Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Oct 2009, 08:30   #1
redeemer79
Novice
 
redeemer79
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Smile Asta inseamna ca Mungiu pleaca din tara? :)

Mungiu a spus ca in functie de succesul box office-ului acestui film isi va baza decizia de a pleca/lucra in strainatate sau a sta in Romania si a fi "copilul de aur" a nu fi confundat cu "Copilul minune" - un alt piticutz dolofanutz

Cu un Box Office de 65,000$ in deja 2 saptamini - care va fi marea decizie?

Amintiri din epoca de Aur este un Film dragut, are ceva umor dar "rejucat" si de alti - asa ca hai sa nu mai puneti chiar totul pe pedestal cu asa mare usurinta -" GENIAL" "ORIGINAL", "CEL MAI BUN FILM ROMANESC ", etc.

Este si motivul pentru care ne-am obisnuit si ridicam in slavi Mediocritatea - cind tot ce ai este prostie (Majoritatea "propulsate" de coruptia din CNC)

Unde este originalul - Fabricat in Romania. Ceva cu adevarat pretios si de valuare - ceva care va fi copiat de altii. Regizori nostrii sunt photo copies oarecum sterse ale marilor regizori internationali (recunoscut chiar de ei. Nu in aceleasi cuvinte )

Tot ce spun - Hai sa nu mai facem Filme sezoniere, de festival, doar pentru elitisti intelectuali ce intr-un strigat de turma (ce aminteste de Epoca de Aur) aproba DA!DA!DA! pentru ca altii (nu stiu ce festival) au zis DA. Cum ramine cu Noi Spectatori?

Multi uita ca ARTA este pentru a fi impartita cu altii nu este un gest sau o chemare egoista. Arta este un sacrificiu, nu o oglinda ce trebuie sa reflecte egocentrismului "artistului".

Toti urim acea perioada (Epoca de Aur) dar se pare ca tot ce prezentam si "amintim" sa povestim LUMII INTREGI este uite ce tarani, dobitoci, ce inculti si analfabeti, ce mizerie si coruptie ce curve quretate si escroci vagabontzi sunt in Romania.

Romania este o tara frumosa cu potential intelectual si sufletesc imens (am aratat-o in sute de ani) - haideti sa aratam asta LUMII. E ca si cum ne imgracam ca o curva si nu intelegem dece nu ne ia Restul Lumii in serios (ca tara)

De asta nu sunt un numar mare de spectatori romanii la filmele Romanesti - pentru ca oamenii nu vor sa plateasca sa vada ceva ce au urit si au fost siliti sa traiasca decenii la rind. Asa ca nu va mai plingeti ca nu vine lumea la film romenesc - ca este "prostimea" si nu "inteleg" - NU SUBESTIMATI PUBLICUL ROMANESC DRAGI REGIZORI INTELECTUALI.
VEti avea o surpriza placut ce va culmina cu salile pline.

Va Pup si numai bine.

PS - Scuze pentru gramatica Romana. Am fost nascuta in Londra si am crescut in New York din mama romanca - dar sunt miindra 100% de partea mea Romaneasca.
redeemer79 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 08:38   #2
keepwalking
Guru
 
keepwalking
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 2,598
@redemeer
ai dreptate in unele privinte, dar "amintiri din epoca de aur" e chiar un film foarte bun, nu doar "dragut".
keepwalking is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 08:39   #3
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by keepwalking:
@redemeer
ai dreptate in unele privinte, dar "amintiri din epoca de aur" e chiar un film foarte bun, nu doar "dragut".
Idem here.
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 08:46   #4
redeemer79
Novice
 
redeemer79
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
2 povesti au fost chiar haioase restul imi pare rau sa spun dar cu o structura foarte de UATC.
Mungiu este un regizor bun nu incerc sa ii iau coroana doar ca din lipsa de competitie - il punem pe un pedestal ce nu il merita si saracul cred ca nici el nu are nevoie de aceasta presiune.

PS - cute are conotati mai "adinci" in engleza si imi cer scuze din nou pentru vocabularul meu limitat
redeemer79 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 09:08   #5
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Welcome to the forum redeemer79.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 09:18   #6
redeemer79
Novice
 
redeemer79
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Originally Posted by redmen:
Welcome to the forum redeemer79.


multzam fain
redeemer79 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 09:21   #7
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
punem si noi pe piedestal ce avem... daca nu punem ce avem mai bun, si nu apreciem efortul, cum altfel sa promovam valoarea? Si Mungiu face filme bune, la bugetele de care dispune. Acuma ca unii apreciaza tema, altii o considera cliseu, tine de gust. Nici un regizor nu este un mesia, sa-i multumeasca pe toti, fiecare face ce stie mai bine. Nu e rolul lui Mungiu sa ne aduca la nivelul Hollywood-ului, si mi se pare absurd sa i se ceara asta.
Filme pentru publicul roman, si nu pentru festivaluri, se vor face cand publicul roman va reprezenta o piata de desfacere, si acele filme vor aduce profit.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 09:52   #8
redeemer79
Novice
 
redeemer79
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Originally Posted by marius_em:
punem si noi pe piedestal ce avem... daca nu punem ce avem mai bun, si nu apreciem efortul, cum altfel sa promovam valoarea? Si Mungiu face filme bune, la bugetele de care dispune. Acuma ca unii apreciaza tema, altii o considera cliseu, tine de gust. Nici un regizor nu este un mesia, sa-i multumeasca pe toti, fiecare face ce stie mai bine. Nu e rolul lui Mungiu sa ne aduca la nivelul Hollywood-ului, si mi se pare absurd sa i se ceara asta.
Filme pentru publicul roman, si nu pentru festivaluri, se vor face cand publicul roman va reprezenta o piata de desfacere, si acele filme vor aduce profit.

este un catch 22 Marius - "piata de desfacere" este facuta de filme ce se vind la public -fara public ... well you get the point. inclusiv in America - aici Nr.1 la Box office nu este detinut de filme independente (de arta) ci de filme ce prind la public.

Cit despre Mungiu "sa ne aduca la nivelul Hollywood-ului" este imposibil pentru ca el nu este genul de regizor ce poate intra in sistemul HOllywoodian. Este un regior bun, am zis asta, este bun la ce face nationalisme si still minimalist. Are naturalete in asta si e bine. Dar este prea ocupat de asi pastra imaginea de "regizor/artist/autor" de Cannes ca sa isi murdareasca miinile cu filme comerciale Americane. (Cum a spus in 2007)

Structura De film este alta in America - Regizorul nu este Dumnezeu pe platou in pre or postproduction - asa cum a obisnuit UATCU-ul sa spuna studentilor. Regizorul este un nimic daca nu are un Crew and Cast pe masura. Asa ca "The GOD COMPLEX" este demodat si desuet. Cel putin asta ne-a zis Scorsese in una din clasele de la NYU acum doi ani.

Si o conversatie buna este intretinuta de contradictii asa ca...

Multzam de raspuns Marius.
redeemer79 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 12:42   #9
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by redeemer79:
2 povesti au fost chiar haioase restul imi pare rau sa spun dar cu o structura foarte de UATC.
Mungiu este un regizor bun nu incerc sa ii iau coroana doar ca din lipsa de competitie - il punem pe un pedestal ce nu il merita si saracul cred ca nici el nu are nevoie de aceasta presiune.

PS - cute are conotati mai "adinci" in engleza si imi cer scuze din nou pentru vocabularul meu limitat

Nu toate scurt-metrajele au fost regizate de el, ci doar doua din numarul total de sase.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 19:17   #10
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Daca pleaca nu are decat de castigat. Aici nu stie nimeni de el (decat un cerc intim, restrans care nu conteaza).
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2009, 21:45   #11
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Depinde si in ce circumstante au plecat. Poti da exemple?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2009, 20:22   #12
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Total de acord cu Tamara: ce daca plecam?
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2009, 21:56   #13
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Dupa mine e liber sa plece, nu e de neinlocuit.
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2009, 22:14   #14
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by haIebarduI:
Originally Posted by Judex:
Total de acord cu Tamara: ce daca plecam?




imi cer scuze, dar nu m-am putut abtine...

mi-a amintit de episodul cu alex solomon, in care voluntariatul era la fel de la ordinea zilei.
Probabil ca simtul (meu) al umorului (meu) o fi dereglat.

@judex:
nu era vorba de tine, no way! de ce iti asumi asa de usor pozitii disperate?
Nu e deloc dereglat, stiu si eu faza , nu ai de ce sa`ti ceri scuze .
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2009, 22:18   #15
haIebarduI
Banned
 
haIebarduI
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 1
eu pe acest forum trebuie sa imi cer scuze la orice pas.
pentru ca, oricand, eu pot sa calc pe bec si sa fiu banat, fara sa inteleg de ce.
that's my story.

btw, acum sunt haiebardui, cu I mare. . Ca altfel nu se poate.
haIebarduI is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2009, 22:24   #16
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Stiu cine esti, de fapt stim cu totii, oricum eu nu am nimic cu tine, am vorbit din partea omului neutru.
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Oct 2009, 22:59   #17
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Halebardule, no chance!

Am editat.

Last edited by Judex : 16 Oct 2009 at 19:55.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Oct 2009, 19:35   #18
redeemer79
Novice
 
redeemer79
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 7
Este interesant si amuzant cum se deviaza de la subiect
redeemer79 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells