Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Apr 2007, 13:14   #21
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
pina la urma, diferenta dintre Jean-Baptiste si Labus, ciinele meu dela tara, e ca Labus a fost intotdeauna mult mai bine tratat si ca nu a fost personajul unui bestseller. altfel, nu e cu nimic mai prejos decit JB in ceea ce priveste simtul olfactiv.. si nici mai vorbaret decit personajul filmului/cartii.

Tykwer e dureros de corect fata de carte... si oricit de interesante ar fi metodele sale de a intra cu aparatulde filmat in obiecte sau substante mirositoare... ineditul lipseste. iar nenorocitul de narator umple toate gaurile pe care le putea lasa Grenouille spectatorului. nu prea e nimic de adulmecat, totul e explicit pe ecran sau in boxe. deci, plictiseala mare, dupa buget!

e o poveste ''intre ciini'': unui tip care are ''miros de ciine'', nu ii putea dezvalui identitatea criminala decit un alt catel - unu' care seamana cu un pechinez si, dupa miros , descopera hainele stapinei ucisa in laboratorul sau de JBG.

din pacate nu cred ca filmul potenteaza in vreun fel cartea lui Suskind, la fel cum lectura cartii nu dezvaluie carari ascunse ale filmului (un contra exemplu, pentru mine, ar fi The shining sub mina lui Kubrick si sub pana lui King... de fapt cam toate povestile lui Kubrick imi imaginez ca stau intr-o astfel de relatie cu ceea ce ecranizeaza).
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2007, 13:22   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
da cine e consortu lu ambrablurik??
Ala... Abraunbunnyci, sau cum sä-i zici... Ba-i arici, ba nu-i carici.

Ca de-obicei, Gionloace, gândurile-ne rimeazä mai ceva ca ghiersurile-ntr-un distih. Foarte juste si observatiile tale privind cätelu' äla neveridic, si tipul de relatie cu romanul. Nu stiu dacä as merge pânä la acel gen de trimitere (fie si antonimicä, desigur, cum ai precizat tu) la relatia shiningianä Kubrick-King, dar e o temä de meditatie interesantä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2007, 20:30   #23
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Alex Leo Serban:
da cine e consortu ??
Brown Bunny si comentariile acestuia facute la adresa familiei pe cinefan.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2007, 22:12   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
OK, da' de-ajuns atât. Nu mai continuäm cu puradeii äia premenstruali, da? Oricum abia au fost în stare sä lege douä vorbe cu cap despre film, noroc c-au mai intrat si altii pe thread; altfel, douä zile au adunat acolo numai obscenitäti, gunoaie si regläri de conturi (obsesia lui Ambrascaris Blumbricoides) - un offtopic de toatä voma, pe zeci de mesaje (noroc cä le-a väzut Emi si le-a sters, pânä si lui i s-a aplecat de ele). Asa cä as dori ca aici sä pästräm o anumitä tinutä, vä rog - suntem pe CineMagia. Vä multumesc.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2007, 01:56   #25
Lecart
Guru
 
Lecart
 
Join Date: Mar 2007
Location: Constanta
Posts: 323
Nu am citit cartea.

Ma asteptam la un thriller banal; (cu) o idee stupida: legatura intre un criminal elitist - femei - parfum - un fetis dezvoltat pentru cele doua din urma. - sau ceva similar.

N-a fost asa, spre bucuria mea.

Ma leg - de scenele in care Grenouille ii miroase pe fugitivi (tatal si fiica) la kilometri buni distanta si alte cateva asemanatoare - si spun ca eroul ar fi trecut cu brio un test pentru intrarea in clanul X-Men.

Sunt de acord cu multe din punctele atinse de Pitbull in cronica sa.

Daca nu va lasati descurajati de boarea fantezista si - de ce nu - mitica de la sfarsit - e un film foarte bun - complementat de cadre tumultoase, interpretari pe masura - imagini - decor deosebit.

Are si minusuri (inevitabil) dar barem s-a scuturat de cliseuri.
Lecart is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2007, 11:26   #26
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
nu m-am omorat dupa carte, asa ca am privit filmul cu o detasare totala. bunicel, nimic mai mult.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2007, 20:31   #27
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Imi miroase a... bon-ton! :hmm:
A. A revenit EgoN. :happy:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2007, 21:25   #28
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut anul asta.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 09:31   #29
sade
Junior
 
sade
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 60
deci Tom Tykwer :love:
__________________
"you go in, it's there, it's pissed & it's gonna eat us... so please go right ahead"
sade is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Apr 2007, 13:56   #30
Azgard
Novice
 
Azgard
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 10
Am citit cartea. Mi-a placut. Iese un pic din standardele cu care sunt obijnuita si atrage atentia spre ceva caruia eu nu i-am dat niciodata importanta. Recunosc ca pana la ultima pagina am asteptat sa vad o urma de umanitate in personajul principal. Filmul evident a avut lipsuri, dar a fost mai bun decat ma asteptam. Din cate stiu eu Herr Suessekind nu si-a dorit ecranizarea cartii lui, dar e posibil banii sa il fi convins.
Azgard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2007, 02:53   #31
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
se pare ca mirosul este singurul simt care ajunge fara a fi analizat la paleocortexul uman ( sper sa nu spun prea multe greseli) si din cauza asta ar fi unul din simturile esentiale. nu stiu din ce cauza filmul pare la fel ca si simtul pe care il descrie...cel putin pentru mine. poate cearta recenta cu deja foasta amica de drumetie (a se citi consoarta) si multele pahare cu un anumit red label m-au apropiat de acest lucru. filmul insa este perfect pentu o despartire definitiva si pentru acest lucru il recomand.

p.s. recomandare pt cei la fel de nebuni ca mine: pe parcursul intregului film aduceti-va aminte de mireasma celei/celui ce v-a fost apropiata/apropiat. o sa va integrati mai bine in atmosfera filmului fara a fi nevoie de de smelo-proiectie sau cum s-o fi numind.
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2007, 10:10   #32
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by apartamentu104:
se pare ca mirosul este singurul simt care ajunge fara a fi analizat la paleocortexul uman ( sper sa nu spun prea multe greseli) si din cauza asta ar fi unul din simturile esentiale. nu stiu din ce cauza filmul pare la fel ca si simtul pe care il descrie...cel putin pentru mine.

mi-a placut mult.ai reusit sa verbalizezi ceea ce mi-a trecut si mie prin cap dar nu reuseam sa exprim (adica era o observatie personal-subiectiva,cum ca in situatii de groaza absoluta,in fata ororii,mirosul e singurul simt ramas functional;corpul se rigidizeaza,urechile incep sa vajaie,ochii refuza sa accepte ceea ce vad si transmit cu intarziere informatia creierului.unicul simt care ramane treaz tot timpul asta e mirosul)
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2007, 18:33   #33
oxlock
Junior
 
oxlock
 
Join Date: May 2006
Location: .....on the road
Posts: 61
nu a fost un film prost, mie unul chiar mi-a placut, doar ca mi-l inchipuiam putin mai hidos pe Jean Baptiste asta.
la fel si pe Dustin Hoffman nu mi-l inchipuiam in acel rol.
m-am dus la film pen'ca mi-am amintit ca era o zi cand n'aveam ce face si atunci am citit cartea. cam subtirica si gasita pe undeva prin biblioteca. nu ma atinsesem de ea pana atunci. dar nici n-am putut s-o las din mana pana ce n-am terminat-o. mi-a luat o zi intreaga.
si iaca eram curios sa vaz ce facusera astia, mai ales ca am auzit ca se filmase si in Romania.....nu stiu daca partial sau in intregime.
oxlock is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2007, 19:34   #34
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
La ce editura este cartea ACUM si cam cat costa?
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2007, 20:22   #35
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
La Polirom. Mai departe, vezi pe net.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2007, 15:50   #36
Valmont
Novice
 
Valmont
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 16
Din cate stiu eu a fost reeditat de catre Humanitas si se gaseste in majoritatea librariilor
Valmont is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2007, 16:51   #37
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Valmont:
Din cate stiu eu a fost reeditat de catre Humanitas si se gaseste in majoritatea librariilor
Merci mult!...
Nu am gasit-o pe net la Polirom sub nici un chip.
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Apr 2007, 19:43   #38
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Neuptolem:
Originally Posted by Valmont:
Din cate stiu eu a fost reeditat de catre Humanitas si se gaseste in majoritatea librariilor
Merci mult!...
Nu am gasit-o pe net la Polirom sub nici un chip.
Mea culpa, e la Humanitas, într-adevär. (Stiu si de ce mi-a popupat* în minte Polirom, da' n-are importantä.)
______________________________________________
* - Popupat = corect, popped up. (n.r.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 May 2007, 13:13   #39
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Pitbull:
Originally Posted by Neuptolem:
Originally Posted by Valmont:
Din cate stiu eu a fost reeditat de catre Humanitas si se gaseste in majoritatea librariilor
Merci mult!...
Nu am gasit-o pe net la Polirom sub nici un chip.
Mea culpa, e la Humanitas, într-adevär. (Stiu si de ce mi-a popupat* în minte Polirom, da' n-are importantä.)
______________________________________________
* - Popupat = corect, popped up. (n.r.)
No problem! Bani sa fie! :lol:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 15:11   #40
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Pitbull a scris unul din cele mai reusite comentarii de film ever.Excelent documentat ,metafore si interpretari dificil de observat " cu ochiul liber".
Am vazut filmul asera,foarte frumos ,graitor vizual(nu a cazut in capcana ridicolului),dar cumva golit de continuturile mai profunde din carte.Grenouille ca personaj,e total schimbat,de la jumatatea cartii arata ca un Gollum,oribil,repulsiv...S-au scos multe lucruri importante din carte,pentru a facilita poate cursul povestii din film.Un pariu al lui Tykwer,partial spre total castigat,tinand cont ca Scorsese si mai ales,Kubrik l-au crezut imposibil de ecranizat.
Pentru iubitorii de imagine artistica si mai putin pentru cautatorii de sensuri.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells