15 ani dar stiu sigur ca literele si cifrele nu le incurcam intre ele , nu schibmam c-k,i-y numai asa sa-mi arat inteligenta de papagal luate de la altii.

Cred ca daca se uita la un film ,asa scriu si traducatorii frazele si voua ,astia mici,v-ar place la nebunie....Si asa nu intelegety voi nimik..........
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:02   #45
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Au mai fost multe discutii pe tema asta, pe-aici.
Mai läsati-o-n pace pe Deea, cä nici altii nu-s mai breji.

Gata, vä rog, BACK TO TOPIC!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:02   #46
deea_bluesky15
Novice
 
deea_bluesky15
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 18
eu una renunt ca m-am plictisit de polemica asta. Eu doar mi-am spus o parere, cine o accepta bine, cine nu poate sa riposteze. mi-a parut bine !
__________________
mica si-a dracului
deea_bluesky15 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:05   #47
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Sä nu pleci!
Ai citit ce ti-am scris pe pagina anterioarä?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:08   #48
deea_bluesky15
Novice
 
deea_bluesky15
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 18
Originally Posted by Pitbull:
Au mai fost multe discutii pe tema asta, pe-aici.
Mai läsati-o-n pace pe Deea, cä nici altii nu-s mai breji.

Gata, vä rog, BACK TO TOPIC!


thank you master!si parca ti-am mai spus sa fi si tu mai indulgent, ca nu toate filmele pot fi capadopere (vezi "Push")
__________________
mica si-a dracului
deea_bluesky15 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:14   #49
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Intâmplätor, si cu "Push" am dat de toti peretii - e topicul pe-aici pe undeva.
Dar nu de capodopere e vorba; iubesc si respect filmele usoare, comerciale, "de consum", cum prefer sä le numesc, care-s pur si simplu bine lucrate: seria "Indiana Jones", seria "Die Hard", ce sä mai vorbesc de "Back to the Future"...? Oricum, dacä urmäresti cronicile mele, vei vedea câte filme de factura asta am läudat - când meritau.

L.E. Apropo, mä refeream la mesajul pe care ti l-am scris pe PAGINA DINAINTE, nu la mesajul meu anterior de pe pagina asta, citat de tine.

Last edited by Pitbull : 01 Dec 2009 at 11:20.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:19   #50
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by deea_bluesky15:
eu una renunt ca m-am plictisit de polemica asta. Eu doar mi-am spus o parere, cine o accepta bine, cine nu poate sa riposteze. mi-a parut bine !

OK. Drum bun si bafta.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:21   #51
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Marius, be a gentleman!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:44   #52
deea_bluesky15
Novice
 
deea_bluesky15
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 18
Mersi mult de intampinare si jur ca o sa scriu corect gramatical cum m-a invatat pe mine doamna invatatoare in clasa intai. scuze ca poate sunt putin cam indiscreta, dar cand ai avut o iubita in Madgearu?(care bininteles este cel mai bun liceu economic din bucuresti...ba nu, din romania, de ce sa fiu modesta)
__________________
mica si-a dracului
deea_bluesky15 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:47   #53
deea_bluesky15
Novice
 
deea_bluesky15
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 18
a fost un gentleman, mi-a urat bafta. incerc sa ma fac ca nu am sesizat nici o urma de ironie
:-" ... mersi lafel domnule marius! (hai sa fiu mai politicoasa ca n-am facut scoala cu dumneavoastra) ... a, si imi cer scuze daca cineva s-a simtit jignit in urma cometariilor mele!
__________________
mica si-a dracului

Last edited by deea_bluesky15 : 01 Dec 2009 at 11:49.
deea_bluesky15 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:48   #54
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi prin clasa a XII-a, cred... Adicä, în iarna '78-79.
(Sau poate putin mai târziu, prin anul I sau II de facultate...? Nu, cred cä-n liceu, totusi.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 11:50   #55
deea_bluesky15
Novice
 
deea_bluesky15
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 18
aha, mersi de lamurire!
__________________
mica si-a dracului
deea_bluesky15 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Dec 2009, 12:24   #56
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
We are here to serve.
(And to talk about "New Moon" )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 02:04   #57
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
Comic tare cand fugeau cei doi prin padure pe slow-motion Chiar nu era necesar.
Ideea e ca publicul nu stie la ce sa se astepte atunci cand aude pentru prima data de el...dom`le o fi cu vampiri, mult sange, crucifixe, pochi si alte treburi sau iubire multa de vii cu prietena pe langa tine.Am avut perioade cand mai aveam putin si adormeam dar m`am tinut tare tare...mai bine stateam acasa, l`am mai vazut si in avanpremiera...
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 15:40   #58
zoe
Junior
 
zoe
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 38
ghiciti cine se duce maine la New Moon. Am sa revin cu pareri.
zoe is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 22:58   #59
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Nici nu stiam ca asa ceva e folosit de hacheri si au acest limbaj propriu:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

4 |3 C |) 3 |= 6 |-| 1 _| |< |_ |\/| || 0 |> Q |2 5 7 |_| \/ |/| >< `/ Z

A: 4 or l\ or ^ or @ or /\ or /-\
B. l3 or 8 or ß or ]3 or l:
C: ( or < or © or ¢
D: l) or l> or ])
E:3 or £
F: l= or # or ƒ
G:6 or 9
H: # or l-l or (-) or !-! or }-{ or }{ or l+l or )+( or !+! or }+{
L: 1 or ! or ]
J: _l or _/
K: l< or l( or l{ or l<=
L: l_ or ! or 1
M: l\/l or /\/\ or l\l\ or ^^
N: l/l or /\/
O: 0 or () or <> or * or ø or Ó or °
P: l* or l> or |D or l^ or l+
Q:& or (\) or ¶
R: l2 or ®
S: 5 or $ or §
T:+ or 7
U: l_l or /_/
V: \/
W: |/\| or \/\/ or |/\/ or \/\|
X: >< or }{ or :-:
Y: ¥
Z: 2

Credeam ca pustii se cred shmeni dar ..........

Filmul( I=!I_I\/I/_/] )tot aiurea e ,nu mi-a placut prima parte;la a 2-a nu mai iau teapa.

Last edited by cremaxx : 02 Dec 2009 at 23:15.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Dec 2009, 23:43   #60
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by cremaxx:
Nici nu stiam ca asa ceva e folosit de hacheri si au acest limbaj propriu:

Credeam ca pustii se cred shmeni dar ..........

Filmul( I=!I_I\/I/_/] )tot aiurea e ,nu mi-a placut prima parte;la a 2-a nu mai iau teapa.

L33t a fost folosit in anii 80 de catre utilizatorii de atunci ai internetului (la inceputul sau, internetul beneficia de o medie a IQ-ului utilizatorilor foarte ridicata) pentru a discuta subiecte interzise pe bord-urile respective, printre care si hacking, sau chiar cracking (cracking = hacking + ilegal).
Cu alte cuvinte, tocilarii de atunci au inventat l33t pentru a putea face in liniste chestiile lor tocilaresti. Astazi, insa, l33t e desuet, si in mare si-a pierdut din acel spirit al rebeliunii, fiind mai degraba asociat trivialului de pe yahoo messenger.
Cel mai probabil pustii aia de azi care-l folosesc chiar se cred shmeni, n-au nici o idee despre ce e vorba, e doar teribilism specific varstei.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells